Basın Özetleri 27.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Hala bir bulmaca

“Yannakis'in diploması da seçim öncesi tartışmalar arasında” alt başlıklı haberde, siyasi partilerin seçim öncesi dönemin bitime ve sandık başına gitmek için az bir süre kala seçmenlere ulaşmak amacıyla her kademede son hamlelerini yaptığı ve parti mekanizmalarının, telefonlar ve mümkün olduğunca kapı kapı gezerek her seçmene ulaşmak için yoğun bir tempoda çalıştığı vurgulandı. Haberin detayında, büyük partilerden sızdırılan bilgilerde, kararsız olduğu ve sandığa gitme niyetinde olmayan seçmenlerin oranının hala çok büyük bir kesimi kapsadığı belirtilirken, şimdiye kadar yapılan seçim anketlerinde, seçmenler arasında güçlü bir intikam veya cezalandırıcı oylama tutumunun gözlemlendiği ve bu tutumun tahmin edilemeyen seçim eğilimlerine yol açma olasılığı yüksek olan ve kontrol edilmesi veya tahmin edilmesi kolay olmayan bir seçim sonucuna neden olabileceği ifade edildi. Haberde ayrıca, oy dağılımı konusunun tüm tarafları endişelendiren bir unsur olduğu ancak bazı kesimlerin büyük partilerin oy kaybından dolayı seçmenin kendilerini destekleyebileceği gerçeğine rağmen ilerisi konusunda düşünceli olduğu aktarılırken, yaklaşan seçimlerde tüm partilerin oluşumları için büyük riskler olduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Aşılama Pfizer ve Moderna'ya kayıyor

“AstraZeneca’nın ilk dozu sonrası yan etki görmeyenler için ikinci doz güvenilir” üst başlığıyla verilen haberde, uzmanların AstraZeneca aşısıyla ilgili ne yapacaklarını bilmediği, Epidemiyoloji Kurulu içinde aşı için yaş sınırlaması getirilip getirilmemesi konusunda konusunda farklı görüşler olduğu ve Sağlık Bakanı’nın konuyla ilgili net cevaplar beklediği vurgulandı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı'na 50 yaşın altındaki kişilere AstraZeneca aşısının uygulanmaması yönündeki tavsiyelerin yapılmasının aşılama programımıza iniş - çıkışları getirdiği, bakanlığın ise tüm Avrupa gibi mRNA teknolojisi aşılara odaklandığı ve şu andan itibaren, ilk doz için AstraZeneca dışındaki aşılara ağırlık vereceği çünkü AstraZeneca aşısının tüm yalnızca ikinci doz için kullanılacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın; ilk dozu AstraZeneca aşısıyla olan vatandaşların hiçbir semptom göstermemesi durumunda korkulacak hiçbir şeyi olmadığı ve aşıların tamamlanmaması durumunda virüse yakalanma riskinin, herhangi bir yan etki yaşama olasılığından daha büyük olduğunu vurguladığı belirtildi. Son olarak, ülkenin epidemiyolojik tablosunda sürekli olarak yaşanan iyileşmenin, yeni rahatlamaların yolunu açtığı ve Bakanlar Kurulu’nun bugün yapacağı toplantıda 1 Haziran'dan itibaren neyin değişeceğine karar vereceği aktarılırken, vatandaşların aşı programlarını tamamlamamaları durumunda, ülkenin iyi durumdaki epidemiyolojik verilerinin tehlike altına gireceği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Nikolas'a Miloseviç skandalı hakkında sorular

“Niçin DİKO yolsuzlukla mücadele yasa tasarılarını onaylamıyor?” üst başlıklı haberde; hükümetin, DİKO tarafından yolsuzlukla ilgili suçlamalara yanıt olarak, “Miloseviç’in milyonlarıyla ilgili skandal” silahını ortaya attığı ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos ile Hukuk Bürosu’nun karıştığı yolsuzlukla ilgili diğer konuları gün ışığına çıkardığı vurgulandı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu Müdürü Viktoras Papadopoulos konuyla ilgili olarak DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos sorular yönelttiği ve DİKO'nun sorunu çözmek konusundaki gerçek tavrının, aylardır Meclis önünde olan yolsuzlukla ilgili yasa tasarıları ve bağımsız bir Yolsuzlukla Mücadele Kurumu kurulması konusundaki tutumundan anlaşılabileceğini söylediği aktarıldı.

  • Adalet Meydanı’ndaki refüjlerinin isimleri; Kritonas Tornaritis, Mihalakis Triantafilidis ve Stella Soulioti oluyor

“Lefkoşa’daki yeniden yapılandırılma çalışmaları” üst başlıklı haberde; Yüksek Mahkeme’nin bulunduğu meydanda yer alan dört refüje çeşitli mevkilerde adalete hizmet etmiş önemli şahsiyetlerin isimlerinin verileceği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • "Altın" pasaport ve sahte diplomalar hükümeti...

“Ve gönüllü sahtecilik ödülü… DİSİ hükümetine gidiyor!” alt başlığıyla verilen haberde; AKEL Genel Sekreteri’nin Nisan 2018'de Başsavcıya yazdığı bir mektupta, Gönüllülük ve Sivil Toplum Kuruluşları Komiseri Yannakis atanması konusunda soruşturulmasını talep ettiği hatırlatıldı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in parti liderliğini devralmış gibi DİSİ'nin seçim kampanyasını yürütmeye ara vermesi ve Komiser Yannakis konusunda açıklama yapmasının beklendiği vurgulandı. Haberde ayrıca, "en iyinin en iyisi" olarak nitelendirilen kişilerin bazılarının cezaevinde olduğu, bazılarının sahtecilikle suçlandığı, bazıları hakkında ise Kooperatif Bankası’nın kapatılmasıyla ilgili cezai soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

  • Gelirsiz on beş ay

“Biz enayiler değiliz” alt başlıklı haberde; Kıbrıs'taki eğlence mekanları sahiplerinin dün, 26 Mayıs Çarşamba günü, Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto yürüyüşü gerçekleştirdiği belirtildi. Haberin detayında, öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış yüzlerce Eğlence mekanı sahibinin, dün gerçekleştirdiği protestolarda, son 14 ayda yaşanan büyük kayıplar için devlet desteği talep ettiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 27 Mayıs 2021 - 14:13

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand