Basın Özetleri 18.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Koltuklar için seferberlik.

“Μilletvekilliği için kişiler ve partiler düzeyinde mücadele” alt başlıklı haberde, 30 Mayıs'ta oldukça belirsiz bir seçim süreci yaşanacağı, değişken seçim ortamı ve birçok dengesiz faktörün seçimin sonucuna ilişkin güvenli sonuçlara varılmasına izin vermediği belirtilirken, aynı zamanda hem partiler düzeyinde hem de parti koltuklarını işgal edecek kişiler düzeyinde kıyasıya mücadele yaşandığı aktarıldı. Haberin detayında, boş kalmış koltukların dağılımında gerçekleşecek son aşamada yer almak isteyen partilerin % 7,2 veya daha fazla bir yüzdeye sahip olması gerektiği, üç büyük parti DİSİ, AKEL ve DİKO dışında son aşamaya girmeyi güvence altına almayı başaracak taraf veya tarafların ikinci dağılımda boş kalacak ek koltukları da otomatik olarak toplayacakları vurgulandı. Haberde ayrıca, 2016 seçimlerinde son dağılıma yalnızca DİSİ, AKEL ve DİKO’nun katıldığı hatırlatılarak, Meclis’teki diğer hiçbir partinin % 7,2 oy oranına ulaşamaması nedeniyle bu dağılımına katılmadığı ifade edildi. Haberde son olarak, % 7,2 barajını geçerek son dağılımına girecek olan parti ve/veya partilerin, yeni dönemde Meclis’te düzenleyici bir role sahip olacağı anlamına geldiği ancak nihai sonucun hem büyük partilerin oy yüzdesine hem de yeni dönemde Meclis’e girecek oluşumların sayısına bağlı olacağı vurgulanırken; seçmenler ne kadar parçalanırsa, küçük partilerin son dağılımda koltuk alma olasılığının da o kadar azalacağı aktarıldı.

  • Nikolatos, Yüksek Mahkeme’de de oybirliğiyle kaybetti

“Larnaka Limanı için 1969'da kamulaştırılan arazisini iade etmiyorlar” alt başlıklı haberde, Yüksek Mahkeme’nin oybirliğiyle verdiği kararla, Yüksek Mahkeme eski başkanı Mironas Nikolatos'un 1969'da Larnaka Limanı’nın inşası için kamulaştırılan arazisinin iade talebini karşılamadığı belirtildi. Yüksek Mahkeme'nin, Nikolatou'nun talebini reddetmesinin yası sıra mahkeme masrafılarını da ödemesine karar verdiği aktarıldı. Haberin detayında, mülkün sahibi olan M.Nikolaidis ve yasal varisi olarak Nikolatos’un, ilgili alanın yetkili otorite tarafından kamulaştırılma amacı için kullanılmadığı iddiasıyla iadesini talep ettiği ancak Kıbrıs Liman İdaresi tarafından arsanın iade talebinin reddedilerek, söz konusu gayrimenkulun, limanı geliştirme amacıyla kamulaştırılmış ve ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanarak, Larnaka Limanı bölgesine dahil edildiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Aşılama sonrası maskelere veda

“Cevap kitlesel aşılamada” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs'ta aşılanma akışının hızlı bir şekilde devam ettiği ve Sağlık Bakanlığı'nın ilk döngüyü tamamladığı belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı'nın devam eden programında planladığı son yaş grubu olan 18 - 21 yaş grubu vatandaşlar için dün Aşı Portalı üzerinden randevu alma hakkı verildiği aktarılırken, eczacı ve diş hekimlerinin aşı çalışmaları için gönüllü olduğu, Sağlık Bakanlığı'nın hedefinin ise Pazar günleri de aşı yaparak haftanın hiçbir gününü kaybetmemek olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, rahatlamanın yeni safhası ve aşı olmak isteyen vatandaşların yüzdesinin yüksek seviyelerde olmasının memnuniyet verici olduğu, aşı akışının artmasıyla aşılanmış vatandaşlar için sosyal mesafe tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılması için bilim camiasında seslerin yükselmeye başlamasının vatandaşların normale dönme arzusunu da her geçen gün artırdığı belirtildi. Öte yandan, Hint mutasyonunun dünya çapında yayılmaya başlamasının Sağlık Bakanlığı'nı ve epidemiyologları endişelendirdiği aktarılırken, mutasyon sorununa tek çözümün ise kitlesel aşılama olduğu hatırlatıldı.

  • Kamu binası tehlikeli kabul edildi

“Aşağı Pirgo’da tehlikeli bina araştırması” üst başlığıyla verilen haberde, tehlikeli olarak kabul edilen binanın, 1,2 milyon Euro'dan fazla bir maliyete, 10 yıl önce inşa edildiği ve çok amaçlı bir yapı olarak kullanılmakta olduğu belirtildi. Haberin detayında, tehlikeli bulunan binanın Bölge İdaresi’nin çıkardığı kararnameyle mühürlendiği ve konuyla ilgili Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası - ETEK ile işbirliği içinde nelerin yanlış gittiğini belirlemek üzere soruşturma memuru atandığı aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Erdoğan, Kıbrıs sorunu için sıcak bir yaz öngörüyor

“20 Temmuz kutlamaları için işgal altındaki topraklarda” üst başlıklı haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın planlarına göre Kıbrıs sorunu için sıcak bir yaz mevsimi öngörüldüğü belirtilirken, Erdoğan’ın, Türkiye'nin Kıbrıs'ı işgalinin yıl dönümünde düzenlenecek kutlamalara katılmak üzere işgal altındaki bölgeleye yasadışı bir ziyaret düzenleyeceği aktarıldı. Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, bir yandan Kıbrıs konusunda politika değişikliği olduğunu ilan ederken, diğer yandan Türk askerlerinin adadan çekilmesi için herhangi bir teklifin dahi olamayacağını bir kez daha vurguladığı belirtildi. Haberin detayında, Türkiye’nin, Filistin, sahte devlet ve Libya ile arasındaki yasadışı Münhasır Ekonomik Bölge’yle ilgili yeni anlaşma imzalanması için Türk önerisinin kamuoyunun gündemine yeniden geldiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın da önümüzdeki günlerde işgal altındaki topraklara yasadışı bir ziyaret gerçekleştireceği hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Anastasiadis yarın için "taahhüt ediyor!"

“Hükümet ve DİSİ’den milletvekilliği seçimlerine kısa bir süre kala "vaatler" ” alt başlığıyla verilen haberde; hükümet ve DİSİ’nin, bir kez daha seçim "vaatlerini" sunarak geleneğini sürdürdüğü aktarılırken, son zamanlarda DİSİ'nin seçim kampanyasının ön saflarında yer alan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ise dün, eski ve yeni "taahhüt ediyorum" paylaşımıyla Ulusal Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planını ortaya koyduğu belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı’nın vaatleri arasında "yolsuzlukla mücadele etme ve şeffaflığı artırma" sözü bile verdiği ancak "en iyinin mükemmelliği" olarak adlandırdığı; kurumlardaki yozlaşma, kurumsal karışıklıklar ve Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs'a karşı ihlal davası açtığı "altın" pasaport skandalı konularına atıfta bulunmaktan kesinlikle kaçındığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in konuşmasında 58 reform ve 76 kalkınma yatırımına atıfta bulunduğu, detayların ise önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından sunulacağını sözlerine eklediği belirtilirken, buna ek olarak Avrupa Komisyon tarafından talep edilen bir dizi reformun başlatılması şartıyla, Avrupa Birliği'nden çoğu kredi şeklinde olmak üzere 1,2 milyar Euro alınacak mekanizmaya da değindiği ifade edildi. Son olarak, Ulusal Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı'nın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’yı %7 artıracağını ve 11 bin yeni ve iyi ücretli iş imkanı yaratılmasına yol açacağını söylediği aktarıldı.

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 23:59

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand