Maliye Bakanı: Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Fonu’yla ilgili planlamaların kusursuz

Maliye Bakanı Konstantinos Petridis, Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Fonu’yla ilgili planlamaların kusursuz olduğunu açıkladı. Petridis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ilk kez bir planlamanın kalkınma modeli ve devletin bütçesi arasında bağlantı kurduğuna ve yirmi yıllık geçerliliği olduğuna dikkat çekti. Konstantinos Petridis, DİKO’yu yalanlarla hükümetin ve Kıbrıs’ın çabalarını baltalamaya çalışmakla suçladı. Ayrıca DİKO’nun yanlış bilgilendirmeye ve aynı iddiaları tekrarlamaya devam ettiğini söyledi. Maliye Bakanı, kurulacak yeni meclis ve sadece ‘hayır’ diyen partilerin meclise girmesi ihtimali konusunda endişe ifade etti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, ülkenin pandemiyle olan mücadeleyi kazandığını, şimdi ise ekonomi ve geleceğin Kıbrısıyla ilgili yeni ulusal mücadele için kolları sıvadığını açıkladı. Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nden 4,5 milyon euro alarak, dijital dönüşüme ve yeşil ekonomiye doğru ilerlediğini ve gençler için binlerce onurlu iş pozisyonunun yaratılacağını ifade etti. Bunun başarılması için deneysel eylemlere değil, işlevsel bir meclise ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Averof Neofitu, tüm çabaları sıfırla çarpan ve kutuplaşan siyasi güçler yerine, ekonomi için mücadele kazanmayı öğrenmiş olan siyasi güçlerin geleceği inşa etmesi için desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ekonominin kalkınmasıyla ilgili dünkü açıklamalarını yeniden ısıtılmış yemek olarak niteledi. Andros Kiprianu, fiiliyata geçip geçmeyeceği daha sonra belli olacak olan seçim öncesi açıklamaları olduğunu söyleyerek, ‘vaat ediyorum’ cümlesinin Cumhurbaşkanı’ndan birçok kez duyulduğunu belirtti. Açıklanan 4,5 milyar euro’luk tutarın keyfi olduğunu ve hiç kimsenin ne olacağını bilmediği yatırımlara ödenecek paraları da içerdiğini kaydetti. AKEL Genel Sekreteri, planlamanın geçtiğimiz Ocak ayında siyasi partilerin önerilerini sunmasıyla başladığına dikkat çekti. Ancak siyasi partileri önerilerinin göz önünde bulundurulmaması nedeniyle AKEL’in hükümetten rahatsız olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 15:38

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand