Basın Özetleri 05.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Kritik hafta

“Cenevre'deki Gayri Resmi Beşli Konferans için yola çıkmadan önceki son temas turu” alt başlıklı haberde, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerin seyrini belirleyecek çok sayıda konunun tartışılması beklenen bir haftanın başladığı aktarıldı. Haberin detayında, bu konularla ilgili ilk önemli kilometre taşının Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in yarın yapacağı Ankara ziyareti olduğu belirtildi. Avrupalı ​​yetkililerin ziyarette, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapacağı ve Brüksel'in Kıbrıs sorunundaki görüşlerini aktaracağı, bunun yanında Ankara'nın duruşunu Haziran ayında yapılacak Avrupa - Türkiye gelişmelerine bağlamaya odaklanacağı ifade edildi. Bu gelişmelerden ilki ve en önemlisinin, Türkiye'nin izlemesi gereken yapıcı tutumla ilgili olduğu, can alıcı meselenin ise, Avrupa Birliği’nin Türkiye'ye iki devletli çözüm üzerinde herhangi bir müzakereden yana olmadığını açıkça belirtmesine rağmen Ankara'nın Kıbrıs sorununun çözüm temelini değiştirme ve iki devletli çözüm çizgisinde ısrarcı olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, ikinci önemli kilometre taşının, yarın gerçekleşecek toplantıda Türk tarafının Cenevre'de gerçekleşecek Gayrı Resmi Konferansa Avrupa Birliği’nin katılımını kabul edip etmeyeceğiyle ilgili olduğu, Ankara’nın şu ana kadar, Brüksel'in Kıbrıs sorununa katılımına ve rolüne şiddetle karşı çıktığı vurgulandı.

  • Sınav programı değişmeyecek

“20 günde beş ders veriliyor” alt başlıklı haberde, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun, 2021 Tüm Kıbrıs Sınavları’nın programı çerçevesinde dile getirilen şikayetlerle ilgili “Şikayetler her zaman vardır.” şeklinde karşılık verdiği kaydedildi. Haberin detayında, Eğitim Bakanı Prodromou’nun açıklamalarında, hem hazırlık hem de tekrarlar için yeterli zamanın olmasının yanı sıra, pozitif bilimlerinden beş dersin inceleneceği 20 günlük bir süre olması nedeniyle planlamada herhangi bir değişiklik yapma niyetleri olmadığını söylediği aktarıldı. Öte yandan, önceki günlerde lise öğrencilerinden çok sayıda şikayet alan velilerin, sınavlar ve her türlü sorunu tartışmak için bugün bir araya geleceği ifade edildi. Haberde ayrıca, Eğitim Bakanlığı’nın 2021 Tüm Kıbrıs Sınavları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sınavların 24 Mayıs - 14 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirileceğini duyurduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Devlet Orkestrası’nda sert kayaya çarptı

“Özel Sanat Temsilcisi ve Sanat Yönetmeni... Uzakta” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs Senfoni Orkestrası performanslarına yöneticilerin katılımının temel geleneklerden biri haline geldiği ve gazetenin birkaç gün önce yaptığı ifşa sonrası, Senfoni Orkestrası sanat yönetmeni Nikolas Papageorgiou’nun önce sözlü ve daha sonra ise yazılı olarak istifasını sunduğu aktarıldı. Haberin detayında, Papageorgiou'nun istifasının, Kıbrıs Senfoni Orkestrası yönetim kurulu tarafından yapılan sözleşmesindeki maddelerin aksine, kalıcı olarak yurt dışında ikamet etmesi ve bunun yanı sıra şef ünvanına sahip olmaması nedeniyle tek çıkar yol olduğu vurgulandı. Öte yandan Papageorgiou’nun istifasıyla, Londra'daki bir sanat kurumunun yöneticisi olmasına ilişkin karışıklıkla ilgili başka bir ifşayı önlemek istediği ancak istifa mektubunda aldığı kararın, gazetede yayınlanan haber ve "vizyonunu" paylaşmayan bazı yönetim kurulu üyelerinin tavrı ile ilgili olduğunu iddia ettiği belirtildi.

  • Rehavete hayır, Aşılamaya evet

“Aşılanma için yeni randevu” yan başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou’nun vatandaşlara aşılanmanın kapsamının önemli ölçüde artmış olacağı Mayıs ayının sonuna kadar biraz daha sabırlı olmaları gerektiğini söylediği belirtildi. Haberin detayında, epidemiyologların Cuma günü tespit edilen 705 yeni pozitif vaka konusunda ise endişelerini dile getirdiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • İngiltere’den “turuncu şok”

“Turizme darbe”, “Detaylar bugün açıklanıyor” üst başlıklarıyla verilen haberde; Boris Johnson hükümetinin, İngilizler’in yurtdışı tatilleriyle ilgili uyması gereken kurallarla ilgili detayları bugün açıklayacağı belirtilirken, yabancı haber ajanslarında Kıbrıs’ın “turuncu” listede yer alacağı iddia edildi. Haberin detayında, ilgili durumun gerçekleşmesi durumunda Kıbrıs'a gelecek olan İngilizler’in, ülkelerine geri döndüklerinde negatif PCR testi sonuçlarının yanı sıra, evlerinde veya varsayılan otellerde 10 gün karantinada kalmak zorunda kalacakları anlamına geldiği vurgulandı. Haberde ayrıca, tüm çabaların, Kıbrıs’ın “turuncu” listeden bir an önce çıkıp, Kıbrıs’tan ülkelerine dönecek olan İngilizler’in izole edilmeyecekleri anlamına gelen “yeşil” listeye girebilmesi için epidemiyolojik tablonun bir an önce iyileşmesini sağlamak olduğu aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Engelliler ve emekliler için insana yakışır bir yaşam

“AKEL, insana yakışır bir yaşam standardı için üç sosyal politika tedbiri öneriyor” alt başlığıyla verilen haberde; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, bugünün emeklileri ve emekli olacak gelecek nesillerin iyi bir yaşam standardını hak ettiğini söylediği ve bu çerçevede 63 yaşında emekli olmayı seçenlerden yapılan %12'lik kesintinin kaldırılmasının birinci öncelik olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra, Engelli Kişilerin Haklarına Dair Sözleşme'nin Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından onaylanmasından 10 yıl geçmesine rağmen, Birleşmiş Milletler raporlarında da vurgulandığı üzere sözleşmedeki maddelerin uygulanmadığı, bu nedenle engelli kişilerin sosyal ve ekonomik haklarını tanımlayan özel bir mevzuat hazırlanması gerektiği hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Sosyal Refah Hizmetleri’ni erişilebilir kılmak ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara ve gruplara şeffaf ve doğrudan bir şekilde çalışması için bu hizmetlerin sürekli modernizasyonunun gerektiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 14:07

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand