basın özetleri 08.04.21

Bugünkü Rum gazetelerinin çoğu ana haberlerinde AstraZeneca aşısıyla ilgili gelişmeleri verirken Haravgi gazetesi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri ele alıyor.

Gazete manşetinde “Cenevre Konferansından başarılı sonuç almak için gerekli önkoşulları yaratalım” diye yazıyor. Hemen altında ise “olası bir başarısızlık Kıbrıs sorunuyla ilgili gidişata büyük sorunlara neden olacak” alt başlığını görüyoruz.

Gazete üçüncü sayfasının tamamını Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayırmış.

AKEL GS Andros Kiprianu’nun Baf ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara yer verdiği “Beşli konferansın başarısızlığına doğru gidiyoruz” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:

AKEL GS Andros Kiprianu Cenevre Konferansıyla ilgili gelişmelere yönelik endişelerini ifade etti ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e konferanstan nasıl başarılı sonuç elde edilebileceği noktasına odaklanması için çağrı yaptı.

Türkiye’nin uzlaşmazlığını artırdığını, müzakerelerin tekrarının yolunu açacak olumlu bir sonuç elde etme çabasını son derece zorlaştıran kabul edilemez taleplerinde ısrar ettiğini ifade etti.

Andros Kiprianu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Yunanistan’ın devlet televizyonu ERT’e verdiği ve “Cenevre konferansında sonuç alınamadığı takdirde veto uygulaması konusunu” gündeme getirdiği röportaja değinirken “Sayın Anastasiadis’in konferanstan olumlu sonuç elde etmekle değil seçimler öncesinde oy verenlerinin bir kısmını nasıl tatmin edeceğiyle ilgilendiği izlenimini edindik” dedi.

Zor bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirten Kiprianu, Kıbrıs Rum tarafının tutumunun, kabul edilemez tezlerini terk edip özlü müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli önkoşulların yaratılması amacıyla anlaşılmış çerçeveye geri dönmesi konusunda Türk tarafını ikna etmeye yönelik olmasının son derece büyük önem taşıdığının altını çizdi. Mevcut koşulların başarısızlığı gösterdiğini söyledi ve “Bir başarısızlık Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerde son derece büyük sorunlar oluşturacaktır” dedi.

AKEL ise BM’e yönelik muhtırasında Türkiye ve Ersin Tatar’ın anlaşılmış çözüm zeminine karşı çıkmaya devam ettiği takdirde sürecin başarısızlıkla sona ereceğini ifade etti. Bir kez daha Türkiye’nin bizi nihai taksime yaklaştıracak ve Kıbrıs ile Kıbrıs halkının zararına mal olacak yeni oldubittiler yaratmaya çalışacağını belirtti.

AKEL geçen Pazartesi günü BM’e teslim ettiği muhtırasında Türk tarafının iki devlet retoriğini reddetti.

Haravgi gazetesi Kıbrıs sorunuyla ilgili haberleri arasında yer alan “Cumhurbaşkanı: Cenevre’nin sonucu Türkiye’ye bağlıdır” başlığı altındaki haberinde ise şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis “Çözüm BM kararları, GS’in parametreleri, Güvenlik Konseyinin oy birliğiyle alınan kararları ve Berlin 2019 Kasım ortak açıklamasında önerildiği gibi olmaya devam ediyor” diyerek “Türkiye’nin Cenevre’ye tüm Kıbrıslıları koruyan, Kıbrıslı Rumların kaygılarını görmezlikten gelmeyen bir çözüm konusunda kararlı geldiği takdirde çözümün bulunması yolunda sorun göremediğini” ifade etti.

Sağlık Sigortası Kurumu OAİ’ye ziyaretinin ardından basına konuşan Anastasiadis bir gazetecinin BM GS’nin özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un Cenevre konferansına dair beklentilerinin düşük olduğu yorumunu yapması üzerine bu konuda yorum yapmayı arzu etmediğini söylemekle birlikte “beklentiler Türkiye’nin siyasi iradesine bağlıdır” dedi.

Aynı sayfada yer alan diğer iki haberse “BM beşli konferansa yönelik beklenti çıtasını alçak tutuyor” ve “Londra: Taraflar beşli konferans fırsatını kapmalıdır – Wendi Morton Lefkoşa’da iki liderle görüştü” başlıklarını görüyoruz.

*

Cenevre konferansıyla ilgili gelişmelere diğer gazeteler de yer veriyor. Kısaca:

Alithia gazetesi:

“Erdoğan Kıbrıs sorunu konusunda tek söz etmedi – Fon Der Layen ve Mişel’e hiçbir şey vermedi, sadece gümrük birliği talep etti”

Ceyn Hol Lut’un Cenevre konferansı öncesi nihai istişareler için Kıbrıs’a gelmesine birkaç gün kala, BM’nin çabalarının sonuç vermesine dair umutları tükeniyor. Ceyn Hol Lut Güvenlik Konseyi daimi üyelerine, taraflardan hiçbirinin görüşlerinden hiç vazgeçmemesinden dolayı beşli konferansa yönelik umutların çok zayıf olduğunu söyleyerek Kıbrıs Rum tarafında kaygılara yol açtı. Ankara’da ise Erdoğan Ursula Von Der Layen ile Şarl Mişel’e Kıbrıs sorunuyla ilgili tek bir şey dahi vermedi. Erdoğan sadece gümrük birliği talep etti.

Haberin hemen yanındaki kısa bir paragrafta ise “Erdoğan Ursula’yı ayakta tuttu – Oturması için sandalye bırakmadı” diye yazdığını görüyoruz.

*

Filelefteros gazetesi ilgili haberinin başlığında “Beklentilerin düşük olduğu bir konferansa hazırlanıyorlar – Lut ile Britanyalılar bir anlaşma arayışı içinde” diye yazıyor. Başlığın altındaysa ön sayfada şöyle bir paragraf yer alıyor:

BM’nin beşli konferansa yönelik beklenti[VC1] çıtası çok alçak. Ceyn Hol Lut minimum bir anlaşma için uzlaşma sağlamak hedefiyle hafta sonu Kıbrıs’a gelecek. İngiliz milletvekili Morton ise dün Londra’nın niyetlerini Kıbrıs’a taşıdı.

Filelefteros gazetesi Ursula Von Der Layen ve Şarl Mişel’in Ankara ziyaretiyle ilgili haberine de şöyle yer veriyor:

“Erdoğan’a aynı şekilde cevap verdiler”

Şarl Mişel ve Ursula Fon Der Layen Erdoğan’la ortak basın toplantısı yapmak istemedi. AB kurumsal yetkililerinin Türk Cumhurbaşkanıyla üç saatlik görüşmesi gergin bir ortamda geçti. Erdoğan Kıbrıs sorununa değinmekten kaçındı, gümrük birliği konusunda ısrar etti.

*

Politis gazetesi:

- “Kıbrıs sorunu: Taraflar temel görüşleri arkasında siperleniyor”

Lut’un Kıbrıs’a gelmesi beklenirken ilkesel tezlerini ortaya koyan tarafların Cenevre’de masaya oturmadan önce müzakere yapma niyetinde olmadığı görülüyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis medya üzerinden müzakere yapmayacağını duyururken Ankara çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor.

*

Diğer gazeteler ana haberlerinde AstraZeneca aşısıyla ilgili gelişmelere yer veriyor.

Alithia gazetesi ana haberini “Gel de ol…” başlığı ve “AstraZeneca aşısı tromboz vakalarıyla alakalı ama piyasadan çekilmiyor” üst başlığıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Avrupa İlaç Ajansı EMA AstraZeneca aşısını masum bulmuş olabilir ama ilgili açıklama net değil. Zira EMA çok nadir olarak aşının tromboz vakalarıyla bağlantılı olduğunu kabul etti. EMA “Düşük trombozit miktarına dayalı sıra dışı tromboz vakaları Vaxzevria, eski adıyla Covid 19 Vaccine AstraZeneca aşısının çok ender görülen yan etkileri olarak kaydedilmelidir” şeklinde vurguladı. Avrupa İlaç Ajansının ilgili açıklamasının hemen ardından Kıbrıs Sağlık Bakanlığı AstraZeneca aşılarının yapılmasına devam edileceğini açıkladı. Ama asıl soru şu: AstraZeneca aşısıyla ilgili olarak tüm söylenenlerden sonra Kıbrıslılar aşıyı yaptırmak konusunda ikna edilebilecek mi? Bu sorunun cevabı dün verildi: 61 yaş üstü gruplar için dün sabah aşı portalı açılır açılmaz binlerce Kıbrıslı Pfizer ve Moderna aşılarına yetişmek için portala hücum etti. Sistem çöktü.

*

Filelefteros ana haberini “Sigorta sistemini havaya uçurdular” manşeti ve “AstraZenecanın yan etkileri gürültü kopardı, ortalık karıştı” alt başlığıyla veriyor. Şöyle yazıyor:

Dün AstraZeneca aşısı yaptırmak istemediklerini ortaya koyan Kıbrıslıları hiçbir şey teskin edemedi. Portalın açılmasından sadece iki buçuk dakika sonra Pfizer ve Moderna aşılarından eser kalmamıştı. Sisteme toplu girişin ardından elektronik platform dokuz saat boyunca devre dışı kaldı.

Kıbrıslı yurttaşların AstraZeneca’ya duyduğu güvensizlik Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu tarafından da kaydedildi. Sağlık Bakanı AB Bakanları toplantısında konuşurken “yurttaşların söz konusu aşıya karşı olan tereddütleri, aşılama programında gecikmeye neden oluyor” dedi. Aşının yararlarının yan etki riskine karşı çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Avrupa ilaç Ajansı ise sorumluluğu üye ülkelere devretti.

*

Politis gazetesi:

“Aşılanmaya evet… Ama AstraZeneca’ya hayır”

Gazete manşetinin üstünde “EMA’nın tavsiyesine rağmen Kıbrıslılar Britanya-İsveç ürünü aşıya karşı temkinli olmaya devam ediyor” başlığını görüyoruz

Ön sayfada şöyle yazıyor:

EMA: AstraZeneca aşısının yan etki riskine karşın yararları çok daha fazla. Aşıyı almış olan ülkelere yaptırmaları tavsiye ediliyor. Aşıyı yaptırdıktan sonra tromboz ve trombozit düşmesi oranı düşük.

Dün 61 yaş üstü gruplara yönelik aşı portalı olaylı açıldı. Pfizer ve Moderna aşıları birkaç dakikada tükendi. 15 bin dozdan fazla AstraZeneca aşısı tercih edilmedi, kaldı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs aşılama programının şu ana kadarki başarısından duyduğu memnuniyeti ifade ederken “Önemli olan hangi aşı olduğu değil aşılanmanın kendisidir” dedi. Dün korona virüs nedenli iki ölüm ve 529 yeni vaka kaydedildi. Pozitiflik oranı 1,12’ye yükseldi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinden diğer bazı haberler:

Haravgi:

- Mişaulis – Kavazoğlu’nu anma törenleri

Derviş Ali Kavazoğlu ile Kostas Mişaulis’in TMT tarafından kalleşçe katledilişlerinin üzerinden 56 yıl geçti. AKEL ve Halk Hareketi örgütleri bu yıl da Turk-Rum dostluğunu kanlarıyla sulayan Kavazoğlu ve Mişaulis’i anacak. AKEL 11 Nisan Pazar günü büyük bir etkinlik gerçekleştirecek. Sabah 09.30’da Konstandinos ve Eleni Mezarlığında Kostas Mişaulis’in mezarına çelenk konacak. Aynı saatte Pera Horyo’dan hareketle Adonis İdaliu stadına doğru büyük bir gençlik mitingi düzenlenecek. Saat 10:15’te Dali Türk Mezarlığında Derviş Ali Kavazoğlu’nun mezarına çelenk konacak. DEV-İŞ Başkanı Koral Asım bir selamlama konuşması yapacak. AKEL GS’i Andros Kiprianu’nun konuşmasının ardından ise bir sanat programı yer alacak.

Etkinlik için Mağusa, Larnaka, Limasol ve Baf’tan otobüsler kalkacak.

*

Filelefteros:

- “Makarios Caddesindeki yol çalışmaları kaosa yol açtı – Mağaza sahipleri zorla ayakta duruyor, cadde sakinleriyle tüketiciler gına geldi”

Kapalı dükkânlar, bariyerler, gürültü, toz toprak… İşte Makarios Caddesi ve yan sokakları anlatan görüntüler. Merkezi ticari arterde aylardır süren yenileme çalışmaları iş adamlarının kurumasına ve bölge sakinleriyle tüketicinin öfkesine yol açtı. Dükkân sahipleri cirolarının yüzde 70 oranında düştüğünü söyledi. Öte yandan Lefkoşa Belediye Başkanı çalışmanın tamamının 7 Aralık 2021’de teslim edileceğini, çalışmanın birinci bölümününse önümüzdeki Haziran ayında kullanıma açılacağını belirtti.

[VC1]

Son Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 13:31

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand