Basın Özetleri 19.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Denetçilerden tokat

“Αvrupa Sayıştayı ve Denetim Kurumları, Odisseus'u destekleyip, hükümete karşı durdular” alt başlıklı haberde, Αvrupa Sayıştayı ve Avrupa Birliği Üye Devletler Yüksek Denetim Kurumları’nın, Yunanistan’ın çekimser oyu dışında, Kıbrıs Hükümeti'ne Genel Denetçi’nin anayasal rolüne ve Avrupa Müktesebatı’na saygı göstermeye ve Kıbrıs Yatırım Programı için görevini yerine getirmesini kolaylaştırma çağrısı yaptığı aktarıldı. Haberin detayında, Αvrupa Sayıştayı ve Avrupa Birliği Üye Devletler Yüksek Denetim Kurumları’nın müdahalesinin geçtiğimiz Pazartesi günü üye Devletlerin ve Avrupa Sayıştayı'nın en yüksek denetim organlarının başkanlarının bir araya geldiği Temas Komitesi’nde alınan kararla gerçekleştiği belirtildi. Kararın; Yunan denetmenin çekimser kalması dışında Komite’nin tüm üyelerinin olumlu oyu ile alındığı vurgulanırken, kararla Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Denetim Hizmeti’nin olağanüstü vatandaşlığa geçişler konusunda gerçekleştirdiği kontrol uygulaması sırasında hükümet tarafından engellendiğinin kabul edildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Komite kararında özellikle, Avrupa Birliği üye devletlerinden biri olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Denetim Bürosu'nun son zamanlarda Kıbrıs Yatırım Programı'na ilişkin denetimlerde önemli güçlüklerle karşılaştığına işaret edildiği ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • Argümansız seçim kampanyası

“Seçime giden yol klişeler ve kısır tartışmalarla karakterize ediliyor” üst başlığıyla verilen haberde, Milletvekilliği seçimleri açısından seçim kampanyasının son aşamasına girilen dönemde siyasi duruş ve siyasi tartışmaların ikinci planda yer aldığı belirtildi. Haberin detayında, hükümet ile muhalefet arasındaki çatışmada ölçünün tamamen kaçtığı ve bunun sonucunda her iki taraftan da hatırlanması zor olan nitelendirmelerin ortaya atıldığı aktarılırken; hükümet, iktidar partisi, DİKO ve bir dereceye kadar AKEL’in bu çatışmanın içinde yer aldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in geçen Pazartesi sunulan İyileşme ve Dayanıklılık Planı'nı eleştirenlere atıfta bulunarak ülkenin ilerlemesinin önündeki engellerden bahsettiği aktarılarak ülkenin ciddi liderlere ihtiyacı olduğunu açıkladığı ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Johnson’dan Kıbrıs'ta turizme “HAYIR”

“İngiltere Başbakanı'ndan kötü sürpriz” üst başlıklı haberde; İngiltere Başbakanı Boris Johnson hükümetinin Kıbrıs'ı da içeren turuncu seyahat listesinde yer alan ülkelerde tatillerin hala yasak olduğunu açıkça belirttiği aktarıldı. Haberin detayında, İngilizlerin turuncu ülkelere tatile gitmemesi gerektiğinin vurgulandığı, bunun yanında turuncu listedeki bir ülkeye gidecek kişilerin, ailevi ve/veya acil bir durum olması durumunda dahi, geri döndüklerinde 10 gün boyunca kendilerini izole edecekleri ve bu karantina süresinin yanı sıra 10 bin Pound'a kadar para cezası ile cezalandırılacaklarının hatırlatıldığı ifade edildi. Haberde ayrıca bu durumun Kıbrıs turizmine güçlü bir darbe indirdiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Onlara asgari çalışma haklarını bile vermiyorlar

“Öğretmenlerin adalet mücadelesi yoğunlaşıyor” alt başlığıyla verilen haberde; Eğitim Bakanlığı’nın öğleden sonra ve akşam eğitim programlarında hizmet alımı ile istihdamın kaldırılması için öğretmenlerin mücadelesinin devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, öğretmenlerin 11 Mayıs tarihinde başlattığı süresiz grevin talepleri karşılanıncaya kadar devam edeceği aktarıldı. Haberde ayrıca, okul dışındaki eylemlerin ötesinde de hareketliliğin yoğunlaşacağı, bu kapsamda; bugün Bakanlar Kurulu toplantısı saatinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, yarın öğlen saatinde Maliye Bakanlığı dışında protestolar olacağı, Cuma günü ise İçişleri Bakanlığı'ndan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na kitlesel yürüyüş olacağı vurgulandı.

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2021 - 19:52

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand