basın özetleri 14.05.21

Filelefteros gazetesinin ana haberi Cumhurbaşkanı Zirve Toplantısından önce Tatar’la toplantı istedi – Cumhurbaşkanı Guteres’e gönderdiği bir mektupla görüntünün netleşmesini istedi

Lefkoşa, AB Zirvesi'nden önce Kıbrıs sorunundaki Türk niyetleriyle ilgili manzaranın netleştirilmesini istiyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Antonio Guterres'e gönderdiği bir mektupta BM Genel Sekreteri'nin huzurunda Ersin Tatar ile bir toplantıya katılmaya hazır olduğunu açıklayarak girişimi başlattı.

Nikos Anastasiadis mektubunda, bu ortak toplantının, mümkünse, diğer konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkilerinin inceleneceği Avrupa Konseyi Zirvesi'nden önce yapılması gerektiğini vurguladı. Türk hükümet yetkililerinin açıklamaları ve Kıbrıslı Türk liderin günlük açıklamalarını izleyen Kıbrıs Rum tarafı gelişmeleri öngörmek istiyor. Antonio Guterres'in Cenevre'de atıfta bulunduğu Kıbrıs konusunda beş taraflı yeni bir konferansın Haziran ayından sonra gerçekleşecek olması nedeniyle Hükümet, Avrupalı liderler Türkiye'yi değerlendirirken elinin altında bir şeyler olmasını istiyor.

Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri'ne ayrı bir mektup göndererek, Genel Sekreter'in programının uygun olduğu bir zamanda Kıbrıs Türk lideriyle ortak bir toplantıya katılmaya hazır olduğunu bildirdiğini ifade etti. Kiryakos Kuşos, Cumhurbaşkanının Antonio Guterres'in yanı sıra Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerine ve AB kurumları ile üye devlet liderlerine mektuplar gönderdiğini belirtti.

Hükümet Sözcüsüne göre Cumhurbaşkanı, mektubunda, müzakerelerin yeniden başlatılması için ortak zemin oluşturulmasına “maalesef katkıda bulunmayan” Türk pozisyonlarının kabul edilemez olduğunu vurguladı. BM kararları ve Genel Sekreterin görev tanımları ile uyumlu olacak yeni bir gayri resmi konferansa katılma konusundaki siyasi iradesini ve kararlılığını yineledi. Cumhurbaşkanı, mevcut havanın değişmesi için kilit faktör olabilecek belirli temel güven artırıcı önlemlere ilişkin önerilerini de yineledi.

*

Habere başka gazetelerde de rastlıyoruz. Haravgi gazetesinden aktaralım.

Haber gazetenin üçüncü sayfasında ve “Cumhurbaşkanı Ulusal Konsey toplantısından önce Kıbrıs Türk lideriyle görüşmek istedi” başlığı altında veriliyor ve Niki Kulermu imzasını taşıyor.

Avrupa Konseyinden önce yeni bir toplantı mümkün olmadığına göre Kıbrıs’ın, AB-Türkiye ilişkileri konusundaki tutumunu netleştirmesi için varsın “GS’in programının uygun olduğu bir zamanda” iki lider bir araya gelsin.

2017 Kran Montana toplantısından önce gerçekleşen bu sürecin aynısını Cumhurbaşkanı Anastasiadis BMGS’yle tüm tarafların Cenevre toplantısı öncesinde yaptığı ikili görüşmede de istedi. Cumhurbaşkanı BMGS’ne gönderdiği bir mektupla da Guteres’e Kıbrıs Türk lideriyle ortak bir toplantıya katılmaya hazır olduğunu yineledi.

Cumhurbaşkanı diğer mercilere de gönderdiği ilgili mektubunda beşli konferansta yaşananlar konusunda kendilerini bilgilendirdikten sonra Cenevre’deki pozisyonunu ve Türk tarafının taleplerini de ekleyerek Türk tezlerinin kabul edilemezliğini vurguladı.

BM kararları ve Genel Sekreterin görev tanımları ile uyumlu olacak yeni bir gayri resmi konferansa katılma konusundaki siyasi iradesini ve kararlılığını yineleyen Anastasiadis ortamın iyileştirilmesinde belirleyici rol oynayacak belirli özlü güven oluşturma önlemlerine yönelik önerilerini de tekrarladı.

Anastasiadis AB kurumlarına yönelik mektubunda Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk tarafının iki devlet çözümü konusunda olası ısrarının Kıbrıs Cumhuriyetinin AB-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki pozitif yaklaşımına katkı yapmadığını da vurguladı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Hükümet ve DİSİ çalışanları ve engelli kişileri tahrik ediyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis referanslarıyla iş haklarıyla insan haklarından mahrum ediyor

Cumhurbaşkanı Anastasiadis toplumun en hassas grubunu oluşturan engelli kişileri ilgilendiren hiçbir öneriyi kabul etmedi.

63. yaşını doldururken emeklilik maaşı almamayı seçen Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalılarına yönelik yapılan bariz haksızlık devam ediyor.

Meclis 20 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanının geri gönderdiği öneriler konusunu ele almak üzere olağanüstü özel toplantı yapacak.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Parti isimleri konusunda iki Bakan ve Hükümet Sözcüsü Andros’a karşı saldırıya geçti”

Andros Kiprianu dün AKEL’in milletvekilliği seçimlerinin sonucuna itiraz etmek ve hakkını Yüksek Seçim Kurulunda aramaktan başka bir seçeneği olmadığını açıklayarak görüşünden vazgeçmediğini gösterdi. Bunun sebebi partinin adının yanına “Sol-Yeni Güçler” ifadesinin eklenmemesi. Kiprianu AKEL’in Kıbrıs Cumhuriyetinden tazminat talep etmesinin olasılık dâhilinde olduğunu söyledi ve Hükümeti bir kez daha kendi bildiğini yapmak ve otoriter davranmakla suçladı. Gerek Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos gerekse de İçişleri Bakanı Nikos Nuris Andros Kiprianu’nun şikâyetlerine cevap vererek bir kez daha AKEL’in Hükümetin partilerin seçimlerde bir önceki seçimlerde kullandığı isimle katılması konusundaki yasa tasarısını neden reddettiğini sordu. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu ise Andros Kiprianu’yu Hükümetin koronavirüs pandemisinin yönetimi konusundaki uygulamalarına yönelik eleştirilerinde oy toplama kaygısıyla hareket etmekle suçladı.

*

Ve Politis gazetesinin ana haberi:

"Safepass uygulaması kaldırılabilir - Dolaşım saatleri artıyor"

Son günlerde aşıların "devam etmesi" ve vakaların azalmasıyla iyimserlik havası oluştu. Vatandaşların fedakârlıkları ve üçüncü lockdowndan sonra, üstüste sağlanan negatif rekorların ardından epidemiyolojik endekslerin düşmeye başlamasıyla oluşan durum Bakanlar Kurulu'nun yeni gevşemeleri tartışmasına olanak tanıdığı görüldü. Bakanlar Kurulu bugün dolaşım yasağının gece yarısı başlamasını ve safepassta önemli değişiklikler yapılmasını -hatta tamamen kaldırılabileceği de düşünülüyor- tartışacak. Öte yandan Aşılama Portalında görülen sorunlar devam ediyor. Yenilikçilik Müsteşarı dün sorunları dış etkenlere atfetti ve hacker saldırılarından söz etti.

Aşılama planı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan değişiklikler, hem aşılama merkezlerinin hem de Portal'ın dayanıklılığını bir kez daha test etmeye hazırlanıyor. Aşı portalı her açıldığında girecek yararlanıcı sayısının arttırılmasıyla daha büyük vatandaş yüzdesinin daha erken aşılanması sağlanmaya çalışılacak. Gelecek haftadan itibaren Aşı Portalı tüm yaş gruplarına açık olacak ancak mevcut tek aşı AstraZeneca olacak.

Yaklaşık beş ay süren aşıların ardından ülke nüfusunun ilk dozda % 40'ı aşılandı, aşıyı tamamlayanların oranı ise % 13'ün altında kaldı. Şahsi doktorların 20 yaş üstündeki kişilere AstraZeneca aşısı yapması kararlaştırıldı. Hem Portalın durumu hem de hükümetin salgın konusundaki uygulamaları muhalefet partilerinin odak noktasında olmaya devam ediyor ve bu durum seçim öncesinde daha da arttı.

*

Diğer haberlerden bazı seçmeler:

*

Politis gazetesinden seçtiğimiz bir haber:

“Yasa su götürür nitelikte, Akama Yarımadası'nda yasadışılıklar artıyor”

Tarım Bakanlığı’na bağlı Çevre Dairesi ve İçişleri Bakanlığının Av Hayvanları ve Fauna Servisi Şehir Planlama ve İskan Dairesine gönderdikleri bir mektup ile kırsal kesimde ve özellikle Akama Yarımadası gibi korunan alanlardaki yasadışı gelişmelerin ortadan kaldırılması ve bunlarla başa çıkılması sürecine ilişkin mevcut mevzuatın değiştirilmesi ihtiyacına vurgu yaptı.

Mektuplarında açıkladıkları üzere mevcut mevzuatın sağladığı mevcut prosedür ve özellikle "İcra Tebliği" ile ilgili Şehir Planlama ve Mekânsal Planlama Kanunu, yasadışılıkların önlenmesi ve çevrenin ilk haline döndürülmesi sürecinde çok zaman alıcı ve etkisiz kalıyor.

1989 yılından bu yana kanunla korunan Lara-Toxeftra'nın sahil bölgesi ve deniz koruma alanı içerisinde restoranlar, kantinler, yatak ve şemsiyeler bulunuyor. Bu tür yasadışılıklar yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas) ve caretta caretta kaplumbağası için dünyaca ünlü bir yumurtlama alanı olan Lara sahilinde de gözlemleniyor.

Her iki kaplumbağa da nesli tükenmekte olan ve korunan iki deniz kaplumbağası türü. En ender görülen tür olan yeşil kaplumbağanın yumurtladığı tek Avrupa ülkesinin Kıbrıs olduğu vurgulanıyor ve “bu gerçek dahi yakın geçmişte iş adamlarının deniz kaplumbağalarının yuvalarının hemen yanına düğün resepsiyonları için platformlar kurmalarına engel olmadı” deniyor.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Patatesli karanfilli protesto”

Özgür Mağusa bölgesi patates üreticileri ürünlerinin piyasaya sürülmemesini protesto etmek için bölgeden geçen arabalara patates ve karanfil sunma eylemi yaptı. Traktörleriyle ve müdahale etmeyen polisin varlığı eşliğinde Larnaka – Mağusa yoluna çıkan patates üreticileri Ksilofayu çıkışında geçen arabaları durdurarak yolcuları sorunları hakkında bilgilendirdi ve birer karanfil ile bir torba ihraç ambalajlı patates sundu.

Patates üreticisi Andreas Diikitis patates üreticilerinin sorunlarının çok olduğunu ama şu anda asıl iki sorunla baş etmek zorunda olduklarını söyledi. Biri ürünlerinin piyasaya sürülmemesi, ikincisi ise kuraklık. “Patateslerimiz bir aydır patateslerimiz ambalajlanıyor, konteynerlere yüklenerek Almanya’ya gönderiliyor ve depolanıyor. Ama restoranlar kapalı olduğu için piyasaya sürülmüyor” diyen Diikitis patateslerin filizlendiğini ve yeşillendiğini söyleyerek “atımları için ton başına 50 ile 100 avro arasında bir masrafımız olacak” şeklinde vurguladı. Bu mevsimde tarladan patates toplama aşamasında olduklarını ve göründüğü kadarıyla bu sezin ürününün de atılmak zorunda kalınacağını ekledi. “Başka Avrupa ülkelerinde üreticiye tazminat verilirken biz şu ana kadar hiçbir şey almadık” dedi. Hükümetin geçen sezon ürünü için Haziran ayında dekar başına 70 avroluk tazminat ödeme vaadinde bulunduğunu söyleyen Diikitis bu meblağın tatmin edici olmadığını vurguladı. Patates üreticileri genelde Hükümetin kendilerine destek vermemesinden yakındı.

*

Haravgi gazetesi bir haberinde Hükümetin İsrail savaşına tepkisini eleştiriyor.

Haber şöyle:

“Sivil Filistinlilere yönelik ölümcül saldırılara karşı hiçbir kınama yapılmadı – Hükümet Dışişleri Bakanı vasıtasıyla başka söyleyip başka yapıyor”

Hükümet Kıbrıs’ın dış politikası konusunda başka şey söyleyip başka şey yaparak küçük ülkemizin inanırlığına bir kez daha zarar veriyor. Dışişleri Bakanı İsrail lehine yaptığı tek yanlı ve haksız açıklamaları nedeniyle yurt içinde eleştirilere maruz kalırken öte yandan Kıbrıs’ın küçük bir ülke olmasına rağmen bölge barışı ve huzuru hedefiyle önemli arabulucu rolü üstlendiğini ilan ediyor.

Delfi’de yapılan ekonomik forumda söz alan Nikos Hristodulidis Kıbrıs’ın bölgede katalizör ve koordinatör rolü üstlenmesi amacıyla dışa dönük bir dış politika izlediğini söyledi. Kıbrıs Dış İşleri Bakanı Kuzey Makedonya’nın hızlı bir şekilde AB üyesi olması lehine görüş belirterek “önümüzdeki haftalarda bu konuda olumlu gelişmeler bekliyorum” dedi.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos dün KRYK’nun bir programına katılırken yaptığı açıklamalarda İsrail ordusunun saldırıları sırasında sivil ve çocukların öldürülmesi konusunda yorum yapmaktan ısrarla kaçındı.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2021 - 14:06

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand