Basın Özetleri 30.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Fırtınayı atlattı

“Guterres enkaza dönüşmesini engelledi”, “Türk tarafının egemenlik talebi masada” alt başlıklarıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin devam edebilmesi için ortak bir zemin bulma konusunda başarısızlığı önlendiği ancak en iyi durumda 3 ay içinde gerçekleşmesi beklenen bir sonraki randevuya kadar zorlu bir sürecin yaşanacağı aktarıldı. Haberin detayında, Türk tarafının bu aşamada egemenlik hedefine ulaşmadığı ancak sorunun hala devam ettiği belirtilerek, egemenlik ve iki devletli çözüm konusunda ısrar eden Türk tarafının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu için özel bir temsilci atamasını engellemeyi başardığı ve bu konunun ortak bir zemin bulma girişimlerini engelleyecek tatminkar bir bahane olarak gösterilebileceği vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından yapılan açıklamaya da yer verilerek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin özellikle Türk tarafının egemenlik ve iki devletli çözüm konusundaki ısrarı karşısındaki tutumunun Kıbrıs Rum tarafı açısından kusursuz olarak değerlendirdiği ifade edildi. Sürecin devamıyla ilgili olarak ise, Jane Holl Lute’un Genel Sekreter’in özel temsilciliği görevini sürdüreceği ve Mayıs ayında ilgili taraflarla görüşmelere devam etmek için yeni ziyaretler planlamasının beklendiği belirtilirken, ziyaretlerin Genel Sekreter’in Güvenlik Konseyi'ne sunacağı olağan raporlardan önce gerçekleşmesinin beklendiği aktarıldı. Haberde son olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Cenevre'deki gelişmelere ilişkin Kıbrıs sorunuyla ilgili bir acil durum raporu hazırlamayacağını, ancak Temmuz ayı başlarında Güvenlik Konseyi'ne sunulacak olağan raporda Gayri Resmi Beşli Konferans sırasında yaşananları kaydedeceğini vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Aşılama oranı, kapanmanın kapsamını belirleyecek

“Her aşı açılmaya doğru bir adım” yan başlığıyla verilen haberde, aşılanan vatandaşların yüzdesi ve devlet hastanelerindeki durumuna bakılarak kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağına karar verileceği belirtildi. Haberin detayında, Çarşamba günü vaka sayısının 845'e ulaşmasının ardından son 24 saatte epidemiyolojik olarak endişelerin arttığı ve virüsün toplumda yayılmaya devam ettiği, bu durumun ise devlet hastaneleri üzerindeki baskıyı artırdığı vurgulanırken, epidemiyolojik verilerin düzelmesi için uygulamaya konulan üçüncü kapanmanın sonuçlarının önümüzdeki hafta sonunda görülmeye başlanmasının beklendiği ifade edildi. Haberde ayrıca, şu anda vaka sayılarında yaşanan iniş ve çıkışların epidemiyologlar ve hükümetin, iki haftalık tam kapanmanın yeterli olup olmayacağı veya uzatılması gerekip gerekmediğine konusunda karar vermesi açısından yardımcı olmadığı aktarılırken, bu iki haftanın Sağlık Bakanlığı'nın aşılanan kişi sayısını artırarak, devlet hastanelerinde yaşanan tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olacak bir süreç olduğu belirtildi.

  • Lefkoşa'da iki kule için izin

“Ruhsat yakın” üst başlığıyla verilen haberde, yatırımcıların Lefkoşa'nın kalbinde, eski Hilton Oteli'nin yanında iki yüksek katlı kulenin inşasına başlamak için izin almaya çok yakın olduğu belirtildi. Haberin detayında, proje yatırımcılarının, Lefkoşa Belediyesi ve Şehir Planlama Dairesi tarafından incelenmek üzere revize edilmiş bir çevresel çalışma sunduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Hastanedeki hasta ve vaka sayısı yüksek

“2 ölüm daha ve 668 yeni vaka” üst başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün 2 kişinin daha Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği aktarıldı. Haberin detayında, Lefkoşa Genel Hastanesi’nde tedavi altında olan 75 ve 89 yaşlarındaki iki erkek hastanın hayatını kaybetmesi sonucunda Covid-19 nedeniyle yaşanan toplam ölüm sayısını; 202’si erkek ve 106’sı kadın olmak üzere 308'e yükseldiği belirtildi. Açıklamada, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’ne bağlı hastanelerde 75'inin durumu ağır olmak üzere 279 hastanın tedavi edildiği vurgulanırken, hastanelerde tedavi gören hastaların yaş ortalamasının 58 olduğu ifade edildi. Haberde ayrıca, 6,705’i PCR, 30,620’si hızlı antijen testi olmak üzere dün toplam 37,325 test yapıldığı, yapılan testler sonucu 668 yeni vakanın tespit edildiği belirtilerek, son tespit edilen vakalar ile toplam vaka sayısı 65,233’e çıktığı vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Kayıp kişileri bulmak amacıyla 10 askeri noktada kazı

“Kıbrıs genelinde yedi noktada kazılar devam ediyor”, “Ocak 2021'den bu yana 12 kayıp kişi tespit edildi” alt başlıklarıyla verilen haberde; Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Ocak 2021'den bu yana, Ocak ve Şubat aylarında korona virüsle ilgili kısıtlamalar nedeniyle 41 iş günü kayba rağmen 12 kayıp kişiyi tespit ettiği vurgulandı. Haberin detayında, Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından 29 Nisan 2021 Perşembe günü yapılan açıklamada, "bir yıldır yürürlükte olan Covid-19 ile ilgili erişim kısıtlamaları süresince, adanın kuzey kesimindeki 10 askeri noktanın belirlendiği" ve "bu sahalardaki kazıları bir an önce yapmaya hazırlandıkları" aktarıldı. Haberde ayrıca, Bellapais'teki bir kazı alanında insan kalıntılarının ortaya çıkarıldığı ve bu alanda tespit edilen tahmini insan sayısınının 3’e, 2021'de ada genelinde çıkarılan toplam insan sayısınının ise 6'ya çıktığı ve Kıbrıs genelinde yedi noktada kazıların devam ettiği aktarıldı. Haberde son olarak, kayıp bir kişi hakkında herhangi bir bilgisi olan kişilerin, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ulaşarak bunu anonim olarak bildirebileceği hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 30 Nisan 2021 - 13:33

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand