Basın Özetleri 07.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • AstraZeneka ile ilgili yeni şok

“Avrupa aşı güvenliği sorumlusundan bomba gibi açıklama”, “Aşı trombozlara bağlι” alt başlıklarıyla verilen haberde; Avrupa İlaç Ajansı Aşı Değerlendirme Ekibi Başkanı tarafından dün aşıların neden olduğu yakın zamandaki tromboz vakaları ve bunların sonuçlarıyla ilişkili bomba açıklamanın ardından AstraZeneca aşısının güvenliği konusunun bir kez daha sorgulandığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs dahil birçok Avrupa Birliği üyesi devletin aşılama programlarının büyük ölçüde bu şirketin aşı miktarlarına bağlı olduğu bir zamanda yapılan bu açıklamanın, Avrupa vatandaşları arasında hâlihazırda hüküm süren güvensizlik duygusunu yoğunlaştırdığı aktarıldı. Haberde ayrıca, varolan karışıklığın, Avrupa İlaç Ajansı'nın kamuoyuna yaptığı açıklama sonrası daha da büyüdüğü ancak Covid-19'a karşı kullanılan AstraZeneca aşısının, nadir pıhtı oluşumuyla ilişkili olup olmadığının incelenmeye devam ettiği vurgulandı.

  • Tüm hastanelerden Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü'ne ültimatom

“Sendikaların ortak açıklamasında 10 günlük süre verildi ve uyarıda bulunuldu” yan başlıklı haberde, kamu hastanelerinde örgütlü tüm sendikaların dün yaptığı açıklamayla, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü'ne ateş püskürdüğü belirtildi. Haberin detayında, yapılan açıklamada örgütün kötü yönetiminden bahsedilerek, yaşanan sorunlarda hem Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü hem de Sağlık Bakanı'nın sorumluluklarının olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün yönetim kurulu ve merkezi yönetiminin yanlış eylemleri ve manipülasyonları nedeniyle kamu hastanelerinde stratejik planlama ve önceliklendirme eksikliğinden kaynaklanan bariz eksikliklerin bir sonucu olarak hüküm süren endişe verici bir durumun ortaya çıktığı vurgulanarak; Kıbrıs Kamu Çalışanları Sendikası, Kıbrıs Kamu Doktorları Birliği ve Kıbrıs Hemşireler Birliği’nin, devlet hastanelerindeki ciddi sorunların çözülmesini amaçlayan kapsamlı bir çalışma yapılması için Sağlık Bakanı’na ve Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’ne, 10 günlük bir süre tanıdığı ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • Siyasi nufüza sahip kişilerin kredi borçlarıyla ilgili araştırmanın bir denetim firması tarafından yapılması şüpheli

“Onu engeller frenliyor” üst başlığıyla verilen haberde, Merkez Bankası’nın, belirli bir bankanın verilerini incelemesinin yasa dışı olacağı gerekçesiyle, Merkez Bankası eski müdürü Yorgacis’in hazırladığı, “Yorgacis listesi”’nin soruşturmasını üstlenmeyi reddettiği aktarıldı. Haberin detayında, bankacılık gizliliği ve kişisel verilerin korunması yasalarının, eski Kooperatif Bankası'yla ilgili soruşturmayı engellediği belirtildi. Haberde ayrıca, siyasi nufüza sahip kişilerin kredi borçlarıyla ilgili fiili bir kontrolün belirlenen özel bir denetim şirketi tarafından yapabileceği ifade edildi.

  • 3 futbol sahasıyla ilgili belirsizlik

“Güvenlik konuları” üst başlığıyla verilen haberde; Anorthosis, Nea Salamina ve Ethnikos Achnas kulüplerinin stadyumlarının güvenlik konularında onarımları için ortak bir fon talebinde bulundukları ve birkaç milyon Euro’ya varan bu tadilatların maliyetini karşılayamayacaklarını vurguladığı ifade edildi. Haberin detayında, 3 göçmen kulübün temsilcilerinin, dün Meclis Göçmen Komitesi'nin bir toplantısına katıldığı ve bu konunun tartışıldığı belirtilirken, 9 ay önce de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in talimatlarının ardından, Antonis Papadopoulos, Mağusa ve Dasaki Achnas stadyumlarının önümüzdeki Ağustos ayında başlayacak yeni futbol yılından itibaren faaliyete geçirilebilmesi için Stadyum Ruhsatlandırma Otoritesi tarafından talep edilen gerekli onarım / iyileştirmeler için maliyet tahminleri hazırlandığı aktarılırken, ASİL Lisi ve PAEEK Girne Stadyumları’nın yanı sıra göçmen olmayan GSZ, Pafiako ve Makareios Stadyumları’nın da onarıma ihtiyacı olduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Avrupa Birliği’nin Türkiye ile iyi ilişkileri, Kıbrıs ve Yunanistan’a bağlı

“Von der Leyen ve Michel’den Erdoğan’a havuç ve sopa yöntemi” üst başlıklı haberde; Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri toplantıda havuç ve kırbaç yöntemi takip ettikleri belirtildi. Haberin detayında, iki Avrupa Birliği yetkilisinin, dün Türk topraklarında yaptığı açıklamaların Kıbrıs ve Yunanistan’ın açıkça lehine olduğu ve Türkiye’ye tahriklerini sonlandırması durumunda, Ankara'ya yönelik açılımlar yapılabileceği uyarısında bulunduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Von der Leyen, Michel ile Erdoğan’ın gerçekleştirdiği görüşmede, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlatılmasında Avrupa Birliği'nin "aktif gözlemci" olarak yer alması gereğine de değinildiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Avrupa Birliği, Beşli Konferans’ta aktif gözlemci rolünü dört gözle bekliyor

“Erdoğan, von der Leyen ve Michel uzun bir görüşme gerçekleştirdi” alt başlığıyla verilen haberde; Avrupa Birliği'nin stratejik çıkarının, Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortam yaratılması ve Türkiye ile karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki kurulması olduğu belirtildi. Haberin detayında, önümüzdeki ayların Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki iletişimin ne kadar ileri gideceğini göstereceği ve Haziran ayının bir dönüm noktası olarak değerlendirmesi gerektiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Türkiye'nin bir numaralı ithalat ve ihracat bölgesinin Avrupa Birliği olduğu hatırlatıldı.

  • Polemidia Belediyesi kaynıyor

“Kooperatifi sattılar ve meydan okumaya devam ediyorlar” üst başlıklı haberde; Kooperatif Bankası’nın hükümet tarafından satılması ve ardından genel olarak çalışanların çabaları ve mücadelelerinin sonucu olan binalarla birlikte yaşanan yağmanın kamuoyunda yankılarının sürdüğü belirtildi. Haberin detayında, yağmanın eski Kooperatif Bankası’nın Polemidia’daki ana binası için de geçerli olduğu ilgili binanın Aşağı Polemidia Belediyesi tarafından haklı olarak talep edildiği ancak hükümet tarfından Mağusa Belediyesi'ne teslim edilmesine karar verildiği belirtildi. Sürekli bir konut ve nüfus gelişimi içinde olan ve uzun yıllardır konut büroları ve vatandaşlara hizmet hizmetleri konusunda çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olan Polemidia Belediyesi’nin ise bu durum karşısında isyan ettiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 09 Nisan 2021 - 17:20

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand