basın özetleri 21.04.21

Kıbrıs Rum gazetelerindeki ana konular Cenevre toplantısı, koronavirüs nedeniyle hastanelerin içinden geçtiği zor koşullar, önümüzdeki seçimlerde koronavirüs vakalarının nasıl oy kullanacağı ve koronavirüs önlemleri.

*

Cenevre toplantısına yönelik görüşmeleri ele alan Filelefteros gazetesiyle başlayalım.

Gazete ana haberini “Belirleyici baş başa görüşmeler” manşeti ve “Beşli konferansın kaderi Antonio Guteres’in baş başa yapacağı görüşmelerde belirlenecek – Anastasiadis – Tatar randevusu konferansın ikinci günü 28 Nisan’da” alt başlıklarıyla veriyor.

Şöyle yazıyor:

BM Genel Sekreterinin resmi olmayan beşli konferansta iki liderle ve garantör güçlerin bakanlarıyla yapacağı baş başa görüşmeler konferansın kaderine yönelik bir barometre niteliği taşıyor.

Konferansın ikinci gününde yapılacak olan Anastasiadis – Tatar görüşmesi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in son altı ay içinde Kıbrıs Türk lideriyle yapacağı ikinci görüşme olacak.

Filelefteros gazetesine ulaşan bilgilere göre Guteres 27 Nisan’da Cenevre’de bulunacak olan 5 tarafla ayrı ayrı görüşmeler yaparak görüşlerini alacak. Aynı günün akşamında Antonio Guteres, herkese herkesle sohbet etme fırsatını sunacak bir kokteyl daveti vermeyi planlıyor. Akşam yemeği niteliğindeki kokteylden önce beş tarafla GS arasında herhangi bir buluşmanın olup olmayacağı henüz netleşmedi.

Ertesi gün ikili ve üçlü düzeyde yeni bir görüşme turu yapılacak. Yani Antonio Guteres iki lideri birlikte gördükten sonra üç garantör güçle bir arada bir görüşme yapacak. İkinci gün içinde başka görüşmelerin de planlanması olası.

Ayrı ayrı yapılacak görüşmelerin sonucu konferansın üçüncü ve son günü olacak olan 29 Nisan’da açıklanacak.

Beşli konferans öncesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün Yunanistan Başbakanı Konstandinos Mitsotakis ile iki ülke dışişleri bakanlarının da katılacağı bir görüşme yapmak üzere Atina’ya gidiyor.

Cuma günü ise Cenevre toplantısı öncesinde son bir görüş teatisi için Ulusal Konsey bir araya gelecek.

BMÖ ve İsviçre makamları BM binasında dolaşım ve kişi sayısı kısıtlaması getirdi.

*

Haravgi gazetesi üçüncü sayfasında verdiği konuyla ilgili haberinde ise şöyle yazıyor:

“İyi senaryo sürecin canlı tutulmasıdır – Guteres Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmelerine başlayacak”

Habere göre Guteres konferansın birinci günü öğleden sonra Anastasiadis’i görecek. Ertesi günün programı henüz netleşmemekle birlikte Haravgi’ye ulaşan bilgilere göre GS iki taraf ve garantör güçlerle ayrı ayrı görüşecek.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi şöyle:

“Hastaneler doluluk nedeniyle zor anlar yaşıyor – Hastanelerde hüküm süren durum endişelendirici ama önlemler sıkılaştırılmıyor” başlıklarını görüyoruz Haravgi’nin ana haberinde.

Şöyle yazıyor:

Covid 19: Bir ölüm ve 277 hasta. Bunlardan 68’inin durumu ciddi. Dün 941 yeni vaka kaydedildi. Pozitiflik oranı %1,66’ya yükseldi.

Mevcut korona virüs önlemleri 15 gün daha uzatılıyor. Paskalya günlerinde küçük gevşemelerin yapılması olası.

Aşı portalı bu sabah saat 7:30’da 49 ile 50 yaşlar için açılıyor. 19 Nisan’a kadar 214.675 aşılama yapıldı.

*

Haravgi gazetesinin üçüncü sayfasında “Yakınlaşmaların sorgulanması ‘son derece sorunlu’ bir durumdur – AKEL üzerinde anlaşmaya varılan yakınlaşma noktaları ve Guteres çerçevesinde istikrar önemine dikkat çekti” başlıklı bir haber yer alıyor. Haberde şöyle yazıyor:

AKEL Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in etkin katılım ve somut olarak da Bakanlar Konseyindeki pozitif oy konusunda sağlanan anlaşmayı sorgulamasını “son derece sorunlu bir durum” olarak nitelendirdi.

AKEL’e göre Kıbrıs Türk tarafı bu noktayı kullanarak Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitliği kabul etmediğini söyleyecek ve çözüm zeminini sorgulayacak.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı yazılı açıklamada AKEL’in geçen Aralık ayında Cumhurbaşkanına sunduğu önerinin açık ve net olduğunu, önerinin yayınlandığını ve tartışma kaldırmadığını ifade etti.

Açıklamaya göre AKEL konuların birbiriyle bağlantılı olduğu bir tartışmadan söz ediyor ve Cumhurbaşkanının iddia ettiği gibi konuları birbirinden ayırmıyor. Özellikle siyasi eşitlik konusu güvenlik ve garantiler konularıyla bağlantılıdır. Guteres çerçevesinin öngördüğü budur ve paket BM GS’nin garanti ve müdahale haklarının kaldırılması konusundaki görüşünü içermektedir.

AKEL siyasi eşitlik ilkesinde tutarlılık gerekliliği, yakınlaşmalar ve Guteres çerçevesine bağlılık konularında, ülkenin işgalden ve Ankara’nın garantörlük haklarından kurtulmasının tek yolu bu olduğunda ısrar ediyor.

AKEL ayrıca Cumhurbaşkanının Kran Montana’da neler olduğuyla ilgili söylediklerinde ısrar etmesinin şu anda herhangi bir şeye hizmet etmediğini ama “Cenevre konferansında ne söyleyeceğinin önem taşıdığını” belirtti. AKEL Kıbrıs Rum tarafının beşli konferans öncesinde nasıl hareket etmesi gerektiğine dair görüşünü defalarca dile getirdi.

Hükümet Basın Sözcüsü ise bunlara cevaben AKEL’in Kıbrıs sorununun önünde bulunduğu bu kritik dönemeçte ısrar etmesinin ve aramızda müzakere etmenin neye yaradığı sorusunu sordu.

Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis ALFA kanalına verdiği röportajda, yapılan önerinin Kıbrıs Türk toplumunu ya da kurucu eyaletini etkilemediği durumlardaki pozitif oy hakkını yeniden sorgulayarak siyasi eşitlik konusunu defalarca gündeme getirdi. “Hükümet kararlarının denetlenmesi hakkını vererek” ülkenin Türkiye’nin eyaleti olmasına izin vermeyeceğini söyledi ve bu nedenle desantralizasyonu önerdiğini belirtti. Anastasiadis “Bir topluma karar alınmasında belirleyici rol verdiğin andan itibaren siyasi eşitlik ortadan kalkar” dedi.

*

Haravgi’den bir başka haber.

“Özel sağlık sektörüne alakart hasta sevkleri” alt başlığı altındaki haberde “Özel hastanelerle yapılan anlaşmada şeffaflık eksikliği ve ciddi boşluklar göze çarpıyor. Sayıştay nörolojik hastalıkları olan hastaların özele sevkiyle ilgili 3,7 milyonluk anlaşmayı sorguluyor. Hastaların sevk değerlendirilmesinde mevcut prosedür uygulanmıyor. Kimi hastalar gerekçelendirilmeden özele sevk edilirken kimileri de nedenleri açıklanmadan reddediliyor" diye yazıyor.

*

Politis gazetesi ana haberini “Sadece COVİD hastaları için delivery oy sandığı – Şahsi verilerin korunmasında eksiklikler ve elektronik seçmen listesi olmaması sorun yaratıyor” başlıkları altında veriyor. Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Yetkililer hasta sayısının yüksek olması durumunda sürecin olağan gidişatına dair korkular taşıyor. İlgili devlet daireleri Sağlık Bakanlığının üzerinde çalıştığı ilgili protokolleri bekliyor.

Yetkili makamlar seçimlerin yapılacağı günlerde kesinleşmiş vaka olarak kaydedilen kişilerin evden oy kullanabilmesi için kayıt yaptıracakları özel bir internet portalı hazırlıyor.

Süreç sırasında seçmenin şahsi verilerinin ihlal edilmesine dair korkular nedeniyle kesinleşmiş vakalarla temaslılarının oy kullanabileceği özel oy sandıkları mantığı terk edildi.

*

Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

“Pandemik durum kötüden betere gidiyor”

Kaydedilen yeni vakaların bine yaklaşmasıyla pandemik durum gitgide kötüleşiyor. Epidemiyologlar her türlü gevşetmeye hayır diyerek Paskalya günlerinde geçerli olacak yeni kilise protokolü hazırlamakla meşgul.

Epidemiyologlar ülkede durumun hat safhaya yaklaşması nedeniyle Paskalya gevşetmelerine hayır dedi. Önlemlerin sıkılaştırılması yönündeki karar yoğun bakım birimlerinin durumuna bağlı. Bunula birlikte Hükümet yeni önlemler getirmeye niyetli olmadığını açıkladı. Buna paralel olarak ise yeni vaka sayısı günbegün yükseliyor. Dün 941 yeni vaka kaydedildi.

*

“Fanos Mariuthkias’ı ifade vermeden önce susturdular”

Önceki gece taranarak öldürülen Fanos Mariuthkias’ın cinayetiyle ilgili en olası senaryo önemli bir uyuşturucu davası hakkında Ceza Mehkemesinde tanıklık etmesinin önlenmesidir. Bununla birlikte maktulün başka açık cepheleri de bulunuyordu. Polis hepsini ayrı ayrı inceliyor. Polisin değerlendirmesine göre cinayeti işleyenler “profesyoneldi”. Zira öldürülen kişinin hareketlerini ayrıntılarıyla incelemiş ve kaçış planlarını hazırlamışlardı.

*

Alithia gazetesi ana haberini paskalya ayiniyle ilgili önlemlere ayırmış.

Haber “Kilisenin içinde 50 kişi, geri kalanıysa avluda – Diriliş gecesi ayin daha erkene alındı – Diriliş gecesi inananların kiliseden evine dönebilecek zamanı olması için sokağa çıkma yasağı sabahın ilk saatlerinde başlayacak” başlıkları altında veriliyor.

*

Alithia'nın ana haberinin altında “Anastasiadis Çavuşoğlu’yla iki devleti konuştu söylentilerine son – Kaydedilmiş konuşmalar neyi ortaya koydu?” başlıkları altında bir haber görüyoruz.

Şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in New York’ta Mevlut Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Çavuşoğlu’nun da yaptığı gibi konuşulanları kaydettiğini söylemesiyle Türk Dışişleri Bakanıyla iki devlet çözümünü konuştuğu söylentilerine son verdi. Kayıtlara göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Çavuşoğlu’na iki devlet çözümünün imkânsız olduğunu zira bunu ne uluslararası topluluğun ne de AB’nin kabul edeceğini söyledi. Kayıtlardan oluşturulan metinler her iki tarafça BM’e gönderildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mevlut Çavuşoğlu’nun konuşmalarının tamamını içeren metni yayınlamasına itirazı olmadığını belirtti.

*

Alithia gazetesinden bir başka haber:

“Göçmen akınları çoğaldı – Yeni sığınmacılar geldi, 4 mülteci kaçakçısı tutuklandı”

Dün Protaras denizinden 9 Suriyeli, işgal altındaki bölgeden ise 11 yasadışı göçmen daha geldi. İşgal altındaki bölgeden gelen göçmenler somut olarak Limbiya ve Athienu arasındaki bölgeden geldi. Aynı noktada 4 mülteci kaçakçısı da tutuklandı.

Son Güncelleme: 21 Nisan 2021 - 13:01

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand