Basın Özetleri 17.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Tseriou Caddesi’nin yenilenme süreci çok daha yakın

“Strovolos Belediyesi projenin ihalesi için teklifleri yaz aylarında da almaya devam edecek” alt başlıklı haberde, Strovolos Belediyesi’nin, Tseriou Caddesi'nin yenilenmesi için zamanı önemli gördüğü ve proje tekliflerinin yaz aylarında da başvuruya açık olacağı belirtildi. Haberin detayında, Strovolos Belediye Başkanı Andreas Papaharalambous'un gazeteye verdiği verdiği demece yer verilerek, inşaat için hazırlık çalışmasının son aşamada olduğu ve belediyenin yaz aylarında projenin ihale edilmesi için tekliflerin açıklanması beklediği vurgulandı. Belediye Başkanı’nın verdiği demeçte, projeyle ilgili belediye tarafından belirlenen programda hedefin, çalışmaların bu yılın sonuna kadar başlaması yönünde olduğu ancak bunun aynı zamanda tekliflerin açıklanma zamanına da bağlı olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Strovolos Belediyesi'nin proje için ayırdığı bütçesinin yaklaşık 7 milyon Euro olduğu ve bölgenin en işlek ve en ticari caddelerden biri olan Tseriou Caddesi'nin tadilat çalışmalarının başlamasının ardından projenin yaklaşık olarak 18 ile 24 ay arasında tamamlanmasının beklendiği, bunun yanı sıra diğer tadilatlarda olduğu gibi trafik düzenlemelerinin de yapılacağı vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Hızlı testlerde ilk sırada ama geri kalanında?

“Kıbrıs'ın başarı öyküsü bizim onu ​​nasıl görmek istediğimize ve onların da nasıl görmemizi istediklerine bağlı” yan başlığıyla verilen haberde, ülkenin epidemiyolojik tablosunda son günlerde önemli ölçüde düzelme olmasının; bir yandan kapanma ve aşılamanın, diğer yandan da her gün yapılan binlerce testin sonucu olduğu vurgulandı. Haberin detayında, hızlı testlerin artık günlük hayatımızın bir parçası olduğu ve Kıbrıs’ın, Avrupa ülkeleri arasında testler konusunda ilk sırada yer aldığı belirtilirken; testlerin bir yandan bize net bir epidemiyolojik tablo sağladığı, diğer yandan ise çok sayıda yapılan testlerin, ülkenin halihazırda içinde bulunduğu kötü ekonomik durumu daha da kötüleştirdiği vurgulandı. 15 aylık bir süreçte Kıbrıs'ta gerçekleşen günlük test sayısının diğer ülkelere nazaran çok fazla olduğu ve günlük 300'den az sayıda olan vakaların tespit edilmesi için günde 80 bin ile 100 bin arası test yapmanın gerçekten gerekli olup olmadığının merak konusu olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs’ta bugünden itibaren ikinci gevşeme evresine girildiği ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nın hazırladığı son raporuna göre, Kıbrıs; 100 bin kişi başına 798 vaka ile vaka sayısında en kötü konumda olduğu ancak pozitif test oranının, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasının oldukça altında olan, % 0,5 ile % 1,3 arasında değişkenlik göstermesi nedeniyle Malta ile birlikte en iyi beşinci sıraya yerleştiği belirtildi. Ülkemizde çok sayıda vaka tespit edilmesinin sebebi olarak ise, hastalığı tespit etmek için Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan beş kat daha fazla sayıda laboratuvar testi yapılması olduğunu hatırlatıldı. Haberde ayrıca, aşılama konusunda, Aşı Portalı ve/veya kişisel doktorlar aracılığıyla alınan randevu sayısının her geçen gün arttığı ve vatandaşların hızlı test eziyetinden kurtulmasının tek yolunun aşılama olduğu vurgulanırken, 18 - 21 yaş arası vatandaşların bugün Aşı Portalı üzerinden randevu alabilecekleri aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • DİSİ ve AKEL arasında birincilik savaşı

“Milletvekilliği Seçimi: Son anketler ne söylüyor?” yan başlıklı haberde; dün yayınlanan iki seçim anketine göre, DİSİ'nin oy oranının AKEL'in 1 ile 2 puan önünde göründüğü ancak şimdiye kadar yapılan tüm anketlerde farklı sonuçların ortaya çıktığı vurgulandı. Haberin detayında, AKEL'in DİSİ'ye kıyasla çok büyük bir kararsız kitleye sahip olduğu, bu nedenle DİSİ'nin taraftarlarını yanına çekmeyi başarması durumunda AKEL ile arasındaki farkın artabileceği belirtilerek, geçmiş seçimlerin tarihine bakıldığında, DİSİ destekçilerinin sandıklar kapanmadan önceki son saatlerde toparlandığının gözlemlendiği hatırlatıldı. Haberde ayrıca, “Politis” ve “Cyprus Times” tarafından dün yapılan iki ankete de yer veriliyor. İlk ankette DİSİ’nin %26,1 ile önde olduğu, AKEL’in %24,8’lik bir orana sahip olduğu belirtilirken, ikinci ankette ise bu oranların, DİSİ %18,8 ve AKEL ise %17,3 olarak şekillendiği aktarıldı. Buna ek olarak, yapılan anketler sonucu DİSİ destekçileri arasında kararsız olan kesimin %50’lerde olduğu, AKEL’in ise bu oranının %70’leri bulduğu vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Kıbrıs sorunundaki çelişkiler ve gerilemenin nedeni Anastasiadis

“Gelişmeler, istenen sonuç konusunda iyimserliğe izin vermiyor” alt başlığıyla verilen haberde; Strovolos’daki Kayıp Kişiler Anıtı'nın açılışında konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun, Kıbrıs sorununda son yıllarda yaşanan gelişmelerin beklentileri azaltması sonucunda umutların soldurduğunu söyleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bugüne kadar yaptığı manipülasyonların; Türkiye'nin uzlaşmaz tavrını azaltmadığı gibi, bunu uluslararası topluma ifşa etme konusunda da başarısız olduğunu vurguladığı belirtildi. Haberin detayında, Andros Kiprianou’nun, Kıbrıs konusunda Cenevre'deki görüşmelerin sonucunun hayal kırıklığı yarattığını vurgulayarak, Türk tarafının resmen iki devletli çözüm için kabul edilemez tavrını ortaya koyduğu ve bunun da, bizi çözüm ve yeniden birleşmeden uzaklaştıran bir adım olduğunu söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, konunun geldiği nokta nedeniyle son derece zor ve tehlikeli olduğunu söyleyen AKEL Genel Sekreteri’nin, hedef ve öncelikleri netleştirmek için atılacak diğer adımlar ile eylemlerin düşünülmesi ve onlara ulaşma konusunda yardımcı olacak taktiklerin uygulanması gerektiğini vurguladığı, bu nedenle AKEL'in siyasi sorumluluğunu üstlenerek bu yönde katkı sağlamaya hazır olduğunu söylerken, hem Anastasiadis'in hem de DİSİ'nin vatanın kurtuluşu için seferber olacağına yönelik umudunu da ifade ettiği belirtildi.

  • İsrail zulmü devam ediyor

“Gazze Şeridi'nde aralarında çocuk ve kadınların da olduğu yaklaşık 200 Filistinli yaşamını yitirdi” yan başlıklı haberde; İsrail bombardımanının ikinci haftasına girerken Gazze Şeridi'nde onlarca Filistinli’nin yaşamını yitirdiği belirtildi. Haberin detayında, İsrail tarafından Gazze şehrine yapılan hava saldırıları sonucunda, yalnızca Pazar günü en az 40 Filistinli’nin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin ise yaralandığı aktarıldı. Bir hafta önce başlayan şiddet olayları nedeniyle Gazze Şeridi'nde 55'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere en az 188 kişinin yaşamını yitirdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, yaşanan şiddet olaylarını görüşmek üzere dün, Pazar günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin toplandığı ancak ortak bir bildiri üzerinde anlaşma sağlanamadığı belirtilirken, Çin’in ABD'yi Konsey’in "tek sesle" konuşmasını engellemekle suçladığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 23:33

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand