Basın Özetleri 19.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Denetçilerden tokat

“Αvrupa Sayıştayı ve Denetim Kurumları, Odisseus'u destekleyip, hükümete karşı durdular” alt başlıklı haberde, Αvrupa Sayıştayı ve Avrupa Birliği Üye Devletler Yüksek Denetim Kurumları’nın, Yunanistan’ın çekimser oyu dışında, Kıbrıs Hükümeti'ne Genel Denetçi’nin anayasal rolüne ve Avrupa Müktesebatı’na saygı göstermeye ve Kıbrıs Yatırım Programı için görevini yerine getirmesini kolaylaştırma çağrısı yaptığı aktarıldı. Haberin detayında, Αvrupa Sayıştayı ve Avrupa Birliği Üye Devletler Yüksek Denetim Kurumları’nın müdahalesinin geçtiğimiz Pazartesi günü üye Devletlerin ve Avrupa Sayıştayı'nın en yüksek denetim organlarının başkanlarının bir araya geldiği Temas Komitesi’nde alınan kararla gerçekleştiği belirtildi. Kararın; Yunan denetmenin çekimser kalması dışında Komite’nin tüm üyelerinin olumlu oyu ile alındığı vurgulanırken, kararla Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Denetim Hizmeti’nin olağanüstü vatandaşlığa geçişler konusunda gerçekleştirdiği kontrol uygulaması sırasında hükümet tarafından engellendiğinin kabul edildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Komite kararında özellikle, Avrupa Birliği üye devletlerinden biri olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Denetim Bürosu'nun son zamanlarda Kıbrıs Yatırım Programı'na ilişkin denetimlerde önemli güçlüklerle karşılaştığına işaret edildiği ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • Argümansız seçim kampanyası

“Seçime giden yol klişeler ve kısır tartışmalarla karakterize ediliyor” üst başlığıyla verilen haberde, Milletvekilliği seçimleri açısından seçim kampanyasının son aşamasına girilen dönemde siyasi duruş ve siyasi tartışmaların ikinci planda yer aldığı belirtildi. Haberin detayında, hükümet ile muhalefet arasındaki çatışmada ölçünün tamamen kaçtığı ve bunun sonucunda her iki taraftan da hatırlanması zor olan nitelendirmelerin ortaya atıldığı aktarılırken; hükümet, iktidar partisi, DİKO ve bir dereceye kadar AKEL’in bu çatışmanın içinde yer aldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in geçen Pazartesi sunulan İyileşme ve Dayanıklılık Planı'nı eleştirenlere atıfta bulunarak ülkenin ilerlemesinin önündeki engellerden bahsettiği aktarılarak ülkenin ciddi liderlere ihtiyacı olduğunu açıkladığı ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Johnson’dan Kıbrıs'ta turizme “HAYIR”

“İngiltere Başbakanı'ndan kötü sürpriz” üst başlıklı haberde; İngiltere Başbakanı Boris Johnson hükümetinin Kıbrıs'ı da içeren turuncu seyahat listesinde yer alan ülkelerde tatillerin hala yasak olduğunu açıkça belirttiği aktarıldı. Haberin detayında, İngilizlerin turuncu ülkelere tatile gitmemesi gerektiğinin vurgulandığı, bunun yanında turuncu listedeki bir ülkeye gidecek kişilerin, ailevi ve/veya acil bir durum olması durumunda dahi, geri döndüklerinde 10 gün boyunca kendilerini izole edecekleri ve bu karantina süresinin yanı sıra 10 bin Pound'a kadar para cezası ile cezalandırılacaklarının hatırlatıldığı ifade edildi. Haberde ayrıca bu durumun Kıbrıs turizmine güçlü bir darbe indirdiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Onlara asgari çalışma haklarını bile vermiyorlar

“Öğretmenlerin adalet mücadelesi yoğunlaşıyor” alt başlığıyla verilen haberde; Eğitim Bakanlığı’nın öğleden sonra ve akşam eğitim programlarında hizmet alımı ile istihdamın kaldırılması için öğretmenlerin mücadelesinin devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, öğretmenlerin 11 Mayıs tarihinde başlattığı süresiz grevin talepleri karşılanıncaya kadar devam edeceği aktarıldı. Haberde ayrıca, okul dışındaki eylemlerin ötesinde de hareketliliğin yoğunlaşacağı, bu kapsamda; bugün Bakanlar Kurulu toplantısı saatinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, yarın öğlen saatinde Maliye Bakanlığı dışında protestolar olacağı, Cuma günü ise İçişleri Bakanlığı'ndan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na kitlesel yürüyüş olacağı vurgulandı.

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2021 - 19:52

Son Haberler

24 Haziran
Basın Özetleri 24.06.2021
14:28
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Tüm haberler

Video on Demand