Basın Özetleri 20.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını istiyorlar

“Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye açısından zorlu gündem ve Avrupa Birliği liderlerine net mesaj” alt başlıklı haberde, Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkilerinde olumlu bir gündem beklediği bir dönemde Avrupa Parlamentosu’nun, Avrupa Komisyonu'na Ankara ile Birliğe katılım müzakerelerinin askıya alınması yönünde bir öneride bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, Avrupa Parlamentosu'nun aldığı kararla, önümüzdeki 1 ay içinde Avrupa ile Türkiye ilişkilerini gündemine alacak olan Avrupa Birliği liderlerine çok güçlü bir mesaj gönderdiği aktarıldı. Avrupa Parlamentosu’nun dün verdiği ilgili kararında, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin resmi olarak askıya alınmasını talep ettiği, böylece her iki tarafın da gerçekçi bir şekilde, yüksek düzeyde yapılandırılmış ve kapsamlı bir diyalog yoluyla mevcut çerçevenin yeterliliğini ve işleyişini sağlamasını tavsiye ettiği, gerekli görülmesi durumunda gelecekteki ilişkiler için ise olası yeni modellerin araştırılmasını önerdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nun yıllar içinde Türkiye ile ilişkilerde ilerleme olmaması nedeniyle bu sürecin tam tersi bir gerilemeye dönüşmesinden derin endişe duyduğu ifade edilirken, ilgili raporda Kıbrıs konusuna da değinildiği ve Doğu Akdeniz'de Avrupa Birliği aday ülkelerinden biri olan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi devletlere karşı yürüttüğü eşi görülmemiş yasadışı davranışları ve göreli güvenlik ile istikrar risklerinden derinden endişe duyduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Vatandaşların %40'ı aşı olmuyor

“Komplo teorileri, AstraZeneca ve olası üçüncü doz, aşılamayı yavaşlatıyor” üst başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı'na göre aşı olmak isteyen vatandaşların ilgisinin her geçen gün arttığı bir dönemde dün, aşılama programının ikinci aşamasına girildiği ancak henüz vatandaşların yalnızca %45'inin aşılandığı aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından aşılanma için 18 – 30 yaş aralığı kişilere randevular verildiği ancak gençlere sunulan bu aşı randevularının %35 gibi önemli bir kısmının boş kaldığına dikkat çekilirken, bu konunun özellikle, Kıbrıs'ta Hint ve Güney Afrika mutasyonlarının tespit edilmesi sonrası Sağlık Bakanlığı ve epidemiyologları endişelendiren bir gerçek olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Hint ve Güney Afrika mutasyonlarının daha agresif iki tür olduğu ve nüfusun derhal aşılanması ve aşılananların oranının artırılması ihtiyacını acil hale getirdiği hatırlatıldı. Haberde son olarak, üçüncü doz aşının gerekip gerekmediği, AstraZeneca aşısının yan etkileri ve tabii ki komplo teorilerinin aşılanmayı etkiyen faktörler olduğu, vatandaşların aşı olmak yerine, aşı seçmeyi tercih ettiği belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Barikatları açıyorlar

“Son dokunuşlar yarın geliyor” üst başlıklı haberde; iki tarafın da barikatların kapanmasından bir sonra, barikatların yeniden açılması için son aşamada olduğu belirtildi. Haberin detayında, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin, iki bölge arasındaki geçiş noktalarında uygulanacak önlemlerle ilgili son rötuşları yapmak üzere yarın, Cuma günü, telekonferans üzerinden toplantı gerçekleştireceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Rum Eş Başkanı Leonidas Filaktou’nun; "Açılmanın hemen uygulanabilmesi için, geçişlerle ilgili önlemleri belirleyen epidemiyolojik göstergeler ve bilimsel kriterlerin uygulanması amacıyla geçiş noktalarında alınan önlemlerle ilgili aynı kriterleri getirmek için görüşüyoruz" dediği belirtilirken, alınacak kararların daha sonrasında onaylanmak üzere iki tarafın liderlerine ortak bir teklif olarak sunulacağı vurgulandı. Haberde son olarak, barikatların yeniden açılmasının hemen önümüzdeki günlerde ve/veya önümüzdeki hafta olamayabileceği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Turizm açısından altı aylık belirsizlik

“Bu yıl meçhul sulardayız” alt başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs Turizm İşletmeleri Derneği'nin bu yılın geçen yıla nazaran biraz daha iyi olacağı tahminlerine rağmen yaz aylarında turist girişleriyle ilgili hala belirsizliğin hüküm sürdüğü belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs turizminin ana pazarları olan; Rusya, İngiltere, İsrail ve Almanya arasında, rezervasyonlar ve kısıtlı sayıda da olsa turist gelen Rusya dışında kalan ülkeler konusunda, bu yaz nasıl bir yol izleneceğinin henüz netlik kazanmadığı vurgulandı. Buna ek olarak, Kıbrıs’ın hala "turuncu" listede yer alması nedeniyle İngiltere'den Haziran ayı sonundan önce hiçbir şey beklenmediği hatırlatıldı.

  • AKEL teklif veriyor, DİSİ bunları görmüyor!

“Cumhurbaşkanı Anastasiadis: "AKEL'in teklif verdiğini duyuyorum..."” alt başlıklı haberde; DİSİ'nin dün AKEL'i teklif vermemekle suçladığı öte yandan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in AKEL'in teklif verdiğini kamuoyuna açıkladığı belirtildi. Haberin detayında, Kurtarma Fonu’nun yalnızca 1,2 milyar olacağı, olası yatırımlar için 1,4 milyar’a ihtiyaç olduğunun tahmin edildiği ve 6 ay önce bu miktarın 1,8 milyar olarak açıklandığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Maliye Bakanı’nın Kalkınma Planı’nın 5 yıldan 20 yıla kadar derinlemesine gelişmeyi kapsadığını açıkladığı ancak ortada gerçek anlamda bir planın olmadığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2021 - 00:16

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand