Basın Özetleri 27.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Guterres hamleleri bilmecesi

“Beşli Konferans’ın perdesi bugün açılıyor ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri iki lideri dinlemek istiyor” alt başlıklı haberde, Cenevre’de gerçekleşecek Gayri Resmi Beşli Konferans’ın bugün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iki liderlede sırasıyla, vizyonları ile Kıbrıs'ın geleceğini nasıl gördüklerini dinlemek üzere bir araya gelmesiyle başlayacağı belirtildi. Haberin detayında, bugün gerçekleşecek toplantılara kadar her iki tarafın da farklı ve hatta zıt konumlarda olduğu ve hem Antonio Guterres ile ​​ilk olarak görüşecek Ersin Tatar’ın hem de Nikos Anastasiadis'in bu pozisyonları yeniden teyit etmelerinin beklendiği aktarılırken, gelecek için bilmece olan asıl konunun ise, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin sürecin ilerlemesi ve Kıbrıs sorunu müzakerelerinin seyrine dönmesi için yapacağı hamleler olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Genel Sekreter ile bugünkü ilk görüşmesinde, Kıbrıs Rum tarafının tutumunu yinelemesinin yanı sıra, müzakerelerin yeniden başlaması ve aynı zamanda Kıbrıs konusunda gayri resmi bir toplantı yapılması ile ilgili olarak Genel Sekreter’in iki lidere de gönderdiği mektupta kaydettiklerini hatırlatmaya da özen göstereceği ifade edildi.

  • 67 aile Devlet’i mahkemeye veriyor

“Okullarda haftalık test yapılması ve maske kullanımıyla ilgili kararnamelere itiraz” alt başlıklı haberde, 67 ailenin, orta eğitim öğrencilerinin haftalık olarak hızlı test yapma zorunluğu ve okullarda zorunlu maske kullanımına ilişkin kararnamelerin çıkarılması ve uygulanmasıyla ilgili olarak; Devlet, Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı’na dava açtığı vurgulandı. Konuyla ilgili olarak ailelerin ayrıca, davanın görülmesine kadar olan sürede ilgili kararnamelerin askıya alınmasını da talep ettiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Kırılma testi Cenevre'de perde alıyor

“İki taraf, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne çözüm modelleri konusundaki duruşlarını resmen sunuyor” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs sorunuyla ilgili Gayri Resmi "5 + 1" görüşmelerin bugün Cenevre'deki Birleşmiş Milletler ofisinde başlayacağı belirtildi. Haberin detayında, heyetlerin dün İsviçre'ye ulaştığı ve hala katı kısıtlamaların uygulandığı, resmi görevliler dışında kalan kişilerin havalimanından bile çıkamadığı, istisnai durumlar ve İsviçre makamlarının özel izni dışında, özel bir otobüsle doğrudan havalimanından otellere nakledildikleri vurgulandı. Haberde ayrıca, Antonio Guterres’in sürecin geleceğini belirleyecek yarinki önemli toplantı öncesi bugün, 5 temsilciyle de ayrı ayrı bir araya gelerek niyetlerini anlamaya çalışacağı aktarıldı.

  • CIA, Makarios'u "bitirmemi" önermişti

“Kıyamet itirafı” üst başlığıyla verilen haberde, EDEK‘in tarihi liderleri ve Modern Kıbrıs tarihinin sembolik figürlerinden biri olan Vasos Lissaridis’in, dün 100 yaşında hayata gözlerini yumduğu belirtildi. Lissaridis’in birkaç yıl önce gazeteye bir röportaj vererek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra ABD’nin rolüyle ilgili önemli bir gerçeği ortaya çıkardığı ancak bu itirafları kendisinin kaleme almak istemesi nedeniyle yayınlanmamasını istediği, yazamaması durumunda ise ölümünden sonra yayınlamamıza izin verdiği aktarıldı. Haberin detayında, Lissaridis’in Amerikalıların kendisine bir parti ve gazete kurması karşılığında 500 bin Kıbrıs Lirası teklif ettiklerini ve doktoru olduğu Başpiskopos'a suikast düzenleyerek Makarios'un yerine Cumhurbaşkanı olmasına yardım etmeyi önerdiklerini itiraf ettiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Aşılamayı ilerletiyorlar

“Kapsam ve nüfus bağışıklık oranları artıyor” üst başlıklı haberde; aşılamaların artırılacağı, nüfusun önemli bir yüzdesini kapsayacağı ve bağışıklığın bir an önce sağlanacağı ulusal aşılama planının daha hızlı tamamlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın hızını artırdığı belirtilirken, Mayıs ayı başında itibaren 40 yaşına kadar olan kişilerin en azından ilk doz aşılarının yapılmasının planlandığı vurgulandı. Haberin detayında, sağlık hizmetleri verilerine göre Haziran ayı sonuna kadar 500,340 doz Pfizer aşısı alınması beklenirken, Nisan ayı sonunda 2.400 Janssen aşısı ile 6,000 – 8,400 doz arası Moderna aşısının alınacağı, Mayıs ayının ilk haftasına kadar ise 75,050 doz AstraZeneca aşısının teslim alınacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, geçtiğimiz Pazar gününe kadar toplam 241,700 aşı yapıldığı, nüfusun % 23,2’sine karşılık gelen 181,230 kişiye ilk doz aşının, nüfusun % 8,3’üne karşılık gelen 60,470 kişiye ise iki doz aşının da yapıldığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • 1,000 € veya 5,000 € ile hiçbir işletme ayakta kalamaz

“Kira; küçük ve orta ölçekli işletmeleri "öldürüyor"” alt başlığıyla verilen haberde; çok sayıda küçük ve çok küçük işletmenin üçüncü kapanmadan sağ çıkamayacağı vurgulandı. Haberin detayında, yeni tam kapanma ile kötü olan durumun daha da kötüye gideceği belirtilirken, işletmelerin binlerce Euro maliyetle açılıp kapandığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca, eğlence merkezi sahiplerinin "Bizimle dalga geçtiler, bizi aldattılar, beceriksizliklerini gerekçelendirmek için bize çok az şey verdiler” şeklinde açıklamada bulunduğu ifade edildi.

  • Başpiskopos'un protokolü ihlal etme çağrısına hoşgörü

Haberde; Covid-19 salgını nedeniyle dün 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği, 78'inin durumu ağır olmak üzere 300 Covid-19 hastasının ise hastanedeki tedavilerinin devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, aşılamaların salyangoz hızında ilerlediği ve dün yapılan testler sonucunda 611 yeni Covid-19 vakasının tespit edildiği ancak tüm bunlara rağmen dini ibadet yerleri konusunda yeni açıklamalar yapıldığı ve Kutsal Hafta’da kiliselere SMS onayı olmadan gidilebileceği kararının çıkarıldığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 13:58

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand