basın özetleri 31.05.21

Bütün Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri haliyle dün yapılan milletvekilliği seçimleri sonuçları.

Seçimden birinci parti olarak çıkan DİSİ’nin bu başarısını manşete taşıyan Alithia gazetesinden başlayalım.

“Tam sayfayı ana habere ayıran Alithia’da “Güçlü DİSİ, hezimete uğrayan AKEL’den büyük farkla gene birinci parti” manşetini görüyoruz haberde.

Alt başlıklar şöyle: Yurttaşlar popülizme, dalkavukluğa ve muhalefetin eski particilik zihniyetine hayır dedi.

AKEL tarihi boyunca bugüne kadar aldığı en düşük oy oranını aldı – Andros Kiprianu’nun koltuğu sallanıyor, partinin kongresinde genel sekreterlikten ayrılması bekleniyor

Güç kazanan DİPA merkez partiler alanında hatırı sayılır bir güç haline geldi, DİKO soluğunu ensesinde hissediyor

ELAM, oy oranının düştüğüne tanık olan EDEK’le başa baş gerilim dolu bir mücadeleden sonra dördüncü parti olmayı başardı.

*

Filelefteros gazetesi:

“Sandıktan çalkantı çıktı” manşeti ve “AKEL hezeyana uğradı, DİSİ kazanmadı, DİPA dinamik bir şekilde oyuna dâhil oldu”, “ELAM 4 milletvekiliyle dördüncü güç” alt başlıklarıyla veriyor ana haberini.

Haberin içeriğine bir bakalım.

Milletvekilliği seçimleri sandığından çoğu insan tarafından beklenen sükûnet çıkmadı. Dünkü seçim sonuçları bu kez partiler içinde yeni cephelerin açılmasını getirdi. Ertesi gün çoğu parti için zor olacak. Bazı siyasi güçlerde liderlik konusu gündeme geliyor. Sayısal olarak en büyük oranı kazanan taraf oy kullanmayanlar oldu.

DİSİ ve bunun bir uzantısı olarak Hükümet cephesi ciddi kayıplarına rağmen dünkü seçimlerde hayatta kalmayı başardı. Sandıktan çıkan sonuç Hükümettekilere, AKEL ve DİKO’yu kast ederek “muhalefetin cezalandırıldığından” söz etme hakkını verdi. Nikos Anastasiadis’in kullandığı “halk cevap verdi” ifadesi Meclisteki ana eleştiricilerinin alabildiği oy oranından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Seçimlerin büyük mağlubu, seçmen tabanının yüzde 22.34’e düşerek küçüldüğünü gören AKEL oldu. Partide ertesi güne kaygıyla giriliyor. Andros Kiprianu’nun parti içi tartışmayı, kalkan toz yatışıncaya kadar, ileriye atma çabası dikkatlerden kaçmadı.

DİKO yüzde 3,2 kayıpla da olsa Meclisteki sandalye sayısını korumayı başardı. Bununla birlikte DİKO’nun oy kaybı AKEL’in de kayıplarıyla birlikte Meclis içi ve Meclis dışı revizyon gerekliliğinin işareti.

Sandık sonuçları küçük parti haritasını da değiştirdi. ELAM güçlenerek dördüncü sıraya yerleşti. EDEK beşinci sıraya geriledi, Marios Karoyan’ın DİPA’sı ise altıncı sırada yer alarak Meclise girmeyi başardı.

*

Haravgi gazetesine geçelim.

“Toplumla diyalog içinde mücadeleye devam” manşeti ve “AKEL özeleştirisini yapacak ama başını dik tutarak” alt başlığını görüyoruz Haravgi’nin ana haberinde.

Haberde şöyle yazıyor:

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “hepimizin aynı olmadığı konusunda ikna etmeyi başaramadık” kabulüyle ve “önümüzdeki kongrede verimli ve yapıcı bir diyalog içerisinden ve yurttaşların verdiği mesajları göz önünde bulundurarak AKEL’i hak ettiği yere getireceğiz” vaadiyle halkı başını dik tutarak mücadeleye devam etmeye çağırdı.

Kiprianu “yurttaşlar oy kullanarak kendilerini ifade etti. Oy kullanmama ya da protesto oyu verme yoluyla hayal kırıklığını ifade etti. Sonuç beklediğimiz gibi olmadı. İnceleyecek ve gereken sonuçları çıkaracağız” dedi.

AKEL yüzde 27,77 alan DİSİ’nin karşısında yüzde 22,32 oy alarak 2016 seçimlerine kıyasla yüzde 3,3’lük bir düşüş kaydetti. DİSİ’nin oy kaybı yüzde 2,9 oldu.

Andros Kiprianu seçim sonrası açıklamasında şöyle konuştu: “Kıbrıs sorunundaki tehlikeli çıkmaz ve halk karşıtı politikalar bizi düşündürmeye devam ediyor. Çalışanların haklarını savunmaya, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin damgasını taşıyan kurumsal yolsuzluğa karşı direnmeye ve Kıbrıs sorununun çözümüne hizmet etmeye devam edeceğiz”.

Gazetecilerin sorularına cevap verirken ise “AKEL’in sorumluluklarını üstlenmeyi bilen bir parti olduğunu ve kendisinin de payına düşen sorumlulukları üstleneceğini” söyledi. “25-27 Haziran’da yapılması programlanan parti kongresinde verimli ve yapıcı bir diyalogla bu durumun sebeplerini bulmaya çalışacağız” dedi.

Hükümetle ilgili sorulara cevaben ise Kiprianu “Hükümet diğer partilerden izole edilmiş durumda. Politikalarının ikna edici olduğunu söyleyebileceği bir oy oranına sahip değil. Muhalefetle uzlaşı yoluna gitmezse sorunlar çıkacak.

Bugünkü Hükümetin iktidardan gitmesi şart. Planlamalarımız yarından itibaren başlayacaktır” dedi.

*

Haravgi gazetesinin yine seçimlerle ilgili diğer haberlerinden bazı alıntılar yapalım:

“Cumhurbaşkanı seçim sonuçları konusunda mutlak bir memnuniyet ifade etti. Yarının yol haritasını belirlemek için parti başkanlarını toplantıya çağıracak.”

Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarından tam bir memnuniyet duyduğunu açık bir şekilde ifade etti ve yarın için belirleyici olan bu seçimlerin mükemmel bir şekilde gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Ancak aynı zamanda bir gazetecinin DİSİ’nin oy oranının düştüğüne ilişkin sorusunu yanıtlarken rahatsızlığını gizleyemedi.

Anastasiadis “Halk kararını açıkladı. Sonuca hepimiz saygı duyuyoruz. Bu sonuç aynı zamanda halkın güven ifade ettiği kişiye yüklediği sorumluluk bakımından da belirleyicidir” dedi.

*

Oy kullanmayanların oranı gitgide büyüyor.

Seçmen listesine kayıtlı seçmenlerin yüzde 63,9’u oy kullandı. Toplamda 356.682 seçmen sandığa gitti.

2016 seçimlerinde bu oran yüzde 66,7 idi.

Geçmişten bugüne bakacak olursak 1960’ta oy vermeyenlerin oranı yüzde 42,41’ydi. 1070’te 24,20’ye 1976’da ise yüzde 14,70’e, 1981’de yüzde 4,25’e düştü. 1985’ten itibaren seçimlerde sandık başına gitmeyenlerin oranı artmaya başladı. 1985’te yüzde 5,38, 1991’de yüzde 7, 1996’da yüzde 5,38, 2001’de yüzde 8,25, 2006’da yüzde 11, 2011’de yüzd 21,30, 2016’da yüzde 33,26 oldu. Dünkü seçimlerdeyse yüzde 36,1’e yükseldi.

*

Seçimlerin büyük galibi DİPA – EDEK küçük bir yükseliş kaydetti. Kuşak Değişikliği, Avcılar ve Alilengii Meclis dışı kaldı.

*

Ve Politis gazetesinin ana haberi.

“DİSİ oy oranı kaybına uğradı ama savaşı kazandı – Hükümet partisi birinciliği korudu ve AKEL’le arasındaki mesafeyi açtı”

Seçim sonuçları AKEL’de gelişmeler doğurdu, Andros Kiprianu sorumluluklarını üstleneceğini açıkladı.

DİKO ve Nikolas Papadopulos’un stratejisi ve popülist retoriği sefil bir şekilde başarısız oldu.

Seçimin tartışmasız galibi, Meclise dört sandalyeyle muzaffer bir giriş yapan DİPA ile Marios Karoyan oldu.

Politis gazetesinin diğer seçim haberlerinin başlıklarına kısaca bir göz atalım:

İlk parti rekor oran 34,28 ile oy vermeyenler

*

Meclis yeni başkanı için büyük pazarlık başlıyor

*

İlk kez galip çıkan olmadı

*

Filelefteros gazetesinden diğer bazı haberler:

“Londra bizi yeşil renge alırsa turizmde umutlar artacak”

Kıbrıslı otelcilerin dikkatleri 7 Haziran’da ülkelerin kategorilendirileceği Londra kararına çevrili. Kıbrıs’ı yeşil renge dâhil ederse Britanyalı turistlerin adaya gelmesine dair umutlar artacak. Aksi takdirde farklı pazarlar aranacak.

*

“2500 Kıbrıslı MS hastası”

Toplamda 2500 insanımız MS hastalığının sonuçlarıyla boğuşuyor. Tüm dünyadaki MS hastalarının toplam sayısı 2,8 milyon Avrupa’da ise 1 milyon.

*

“Barikatlar açılıyor… Sahte devlet önce davrandı… Görüntü ve prosedür bugün belirleniyor”

İşgal altındaki bölgeye giriş çıkışlar artık bir veri olarak kabul ediliyor. Geriye kontrol noktalarından geçmeyi arzu edenlerin izleyeceği prosedürün netleşmesi kalıyor.

*

“Bir koruyucu ailenin kucağında umut”

Devletin koruması altına alınan 261 çocuk bir koruyucu aile kucağında yaralarını sarıyor. Kıbrıs’ta şu anda 140 koruyucu aile etkin durumda. Aileler Dünya koruyucu Aile Günü olan bugün onurlandırılacak.

Son Güncelleme: 31 Mayıs 2021 - 14:02

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand