Basın Özetleri 24.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Yoksunluk kabusuyla titriyorlar

“30 Mayıs'a doğru geri sayım yapan partiler ağırlığı kararsızlara veriyor” alt başlıklı haberde, 30 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek Milletvekilliği Seçimleri’ne birkaç gün kala, çekimserlerin siyasi partilerin en büyük kabusu durumuna geldiği ve 2016 yılında yapılan seçimlerde kaydedilen % 33 gibi yüksek bir çekimserlik oranının özellikle büyük ve geleneksel partiler için bir endişe kaynağı olduğu vurgulandı. Haberin detayında, partilerin çekimserler sorununu ortadan kaldırmak için ağırlığı kararsızlara ve 2016'da Milletvekilliği Seçimleri’ne gitmeyenlere vereceği aktarıldı. Siyasi partilerin elindeki veriler, bir sorun olduğunu ve halkı sandık başına gitmeye ikna etmek için önümüzdeki günlerde çok fazla çaba sarf etmeleri gerekeceğini gösterdiği, bu nedenle parti personelinin ağırlığı özellikle de telefon ve ziyaret gibi geleneksel iletişim yöntemleri verdiği belirtildi. Haberde ayrıca, muhalefetin hükümetin ekonomiden, salgına ve Kıbrıs sorununa kadar ülkeyi ilgilendiren tüm konuları ele alarak ağırlığını ortaya koyduğu ve özellikle de yolsuzluklarla ilgili baskı yaptığı ifade edildi. Son olarak; DİSİ, AKEL, DİKO ve EDEK’in liderlerinin kendi ağırlığını ortaya koyduğu ancak seçimlerin genel sonucunu etkileyecek ana faktörün önümüzdeki Pazar günü sandığa kaç kişinin gideceğinin belirleyeceği vurgulanarak, son 20 yılda gerçekleşen seçimlerde çekimserlerin genellikle çift haneli oranlarda olduğu hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Tromboz, aşılama programımızla ilgili tehdit

“40 yaşındaki kişide görülen yeni tromboembolik olay endişeleri artırıyor ve düşündürüyor” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs nüfusunun % 50'sinin ilk doz aşılanmasını tamamladığı belirtilirken, Sağlık Bakanlığı'nın henüz randevu almamış vatandaşlara aşı için randevu vermeye devam ettiği bir dönemde, aşılamadan dolayı beşinci tromboz (damarlarda pıhtı oluşumu) vakasının kaydedilmesinin vatandaşlar arasında endişeye yol açtığı, bu durumun ise birçok kişinin aşılanma konusunda ikinci kez düşünmesine ve aşı kullanım koşullarının değişip değişmeyeceği konusunda yetkilileri düşündürdüğü aktarıldı. Haberin detayında, AstraZeneca aşılarının raflarda kalabileceği ancak bu durumun vatandaşların Aşı Portalı aracılığıyla sunulan diğer üç aşıdan biriyle aşılanmak için randevu almaktan caydırmadığı, aşılananların yüzdesinde yaşanan sürekli artış ve düşük yayılma düzeyinin epidemiyologların bir sonraki gevşemeyi planlamasına olanak sağladığı vurgulandı. Haberde ayrıca, iki hafta önce AstraZeneca aşısı olan kişide tespit edilen yeni tromboz vakasının, Cumartesi gecesi Lefkoşa Genel Hastanesi Patoloji Kliniği’ne kaldırılan 40 yaşındaki bir kadında görüldüğü belirtilirken, trombozun klinik durumu iyi olan hastanın ameliyat öncesi muayenesi sırasında tespit edildiği ve tüm tıbbi verilerin Avrupa İlaç Ajansı’na sunulacağı ifade edildi. Haberde son olarak, Kıbrıs'ta tüm aşılardan sonra şimdiye kadar; tromboz, yüz felci, alerjik deri reaksiyonları ve gastrointestinal bozukluklar dahil olmak üzere 40 ciddi yan etkinin görüldüğü, yaşanan 5 tromboz vakasından 4’ünün, AstraZeneca aşısıyla ilgili olduğu, ancak tüm ilaçların, özellikle aşıların yoğun olduğu durumlarda yan etkileri olabileceği vurgulanırken, tüm vakaların araştırıldığını ve şu anda aşıların durdurulmasının veya belirli aşı için kısıtlamaların benimsenmesinin söz konusu olmadığını aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • 17 yıl sonra haklı çıktı

“Neredeyse yirmi yıl gecikmeli gelen adalet” üst başlıklı haberde; 2004 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Tassos Papadopoulos ile o zaman ki Hükümet yetkilisi olan ve şimdiki Genel Denetçi Odisseus Mihalidis tarafından Lefkoşa Genel Hastanesi'nin inşasına ilişkin hayali "büyük skandalla" suçlanan, Mimar Haris Fareos’un; dolandırıcılık, zimmete para geçirme, görevi suistimal ve kamu parasını zimmetine geçirme suçlarından aklandığı belirtildi. Haberin detayında, Başsavcı'nın tavsiye üzerine konunun araştırıldığı ve mimarın, neredeyse yirmi yıllık acı ve damgalamanın ardından ilgili tüm suçlamalardan aklandığı ve Başsavcı tarafından resmi bir mektupla konuyla ilgili olarak “hiçbir suç işlenmediğini” belirttiği aktarıldı. Haberde ayrıca, ilgili “skandal” ‘ın 17 yıl önce bir Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve şimdiki Genel Denetçi olan, bir devlet yetkilisi tarafından ortaya atıldığı hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • 2 milyar Euro’luk proje seçimi "vaatlerinde" kaldı

“Genel Muhasebe verileri hükümetin yeni seçim vaatlerini ifşa ediyor” alt başlığıyla verilen haberde; hükümet ve DİSİ'nin 2013'ten beri izlediği halk karşıtı politika, yolsuzluklar ve karmaşayı gizlemek için açıklama ve vaatlerinin doruğa ulaştığı vurgulanırken, Genel Muhasebe Bürosu'nun verilerinin, son beş yılda 2 milyar Euro’luk projenin seçim “vaatlerinde” kaldığını gösteren bir kanıt niteliğinde olduğu belirtildi. Haberin detayında, Muhasebe verilerinin 2021'in birçok "vaatinin" aslında başka bir yıla ait projeler olduğunu gösterdiği aktarılırken, yılın ilk çeyreğinde devlet kalkınma harcamalarının uygulama yüzdesinin yalnızca % 8 olduğu hatırlatıldı. Haberde ayrıca, ilgili verilere göre, geçtiğimiz beş yıllık (2016 - 2020) kalkınma harcamaları için ayrılan 4,21 milyar Euro tutarındaki bütçede "vaat edilen" projelere kullanmak üzere ayrılan 1,87 milyar Euro yani % 40'ın üzerindeki bütçenin kullanılmadığı, bunun da pek çok projenin bütçeye dahil edildiği ancak hiçbir zaman uygulanmadığını gösterdiği belirtildi.

Son Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 17:59

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand