Maliye Bakanı: Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Fonu’yla ilgili planlamaların kusursuz

Maliye Bakanı Konstantinos Petridis, Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Fonu’yla ilgili planlamaların kusursuz olduğunu açıkladı. Petridis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ilk kez bir planlamanın kalkınma modeli ve devletin bütçesi arasında bağlantı kurduğuna ve yirmi yıllık geçerliliği olduğuna dikkat çekti. Konstantinos Petridis, DİKO’yu yalanlarla hükümetin ve Kıbrıs’ın çabalarını baltalamaya çalışmakla suçladı. Ayrıca DİKO’nun yanlış bilgilendirmeye ve aynı iddiaları tekrarlamaya devam ettiğini söyledi. Maliye Bakanı, kurulacak yeni meclis ve sadece ‘hayır’ diyen partilerin meclise girmesi ihtimali konusunda endişe ifade etti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, ülkenin pandemiyle olan mücadeleyi kazandığını, şimdi ise ekonomi ve geleceğin Kıbrısıyla ilgili yeni ulusal mücadele için kolları sıvadığını açıkladı. Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nden 4,5 milyon euro alarak, dijital dönüşüme ve yeşil ekonomiye doğru ilerlediğini ve gençler için binlerce onurlu iş pozisyonunun yaratılacağını ifade etti. Bunun başarılması için deneysel eylemlere değil, işlevsel bir meclise ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Averof Neofitu, tüm çabaları sıfırla çarpan ve kutuplaşan siyasi güçler yerine, ekonomi için mücadele kazanmayı öğrenmiş olan siyasi güçlerin geleceği inşa etmesi için desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ekonominin kalkınmasıyla ilgili dünkü açıklamalarını yeniden ısıtılmış yemek olarak niteledi. Andros Kiprianu, fiiliyata geçip geçmeyeceği daha sonra belli olacak olan seçim öncesi açıklamaları olduğunu söyleyerek, ‘vaat ediyorum’ cümlesinin Cumhurbaşkanı’ndan birçok kez duyulduğunu belirtti. Açıklanan 4,5 milyar euro’luk tutarın keyfi olduğunu ve hiç kimsenin ne olacağını bilmediği yatırımlara ödenecek paraları da içerdiğini kaydetti. AKEL Genel Sekreteri, planlamanın geçtiğimiz Ocak ayında siyasi partilerin önerilerini sunmasıyla başladığına dikkat çekti. Ancak siyasi partileri önerilerinin göz önünde bulundurulmaması nedeniyle AKEL’in hükümetten rahatsız olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 15:38

Son Haberler

30 Eylül
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Tüm haberler

Video on Demand