basın özetleri 12.05.21

Filelefteros gazetesi:

Gazetenin ana haberinin başlıkları “Aşı Portalı YESİ’yi de engelledi – Aşı portalının YESİ portalına bağlanması zincirleme sonuçlar doğurdu – Doktor ve hastalar öfkeli” şeklinde.

Haberde şöyle yazıyor:

Aşılama Portalının YESİ'nin dijital platformuna bağlanması, genel olarak sağlık sisteminde eşi benzeri görülmemiş sıkıntılara yol açtı. Genel Sağlık Sisteminde doktor ve hastalar büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bilindiği üzere sorunlu olduğu kanıtlanan ve sürekli olarak bloke olan Aşılama Portalı, YESİ platformuna bağlı ve bu nedenle olumsuz etkileri zincirleme oldu.

her gün sorunla karşılaşan YESİ doktorları, hastalarına ilaç yazmak için ya da acilen hasta sevki yapmak için YESİ'nin yazılımına girmeye çalıştıklarında yaşadıkları sorunlar karşısında "çalışamıyoruz" diyerek şikayetler dile getirdi. "Her gün YESİ Portalı düşüyor ve işimizde bizi etkiliyor” diyen Şahsi ve Aile Doktorları Derneği başkanı Andreas Polinikis, bu günlerde bunun çok daha sık olduğunu" belirtti.

Kıbrıs Tabipler Odası başkanı Petros Agathangelu yetkilileri sorumluluk göstermeye ve soruna eğilmeye çağırarak sorunlara acilen çözüm bulmaya davet etti. "YESİ'nin dijital portalında Aşı Portalı ile bağlantısı nedeniyle ortaya çıkan teknik sorunlar vesilesiyle, üyelerimiz tamamen haklı olarak şiddetli şikayet ve memnuniyetsizliklerini dile getirdiler, çünkü ortak dijital portalda çıkan teknik sorunlar aynı zamanda hastalarına hizmet sunmalarını zorlaştırıyor. "

Başından beri ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik sürekli çabalara rağmen, Aşılama Portalında dün de hizmet hızını etkileyen teknik sorunlar oluştu ve hatta bazı durumlarda faydalanıcıların beklemesine rağmen girişine izin vermedi. Araştırma Bakanlığı, "Sabah saat 09: 00'da vatandaşlara hizmet hızını etkileyen teknik sorunlar yaşandığını" bildiren bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Salgınla ilgili paralel bir gelişme de, takımlarının şampiyonluğunu kutlamak için önlemlere uymadan toplanan 20.000 taraftarı haklı çıkaran Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının vatandaşları çileden çıkarması oldu. Cumhurbaşkanından Devletin ataletinin "çifte standart" olup olmadığı konusunda yorum yapması istendi. Cumhurbaşkanı "11 yıl sonra takımının kazandığı bir taraftar dünyasının duygularını da dikkate almalıyız" dedi.

*

Politis gazetesi de aynı konuyu ele alıyor ana haberinde.

Gazete ana haberini “Hızlı testlerde durum normale dönüyor, Aşı Portalında sorunlar devam… - Sabredin gökyüzü daha berrak olacak” başlıkları altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Aşı portalındaki sorunlar aynen devam ederken yurttaşların yaşadığı eziyet de sürüyor. Dün 15 bin kişi yaklaşık 2 saat boyunca beklemede kalırken Cumhurbaşkanı sorunun derhal çözüleceğine dair söz verdi.

Dün Rapid test merkezlerinin artırılması durumu rahatlattı. Özlü bir değişikliğin olup olmadığını önümüzdeki günler gösterecek.

Restoran kafe sahipleri safepass şartlarında değişiklikler yapılmasını istiyor. 72 saat değil bir hafta süreli olmasını talep ediyorlar. Güçlü protestolar ve havaalanlarının kapatılmasıyla tehdit ediyorlar.

Geçici olmasına rağmen hem vatandaşlar hem de girişimciler için sorun yarattığı görülen safepass uygulamasına ilişkin tepkiler devam ediyor. Yenilikçilik Bakanı Kyriakos Kokkinos'a göre güvenlik pasosu, ülkedeki aşı akışına bağlı olarak sürekli değerlendirilen bir önlem olduğu için yaklaşık 6-8 haftalık bir süre için geçerli olacak.

Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou'ya göreyse, diğer ülkelerde olduğu gibi ekonomiyi güvenli bir şekilde yeniden işletmenin bir yolu olan SMS’le dolaşım izni uygulamasının kaldırılmasının amacı vatandaşların özgürce ve güvenli bir şekilde hareket etmesinin sağlanmasıdır. Sağlık Bakanı Safepass'ı icat edenin Kıbrıs olmadığını, bunun diğer ülkelerde de büyük bir başarıyla uygulandığını vurguladı. Önlemi hayatta kalmak için yüzleşmek zorunda oldukları ek bir zorluk olarak gören organize girişimciler ise bu konuda karşıt görüş ifade etti.

*

Alithia gazetesi:

Gazete ana haberinde “Ayıptır beyler… - Nikos Anastasiadis muhalefet partilerine karşı sert bir dil kullandı” başlıklarını kullanıyor. Haberde şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis muhalefetin her gün giriştiği Hükümet icraatını sıfırlama çabalarına sert bir sözcükle cevap verdi. “Ayıp”. Muhalefetin sıfırlama çabaları pandemiyle mücadele konusuna kadar uzanıyor. Oysa Hükümet bu konuyu başarıyla ele aldı. Alınan sonuçlar diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslanabilir nitelikte. En az ölüm sayısına, en kısa lockdownlara sahibiz. Aşılama konusunda en ,iyi durumda olan ilk 6 ülke arasındayız. Cumhurbaşkanı dün sabah yaptığı açıklamada “Gerek Avrupa ile olsun gerek dünya genelinde ülkenin pandemi konusunda fark attığını sıfırlamak bunu yapanların ayıbıdır” dedi. Muhalefet partilerinden akşam saatlerine kadar Cumhurbaşkanına cevap gelmedi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Ek destek olmadığı takdirde küçük ve orta işletmeler kapanır – AKEL küçük ve orta işletmeler ve çalışanlar hakkında öneriler sundu”

Orta ve küçük işletmelerin yeniden çalışmaya başlaması için özel fon ve Avrupa fonlarından yararlanmaları konusunda danışma sunacak bir üniter kurum oluşturulsun

Küçük ve orta işletmelerin mahkeme kararıyla tahliye ve zorunlu satış süreci durdurulsun ve dayanılmaz kiralarla baş edebilmeleri için devlet finansmanı verilsin

Esnaf ve Zanaatkarlar Konfederasyonu POVEK Maliye ve Çalışma bakanlarına gönderdikleri açık mektupla küçük ve orta işletmelere yönelik ek destek önemleri alınmasını istedi

*

Diğer haberlerinden bazı seçmelere geçelim:

Filelefteros gazetesinde “Talasemia konusunda öncü bir araştırma” başlığı altında bir haber görüyoruz:

Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün Talasemia Moleküler Genetik Bölümü uluslararası bir çabada yer alarak Kıbrıs’ta talasemiada uzman tanı ve öncü bir araştırmaya katılıyor.

Enstitünün Moleküler Genetik Bölümü hemoglobinopatiler ve ender rastlanan anemiler hakkında genetik analiz, Kıbrıs nüfusundaki talasemia taşıyıcılarının iz sürümü, progenetik ve preimplantasyon genetik tanı ve müdahalesiz prenatal tanı alanında büyük sayıda hizmetler sunuyor.

Bölümün araştırmaları talasemianın g-sferin geninin harekete geçirilmesiyle alakalı ilaçla tedavisine yönelik araştırmaları da kapsıyor.

Yapılan ilgili açıklamada Bölümün çok şey vadeden gen tedavisi konusunda kendi araştırma programına sahip olduğu ve hedefinin Kıbrıs’ta b-talasemiaya karşı gen tedavisi yönteminin uygulanması olduğu belirtildi.

*

Politis gazetesinden bir haber barikatların açılmasıyla ilgili.

Başlık “Barikatların yaz döneminde açılmasına doğru – İki toplumda aşılama programlarının ilerlemesi koşuluyla önümüzdeki Temmuz ayında barikatların açılabilmesi mümkün görülüyor”

Şöyle yazıyor:

Panedmi nedeniyle uygulanan kısıtlamalardan sonra barikatların açılmasına yönelik temaslar iki toplum arasında son dönemlerde hızlanmaya başladı. İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi eşbaşkanı Leonidas Filaktu Politis gazetesine yaptığı açıklamada en kısa sürede barikatların açılması için Kıbrıs Türk tarafına belirli önerilerin sunulduğunu belirtti.

Hedef önümüzdeki aylarda pandemik durum elverdiği takdirde yurttaşlar için barikatlardan geçişte hiçbir önlemin olmaması. İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesinin yaptığı değerlendirmelere göre önümüzdeki Temmuz ayında barikatların açılması başarılabilir. Ancak aşılama programının ilerlemesi ve epidemiyolojk durumun iyileşmesi bu konuda önkoşul oluşturuyor. Politis’e ulaşan bilgilere göre kuzeyde yaşayan ailelerin onlarca akrabası 6 aydır yakınlarını göremiyor.

Bu arada Haravgi gazetesi de ilgili haberi “her iki taraf da barikatların açılmasını istiyor” başlığıyla veriyor. Şöyle yazıyor.

İki Toplumlu Teknik Sağlık Komitesinin barikatların açılmasını ele aldığı son toplantısının üzerinden bir ay geçti. Söz konusu toplantıda Kıbrıs Rum tarafı ilerde barikatların açılması için uygulanacak önlemleri içeren belirli endeksler sunmuştu. Cenevre öncesinde yaşanan bu durum konusunda şu ana kadar cevap verilmedi. Haberin devamında dünkü Yeni Düzen gazetesinde “gözler barikatların açılmasına çevrildi” başlıklı haberine ve konuya ilişkin olarak Kıbrıs türk tarafında yapılan açıklamalara yer everiyor.

*

Haravgi gazetesinden pandemik verilerle ilgili bir haber:

Dün iki insan daha Covid 19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı 189 kişinin tedavi altında olduğunu ve bunlrdan 57’sinin durumunun ciddi olduğunu açıkladı.

Yeni vakaların sayısı 390, pozitiflik oranı ise yüzde 0,59 olarak kaydedildi. Dün yapılan toplam test sayısı 65.548’di. Toplam vaka sayısı 70 bin 098 olarak kaydedildi.

*

Son haberimiz yine Haravgi’den:

“Beşli K/Türk ve Türk uzlaşmazlığı nedeniyle çıkmazla sonuçlandı – Yunan Dışişleri Bakanının Cenevre sonrası ilk değerlendirmesi”

Yunan Dışişleri Bakanı dün “Beşli konferansın ne yazık ki K/Türk ve Türk uzlaşmazlığı nedeniyle çıkmazla sonuçlandığını” açıkladı. Nikos Dendias meclis partilerinin temsilcilerini bilgilendirdikten sonra yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik her çabanın Uluslararası Hukuk ve BM Güvenlik konseyinin ilgili kararları çerçevesinde olması gerektiğini söyledi. Yunan Dışişleri Bakanı “Yunanistan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti ile sıkı işbirliği çerçevesinde bu çerçevede uğraşmaya devam edeceğini” vurguladı. Türk-Yunan ilişkilerine de değinen Dendias Yunanistan’ın Türkiye ile aralarındaki ilişkilerin normale dönemsini ve Türkiye ile barışçıl ilişkiler içinde olmayı arzuladığının altını çizdi. “Ancak samimiyet ve tahriklerden kaçınmak bu çabanın olmazsa olmalarıdır” dedi ve “Ve tabi ki Uluslararası Hukuka, ve Uluslararası Hukukun bir parçasını oluşturan Deniz Hukukuna saygı da öyle” şeklinde ekledi.

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2021 - 14:30

Son Haberler

22 Haziran
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Tüm haberler

Video on Demand