Basın Özetleri 10.05.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Güçlü eli arıyorlar

“Milletvekili Seçimleri’nden yirmi gün önce siyasi ortamda her şey değişken” alt başlıklı haberde, Milletvekili Seçimleri’nin bir sonraki Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde her zaman belirleyici bir kilometre taşı olarak görüldüğü, 30 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerin de bu kuralı bozmasının beklenmediği ve seçimlerinden çıkacak sonucun Cumhurbaşkanlığı Seçimi için inşa edilebilecek ittifakların temelini atacağı vurgulandı. Haberin detayında, Milletvekili Seçimleri’nin sonuçları ve her siyasi gücün kazanacağı koltuk sayısının, Meclis Başkanı'nın seçilmesinden başlayarak, seçim sonrası dağıtılacak kağıtlarda güçlü bir el oluşturmak için ilk adım olduğu, önümüzdeki Çarşamba günü başvuruların sona ermesiyle birlikte ilgili süreç için geri sayımın başlayacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, partiler ve adayların salgın koşullarının hakim olduğu bir seçim sürecinde son düzlüğe girdiği ancak ne partilerin ne de adayların şimdiye kadar kendi seçim tabanlarıyla ve toplumla doğrudan temas kurma fırsatı bulamadığı belirtildi. Milletvekili Seçimleri’nden 20 gün önce, manzaranın sisli olduğu ve hiç kimsenin seçimler bittiğinde ve sonuçlar netleştiğinde resmin ne olacağını tahmin edemediği vurgulanırken, son aylarda yapılan tüm anketlerin aynı tabloyu gösterdiği ve soru işaretlerini artarak güvenilir sonuçlara ulaşmaya izin vermediği ifade edildi.

  • Astromerit – Evrihos yolu için kırmızı yandı” başlığı kullanılıyor.

“Hükümet, Komisyona projenin onayını bildirmeye hazırlanıyor” alt başlıklı haberde, Çevre Dairesi’nin 5 Mayıs 2021 tarihinde bir görüş ile Astromerit – Evrihos otoyolunun yapımına kırmızı ışık yaktığı, Özel Ekolojik Değerlendirme raporuna göre projenin; çevre üzerinde herhangi bir önlem alınarak ortadan kaldırılamayacak veya azaltılamayacak önemli olumsuz etkileri olduğunun tespit edildiği vurgulandı. Haberin detayında, projenin, Natura 2000 Network'ün Özel Koruma Bölgesi "Atsas - Ayios Theodoros" alanından yaklaşık 3,5 km boyunca geçtiği ve Ekolojik Değerlendirmeye göre projenin, hem inşaat aşamasında hem de işletme aşamasında, Özel Koruma Bölgesi’nin koruma altına almayı amaçladığı doğal yaşam üzerinde üzerinde olumsuz ve geri döndürülemez etkilere sahip olacağının anlaşıldığı aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Safepass ile açıyoruz, sıralarda bekliyoruz

“Vatandaşların bir test yapmak için çektiği büyük acı” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs’ın normale dönme umuduyla bugünden itibaren kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmasında yeni bir aşamaya girdiği belirtildi. Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun yaptığı yazılı açıklamayla, ülkenin epidemiyolojik verilerinde yaşanan iyileşmesiye rağmen henüz ideal düzeyde olmadığını vurguladığı, hatta geriye doğru değil, ileriye doğru bir adım atmak için önümüzdeki dönemde önlemlerin vatandaşlar tarafından tam olarak gözetilmesi gerektiğini ima ettiği aktarıldı. Haberin detayında, hükümetin tedbirlerin gevşetilmesi güvence altına almak için öne sürdüğü temel koşullardan birinin, safepass ya da değiştirilmiş şekliyle koronapass uygulaması olduğu belirtilirken; vatandaşların bir yandan negatif test sonucu alarak aşı randevularını almak için koştuduğu, diğer yandan ise izleme ekibi tarafından son 180 günde koronavirüse yakalanan 50 binden fazla kişiye ulaşıldığı ifade edildi. Haberde ayrıca, aşı yaptırmamış veya ilk doz aşısını yaptıralı üç haftayı henüz geçmemiş binlerce vatandaşların bugün kısıtlama olmaksızın hareket edebilmek için negatif test sonuçları güvence altına almak amacıyla Pazar günü örnekleme noktalarına saatlerce kuyrukta beklediği vurgulandı. Sağlık Bakanlığı’nın örnekleme noktalarını iki katına çıkardığı ancak bunun da yeterli olmadığı, çünkü nüfusun %70'inden fazlasının eldeki hızlı test veya PCR testi olan yeni verilere göre hareket etmek zorunda kalacağı hatırlatıldı. Haberde son olarak, Aşı Portalı üzerinden randevu programlamasına devam edildiği, Portal’ın Cumartesi günü 33 ve 34 yaşları için yeniden açıldığı ve bir saat içinde 9.771 randevu düzenlenirken, dün de 31 ve 32 yaşları için randevu verildiği, bugün ise 29 - 30 yaş arası vatandaşların randevu alma hakkına sahip olacağı aktarılırken, haftanın programının gün içinde açıklanmasının beklendiği belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Milletvekili Seçimleri: Mobil sandık için çalışmalar

“Korona hastası seçmenler için elektronik platform hazır” üst başlıklı haberde; Seçim Kurulu’nun, 30 Mayıs'ta gerçekleşecek Milletvekili Seçimleri’ne kısa bir süre kala, mobil seçim sandıkları için çalışmalar yürüttüğü vurgulandı. Haberin detayında, seçmenlerden gelebilecek talebi karşılayabilmek için karantinaya alınacak korona hastası kişilere hizmet vermek üzere 200 mobil ekip kurulmasının öngörüldüğü belirtilirken, Seçimlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Menelaos Vasilios’un konuyla ilgili yaptığı açıklamada "öngörülemez olanı tahmin etmeye çalışıyoruz" dediği çünkü kaç kişinin hastalanacağı ve kaçının mobil sandıklarda oy kullanmak isteyeceğinin hala bilinmediği ancak, mobil ekiplerin kullanacağı süreyi tahmin etmek kağıt üzerinde de olsa tahminlerde bulunulduğu, aynı zamanda şehir ve köylerde denemeler yapıldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, teyit edilmiş korona hastalarının oylama konusundaki ilgilerini dile getirebilecekleri elektronik platformun hazır hale getirildiği, yurtdışında faaliyet gösterecek sandıkların da kararlaştırıldığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Aranırken Kıbrıs'ta işine devam etti

“Henley & Partners Şirketi, Taek Jho Low'un vatandaşlığa alınmasında yer alıyor” alt başlığıyla verilen haberde; Malezyalı kaçak Jho Low'un, Başpiskopos Hrisostomos ile tanıştıktan ve Anastasiadis hükümeti – DİSİ'den sağladığı "altın" pasaport karşılığında satın aldığı Ayia Napa'daki lüks konağında geliştirdiği işlerinden sonra Kıbrıs'ı çok sevmişe benzediği belirtildi. Haberin detayında, Organize Suç ve Yolsuzluk Soruşturma Ağı tarafından, Sarawak Report ile birlikte yürütülen bir soruşturmanın ardından ortaya çıkardığı verilere göre, Jho Low tüm dünyada arandığı gerçeğine rağmen Kıbrıs'ta başka işler de yaptığı, özellikle, vatandaşlığa alınmasından iki yıl sonra, 2017 yılında, aynı bölgede daha büyük ve "daha fazla mahremiyete" sahip ikinci bir villa satın alınması sürecine dahil olduğu, Kıbrıs'ta bir de banka satın almaya çok yaklaştığı ancak anlaşmanın başka nedenlerle ve yetkililerin müdahalesi nedeniyle tamamlanmadığı aktarıldı. 1Malaysia Development Berhad Şirketi (1MDB) skandalında milyonlarca doların transfer edilmesi için kullanılan bir Singapur bankasındaki hesabın sahibi olan Jho Low'un yanı sıra, skandal karışan ve ortağı iki yakın arkadaşı ile erkek kardeşinin da "altın" pasaport için başvuruda bulunduğu ifade edilirken, İçişleri Bakanı Nikos Nouris’in, Organize Suç ve Yolsuzluk Soruşturma Ağı’na verdiği demeçte, üçünden hiçbirinin vatandaşlığa sahip olmadığını söylediği belirtildi.

Son Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 21:18

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand