Basın Özetleri 25.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Yaş sınırlaması istiyorlar

“Bilim insanları AstraZeneca aşısının kullanımı konusunda değişiklik yapılması için ısrar ediyor, Sağlık Bakanlığı hiçbir şeyi değiştirmiyor” alt başlıklı haberde, AstraZeneca aşısı ile aşılandıktan sonra 39 yaşındaki Britanyalı'nın ölümü ve neredeyse aynı anda Pazar gününden beri hastanede bulunan 40 yaşındaki bir kadında ikinci bir tromboembolik vakanın duyurulması haberinin utanç ve üzüntü yarattığı belirtildi. Haberin detayında, AstraZeneca aşısı ile aşılandıktan sonra, kanın pıhtılaşması üzerindeki yan etkilerle ilişkili olarak Kıbrıs’ta kaydedilmiş toplam 4 vakanın ardından, bilim insanlarının ilgili aşının uygulamasında yaş sınırlaması getirilmesi konusunu gündeme getirdiği ancak Sağlık Bakanlığı'nın şu anda böyle bir niyeti olmadığı ve Kıbrıs'taki aşılama programının gelişimini gerekçe göstererek Avrupa İlaç Ajansı'nın tavsiyelerini uygulamada ısrar ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından aktarılan bilgide, aşı sonrası tromboz oluşumuyla ilgili verilerin kaydedildiği ve veriler incelenmek üzere dün öğle saatlerinde bir toplantı yapıldığı ifade edilirken, Bilimsel Danışma Komitesi’nin bu gece AstraZeneca aşısı için bir yaş sınırı belirleme konusunu tekrar görüşmesinin beklendiği belirtildi. Öte yandan, AstraZeneca aşısının uygulanma talimatlarının değiştirilmesine yönelik herhangi bir düşüncenin olup olmadığı konusunda gazeteye bilgi veren Eczacılık Hizmetleri Dairesi Müdür Yardımcısı Elena Panayotopoulou’nun; sorunun sürekli olarak izlendiğini ancak şu anda böyle bir değişikliğin söz konusu olmadığını söylediği ve buna ek olarak, Avrupa İlaç Ajansı’nın aşı ile ilgili önerilerinin, yaş gruplarının yönetimi için sınırlama gerek olmadığı konusunda net olduğunu hatırlattığı aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Eski Ulaştırma Bakanı'nın çıkar çatışması inceleniyor

“Altın pasaport araştırması” üst başlığıyla verilen haberde, "altın" pasaportlarla ilgili soruşturmayı yürüten Araştırma Komitesi’nin halka açık duruşmalarının bugün son iki tanığın ifadesinin alınmasıyla sonuçlandırılacağı ve nihai raporunun 7 Haziran'a kadar Başsavcı’ya sunulmasının beklendiği belirtildi. Haberin detayında, bugün ifade verecek ilk tanığın, Kıbrıs Yatırım Programı kapsamında en çok "altın" pasaport veren ilk beş sağlayıcı arasında yer alan Baf merkezli Andreas Dimitriadis & Co. hukuk firmasının avukatı Dimitris Dimitriadis olacağı aktarıldı. Haberde bu tanıklığın konuyla ilgili temel bağının ise, söz konusu hukuk firmasının, ailesinin hukuk firması olması nedeniyle eski Ulaştırma Bakanı Mario Dimitriadis ile doğrudan bağlantılı olması gerçeğinde yattığı ve bugün tanıklık yapacak olan Dimitris Dimitriadis’de eski Ulaştırma Bakanı’nın kardeşi ve avukatı olduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Büyük Savaş

“Milletvelliği Seçimi için partilerin son hareketleri” üst başlıklı haberde; siyaasi partilerin, Cuma günü bitecek seçim öncesi dönemin ve sandıkların kurulmasına kadar kalan birkaç gün içinde son hamlelerini yapmaya hazırlandığı ifade edildi. Haberin detayında, korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesinin ardından siyasi partiler tarafından tüm bölgelerde kitlesel etkinlikler organize edildiği ancak bu etkinliklerin geçmişte düzenlenen mitinglerle hiçbir ilgisi olmadığı vurgulandı. Haberde ayrıca, tüm partilerin hedefinin Pazar günkü büyük savaşa kadar seçmenlerini bir araya getirmek olduğu, seçmenleri toplamayı başarıp başaramadıklarını gösterecek tek şeyin ise sandık olduğu konusunda herkes hemfikir olduğu aktarıldı.

  • Şimdi aşı sertifikasında sorun var

“Yolculuklarda sertifikası sorunu” üst başlıklı haberde; yolculuklarda kullanılan aşı sertifikalarının; üzerinde yazan isimlerin Yunanca olması nedeniyle, diğer pek çok durumda olduğu gibi bu konuda da kabul görmediği belirtildi. Haberin detayında, yetkili makamların, Avrupa’nın Green Pass uygulamasına geçilene kadar olan sürede ilgili soruna bir çözüm bulmak için seferber edildiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Çocuk doktorlarını çocuklara yapılacak aşılardan mahrum bıraktılar

“Αşı sipariş sürecinde kargaşa” alt başlıklarıyla verilen haberde; Sağlık Bakanlığı’nın amatörlüğü ve kaçamak konuşmaları nedeniyle çocukların aşı kapsamına girebilmesinin tehlikeye atıldığı vurgulandı. Haberin detayında, çok sayıda çocuk doktorunun aşı siparişi veremediği için aşı kıtlığı ile uğraşmak zorunda kaldığı aktarılırken, Kıbrıs Pediatri Derneği Başkanı Dr. Michalis Anastasiadis’in gazeteye yaptığı açıklamada, sabırlarının tükendiğini ve sorumluların yetersizliği nedeniyle eşi benzeri görülmemiş bir durumun hüküm sürdüğünü söylediği belirtildi.

  • Eğlence Merkezleri Sahipleri’nin seferberliği

“Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na doğru yürüyüş” alt başlıklı haberde; Kıbrıs Eğlence Merkezleri Derneği’nin olağanüstü Genel Kurul'unda, 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü, Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto yürüyüşü yapılması kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi. Haberin detayında, ilgili duyuruda sektör girişimcilerinin devletten yardım aldıklarına ve borçlarını ödemediklerine inananan mal sahiplerinin girişimcilerin tahliye ettiği aktarıldı. Haberde ayrıca, sektörün SOS verdiği ve entegre bir kurtarma planına acilen ihtiyaç olduğu vurgulanırken, diğer tüm sektörlerin Çalışma Bakanlığı programlarından iş yapma ve istihdam maliyetinden %60 yararlanma hakkına sahip olmasına rağmen, Eğlence sektörünün tam tersine 60 tam hafta boyunca kayıplar yaşadığı ve işletmelerin yaşayabilirliğinin sorgulanır hale geldiği belirtildi.

Son Güncelleme: 26 Mayıs 2021 - 13:45

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand