Basın Özetleri 06.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • 22’lerin listesi ateşi alevlendirdi

“Genel Denetçi, bulguları yayınlamak için kendisine yetki verilmesini istiyor” alt başlıklı haberde, Denetim Ofisi’nin, kapanan Kooperatif Bankası'nda kırmızı kredisi olan ve kredi borçlarının bir kısmı silinerek yeniden yapılandırılan veya borçlarına​karşılık gayrimenkul takası yapan siyasi nufüza sahip kişilerin isim listesinin hazırlanmasının ardından listenin kamuoyuyla paylaşmaya hazır olduğunu beyan ettiği aktarıldı. Haberin detayında, Denetim Ofisi’nin raporunda yanlış bir şey bulmamış olmasına ve borçlanma sırasında siyasi nufüza sahip kişilere Kooperatif Bankası tarafından ayrıcalıklı muamele edildiğine dair bir kanıt olmamasına rağmen ilgili listenin hazırlanmasının yangınları ateşlediği belirtildi. Haberde ayrıca, karar taslağının onaylandığı geçen Cuma günü yapılan son Meclis Genel Kurulu’nda bu konuda tepkiler gösterildiği, dün ise ödenmemiş krediler hakkında birbiri ardına açıklamalar yapılarak, borçlanma ile hiçbir ilgisi olmadığını bildiren duyurular yayınladığı ifade edildi. Öte yandan, Denetim Ofisi’nin gelen tepkiler sonrası, bireysel krediler konusunda ortaya çıkan tepkileri hakkında yorum yapmayacağını belirttiği ancak bulgular hakkında daha fazla ayrıntı vermeye hazır olduğunu da açıkladığı vurgulandı.

  • Kararnamelerin yasallığıyla ilgili yargı savaşı

“Başsavcı hükümetin kararlarını gerekçelendirecek” alt başlıklı haberde, korona virüsle mücadeleye yönelik Bakanlıklar tarafından açıklanan kararnamelerinin geçerliliğinin 1 yıl sonra ilk kez sorgulanacağı açıklandı. Haberin detayında, konunun dün Lefkoşa Bölge Mahkemesi’ne taşındığı ve davanın 11 Nisan'da görüleceği, hükümet kanadının Başsavcılık tarafından savunulmasının beklendiği belirtildi. Haberde ayrıca, davanın başarılı olması durumunda, öngörülemeyen mali ve siyasi sonuçların olacağı çünkü tedbirlerden etkilenen herkesin tazminat talebiyle mahkemeye gidebileceği vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Aşı bereketiyle Paskalya

“60 bin doz geliyor” üst başlığıyla verilen haberde, Epidemiyologlar ve Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki 2-3 hafta içinde aşılanan kişi sayısının artmasıyla birlikte Paskalya’ya daha az kısıtlamayla girilebileceğini belirttiği aktarıldı. Haberin detayında, ülkenin epidemiyolojik tablosunun son derece dinamik ve kırılgan olduğu, vatandaşların önlemlere uymaması durumunda, Paskalya döneminde gevşeme yerine daha da sıkılaşmaya neden olabileceği vurgulandı. Haberde ayrıca, vakalarda ve hastaneye yatışlarda yeni bir artış olasılığının tedirginlik yarattığı ifade edilirken, Nisan ayında ülkenin aşılama programında artış olacağı ve ayın ilk haftasında 60 bin’den fazla aşının adaya geleceği, bu şekilde 60 yaşın altındaki kişilerin de aşılanmaya başlanacağı aktarıldı.

  • Michel ve von der Leyen yol haritasıyla birlikte Ankara’da

“Türkiye ile Avrupa Birliği” üst başlığıyla verilen haberde, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in hassas bir dönemde bugün Ankara ziyaret ettiği belirtildi. Haberin detayında, Avrupalı liderlerin Türkiye’yi yaptırımlardan kurtarmak için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna etmeyi umut ettiği aktarıldı. Haberde ayrıca, yapılacak toplantıda tartışılacak konular arasında Kıbrıs sorununun da olduğu ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs için büyük kayıp

“Sokratis Hasikos aramızdan ayrıldı” yan başlıklı haberde; herkesin kendisini karakterize ettiği gibi sorunları çözen, iş üreten ve hayatının son anlarına kadar Kıbrıs sorununun çözümünü düşünen bir siyasetçi olan Hasikos’un ölümü Kıbrıs için büyük bir kayıp olarak vurgulandı. Haberin detayında, 2 yıl önce hayatını kaybeden eşi Elli gibi, üç yıldır kanserle savaşan Sokratis Hasikos’un dün sabah, 64 yaşında Almanya'daki özel bir tıp merkezinde hayata gözlerini yumduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, cenazenin detaylarının Hasikos’un naaşının Almanya'dan Kıbrıs’a taşınması ardından netlik kazanacağı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Kiraların azaltılması konusunda hükümetin fikri sabit

“Kiralarla ilgili bir düzenleme yapılması için muhalefet baskı yapmaya devam ediyor” alt başlığıyla verilen haberde; Mali Komitesi'nin dünkü toplantısında, AKEL ve diğer muhalefet partilerinin işbirliği yaparak kira konusunu gündeme getirdiği ve binlerce küçük ve orta ölçekli işletme ile haneyi etkileyen sorunu çözmek için hükümete bir kez daha baskı yaptığı vurgulandı. Haberin detayında, bu talebin hükümet tarafından yine reddedildiği ve Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in devletin doğrudan desteğinin kira meselesini kapsadığı ve bazı partilerin önerilerinden çok daha cömert olduğunu iddia ettiği belirtildi. Haberde ayrıca, muhalefet tarafından, ilerisi için plan yapılması gerektiği çünkü bir noktada bu salgının sona ereceği ve sorunların devam edeceğinin hatırlatıldığı aktarıldı.

  • Turizm endüstrisinin organları yanan kömürlerin üzerinde oturuyor

“İngiltere ve Rusya “kırmızı” kategoride” üst başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı’nın dün farklı ülkelerin Covid-19 salgın hastalığına ilişkin epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirildiği belirtildi. Haberin detayında, yapılan değerlendirme sonucunda; İngiltere, Rusya, Yunanistan, Almanya ve İsveç gibi turizm için neredeyse tüm büyük pazarların "kırmızı" kategoride olduğu, İsrail’in ise “turuncu” kategoride yer aldığı aktarıldı. Bu kategorilerde olan ülkelerden Kıbrıs'a seyahat etmek isteyen turistlerin; kalkıştan 72 saat önce bir laboratuar testine yaptırmış ve negatif PCR testi sonucuna sahip olması, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne varışta bir laboratuvar testi daha yaptırması ve laboratuvar testi sonucunun çıkmasına kadar karantina kalması gerekeceği vurgulandı.

Son Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 14:08

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand