Basın Özetleri 29.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Önerilerle bir çıkış yolu arıyor

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Cenevre'den bugün bir sonuçla ayrılmaya kararlı” alt başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs konusunda beş tarafla da yaptığı görüşmelerin ardından bugün Cenevre'den olumlu bir sonuçla ayrılmaya kararlı göründüğü belirtildi. Haberin detayında, ilk görüşme ve özel toplantılarda bir çıkmaz tehlikesiyle karşı karşıya kalan Antonio Guterres’in, ilerleme kaydetmek ve sonuç alabilmek için ikinci genel kurul toplantısında bir dizi teklif sunduğu vurgulandı. Gayri Resmi Beşli Görüşme’de Türk tarafının, Genel Sekreter'in çabalarına çıkmaza sürüklemeyi amaçlayan bir yaklaşım sergilediği; bu çerçevede Ersin Tatar’ın, önceki tüm kararların iptalini isteyerek, işgal edilen topraklarda ayrı bir devletin egemenliğinin tanınması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayını talep ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis'in dün Güvenlik Konseyi'nin diğer dört daimi üyesi; Rusya, Fransa, Çin ve ABD’nin yanı sıra Avrupa Birliği temsilcileriyle de telefon görüşmesi yaptığı ve muhataplarını görüşmeler hakkında bilgilendirdiği kaydedilirken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs Türk tarafının Cenevre'deki gayri resmi konferansta yazılı olarak sunduklarından büyük hayal kırıklığına uğradığı aktarıldı.

  • Son sınıf öğrencileri özel dersler konusunda gevşetme istiyor

“Özellikle yakın zamanda gerçekleşecek olan üniversite sınavları nedeniyle baskı altındalar” alt başlıklı haberde, koronavirüs salgınının okullarda ve genel olarak eğitimde yarattığı sorunlar ve zorlukların yanı sıra, bir aydan az bir süre kalan Kıbrıs Sınavları’na katılacak lise son sınıf öğrencilerini büyük ölçüde strese soktuğu vurgulandı. Haberin detayında, öğrencilerin bu zor koşullarda, Kıbrıs Sınavları’nın başlayacağı 21 Mayıs tarihine kadar kalan süreyi sınava hazırlık için kullanmaya çalıştığı, bu sınavlarla diplomalarını almanın yanında, çoğu öğrencinin Kıbrıs ve Yunanistan’daki üniversitelere yerleşmek için başvuru yapacağı belirtildi. Adayların çoğunluğunun günlük rutininin, özellikle Paskalya tatili nedeniyle okulların kapalı olduğu bu iki hafta boyunca, özel derslerde geçtiği ancak kısıtlayıcı önlemler nedeniyle bu derslerinde etkilendiği ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • Masum olduklarını ilan ettiler ve ağızlarını kapattılar

“Sillouris ve Ciovanis” üst başlığıyla verilen haberde, eski Meclis Başkanı Dimitris Sillouris ve eski AKEL milletvekili Hristakis Ciovanis’in, dün "altın" pasaport Araştırma Komitesi önünde sessiz kalma hakkını kullandığı belirtildi. Haberin detayında, iki eski seçilmiş yetkilinin de masum olduklarını iddia ettiği ancak bunu kanıtlamak için herhangi bir ayrıntı açıklamadığı, bunun yerine sessiz kalmayı seçtiği vurgulandı. Dimitris Sillouris’in avukatının tavsiyesi üzerine, Araştırma Komitesi huzurunda, 30 Ekim 2020 tarihinde alınan ifadesinde olduğu gibi sessiz kalma hakkını kullanarak aynı savunma taktiğini izlediği, ayni şekilde Hristakis Ciovanis’in de sessiz kalmayı seçtiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Ciovanis’in Araştırma Komitesi’ne yaptığı bir açıklamada, şirketinin tamamen yasal olan tek bir vatandaşlığa alım sürecine dahil olduğunu belirttiği, Al Jazeera videosu içinse, "yanlış izlenimler yaratarak izleyiciyi yanıltmak" amacıyla düzenlenen bir video olduğunu ve seçili referanslar içerdiğini söylediği ifade edildi. Al Jazeera videosunda yer alan üçüncü kişi olan avukat Andreas Pittacis'in ise dün ifade vermediği ancak ifade vereceği zaman diğer ikiliyle aynı çizgiyi takip ederek sessiz kalmasının beklendiği belirtildi.

  • Bu sadece politik bir çatışma değil

“Adaylıklar” yan başlığıyla verilen haberde, seçim öncesi dönemin, partilerin çatışması nedeniyle önemli bir dönem olduğu ve engelli insanların erişilebilirliği, yol güvenliği ve eğitim sorunları gibi temel konuları ön plana çıkarmak için de bir fırsat olduğu aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Büyük miktarlarda aşı geliyor

“Haftada 85,000’e yakın kişiyi aşılayacağız” yan başlıklı haberde; Kişisel Doktorlar’ın 30 yaşın üzerindeki yararlanıcılara AstraZeneca aşılarını sağlama çabasına katılma konusundaki ilgisinin arttığı belirtildi. Haberin detayında, Salı gününe kadar aşı yapma işlemlerine katılacağını dile getiren 41 doktora talep ettikleri miktarlara göre aşı dağıtımının dün başladığı, ilgili doktorlar tarafından Salı günü öğleden sonraya kadar toplam 4,000 aşı sipariş edildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, aşıların yeterli sayıda mevcut olması nedeniyle, aşı merkezlerinin de arttığı ve hedefin, haftada 75,000 – 85,000 arası aşı yaparak, İsrail ve Birleşik Krallık'ta olduğu gibi en hızlı şekilde aşılamayı tamamlamak ve güvenli bir şekilde normale dönmek olduğu vurgulandı.

  • Pozitiflik oranı dün % 2 'yi aştı

“3 ölüm ve 845 vaka” yan başlığıyla verilen haberde; yapılan testler sonucunda pozitif vaka oranının % 2'yi aştığı belirtilerek, hem vaka hem de hasta sayısının hala çok yüksek olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün 78 ve 88 yaşlarında iki kadın ile 62 yaşında bir erkek olmak üzere 3 kişinin daha korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, bu kayıplarla birlikte toplam ölüm sayısının 306’ya yükseldiği aktarılırken; 75’inin durumu ağır olmak üzere 285 Covid-19 hastasının hastanedeki tedavilerinin devam ettiği, müşahade altında olan hastaların yaş ortalamasının ise 58 olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, dün yapılan 40,811 test sonucunda 845 yeni vakanın tespit edildiği, son vakalarla birlikte toplam vaka sayısını 64,565'e ulaştığı ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Bu yıl eti ve pilavunayı daha pahalı yiyeceğiz

“Fiyat Gözlemevi'nin yayını” alt başlığıyla verilen haberde; tüketicinin bu yıl Paskalya masasındaki kuzuya kilo başına 8,50 Euro ve geleneksel pilavuna için kilo başına 10,71 Euro olmak üzere yaklaşık % 8 daha fazla ödeme yapması gerekeceği belirtildi. Haberin detayında, tavuk etinin fiyatında da yükselme gözlemlendiği ancak domuz ve dana eti fiyatlarında düşüş yaşandığı aktarıldı.

  • Daha az kontrol, daha fazla iş kazası

“PEO, iş kazalarının artmasından hükümeti ve işverenleri sorumlu tutuyor” alt başlıklı haberde; işverenlerin bir kısmının, karlarını korumak ve / veya artırmak amacıyla, çalışanlarının sağlığı ve güvenliğini göz ardı ederek hareket ettiği belirtildi. Haberin detayında, iş yeri teftişlerinde 2010 yılına kıyasla % 38 oranında azalma olduğu vurgulanırken, Kıbrıs İşçi Federasyonu - PEO’nun hükümetin işyeri kazalarında yaşanan artışa neden olan eylemsizliğinden dolayı tepki gösterdiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 29 Nisan 2021 - 14:27

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand