basın özetleri 14.04.21

Filelefteros gazetesi ana haberini “Ekonomiyi kuruttular – OEV – KEVE: Devlet garantisi olmazsa işletmeler enfarktüs tehlikesiyle karşı karşıya” başlıkları altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Muhalefetin çoğunluğu yasama biriminin işleyiş kurallarına ve formalitelere takıldı kaldı. İşletmelere ve serbest çalışanlara toplamda 1,4 milyarlık devlet garantili kredi verilmesine olanak verecek yasa taslağının Mecliste tartışılması, gereken noktalarda değişiklikler yapılması ve onaylanması için seçimlerden önce -ve üstelik de ekonominin bir numaralı sorunu nakit yokluğu olduğu bu dönemde- vakit olmadığını açıkladı.

Partilerle uzun istişarelerden sonra yasa tasarısını ancak geçen Perşembe günü ilgili Meclise sunabilen Hükümet ise ses tonunu yükselterek siyasi terimlerle karşı saldırıya geçtiği ve taraflardan hiç birinin aradaki mesafeyi kapatmak niyetinde olmadığı görülüyor.

Bununla birlikte son anda da olsa, Meclisteki parti liderlerinin bir toplantı yaparak -22/4 tarihi sonrasında Mecliste olağanüstü toplantı ilan etmekle de olsa- seçimlere kadar olan dönemde kalan her günün bu yönde değerlendirilmesi olasılığı da mevcut. Bu birkaç aylık bir sürenin kaybedilmesine yol açacak.

Öte yandan işveren dernekleri ve PASİKSE dün olaya sert tepki göstererek Mecliste, konuyu bir kez daha düşünmesi ve önümüzdeki haftalarda işletmelerin devlet garantili kredi alma yolunun açılması amacıyla yasa tasarısının onaylanması için seçimlere kadar olan dönemin değerlendirilmesini istedi. OEV yaptığı ilgili açıklamada eğer Meclisin sorumluluğuyla bu araç da kullanılamadığı takdirde ekonominin enfarktüs riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Meclisin Ekonomi Komisyonu Başkanı DİKO’lu Hristiana Erotokritu yasa tasarısının tartışılması ve ayın 22’sinde oylamaya sunulması olasılığını tartışmadı bile. DİKO Başkan Vekili Erotokritu Hükümetin yasa tasarısını neden Ekonomi Komisyonunun son toplantısından sadece 72 saat önce sunduğu ve neden acil olarak gündeme getirmediği sorusunu sordu.

Ekonomi Bakanı bunlara karşılık bu argümanın bir bahane ve komik bir gerekçe olduğunu ve Mecliste yasa tasarını onaylamak konusunda irade eksikliğini ortaya koyduğunu söyledi.

*

Alithia gazetesi de aynı konuyu işliyor ana haberinde:

Başlıklar şöyle:

“Meclis DİKO’nun başı çektiği bir kararla işletmeleri nakitsiz bıraktı – Devlet garantilerine ilişkin yasa tasarısı balığın kavağa çıktığı zamana kaldı – İşletmeleri 1 milyar avroluk kredi ve 1,43 milyar avroluk nakitten mahrum bırakıyorlar”

Haberde bu gelişmenin çok sayıda işletme ve serbest çalışanın hayatta kalmasını riske soktuğunu ve özellikle turistik sezonun başlaması öncesinde bunun büyük sorunlar yarattığını yazıyor.

DİKO’nun başkanlığını yaptığı Meclisin Ekonomi Komisyonu yasa tasarısının acil şeklinde sunulmadığı bahanesiyle incelenmesi için zamanı olmadığı için seçimlerden sonraya bıraktı. Bu da yasa tasarısının Temmuz ayından sonra tartışılacağı anlamına geliyor. Zira seçimlerden sonra yeni milletvekillerinin yemin etmesi, Meclis Komisyonlarının oluşturulması ve Meclisin yeniden çalışmaya başlaması zaman alacak. Hükümet ve örgütler zaman darlığı bahanesinin ikna edici olmadığı zira yasa tasarısının aylardır tüm partiler tarafından bilindiği cevabını verdi.

*

Haravgi gazetesinin ana haber başlığı “700 bin turistlik kayıp, 2021’e yönelik tahminler hayal kırıcı – Çelişkili kararlar geri çekilsin ve Kıbrıslılar için turizm sezonu açılsın”

Gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Bir yandan iç turizm tatilinin sübvanse edilmesi planının reklamı yapılırken öte yandan oteller Kıbrıslı turistlere kapalı.

Turizm alanı ve hizmet sunumu çalışanlarına destek verilsin

AKEL’den önümüzdeki turistik sezonun başlaması öncesinde turizmin desteklenmesine ve güçlendirilmesine yönelik sekiz boyutlu bütünsel öneri

*

Politis gazetesinin ana haberine geçelim.

“Laça Belediyesi 11 yaşındaki kanser hastasını cezalandırıyor – Astrasol fabrikası kurbanlarına karşı görülmemiş duyarsızlık” başlıkları altında verilen haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Yoğun bakımdan daha yeni çıkmış olan çocuğun ailesi, fabrika kurbanlarına hak ettikleri tazminatlar henüz verilmeden Mahkeme masraflarını ödemeleri için Mahkemeye sürükleniyor.

Yıllardır kemoterapi yaparak kanserle boğuşan çocuğun tedaviler nedeniyle oluşan kalp sorunları da var. Yurt dışında tedavi masraflarının yüksekliği tahmin edilemiyor ama Laça Belediyesi 28 bin avrosunu şimdi istiyor.

Yüksek Mahkeme Astrasol Fabrikasının kanser kurbanlarının temyiz davalarını görmeye çağrıldı. Kostas Kliridis Başsavcı iken aldığı bir kararla temyiz davaları sonuçlanıncaya kadar tazminatların ödenmesini bloke etmişti.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Politis gazetesi:

“Tedbir gevşemeleri muamma, aşılama stres – Dünkü yeni vakaların sayısı 619”

Sağlık Bakanlığı, yurttaşları aşı olmaları için ikna etmeye çalışıyor ama bir türlü yol bulamıyor. Epidemiyologlar mevcut koşullar altında tedbir gevşemesine gitmenin zor olacağını söylüyor. Yoğun bakımla yüksek bakım birimlerinde tedavi gören hastaların sayısı 60’ı geçti.

*

“Çıkar çatışmasını gargara yapıyorlar”

Kırmızı kredili milletvekilleri Kooperatif Bankasının kırmızı kredilerini tartıştıktan sonra, şimdi de, ödeme vadeli vergi borçlarına taksit hakkı verilmesi planından, vergi borcu olan milletvekilleri de yararlanıyor. Şu ana kadar ilgili planın uzatılması konusunda 6 kez oy kullandıkları halde çıkar çatışmasından söz eden olmadı.

*

“Polis çavuşu reşit olmayan kız çocuklarını taciz ediyordu -

Olay hafiften geçiştirilmeye çalışıldı – Çocuk Hakları komiserinin raporu balta gibi indi”

Çocuk Hakları Komiseri Despo Mihailidu’nun Başsavcıya, Çalışma ve Adalet Bakanlarına ve Meclisin Ekonomi Komisyonuna da gönderdiği iki kız çocuğunun cinsel tacize uğraması olayıyla ilgili raporu Polis ile Sosyal Hizmetler Dairesinin kafasına balta gibi indi.

Politis gazetesinin eline geçen rapora göre Çocuk Hakları Komiseri konuyla ilgili yumağın bir annenin dört yaşındaki kızının cinsel tacize uğradığına dair şikâyetiyle başladı. Anne yakınları bir ailenin ferdi olan bir polis çavuşunun küçük kızı taciz ettiğini bildirdi. Araştırma sırasında suçlanan kişinin 2014-2017 döneminde o zaman 8 yaşında olan kendi kızına da tecavüz etmekten hakkında soruşturma açılmış kişiyle aynı kişi olduğu ortaya çıktı. Çocuğun sürekli olarak cinsel tacize uğramakta olduğunu gösteren son derece kaygı verici tıbbi bulgular elde edildiği halde olay yetkili makamlar tarafından veri eksikliği gerekçesiyle kapatılmıştı.

Despo Mihailidu’nun raporunda “polis memurlarının görevlerini yerine getirmemesi ve şikâyetle ilgili dosya açılmasını engellemesi ithamları yer alıyor. Bunun yanısıra, elinde kararname çıkartılması için gerekli veriler olduğu halde ne çocuğun aileden uzaklaştırması ne de ebeveynlik haklarının anne babanın elinden alınması konusunda hiçbir şey yapmamış olan Sosyal Hizmetler Dairesi beceriksizlikle suçlanıyor”.

Despo Mihailidu kovuşturma makamına çocuğun koruma altına alınması için eldeki suçlayıcı ifadenin yeniden incelenmesini ve üçüncü şahıslar hakkında kovuşturma başlatılmasını önerdi.

*

Haravgi gazetesi:

“İki toplumlu komiteler barikatların açılması konusundaki kriterleri tartışıyor”

İki toplumlu Sağlık, Ekonomi ve Ticaret komiteleri barikatların yeniden açılması hedefiyle haftalık zeminde Birleşmiş Milletler’le tele toplantılar yoluyla sistemli bir şekilde çalışıyor. Dillirga muhtarları 29 Nisan’a kadar sonuç alınmasını talep etti.

*

Alithia gazetesi:

“Yeşil pasaporta evet dedik – Dolaşımda kolaylıklar sağlanması için – Kıbrıs ile 12 ülke arasında anlaşma”

Dolaşıma kolaylıklar sağlayacak yeşil pasaportun kurumsallaşması konusunda yavaş yavaş su yoluna giriyor. Kıbrıs 7 kriter konusunda diğer ülkelerle anlaştı ancak uygulamanın yaz başından önce hayata geçirilmesi beklenmiyor.

Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs, Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, Fransa, Almanya, Malta Portekiz, Slovenya, İspanya ve İtalya 29 Mart’ta bir tele-görüşmede yeşil pasaportla ilgili önceliklerini tartıştı. İki hafta sonra 13 ülke yeşil pasaportun en geç Haziran ayına kadar uygulamaya konması gerektiği konusunda anlaştı.

*

Filelefteros:

“Guteres’in Cenevre prosedürüne ilişkin planı hazır”

BM GS’i Cenevre planını hazırladı şimdi de müzakerelerin başlaması amacıyla minimum bir anlaşmanın sağlanması için tarafları bekliyor. GS’in planı üç bölüme ayrılıyor ve 27 ile 29 Nisan tarihleri arasında BM Sarayı’nda bulunacak olan beş tarafla yapılacak karma ve ayrı ayrı görüşmeleri kapsıyor.

“Tecavüzle suçlanan Metropolit ‘her şey yalan’ dedi – Masumiyetinin Mahkemede ortaya çıkacağını belirtti”

Kiti Metropoliti kendisine yönelik yapılan suçlamalarla ilgili olarak Filelefteros’a yaptığı açıklamada “Bana yöneltilen suçlamaların hepsi yalandır. Adalete güveniyorum ve orada masumiyetimin ortaya çıkacağına inanıyorum” dedi. Metropolitin davaları Larnaka mahkemelerinde görülüyor.

*

Ölen iki aylık bebek korona pozitif bulundu – Annesi karnını doyurduktan sonra uyuttu ama bebek uyanmadı”

Dün sabahın erken saatlerinde baygın halde hastaneye götürülen ancak kurtarılamayan bebeğin korona virüs testi pozitif çıktı. Diğer aile üyelerine de test yapıldı, 34 yaşındaki babanın testi de pozitif çıktı. Anne baba karşı çıktığı halde bebeğe otopsi yapılacak.

Son Güncelleme: 16 Nisan 2021 - 13:14

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand