basın özetleri 13.05.21

Filelefteros gazetesi:

Üçüncü doz aşıya doğru – Son 15 gün içinde iki dozunu da yaptırmış olan üç yaşlı koronavirüsten öldü

Uluslararası alandaki ve Kıbrıs'taki veriler ilk iki doz aşılama ile elde edilen bağışıklığın daha sonra azaldığını ve bunun sonucunda bireylerin yeniden risk altında olması nedeniyle aşının ikinci dozun uygulandığı tarihten birkaç ay sonra üçüncü dozun yapılması gerektiğini gösteriyor. Sonuç olarak dört aşı firmasından ikisi, Pfizer / BionTech ve Moderna, Nisan ayı sonlarında, altı ila sekiz aylık bir süre içinde antikorların önemli ölçüde azaldığını açıkladı.

OKİPİ hastanelerinde son on günde kaydedilen veriler, aşıların başlangıcından bu yana uluslararası toplumun değerlendirmeleri yönünde.

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu sözcüsü Haralambos Harilau’ya göre, tedavi için hastaneye yatırılan son altı içinde aşılanmış yaşlı neredeyse yok iken son günlerde bu manzara değişmeye başladı. Son on gün içinde hem iki dozu yaptırmış yaşlı hastaların sayısı arttı hem de üç ölüm meydana geldi.

Kıbrıslı bilim adamları da üçüncü dozun uygulanmasının gerekli olduğunu düşünüyor. Sağlık Bakanlığı'nın Koronavirüs aşılama konularından sorumlu bilimsel danışmanı Hristos Petrou, "Üçüncü dozun iki nedenden dolayı verileceğini vurguladı: “Birincisi aşıların sağladığı koruma normal olarak azalırken takviye yapılması amaçlı, ikinci sebep ise mutasyonlara karşı etkili olan yeni nesil aşıların kullanılacak olması”.

Bilim Kurulu Başkanı Konstantinos Tsiutis ise, "Şimdi bazı çalışmaların sonuçları da çıkmaya başladı, şirketler açıklıyor, buna göre üçüncü dozun yapılacağı kesin görülüyor" dedi.

Son olarak, Sağlık Bakanı Danışmanı Zoi Dorothea Pana, "bilim camiası, insanların bağışıklığını güçlendirmek ve daha uzun süre kalıcı kılmak için en az bir tekrar dozunun daha alınması gerektiğine inandığını" belirtti.

*

Politis, Haravgi ve Alithia gazeteleri ana haber olarak seçimlerle ilgili gelişmeleri veriyor.

Politis’ten başlayalım.

Gazete ana haberini “her zevke göre aday var… - Milletvekilliği seçimlerine doğru nihai çizgi – Dün 658 milletvekili adayı resmen kaydedildi” başlıkları altında veriyor.

Ön sayfada şöyle yazıyor:

30 Mayıs seçimlerinde rekor aday sayısı. 658 aday Meclise girme mücadelesi verecek. Bunlardan sadece 159’u yani %24’ü kadın. Seçim mücadelesine 15 kombinasyon ve 7 bağımsız aday katılıyor.

DİSİ ve AKEL başkanları Averof Neofitu ve Andros Kiprianu seçimleri partilerinin kazanacağı yönünde iyimserlik ifade etti. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos yurttaşların haysiyetini zedeleyen olguların değişmesini istedi. EDEK ise şu ana kadarki açıklanan anket sonuçlarını yalanlayan bir mesaj verdi.

AKEL, İdare Mahkemesinin bu konuda karar alma yetkisine sahip olmadığını açıklaması üzerine, partinin seçime katılacağı isim konusunda seçimlerden sonra Seçim Mahkemesine başvuracağını açıkladı.

*

Haravgi gazetesi:

“Sandığa doğru ilerlerken değişim talebi büyüyor – AKEL halka dinamik bir oy pusulası sundu” haberin başlıkları.

Parti bileşimlerine ilişkin dün 651 adaylık sunuldu, bunlardan 8'i bağımsız aday.

Andros Kiprianu: AKEL ülkenin yeniden birleşmesi mücadelesinde ve halk tabakaları için tutarlı bir güç olmaya devam edecektir.

AKEL'in Parlamento'da güçlü olması halkın çoğu için güçlü bir ses olacak ve ilerici değişim için savaş verecek

Bu arada Haravgi gazetesi AKEL’in seçimlere AKEL – SOL – Yeni Güçler adıyla katılmasına izin verilmemesiyle ilgili olarak Andros Kiprianu’nun dünkü açıklamalarını da veriyor.

Şöyle yazıyor:

“AKEL: İsim için tüm hukuki yolları kullanacak – Hükümetin ve Hukuk Dairesinin yılların tarihini silmeye teşebbüs etmesi kabul edilemezdir”

İdare Mahkemesinin ilgili konuda karar alma yetkisine sahip olmadığını ve ilgili yetkinin Seçim Mahkemesinde olduğunu belirtmesi üzerine AKEL önümüzdeki seçimlere AKEL – SOL – Yeni Güçler olarak değil AKEL adıyla katılacak.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Mahkeme kararına saygı gösterdiklerini ve partinin tüm yasal haklarını korumak için gereken mercilere başvuracağını açıkladı. Andros Kiprianu “hükümetin ve Hukuk Dairesinin 30 yıllık tarihi, bu kombinasyon adıyla katıldığımız 16 seçimi, onca dava ve seçim mahkemesini bir harekette silmesini, hem de seçimlere çok az bir süre kala, kabul edilemez olarak görüyorum” dedi. “Adaylıklar sunulurken buna paralel olarak partinin tüm yasal haklarını talep etmek hedefiyle tüm kaza örgütlerinden gerekli itirazlarda da bulunulduğunu” söyleyen Andros Kiprianu “Yasal çerçevede nasıl hareket edeceğimizi göreceğiz. Her yasal yolla haklarımızı sonuna kadar savunacağız” şeklinde ekledi.

Bir gazetecinin AKEL’in neden isim değiştirmediğini sorması üzerine Kiprianu “Neden Hukuk Dairesinin söylediğinin doğru olduğunu kabul edip 80 yıldır mevcut olanı değiştirelim? Partinin adı AKEL, seçim kombinasyonumuzun adıysa “AKEL – Sol – Yeni Güçler”dir dedi.

*

Ve son ana haberimiz de Alithia gazetesinden.

Yine seçimlere ilişkin. Başlıklar “İsim edebiyatı için Andros seçimi torpilliyor – Sandığa 18 gün kala – AKEL Seçim sonucuna karşı çıkacak… Hükümetten para tazminatı talep edecek” şeklinde.

Andros Kiprianu dün seçimleri torpilledi. Partinin ismi konusunda önce hukuki savaş başlattı. Devamında bombayı attı. “AKEL seçim sonuçlarına karşı çıkacak ve Hükümetten de para tazminatı talep edecek”. Bu yönde yapılan değerlendirmelere göre AKEL seçmenlerini toparlayabilmek maksadıyla Hükümete karşı tepkilerini yükseltiyor. Hükümetin Meclise sunduğu ve partilere bu seçimde geçen seçimdeki ismini kullanma olanağını veren yasa tasarısını reddetmesinin nedeni de buydu.

Alithia gazetesi ana haberinin hemen altındaki haberde “Herkes seçimde farkı yaratacağına inanıyor – Dün partiler vaatler verdi” başlıklarını kullanıyor ve dün milletvekili adaylarının resmen kaydedilmesine ilişkin haberi veriyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin bugünkü ana haberleri bunlardı sd. Diğer bazı haber ve haber başlıklarına gelince:

Haravgi gazetesinden bir haber:

Kıbrıs hükümeti sadece Hamas'ı kınadı - İsrail'e atıfta bulunmayı reddetti

Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos, dün konuk edildiği KRYK’nun Proti Enimerosi programında İsrail'de Hamas'la savaş ve aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 65'ten fazla Filistinlinin öldürülmesi konusunda yorum yapmaya çağrıldı. Kuşos cevap verirken Kıbrıs Hükümetinin İsrail’e desteğini tekrarladı ve İsrail ordusunun ölüm saçan saldırıları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kiryakos Kuşos Dışişleri Bakanlığının önceki Hamas'ın “İsrail'deki sivillere” ayrım gözetmeksizin roket atmasını kınayan açıklamasını tekrarladı.

Gazetecinin Hükümetin İsrail'in en az 16 çocuğun ve başka 50 kişinin de ölümüyle sonuçlanan saldırılarını kınayıp kınamadığı konusunda görüş belirtmesini istemesi üzerine Kuşos, açıklamasına herhangi bir şey eklemeyi kesinlikle reddetti.

*

Haravgi’den bir başka haber:

“Kıbrıs’ın Hristiyan dini liderlerden Ramazan bayramı dilekleri”

Kıbrıslı dini liderler Kıbrıs Müftüsü Dr. Talip Atalay’a, Kıbrıs Türk toplumuna ve Kıbrıs’ta yaşayan tüm Müslümanlara yönelik Ramazan Bayramı iyi dileklerinde bulundu.

Dini liderlerin ilgili açıklamasında Yüce Tanrının dualarınıza cevap vermesini diliyoruz. Hepimiz hasta, hassas gruplara ait ve baskı altındaki insanlar için dua ediyoruz. Barışı arayışımızda Tanrı barışının yüreklerinizi doldurmasına izin verin. Size en sıcak selamlarımızı ve en iyi dileklerimizi gönderiyoruz. Ramazan Bayramınız kutlu olsun” deniyor.

Açıklama Kıbrıs Başpiskoposu Hrisostomos, Kıbrıs Ermeni Apostolik Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Koren ve Kıbrıs Maronitleri Piskoposu Jerzy Kraj’ın imzasını talıyor.

*

Haravgi’den son bir haber:

“Kıbrıslılar maaşların düşmesinden ve pahalılıktan korkuyor”

Kıbrıslıların yüzde 26’sı karşı karşıya oldukları en büyük sorunun ailelerinin ekonomik durumu olduğuna inanıyor. Kıbrıs AB ülkeleri arasında bu konuda ikinci sırada yer alıyor. 2020 yılında yapılan araştırmaya kıyasla Kıbrıslıların bu konudaki korkularında yüzde 3’lük bir yükseliş tespit edildi.

*

Alithia’da barikatlarla ilgili bir habere kısaca göz atalım sd:

Top Kıbrıs Türk tarafında

Kudret Özersay Kıbrıs Rum tarafının barikatların yeniden açılmasına yönelik önerisine cevap vermemesi nedeniyle Ersin Tatar’ı kınadı.

İlgili habere Haravgi gazetesi de yer veriyor:

“Özersay Bayram’dan sonra barikatların açılması lehine görüş belirtti – Top şimdi Kıbrıs Türk tarafında” başlığını kullanıyor.

*

Filelefteros’ta yer alan bir haber:

“AB’nde aşılanmaya karşı en temkinli olanlar Kıbrıslılar”

Koronavirüs aşısına karşı en temkinli davranan AB yurttaşlarını Kıbrıslılar oluşturuyor. Yapılan ilgili ankete katılan yurttaşların yüzde %81’i aşıların güvenli olamayacak kadar hızlı geliştirildiğine, denendiğine ve onaylandığına inandığını belirtti. AB’nde bu oran yüzde 52.

Son Güncelleme: 13 Mayıs 2021 - 14:35

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand