Maliye Bakanı: Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Fonu’yla ilgili planlamaların kusursuz

Maliye Bakanı Konstantinos Petridis, Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Fonu’yla ilgili planlamaların kusursuz olduğunu açıkladı. Petridis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ilk kez bir planlamanın kalkınma modeli ve devletin bütçesi arasında bağlantı kurduğuna ve yirmi yıllık geçerliliği olduğuna dikkat çekti. Konstantinos Petridis, DİKO’yu yalanlarla hükümetin ve Kıbrıs’ın çabalarını baltalamaya çalışmakla suçladı. Ayrıca DİKO’nun yanlış bilgilendirmeye ve aynı iddiaları tekrarlamaya devam ettiğini söyledi. Maliye Bakanı, kurulacak yeni meclis ve sadece ‘hayır’ diyen partilerin meclise girmesi ihtimali konusunda endişe ifade etti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, ülkenin pandemiyle olan mücadeleyi kazandığını, şimdi ise ekonomi ve geleceğin Kıbrısıyla ilgili yeni ulusal mücadele için kolları sıvadığını açıkladı. Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nden 4,5 milyon euro alarak, dijital dönüşüme ve yeşil ekonomiye doğru ilerlediğini ve gençler için binlerce onurlu iş pozisyonunun yaratılacağını ifade etti. Bunun başarılması için deneysel eylemlere değil, işlevsel bir meclise ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Averof Neofitu, tüm çabaları sıfırla çarpan ve kutuplaşan siyasi güçler yerine, ekonomi için mücadele kazanmayı öğrenmiş olan siyasi güçlerin geleceği inşa etmesi için desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ekonominin kalkınmasıyla ilgili dünkü açıklamalarını yeniden ısıtılmış yemek olarak niteledi. Andros Kiprianu, fiiliyata geçip geçmeyeceği daha sonra belli olacak olan seçim öncesi açıklamaları olduğunu söyleyerek, ‘vaat ediyorum’ cümlesinin Cumhurbaşkanı’ndan birçok kez duyulduğunu belirtti. Açıklanan 4,5 milyar euro’luk tutarın keyfi olduğunu ve hiç kimsenin ne olacağını bilmediği yatırımlara ödenecek paraları da içerdiğini kaydetti. AKEL Genel Sekreteri, planlamanın geçtiğimiz Ocak ayında siyasi partilerin önerilerini sunmasıyla başladığına dikkat çekti. Ancak siyasi partileri önerilerinin göz önünde bulundurulmaması nedeniyle AKEL’in hükümetten rahatsız olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 15:38

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand