Basın Özetleri 26.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Ortak zemin aranıyor

“Anastasiadis, Cenevre yolculuğu öncesi Beşli Konferansla ilgili hedefi konusunda konuştu” alt başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler’in Cenevre'deki yeni çabasının ana hedefinin Kıbrıs konusunda diyaloğu devam ettirmek için ortak zemin bulmak olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Cenevre yolculuğundan kısa bir süre önce gazeteye verdiği röportajda, konferansta ilgilendiği şeyin Kıbrıs sorununu çözüme götürecek yapıcı bir diyaloğu sürdürmek için ortak zemin bulmak olduğunu söylediği belirtildi. Anastasiadis’in röportajında Cenevre'de yapıcı bir şekilde davranacağı söyleyerek, temel ve iyi bilinen parametrelerden sapmadan "treni iki bölgeli iki toplumlu federasyonun raylarında tutmak için" çaba göstereceğini söylediği ifade edildi. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, 2017'de Cran Montana'da yaşanan kazadan sonra bu konferansı Kıbrıs sorunu açısında çok önemli bir randevu olarak gördüğü ve "Bu konferansla sorunu çözme sürecini yeniden canlandırmayı başarabileceğimize" dikkat çektiği aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Cumhurbaşkanı yolsuzluk ve salgın nedeniyle sevilmiyor

“Gazete için yapılan büyük Noverna anketinin ikinci kısmı” üst başlığıyla verilen haberde, Noverna Şirketi tarafından gazete adına yapılan büyük anketin bugün yayınlanan ikinci kısmına göre, salgın yönetimi ve özellikle yolsuzluk konularının hükümetin ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in imajına ciddi şekilde "zarar verdiği" ‘nin görüldüğü belirtildi. Haberin detayında, vatandaşların çoğunluğunun salgınla mücadele konusunda, ilgili bakanların yanı sıra Epidemiyoloji Ekibi’nin tutumunu olumlu olarak değerlendirdiği, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in ise % 49 oranında olumlu, % 47 oranında olumsuz değerlendirmeyle alt sıralarda yer aldığı aktarıldı. Haberde ayrıca, toplumun % 34'ünün aşılanmasına karşı, vatandaşların hükümetin salgınla mücadele konusunda, bir bütün olarak ekonomiyi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ayakta kalabilmesi için korunması ve bir dizi yurttaş hakkı konusunda başarısız olduğunu düşündüğü vurgulanırken, nüfusun savunmasız gruplarının sağlığının korunması ve halk sağlığı sistemi konusunda ise görüşlerin nispeten daha iyi olduğu ifade edildi.

  • Bebek ticareti

“O da 6 yıl için müsamaha istedi” alt başlığıyla verilen haberde, yeni doğmuş bir bebeği "satın almak" isteyen Kıbrıslı Rum ve Türk eşcinsel çiftle, işbirliği yapan 50 yaşındaki Filipinli dolandırıcılıktan yakalandığı hatırlatıldı. Haberin detayında, eşcinsel çiftin, 2018 sonunda olayın ortaya çıkacağını anlaması üzerine çocukla birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklara kaçtığı ve o zamandan beri nerede olduklarına dair bir kanıt olmadığı, yakalanan 50 yaşındaki Filipinli kadının ise yargılanmasının ardından 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Öte yandan, 6 yıllık cezayı aşırı bulan kadının temyize başvurduğu ancak temyizin Yargıtay tarafından reddedildiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs üçüncü kapanmada

“Amaç, hastanelerdeki korona virüs vakalarının görülme sıklığını azaltmak ve aşılamayı artırmak” üst başlıklı haberde; Bakanlar Kurulu tarafından Cuma günü kararlaştırılan tedbirlerin, bugün sabah saat 05:00'ten itibaren yürürlüğe gireceği ve 9 Mayıs 2021 Pazar gününe kadar süreceği, ilgili tedbirlerin; Kıbrıs'ta artan Covid-19 bulaşma oranının kısmen durdurulması, aşılama programı aracılığıyla nüfusun daha da güçlendirilmesi için zaman kazanılması ve Sağlık Sistemi’nin aldığı baskının kısmen de olsa azalmasına imkan sağlamak amacıyla alındığı belirtildi. Haberin detayında, birçok vatandaşın kapanma öncesi son günü değerlendirmek istediği ve bu nedenler dün güzel havadan da istifade ederek dağlara, plajlara ve de kafe - restoranlara akın ettiği vurgulanırken, Başpiskopos Ηrisostomos’un ise dün, alınan tedbirlerle kiliselerdeki ibadetler için kişi sayısının 50 ile sınırlandırılması konusundaki hoşnutsuzluğunu ifade eden yeni bir açıklamalarla yaptığı aktarıldı. Haberde ayrıca, dün yapılan testler sonucunda 773 yeni korona virüs vakasının daha tespit edildiği, buna karşın korona virüs nedeniyle herhangi bir ölüm yaşanmadığı kaydedilirken, hastaneye kaldırılan hasta sayısında rekor sayıya ulaşıldığı ve şuanda 74'ü ağır olmak üzere 301 hastanın hastanede müşahede altında olduğu ifade edildi.

  • ABD – Türkiye ilişkileri gergin

“Soykırımın tanınması” üst başlığıyla verilen haberde; ABD'nin Türkiye ile olan sorunlu ilişkisindeki gerginliğin, 1915’te yaşanan olayların ABD Başkanı Joe Biden tarafından tarihi bir şekilde Ermeni Soykırımı olarak tanınmasının ardından, yeni bir aşamaya girdiği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Gözler beklentiler içinde Cenevre'ye çevrildi

“Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının sergileyeceği tutum konusunda endişe” alt başlıklı haberde; Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’in, Cenevre'de Kıbrıs sorunuyla ilgili gerçekleşecek Gayri Resmi Beşli Konferans konusunda pek iyimser olmadığını belirttiği aktarıldı. Haberin detayında, AKEL tarafından konferansla ilgili olarak, şuanda kritik olan konunun Kıbrıs sorununun yönetiminde sorumluluk ve pozisyonların istikrarının sağlanması olduğunu açıkladığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yarın, ayrı ayrı olarak, Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile görüşeceği, Çarşamba günü ise tüm tarafların bir araya geleceği belirtildi.

  • Federasyon istiyoruz

Haberde; Gayri Resmi Beşli Konferans vesilesiyle, 24 Nisan Cumartesi günü Lefkoşa'nın iki yakasında ayrı ayrı düzenlenen iki büyük yürüyüşte de, binlerce Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk’ün Kıbrıs soruna federal temelde bir çözüm istedikleri konusunda net mesajlar verdiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 26 Nisan 2021 - 18:42

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand