Basın Özetleri 20.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını istiyorlar

“Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye açısından zorlu gündem ve Avrupa Birliği liderlerine net mesaj” alt başlıklı haberde, Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkilerinde olumlu bir gündem beklediği bir dönemde Avrupa Parlamentosu’nun, Avrupa Komisyonu'na Ankara ile Birliğe katılım müzakerelerinin askıya alınması yönünde bir öneride bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, Avrupa Parlamentosu'nun aldığı kararla, önümüzdeki 1 ay içinde Avrupa ile Türkiye ilişkilerini gündemine alacak olan Avrupa Birliği liderlerine çok güçlü bir mesaj gönderdiği aktarıldı. Avrupa Parlamentosu’nun dün verdiği ilgili kararında, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin resmi olarak askıya alınmasını talep ettiği, böylece her iki tarafın da gerçekçi bir şekilde, yüksek düzeyde yapılandırılmış ve kapsamlı bir diyalog yoluyla mevcut çerçevenin yeterliliğini ve işleyişini sağlamasını tavsiye ettiği, gerekli görülmesi durumunda gelecekteki ilişkiler için ise olası yeni modellerin araştırılmasını önerdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nun yıllar içinde Türkiye ile ilişkilerde ilerleme olmaması nedeniyle bu sürecin tam tersi bir gerilemeye dönüşmesinden derin endişe duyduğu ifade edilirken, ilgili raporda Kıbrıs konusuna da değinildiği ve Doğu Akdeniz'de Avrupa Birliği aday ülkelerinden biri olan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi devletlere karşı yürüttüğü eşi görülmemiş yasadışı davranışları ve göreli güvenlik ile istikrar risklerinden derinden endişe duyduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Vatandaşların %40'ı aşı olmuyor

“Komplo teorileri, AstraZeneca ve olası üçüncü doz, aşılamayı yavaşlatıyor” üst başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı'na göre aşı olmak isteyen vatandaşların ilgisinin her geçen gün arttığı bir dönemde dün, aşılama programının ikinci aşamasına girildiği ancak henüz vatandaşların yalnızca %45'inin aşılandığı aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından aşılanma için 18 – 30 yaş aralığı kişilere randevular verildiği ancak gençlere sunulan bu aşı randevularının %35 gibi önemli bir kısmının boş kaldığına dikkat çekilirken, bu konunun özellikle, Kıbrıs'ta Hint ve Güney Afrika mutasyonlarının tespit edilmesi sonrası Sağlık Bakanlığı ve epidemiyologları endişelendiren bir gerçek olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Hint ve Güney Afrika mutasyonlarının daha agresif iki tür olduğu ve nüfusun derhal aşılanması ve aşılananların oranının artırılması ihtiyacını acil hale getirdiği hatırlatıldı. Haberde son olarak, üçüncü doz aşının gerekip gerekmediği, AstraZeneca aşısının yan etkileri ve tabii ki komplo teorilerinin aşılanmayı etkiyen faktörler olduğu, vatandaşların aşı olmak yerine, aşı seçmeyi tercih ettiği belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Barikatları açıyorlar

“Son dokunuşlar yarın geliyor” üst başlıklı haberde; iki tarafın da barikatların kapanmasından bir sonra, barikatların yeniden açılması için son aşamada olduğu belirtildi. Haberin detayında, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin, iki bölge arasındaki geçiş noktalarında uygulanacak önlemlerle ilgili son rötuşları yapmak üzere yarın, Cuma günü, telekonferans üzerinden toplantı gerçekleştireceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Rum Eş Başkanı Leonidas Filaktou’nun; "Açılmanın hemen uygulanabilmesi için, geçişlerle ilgili önlemleri belirleyen epidemiyolojik göstergeler ve bilimsel kriterlerin uygulanması amacıyla geçiş noktalarında alınan önlemlerle ilgili aynı kriterleri getirmek için görüşüyoruz" dediği belirtilirken, alınacak kararların daha sonrasında onaylanmak üzere iki tarafın liderlerine ortak bir teklif olarak sunulacağı vurgulandı. Haberde son olarak, barikatların yeniden açılmasının hemen önümüzdeki günlerde ve/veya önümüzdeki hafta olamayabileceği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Turizm açısından altı aylık belirsizlik

“Bu yıl meçhul sulardayız” alt başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs Turizm İşletmeleri Derneği'nin bu yılın geçen yıla nazaran biraz daha iyi olacağı tahminlerine rağmen yaz aylarında turist girişleriyle ilgili hala belirsizliğin hüküm sürdüğü belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs turizminin ana pazarları olan; Rusya, İngiltere, İsrail ve Almanya arasında, rezervasyonlar ve kısıtlı sayıda da olsa turist gelen Rusya dışında kalan ülkeler konusunda, bu yaz nasıl bir yol izleneceğinin henüz netlik kazanmadığı vurgulandı. Buna ek olarak, Kıbrıs’ın hala "turuncu" listede yer alması nedeniyle İngiltere'den Haziran ayı sonundan önce hiçbir şey beklenmediği hatırlatıldı.

  • AKEL teklif veriyor, DİSİ bunları görmüyor!

“Cumhurbaşkanı Anastasiadis: "AKEL'in teklif verdiğini duyuyorum..."” alt başlıklı haberde; DİSİ'nin dün AKEL'i teklif vermemekle suçladığı öte yandan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in AKEL'in teklif verdiğini kamuoyuna açıkladığı belirtildi. Haberin detayında, Kurtarma Fonu’nun yalnızca 1,2 milyar olacağı, olası yatırımlar için 1,4 milyar’a ihtiyaç olduğunun tahmin edildiği ve 6 ay önce bu miktarın 1,8 milyar olarak açıklandığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Maliye Bakanı’nın Kalkınma Planı’nın 5 yıldan 20 yıla kadar derinlemesine gelişmeyi kapsadığını açıkladığı ancak ortada gerçek anlamda bir planın olmadığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2021 - 00:16

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand