basın özetleri 19.04.21

Pandemi, artan yeni vaka sayısı, sağlık alanındaki sıkışıklık çoğu Kıbrıs Rum gazetesinde ana haber olarak öne çıkarken Filelefteros gazetesi ana haberinde Kıbrıslı Türk Lider Ersin Tatar’ın gazeteye yaptığı özel açıklamaları veriyor.

Filelefteros:

Manşet: “Farklı bir çözüme hazırlar”

Alt başlıklar Ersin Tatar Filelefteros’a konuştu: “Komşularımızın bizi anlamasını bekliyoruz – Kıbrıslı Türk lider Cenevre toplantısı öncesinde görüşlerini kaydetti” şeklinde.

Haberde şöyle yazıyor:

Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar Filelefteros’a yaptığı açıklamalarda 27 ile 29 Nisan’da gerçekleşecek olan Cenevre Konferansı öncesinde Türk tarafının temel hedeflerini ve konferanstan beklentilerini anlattı. Ersin Tatar Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına hazır olduğunu söylemekle birlikte, bu kez, yapılacak görüşmelerin farklı bir çözüm hedeflemesi gerektiğini netleştirdi.

Kıbrıslı Türk lider farklı bir zemin üzerinde bir çözümü müzakere etmek için Cenevre’ye gitmeye hazırlandığını söyledi. Ersin Tatar “Kıbrıs sorununun çözümünü müzakere etmeye hazırız, ancak müzakereler bu kez farklı bir çözüm için olmalı. Çünkü Türk tarafına göre gerek 2004’teki Annan Planı gerekse de 2017’deki Kran Montana müzakerelerinin boşuna sarf edilmiş çabalar olduğu açıktır” dedi.

“Bizi 1974 öncesine götürecek bir yanlış anlaşmaya imza atmak istemiyoruz” diyen Tatar “komşularımızın bizi anlamasını istiyoruz çünkü hedefimiz tüm Kıbrıslıların refahıdır” şeklinde ekledi..

Ersin Tatar’a göre yapılabilecek olan şey “eşit, egemen, eşit egemenliğe dayalı iki devletin” işbirliğidir. Bu yolla iki devlet su, doğal gaz, elektrik, suç gibi daha pek çok konuda işbirliği yapabileceğini söyledi.

Devamında Kıbrıs Türk lideri adada iki ayrı devletin varlığı konusundaki görüşlerini dile getirdi. “Kıbrıslı Türkler kendi ülkelerini 1963’ten bu yana idare ediyor. Kıbrıslı Türkler Kıbrıslı Rumlar kadar egemendir” diyen Ersin Tatar’a göre “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınıyor olması ve şu anda Avrupa Birliği üyesi olması, Kıbrıslı Türklerin kendi egemenliğine sahip olması gerektiği gerçeğini değiştirmez. Kıbrıs Türk toplumunun beklediği saygıdır”.

Kıbrıslı Türk lider bölgesel istikrar olması gerekliliğinin de altını çizdi. Kıbrıs Türk tarafı için garantilerin var olmasının taşıdığı önemi netleştirmek için ise karakteristik olarak “Türkiye bizim garantörümüz ve koruyucumuzdur” dedi.

*

Alitiha gazetesi ana haberini “13 aydır koronavirüs: Rakamlar acıtıyor! Hükümet: Paska gevşemelerini unutun – Koronavirüsten ölenlerin sayısı 291, tedavi altında bulunan 271 hastadan 67’sinin durumu ciddi, virüs kurbanlarının yaş ortalaması 78, toplam vaka sayısı 56.259’a yükseldi.

Haberde şöyle yazıyor: 13 aydır koronavirüsle yaşıyoruz. Paskalyayı ailece geçirebilmek için tedbirlerin gevşemesini beklerken pandemik durum düzeleceğine kötüleşmesi nedeniyle böyle bir şey olamayacak.

Pozitiflik oranını %1,44’e çıkaran rakamlar acı verici: Koronavirüsten ölenlerin sayısı 291, virüs kurbanlarının yaş ortalaması 78, tedavi altında bulunan 271 hastadan 67’sinin durumu ciddi, 67 hastanın 34’ü entübe durumda, dört tanesi ise entübe olmamakla birlikte yoğun bakımda, 31 hasta yüksek bakım altında. Toplam vaka sayısı 56.259.

*

Politis gazetesi ana haberinde şu başlıkları kullanıyor:

Aşılanana kadar gevşemelere “kırmızı” ışık – Yükselen vaka sayısı planları değiştirdi”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Virüsün Britanya mutasyonunun ağır basması olayıyla devlet hastanelerindeki mevcut durum gevşemelere izin vermiyor. Kiryakos Kuşos önlemlere uyum göstermeleri konusunda yurttaşlara yeniden çağrı yaptı.

Pandemik durumda iyileşme görülmemesi durumunda epidemiyologlar Paskalyadan sonra virüse karşı tedbirlerin sıkılaştırılmasına yönelik senaryolar üzerinde çalışıyor. Vakaların azalması ve aşılamanın yoğunlaştırılmasından medet umuluyor.

Tedavi altındaki hastaların sayısı 300’e yaklaştı. 70 hasta yoğun bakımda. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ olağanüstü eylem planını devreye sokmaya hazırlanırken Larnaka ve Baf kazalarında koronavirüs koğuşlarının sayısını da arttırıyor.

Ve Haravgi gazetesi:

Haber “Sağlık sisteminin maruz kaldığı baskılar nefes aldırmıyor” manşeti ve “Yeni önlemler için dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında olağanüstü toplantı yapıldı” alt balığıyla veriliyor.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Yöneticilerin durumla başa çıkmak konusundaki yetersizliğinden dolayı yeni lock down olasılığı.

Vaka artışının baş göstermesiyle oluşan durumla bir kez daha “yamalama” yöntemiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Cumhurbaşkanı hastanelerin Covid hastası yatak kapasitesinin artırılmasını ve aşılamanın hızlandırılmasını istedi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler.

Haravgi’den başlayalım:

“Barış ve Dostluk için ağaç ekimi yapıldı”

Pera Horyo halk örgütleri AKEL milletvekilleriyle birlikte Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk dostluğu uğruna hayatını veren Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis onuruna ağaç dikti.

*

“Cenevre’ye giden yolun son derece zorlu olması bekleniyor – AKEL sonuç hakkında endişe ifade etti”

İki tarafın en azından resmi olarak yaptığı açıklamalarda görüşlerinden adım atmaması nedeniyle gerek Cenevre’ye giden yolun gerekse de devamının son derece zor olacağı ifade edildi. Ersin Tatar dün bir kez daha Cenevre’ye iki devlet çözümü için gideceğini açıklarken Kıbrıs Rum tarafı, Cumhurbaşkanının Güvenlik Konseyi’nin 716 sayılı kararında belirtildiği biçimiyle siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu federasyonu desteklediğini söylemesi yoluyla, Güvenlik Konseyi kararlarına bağlılığını ifade etti.

Önümüzdeki Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Yunan Başbakanıyla konuyu görüşmek üzere Atina’ya gidecek. Cumhurbaşkanı Cenevre’ye gitmek üzere adadan ayrılmadan önce Cenevre’ye kendisine eşlik edecek ELAM dışındaki siyasi parti liderlerinin yer alacağı bir toplantı yapmak üzere Ulusal Meclisi toplantıya çağıracak. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de dün “Cenevre’ye olumlu sonuç elde etmek amacıyla gidiyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Cenevre’den çıkacak olası bir negatif sonucun taksim getireceğine ilişkin endişelerini ifade etti. Kiprianu Anastasiadis’in idareyi devralırken Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik pek çok şey vaat ettiğini söyledi ve Hükümetin 8 yıllık aradan sonra Kıbrıs sorunuyla ilgili hesap raporunun ne olduğu sorusunu sordu.

AKEL Genel Sekreteri “Türkiye şu ana dek olmadığı kadar saldırgan ve tahrikkâr oldu. Normal olarak bu kadar saldırgan bir Türkiye’ye karşı BM ve AB’nin tepki göstermesi ve dayanılmaz baskılar altında bırakılması beklenirdi. Gerçekte olan nedir? Gerçekte olan şu ki, baskılar Türkiye’ye olacağına bize yapılıyor. 2019 Ağustos’undan bu yana Cumhurbaşkanı ve özellikle de Nikos Hristodulidis AB’nin Türkiye’ye onun canını yakacak ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda işbirliği yapmak zorunda bırakacak yaptırımlar uygulayacağını birkaç kez söyledi…

…Sonuç Mart ayındaki Avrupa konseyi toplantısında AB’yle işbirliği yapması için pozitif bir günden oluşturulması konusunu tartışır oldu. Gümrük birliği vaat edildi, göçmenler konusunda 6 milyar avro vaat edildi bizse hâlâ yaptırımlar uygulanacak diyoruz. Türkiye ise kabul edilemez taleplerle geliyor, Kıbrıs sorunu konusunda açık açık iki devlet ve konfederasyon talep ediyor. Varoşa’da oldubittiler yaratıyor. Cenevre’de sonuç olumsuz olduğu takdirde gelişmelerin çok kötü olacağından emin olabiliriz…

…Cumhurbaşkanının BM kararlarında belirtilen biçimiyle gibi siyasi eşitliği kabul ettiğini, GS’in ortaya koyduğu 6 parametre çerçevesindeki açık noktalarda köprü görevi görecek öneriler sunmasını, 6 parametreye ilişkin konular çözüldüğü takdirde doğal gaz konusunda yönetim komisyonuna Kıbrıslı Türklerin katılımını da tartışmaya hazır olduğunu bildirmesi, bir işbirliği için Türkiye’yle net ekonomik ve ticari bağlamda bir tartışma başlatmaya hazır olduğunu ifade etmesi gerektiğini söylemiştik. Tabi bütün bunlar Kıbrıs sorununu doğru bir biçimde çözmemize yardımcı oldukları takdirde.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise Cenevre’de bir çözüm bulunmasını beklemediklerini ama en azından Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik özlü bir diyalog başlatmasını beklediklerini söyledi. Neofitu gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının Cenevre’den önce Ulusal Konseyi toplantıya çağırdığını belirtti ve bu son derece zorlu misyonunda Cumhurbaşkanını desteklediklerini ifade etti.

Berlin’den dönen Neofitu, partisinin, tüm gücüyle Avrupa’daki ortaklarımıza, Kıbrıs sorununda bir gelişme sağlanmasının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri yönündeki politikalara da yardımcı olduğu konusunda net bir mesaj vermeye çalıştığını ifade etti.

*

Filelefteros gazetesinden bazı haberler:

“Okullarda koronavirüs pozitiflik oranı düşük”

Eğitim Bakanlığı çevreleri dün yaptıkları açıklamalarla okullardaki COVİD 19’a ilişkin ve özellikle de okul nüfusunda hüküm süren verilerin durumun kontrol altında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Filelefteros Eğitim Bakanlığının ilkokul üst sınıfları, ortaokul ve liselerde yapılan ilgili araştırmanın raporunu elde etti. Raporun sonucundan elde edilen bilgilere göre okullardaki pozitiflik oranı oldukça düşük.

Geçen Çarşamba gününden Cuma gününe kadar toplamda 112 okulda yapılan rapid testler sonucunda 80 vaka kaydedildi. Buna göre pozitiflik oranı %0,23 şeklinde seyrediyor. Öğrenciler, öğretmenler ve diğer okul çalışanları teste tabi tutuldu. Toplam test sayısı ise 34.171 idi.

*

“Pandemi ortamında Kıbrıs diğer ülkelere nazaran mutlu”

149 BM üyesi ülke arasında Kıbrıs mutluluk bağlamında 39. sırada yer aldı. 2019 yılı raporunda Kıbrıs 49. sırada yer alırken son raporda 39. sıraya yükseldi. Mutluluk Okulu ve Epikürcü Felsefe Dostları Grubu’nun kurucusu tanınmış psikiyatr ve nörolog Kiryakos Veresiyes’in verdiği bilgilere göre 2020 yılı raporu 20 Mart 2021 günü yayınlandı.

Son Güncelleme: 19 Nisan 2021 - 14:49

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand