basın özetleri 09.04.21

Fileleftheros:

Gazetenin ana haberi “Yine kurum çatışması yaşanıyor” manşeti ve “221 yasadışı pasaportla ilgili gün ışığını gören bilgilerden sonra arasında Başsavcı ile Sayıştay arasında yeni sorun patlak verdi” alt başlığı ile veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in Bakanlar Kurulunun 2020 Ağustos’undan 2021 Şubatına kadar olan dönemde evvelki Temmuz ayında Meclisin onayladığı ilgili düzenlemeleri yok sayarak 221 yatırımcı ile ailelerine pasaport verilmesini onayladığını açıklaması üzerine Başsavcı ile Sayıştay arasında yeni bir çatışma patlak verdi.

Odiseas Mihailidis’in dünkü açıklamalarına göre İçişleri Bakanlığı, Bakanlar Kurulunun, aralarında Anastasiadis’in Hukuk Bürosundan gelen dosyaların da bulunduğu 221 pasaportun yeni düzenlemelere rağmen onay alması kararında yer aldıktan sonra ilgili konuda Başsavcılığın da görüşünü aldı ve Başsavcılık özünde düzenleme çerçevesinin yok sayılmasını örtbas ederek pozitif görüş bildirdi.

*

Politis gazetesinde bir başka skandal haberi yer alıyor.

Gazetenin manşeti şöyle:

“Senfoni Orkestrasındaki komplo partisi hakkında cezai soruşturma”. Üst başlık ise “Yasadışılıklar ve devlet parasının çarçur edilmesi konuları dün Meclisin Denetim Komisyonunda didik didik edildi” şeklinde.

Gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Maliye Bakanlığı dün Başsavcı Yorgos Savidis’e Senfoni Orkestrası Kurumu’nun yönetim kurulu üyelerinin olası ceza ve sivil suçlar işlediği konusunun araştırılması üzere acil bir mektup gönderdi. Çıkar çatışmaları olduğu konusunda güçlü söylemler var.

Milletvekilleri Anita Dimitriu ve İrini Haralambidu dün başta DİKO’nun seçkin milletvekili adayı Yorgos Kunduris olmak üzere yönetim kurulu üyelerinin keyfi davranışlarını ve yasadışı planlarını gözler önüne serdi.

Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis 2016’da Mikis Kosteas’ın ilgili şikâyetlerinin görmezden gelindiğini ve 2020 soruşturmasının geciktirildiğini söyledi. Mihailidis Yorgos Kunduris’in işine son verilmesi ve Tassos Papadopulos Hukuk Bürosu’yla hukuki danışmanlık işbirliğinin sonlandırılması yönünde yol gösterdi.

*

Alithia ve Haravgi gazeteleri okulların duruyla ilgili gelişmeleri ana haber yapmış.

Alithia gazetesinin ilgili başlıkları şöyle:

Okullar altüst – Tepkiler çeşitlilik gösteriyor – Artan koronavirüs vakaları kargaşaya yol açtı

Haberde şöyle yazıyor:

Son dönemde okullarda baş gösteren vaka artışı karmaşa, karışıklık ve görüş ayrılığına yol açtı. Sağlık Bakanlığının bilim kurulu durumla başa çıkılması amacıyla herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı ve okullarda iz sürme protokolünde önemli değişiklikler önerdi. Bilim Kurulunun kararına tepki gösteren Eğitim Bakanlığı bu karar uygulandığı takdirde büyük sayıda okulun kapanmasına yol açacağını açıkladı. Veliler ve öğretmenler de tepki gösterdi. Öğretmenler Sendikası POED Bilim Kurulunun kararını olumlu karşıladı. Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Başkanı bugün konuyu görüşmek üzere bir araya gelecek.

*

Haravgi gazetesi:

Gazetede “Bakanlar arası anlaşmazlık okullarda yeni karmaşa getirdi – İz sürme protokolündeki yeni düzenlemeler hakkında anlaşmazlıklar ve kargaşa” başlıklarını görüyoruz.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Bir pozitif öğrenci ya da öğretmenin yakın temasları bölümün tüm öğrencileri ve sınıf dışı ilişkileridir

Yeniden düzenlenmiş iz sürme protokolü okullarda düzensizliğe yol açar

İlgili kararın sonucu 15-20 gün içinde tüm okulların uzaktan eğitime geçmesi sonucunu getirir

*

Ve gazetelerin diğer haberlerinden bazıları sd:

Alithia gazetesinden bir haber:

- “Kimi ülkeler yaptırırken kimileri de yaptırmıyor – AstraZeneca: Aşının güvenirliği hakkında güvensizlik – Kıbrıs aşılamaya devam ediyor”

AstraZeneca aşısının güvenirliğine dair dünyada kafa karışıklığı hüküm sürüyor. Avrupa İlaç Ajansının evvelki gün yaptığı teskin edici açıklamaya rağmen kimi ülkeler aşının yaptırılmasını durdurdu, kimileri ise sadece belirli yaş gruplarına uyguluyor. Kıbrıs’ta Avrupa İlaç Ajansının yatıştırıcı açıklamasına uygun olarak aşı yapılmaya devam ediyor ve yetkililer de bu arada korkulacak bir neden olmadığına dair açıklamalar yapıyor. Dün aşı portalında 8 bin AstraZeneca aşı randevusu bulunuyordu. Bir önceki gün ise elektronik sistem yeniden devreye girdikten sonra iki saat içinde yaklaşık olarak 2200 aşı randevusu yapıldı.

Filelefteros gazetesi ise aynı konu hakkında şöyle yazıyor:

“Kıbrıslılar AstraZeneca aşısına sırt çevirdi – Binlerce randevu bekliyor”

Dün Kıbrıslılar AstraZeneca aşısı olmak istemediğini bir kez daha pratikte gösterdi. Dün öğlen saatlerine kadar 10 bin AstraZeneca dozu alıcı bekliyordu. Kıbrıs aşılama programını istikrarla sürdürürken bilim adamlarını dün istendiği takdirde resmi olarak da görüşlerini belirtebileceklerini açıkladı.

Haravgi’den de kısaca ilgili bir alıntı:

“Aşılama programında gecikme yaşanıyor – AstraZeneca kafa karıştırdı”

Toplum aşılama programında görülen gecikme nedeniyle ve AstraZeneca aşısı konusunda huzursuz. AKEL “daha fazla aşı tedarik etmenin mümkün olduğunu belirtti ve Hükümetin bunun yolunu araması gerektiğini vurguladı. Dün 622 yeni vaka kaydedildi, 207 Covid 19 hastası tedavi altında.

*

Filelefteros gazetesinden haberler:

- “Britanyalılar Cenevre’de çıkmazdan korkuyor”

Britanya not ettiği zorluklara rağmen Cenevre’den olumlu sonuç çıkmasını istiyor. Wendi Morton taraflardan esnek olmalarını istedi. Ersin Tatar Morton’a görüşlerini açıklamakla birlikte EOKA’nın Britanyalılara ne yaptığını da hatırlattı.

*

- “Koronavirüs nedeniyle seçimlerde mobil sandıklar”

Hükümet 30 Mayıs seçimlerinde mobil sandık birimlerinin de devreye girmesi maksadıyla Meclise ilgili bir yasa tasarısı sundu. Hedef koronavirüs nedeniyle asli seçim sandıklarına gidemeyecek yurttaşların da oy kullanabilmesi.

- “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi zorunlu aşılamaya evet dedi”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önemli bir karar alarak zorunlu aşılamanın yasal olduğuna dair karar verdi. Mahkeme kararına göre aşılama insan haklarını ihlal etmiyor ve demokratik toplumlarda zorunlu da olabilir.

*

Haravgi gazetesi Kıbrıs Türk Toplumundaki genel grev haberine yer veriyor:

“İşgal altındaki bölgede genel grevle hayat pahalılığı artışının geri getirilmesi talep ediliyor – Altı sendikanın "ortak sloganı: yoksullaştırılmaya karşı direneceğiz”

Dün 6 Kıbrıs Türk sendikası üyesi yüzlerce Kıbrıslı Türk “yoksullaştırılmaya karşı direneceğiz” sloganıyla kamu sektörü alanında genel grev yaptı. Meclisin önünde toplanan çalışanlar Hükümetin 4 ay süreyle kaldırdığı hayat pahalılığı artışının geri getirilmesini talep etti.

*

İngiliz milletvekili Morton’un temaslarına Haravgi gazetesi de şu başlıklarla yer veriyor.

“Morton iki taraftan Kıbrıs sorunu konusunda esneklik istedi – Bir çözümün iki topluma da faydası olacak ve Kıbrıslı Türklerin izolasyondan çıkmasına son verecek”

*

Haravgi’den bir başka haber:

Engelli kişilerin kişiliğine saygı gösterilmelidir”

Meclis dün AKEL’in önerisi üzerine “sakat kişiler” tanımının “Engelli Kişiler Hakları Anlaşması”na uygun olarak “engelli kişiler” olarak resmen değiştirilmesi konusunda adım attı. Önerilen yasa değişikliği çerçevesinde kavramın tanımından engelli kişilerin kişiliğini ve becerilerini küçümseyen “sakatlık” kavramını içeren cümleler ve sözler de çıkarılacak.

Son Güncelleme: 09 Nisan 2021 - 13:57

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand