Kıbrıslı Rum yazarlardan 20.04.21

Mutluluk… Pandemi, boğuştuğumuz diğer çeşitli sağlık sorunları, siyasi partiler arasındaki çatışma ve atışmaların yarattığı gergin siyasi ortam, doğal olarak Kıbrıs sorunu, yozlaşma, skandallar, parasal sıkıntılar ve daha pek çok olumsuz veri günlük hayatımızın en negatif yanları arasında yer alıyor. Onca sıkıntıyla boğuşulan bir gündelik ortamda mutluluğa ne kadar yer kalıyor acaba? Dünkü Filelefteros gazetesinde “Pandemi ortamında Kıbrıs diğer çoğu ülkeye nazaran mutlu” başlıklı haberin ilk anda akla getirdiği bir soru… Haber Marios Dimitriu imzasını taşıyordu, içeriğinden alıntılar yaparak sizlere aktarıyoruz:

*

149 BM üyesi ülke arasında Kıbrıs mutluluk bağlamında 39. sırada yer aldı. 2019 yılı raporunda Kıbrıs 49. sırada yer alırken son raporda 39. sıraya yükseldi.

Mutluluk Okulu ve Epikürcü Felsefe Dostları Grubu’nun kurucusu tanınmış psikiyatr ve nörolog Kiryakos Veresiyes’in verdiği bilgilere göre 2020 yılı raporu 20 Mart 2021 günü yayınlandı.

Filelefteros’a verdiği röportajda Dr. Kiryakos Veresiyes, BM’in 2020 mutluluk raporunun, 2012'den beri her yıl Uluslararası Mutluluk Günü olarak kutlanmakta olan 20 Mart günü açıklandığını belirtti. BMÖ raporu hazırlama ve yayınlama görevini Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’ye verdi. 2012'den beri aralıksız olarak hazırlanan raporda temel kriterlerin incelenmesine ek olarak, dünyanın özel ilgi gerektiren ve mutluluk göstergelerini etkileyen belirli bir konu veya bölgesine vurgu yapılıyor. Bu yılki 2021 raporu doğal olarak, koronavirüs salgını ile bunun küresel mutluluk üzerindeki tüm etkilerini inceliyordu".

Bir ülkenin mutluluk seviyesi tartışmalarının tarihçesini anlatan Veresiyes "1972'de Çin ile Hindistan arasında küçük bir ülke olan Butan'ın Birleşmiş Milletler’e Gayri Safi Milli Hasıla verilerini göndermesi gerekirken ülkenin gayrı safi mutluluk hasılasına ilişkin bilgileri göndermesiyle uluslararası alanda bu tartışmaların da başlamış olduğunu ifade etti.

Kiryakos Veresiyes bir ülkedeki mutluluk seviyesi belirlenirken şu altı noktanın dikkate alındığını vurguladı:

. Kişi Başına Düşen Gayri Safi Milli Hasıla.

. Sağlıklı yaşam yılları oranı.

. Sosyal Destek.

. Güven.

. Kişinin yaşamına ilişkin kararları ne denli özgürce alabildiği.

. Ve son dönem bağışlarınca belirlenen cömertlik derecesi.

Finlandiya yine birinci sırada

"Mutluluk seviyesi durumuyla ilgili olarak ilgi çeken bir nokta 2019'un ilk on ülkesinin 2020'de aynı olmasıdır” diyen Dr. Veresiyes birinci sırada yer alan Finlandiya’yı sırasıyla Danimarka, İsviçre, İzlanda, Aşağı Ülkeler, Hollanda, Norveç, İsveç, Lüksemburg, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın izlediğini belirtti. Veresiyes’in verdiği bilgilere göre raporu kaleme alanlar raporda, "Finlandiya’nın hayvanların refahı ve salgın sırasında hayatta kalma ve geçim kaynaklarını koruma konularına ağırlık vererek karşılıklı güven oluşturma önlemleri konusunda çok yüksek bir noktada olduğunu vurguluyor. Hatta John Hopkins Üniversitesi'ne göre 5,5 milyonluk İskandinav ülkesi, salgını tüm Avrupa ülkelerinden çok daha iyi yönetiyor.

Son olarak sd, Dr Veresiyes Kıbrıs'ta, 2020 raporunun cesaret verici sonucuna rağmen, mutluluk fikrini teşvik etmek için hala daha uzun bir yolumuz var gibi görünüyor” dedi ve bu noktada, Larnaka’da, mutluluk felsefesi ekolüyle tanınan Atinalı filozof Epikuros’un anlayışını hayata geçirmeye çalışan Epikür Felsefesi Dostları Grubu’nu kurduklarını ifade etti. Mutluluk Okulu seminerleri ve Kahkaha Otobüsleri gibi etkinlikler düzenliyorlar. Ayda bir düzenlenen etkinliklerde kişisel mutluluğa ulaşmanın temel ilkeleri teşvik ediliyor. Dr. Veresiyes “Ne yazık ki koronavirüs salgını kişisel temaslarımızı zorlaştırmakla birlikte “Mutluluk”u Avrupa Birliği'nde temel bir İnsan Hakkı haline getirmek için şimdiden imza toplamaya başladık. Ama bizim gerçekten mücadele ettiğimiz şey sadece mutluluk hakkını talep etmek değil, aynı zamanda güçlülerin güçsüzleri mutsuz etme hakkının da ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

*

Epikuros’la mutluluk arasındaki ilişkiden söz edildi madem, fırsat bilip Epikuros hakkında Macit Gökberg’in Felsefe Tarihi kitabından faydalanarak kısaca, şöyle bir paragrafı aşmayacak şekilde, bazı bilgiler verelim.

Samos adası doğumlu filozof, babasının öğretmen olduğu, dar koşullar altında yaşayan bir ailenin çocuğudur. Felsefeye ilgi duyması çeşitli felsefe okullarıyla tanışmasını ve çeşitli yerlerde felsefe eğitimciliği yapmasını sağladı. Sonunda Atina’ya taşınınca bir bahçe satın alarak okulunu burada kurmuş ve ona Kipos yani Bahçe adını vermiştir. Büyük kitle tarafından kolay kavranabilir felsefesi insanın mutluluk ereği üzerine kuruludur ve ona göre felsefe bireyin mutluluğunu sağlayacak olanak ve araçların araştırılmasından başka bir şey değildir. Ancak filozofun mutluluk anlayışı da günümüz insanının para, şöhret, sahip olmak gibi tırnak içinde “değerlerine” dayanmaz elbette. Epikuros’a göre mutluluğun yolu önce içinde yaşadığımız doğayı kavramaktan, doğrunun ölçüsünü ve etik olanı bulmaktan ve en büyük korkumuz olan ölüm korkusunu aşmaktan geçer. Tevekkeli değil Epikuros’un en çok tanınan günümüze kadar gelen sözü “Ölüm bizi korkutamaz, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde de artık biz yokuz”dur.

Son Güncelleme: 21 Nisan 2021 - 10:03

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand