basın özetleri 20.04.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerindeki ana haberler seçimler, altın pasaportlar, Paska’da herhangi bir gevşetmenin yapılmayacağı Covid 19 önlemleri ve işletme kredilerine yönelik Hükümet garantilerine ilişkin yasa tasarısı konularından oluşuyor.

*

Seçimler öncesi gelişmeleri ana haberine taşıyan Alithia gazetesi:

Alithia gazetesi ana haberini “Başsavcı görüş bildirdi, partiler altüst” manşeti, Hükümet 2016 seçimlerindeki parti isimlerinin aynı kalmasına yönelik yasa değişikliği önerdi – Küçük partilerin “hileler hazırlandığı” gerekçesiyle büyük partilere yönelik savaş açacağı konusunda korkular – İlk kurban Anna Theologu, Bağımsızlar – Avcılar ittifakının lağvını açıkladı” alt başlıklarıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Başsavcının milletvekilliği seçimleri oy pusulasında parti isimlerinin yazılış biçimine ilişkin görüş bildirmesinin yol açtığı kargaşaya son vermek üzere, Hükümetin başlattığı çabaların başarılı olup olmayacağı belli değil. Bakanlar Kurulu kararıyla, partilerin bu seçimlerde de 2016 seçimlerinde kullandığı ismi kullanması yönünde seçim yasasında değişiklik yapılması sağlanmaya çalışılıyor. Yasada değişiklik sağlanamadığı takdirde, bundan bazı küçük partilerin etkilenmesi söz konusu.

Filelefteros gazetesinde ise haber şöyle yer alıyor:

“Oy pusulalarında 2016’daki isimlerle”

Bakanlar Kurulu dün seçim yasasında değişiklik yapılması kararı verdi. Bunun yanısıra seçime az kalması nedeniyle partilerin oy pusulasında 2016 seçimlerinde kullandıkları isimle yer almasına karar verdi.

*

Politis gazetesi ana haberini “Kutsal haftanın sonunda “Diriliş” olmayacak! – Vaka artışı Sağlık Bakanı ile epidemiyologların ilişkilerinde gerginliğe ve çatlağa yol açtı” başlıklarıyla veriyor.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Yeni vaka ve tedavi gören koronavirüs hastaları artışının devam etmesinin Paska döneminde gevşemelere izin vermediği görüşünü belirten epidemiyologlar tedbir gevşetmesine gitmek konusunda erken davranıldığını savundu.

Sağlık Bakanlığı dün 3 ölüm olayı ve 822 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı. Devlet hastanelerinde tedavi gören 284 hastayla durum dramatik olmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu dün tek çarenin aşılanma olduğunu tekrarladı ve Haziran ayı sonuna kadar nüfusun yüzde 65’inin aşılanmasının sağlanabileceğini savundu.

Filelefteros gazetesinde ise konuyla ilgili olarak şu başlıklar kullanılıyor:

“ ‘İsa Dirildi - Mutlu Paskalyalar’ ayinleri kilise avlularında ve sıkı denetim altında olacak – Kutsal haftaya ilişkin protokol bugün kesinleşecek – 15 Mayıs’a kadar geçeli olacak olan önlemler Perşembe günü açıklanacak – Sağlık Bakanı ‘şimdilik tedbirlerin sıkılaştırılması niyeti mevcut değil’ açıklaması yaptı.

Alithia gazetesi ilgili haberini şu başlıklarla veriyor:

“Gevşeme yerine önlemler uzatılıyor – Pandemik durum kaygılandırıcı bir görünüm arz etmeye devam ediyor – Önlemler uzatılacak, okullar kapatılacak – Dün iki ölüm vakası ile 822 yeni vaka”

*

Filelefteros gazetesi devlet garantileri yasa tasarısıyla ilgili gelişmeleri veriyor ana haber olarak.

Haber başlıkları şöyle:

“Hükümet garantiler konusunda bir başına kaldı – Sunulan yasa tasarısı başka, oylanacak yasa tasarısı başka – Hükümetin bu sefer Odiseas’ın denetleme yetkisini reddetmesi çok daha zor”

Haberin içeriğine bakalım sd.

Meclisin Ekonomi Komisyonunda dün yapılan olağanüstü toplantıda Hükümetin işletmelerle serbest çalışanlara verilecek toplamda 1,4 milyar avro değerindeki kredilere 1 milyar avroluk devlet garantisi verilmesine ilişkin yasa tasarısında muhalefetin çoğunluğu tarafından önemli değişiklikler yapılacağı netleşti. Yasa tasarısı önümüzdeki Perşembe günü Mecliste oylamaya sunulacak.

Yasa tasarısında garanti verilmesinde Sayıştay Başkanının gözlemci olarak yer alacağı Takip Komisyonunun oluşturulması öngörüsünün geri getirilmesi Muhalefet için kırmızıçizgi niteliğinde. Hükümetse buna karşı çıkarak denetimin devlet garantileri denetiminden sorumlu olan Devlet Muhasebe ofisine verilmesinde ısrar ediyor. Merkez Bankası İdarecisi de takip komisyonu kurulmasına karşı çıkıyor.

Böyle olmakla birlikte Hükümetin seçimlerden sadece 40 gün önce, işletmelerle serbest çalışanların yaşadıkları likidite sorunlarını aşmak için dört gözle bekledikleri yasa tasarısını geri çekmesi çok zor görünüyor.

*

Ve son ana haberimiz de Haravgi gazetesinden:

Haberin başlıkları: “Kendileri ikram edip kendileri yiyor… Başsavcı ile Başsavcı Yardımcısı skandalın araştırılmasında çıkar çatışması nedeniyle yer alamaz – Altın pasaportlar konusuna dair ara raporla ilgili karar almakta zorlanıyorlar”.

Haberde şöyle yazıyor:

Başsavcı Savidis ile Başsavcı Yardımcı Angelidis Anastasiadis Hükümetinin eski bakanları olarak tarafsız olamazlar.

Muhalefet Altın pasaportları Araştırma Komitesinin raporunun yayınlanmasını şart koşuyor.

AKEL, DİKO, Ekologlar ve Dayanışma Hareketi Alilengii partilerinden karar taslağı… Yüksek Mahkemeyi kendiliğinden müdahaleye çağırdılar.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

*

Haravgi gazetesi:

“Cumhurbaşkanının Cenevre’de ne yapacağı bilinmiyor – Sadece boş laflarla genel beyanlar” başlıklı haber Niki Kulermu imzasını taşıyor ve şöyle yazıyor:

Güvenilir kaynakların Haravgi’ye verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Cenevre’de ne yapacağına dair kartlarını açmadı, Cuma günü yapılacak olan Ulusal Konsey toplantısında dahi açması da beklenmiyor. Genel değerlendirmelere göre beşli konferansın sonucu çok çok BM’in ilgili çabalarını sürdürmeye devam edeceğine dair yükümlülük üstlendiği bir açıklama olabilir. Cumhurbaşkanının genel beyanlar yapması ve K/Türklere sadece yaşamsal öneme sahip konularda bir pozitif oy hakkı tanıması olarak gördüğü siyasi eşitlikle ilgili bilinen görüşlerini tekrarlaması nedeniyle durumun önümüzdeki dönemde çok zor olacağı düşünülüyor. Peki ama eğer doğal gaz konusunda Kıbrıslı Türkler söz sahibi olamayacaksa başka hangi konular onlar için yaşamsal öneme sahip olabilir?

Aynı kaynaklar Haravgi gazetesine yetki desantralizasyonu için akademisyenlerin yaptığı çalışmanın bir önemi olmadığını, önemli olan tek şeyin sonunda Cumhurbaşkanının bu konuda ne karar verdiği olacağını söyledi. Parti başkanlarının çoğu Cenevre’ye gitmeden önce bu çalışmanın kendilerine verilmesini ve bu konuda fikir teatisi yapılmasını bekliyor. Cumhurbaşkanı şimdilik izlenim yaratacak beyanlar yapmakla yetiniyor. Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan toplantıya danışmanlara yönelik Cuma günü Cumhurbaşkanının özel bürosundan yapılan “büyük davet” de bu izlenim yaratma çabaları çerçevesinde yer alıyordu. Üyelerin bazıları bunun bir şovdan ibaret olduğuna inanıyor. Bu arada iki akademisyen, Maria Hacipavlu ile Aleksia Panayotu Cumhurbaşkanından Cenevre’de kendisine kaç kadının refakat edeceğini öğrenmek talebiyle bir imza toplama kampanyası başlattı. İki akademisyen müzakerelerin çeşitli aşamaları hakkında uzmanlık ve bilgi sahibi kadınların katılımının BM’in 2000 yılına ait 1325 sayılı kararınca zorunlu olduğunu vurguladı. Şu ana kadar Cumhurbaşkanına Cenevre’de müzakereci Andreas Mavroyannis’in dışında Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, ELAM dışında diğer parti liderleri ve Kiryakos Kuşos, Kostas Kuros, Pandelidis, Panayotis Dimitriu, Eski Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis ve hukukçu anayasa uzmanı bir ekibin refakat edeceği biliniyor.

*

Haravgi gazetesi Mustafa Akıncı ile Mehmet Ali Talat’ın Cenevre’yle ilgili son açıklamalarına da geniş bir şekilde yer veriyor sd.

Haberin başlıkları şöyle:

“Beşliden sonuç çıkmayacak – İki eski K/T lider taraflar görüşlerinde ısrar etmeye devam ederse sonuç çıkmaz dedi”

Alithia gazetesinin ilgili haber başlıkları da şöyle:

“Akıncı ile Talat Kıbrıs sorunu konusunda Tatar’ı uyardı – Akıncı: Berlin sonuçlarını çöpe atmak Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik tüm umutları yok etmek demek – Talat: Cenevre’deki resmi olmayan toplantı başarısızlıkla sonuçlanırsa eğer korkarım ki oluşacak çıkmazı aşmaya Tatar’ın ömrü yetmez”

*

Filelefteros gazetesi:

“Ankara’dan Cenevre öncesinde ilhak hareketleri”

Cenevre’deki beşli konferans saati yaklaşırken Türkiye niyetlerini niyetlerini açıkça ortaya koyuyor. İşgal altındaki bölgede kuran dersleri öğretimi Ankara’nın müdahaleci duruşunun göstergesi. Bu Türkiye’nin istediğinin Kıbrıs sorununun çözümü değil işgal altındaki bölgenin ilhakı olduğunu gösteriyor.

*

“Dini bütün kişiler kararnamelere Adalet yoluyla karşı çıkıyor”

İki dindar daha kararnameler temelinde kilise ayinine katılmaktan dolayı ihbar edildikten sonra Mahkemede kararnamelerin Anayasaya aykırı olduğunu savundu. İki kişinin dışında Cuma günü Mahkeme karşısına dört kişinin daha çıkarılması bekleniyor.

*

“Stilyanos’un intiharı davasıyla ilgili 12 kişi hakkında Paskalya’dan önce suç duyurusu yapılacak”

Evindeki aşırı baskı ve kötü muameleye dayanamayarak intihar eden 15 yaşındaki Stilyanos’un davasında sorumluluk taşıdığına karar verilen 12 kişi hakkındaki suç duyuruları Paskalya öncesine yetiştirilmeye çalışılıyor. Suç duyurusunda yer alacak suçlamaların ne olduğuna henüz karar verilmedi.

*

“Dün gece Meneu’da 37 yaşındaki bir kişi öldürüldü”

Kimliği bilinmeyen kişiler Kiparision Caddesinde maktule pusu kurarak görür görmez arabasını taradı. Olay saat 21:15’te meydana geldi. Maktul daha önce de polisle davaları olmuştu. Arabanın hareket halindeyken tarandığı tahmin ediliyor.

Son Güncelleme: 20 Nisan 2021 - 14:08

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand