basın özetleri 15.04.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerini işletmelere ve serbest çalışanlara devlet garantili kredilerin verilmesine ilişkin yasa tasarısıyla ilgili gelişmeler, hastanelerde tedavi gören hastalarla ilgili sorunlar yer alıyor.

Alithia gazetesi ana haberini “DİKO’dan anormal dönüş – Devlet garantileri: Tepki yağmuru karşısında geri adım attılar – Nikolas Papadopulos toplumun sert tepkilerinin tadına bakınca 180 derecelik bir dönüş yaparak yasa tasarısını destekleyeceğini ancak Sayıştay’ın gözlemciliğini istediğini söyledi” başlıkları altında veriyor.

DİKO devlet garantili kredilere ilişkin yasa tasarısının yeni Meclise bırakılması kararının yol açtığı tepkilerden sonra geri adım attı. DİKO Başkan Yardımcısı ve Meclisin Ekonomi Komisyonu Başkanı Hristiana Erotokritu evvelki gün yasa tasarısının tartışılması için Komisyonun yeniden toplanmasının söz konusu olmadığını açıklaması genel tepki yağmuruna neden oldu. Dün DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos partisinin tutumunu değiştirmek zorunda kaldı. Papadopulos DİKO’nun Sayıştay Başkanının gözlemci rolünü üstlenmesi önkoşuluyla yasa tasarısının acilen tartışılmasını isteyeceğini açıkladı. Ondan önce ise DİSİ Başkanı Averof Neofitu karara büyük tepki göstermiş ve Meclis Başkanına başvurarak yasa tasarısının acil olarak ilerletirlmesi amacıyla parti başkanları toplantısı düzenlemesini istemişti. Cumhurbaşkanı da gelişmeler karşısında sert tepki göstererek muhalefetin küçük parti çıkarlarını her şeyin üzerinde tuttuğundan söz etmişti.

*

Haravgi gazetesi de konuyu ana haber olarak alıyor. Haravgi’nin başlıkları şöyle:

“Devlet garantilerine ilişkin yasa tasarısında gri noktalar – Muhalefet partilerinden değişiklikler ve iyileştirme için müdahale”

Hükümet yasa tasarısını geri çekerek çekmeceye koydu ve tehdit amacıyla Meclisin lağvedilmesi öncesinde yeniden sundu.

Bankalar kime kredi vereceğini kime vermeyeceğini seçecek. Yasa tasarısı ekspres zorunlu satışlara yönelik fıkralar da içeriyor.

AKEL: Şeffaflık, kontrol ve kredi almaya erişimi olmayan özellikle küçük ve orta işletmelerin yardım alabilmesi için hedef belirleme

*

Politis gazetesi aynı haberi “Nikolas ve DİKO fikrinden döndü – İşadamları dünyasının güçlü baskıları altında devlet garantileri oylamaya doğru gidiyor” başlıkları altında verirken ön sayfasında şöyle yazıyor:

DİKO’nun geri adım atmasından sonra ve DİSİ’nin acil olarak mevcut Meclis tarafından ele alınmasındaki ısrarı üzerine yasa tasarısının olası oylanması ufukta göründü.

Cumhurbaşkanı işletmelerle çalışanların yararının küçük parti çıkarlarından önce gelmesini istedi. DİKO yasa tasarısında değişiklik şartı koştu. AKEL beklemede.

DİKO şeffaflığın garanti altına alınmasından söz ederek bankaların Sayıştay Başkanının denetimi altında kredi vermesini şart koştu. Nikolas ani tutum değişikliğine gerekçe arıyor.

*

Fileleftheros gazetesi ana haber olarak hastanelerin durumunu ele alıyor.

Gazete haberini “Tedaviler ipliğe bağlı” manşeti ve “Devlet hastaneleriyle özel hastaneler hastaların bakımı konusunda koordine sağlayamıyor – Doktorlar bağırıyor: En nihayet birileri müdahale etsin” başlıkları altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Devlet hastaneleri doktor ve hemşireleri Sağlık Bakanlığının derhal müdahale etmesini istedi. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu özel sağlık sektörünün katkı yapmasını beklerken, Sağlık Sigortası Kurumu hastanede hasta bakımı mücadelesine dâhiliye uzmanı şahsi doktorları da katmak amacıyla çabalar yürütüyor. Son günlerde sağlık sisteminde yaşananlar çok kaygılandırıcı. Salı akşamı bir koronavirüs hastası artarda bir özel hastaneden bir özel hastaneye gönderilirken sonunda bir devlet hastanesine alındı. Hemşirelerin verdiği bilgilere göreyse özel hastanede tedavi edilen ve entübe olması gereken bir hasta mecburen Limasol Devlet Hastanesine gönderildi. Orada da yatak bulunamayınca Lefkoşa hastanesine alındı ancak orada da yoğun bakımda yer olmaması nedeniyle bir koşuğa alınmak zorunda kaldı.

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu Basın Sözcüsü Haralambos Harilau dün Filelefteros’a konuşurken en büyük sorunun dâhiliye ve yoğun bakım yataklarında görüldüğünü belirtti. Sağlık Sigortası Kurumu Müdürü Andreas Papakonstandinu ise “sorun var ve bununla baş etmek zorundayız. Özel sektörde kararname çerçevesinde %30’luk bir yatak kapasitesi olduğu halde hastaları üstlenecek ve bakım sunacak dâhiliyeci eksiği var” dedi.

Doktorlar ise Sağlık Bakanlığının konuya müdahale etmesi gerektiğini söyledi, “Yoğun bakımda boş yatak olması için her gün mücadele veriyoruz” dedi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına geçelim sd.

Haravgi gazetesi:

“Yenilenebilir kaynaklar konusunda Kıbrıs sondan üçüncü sırada – AKEL enerji konularında stratejik planlama istedi”

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK ile Telekomünikasyon Kurumu CYTA’yı ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda Hükümete enerji konularında bütünsel bir strateji oluşturulması gerekliliği konusunda çağrı yaptı. Kiprianu Cumhurbaşkanının bu konuları ele alacak bir Konsey oluşturulacağına dair verdiği ancak yerine getirmediği sözü hatırlattı. Genel Sekreter Hükümeti tüm açıklama ve ilanlarına rağmen “halen fotovoltaikler, doğal gaz ve İsrail ile Mısır’la bağlantılarda çok gerideyiz” diyerek kınadı.

*

Çarşamba günü üç yaşam kaybı ve 602 yeni vaka kaydedildi. Pozitiflik oranının %1,20’ye yükseldiği belirtildi. Hastanede tedavi gören 232 Covid-19 hastasının 63’ünün durumu ciddi. Covid-19 ölümlerinin toplam sayısı 277’ye yükselirken toplam koronavirüs vakaları sayısı da 53.254 olarak kaydedildi. Çarşamba günü toplamda 50.287 PCR ve antijen testi yapıldı.

*

“Erdoğan: Gerekirse Kıbrıs’a müdahale ederiz – Türkiye ile Libya sondaj yapacak” başlıklı haberinde gazete Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kimseye ‘kuzey Kıbrıs’ın haklarını çiğnemesine izin verilmeyeceğini söylerken “Kaçınılmaz olduğu takdirde Kıbrıs’a müdahale ederiz” dediğini yazıyor. Habere göre Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Ulusal Kütüphanesini ziyareti sırasında gençlere hitaben konuşurken “Libya ile birlikte sondaj yapacağız, Yunanistan o bölgede Türkiye’nin sahip olduğu haklardan yoksun olduğu için bundan rahatsız oldu, dedi.

Bu arada ilgili habere Alithia gazetesi de şöyle yer veriyor:

“Erdoğan’dan Kıbrıs ve Libya konusunda kışkırtıcı açıklamalar”

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ankara ziyaretine 24 saat kala Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Libya memorandumunun kapsadığı bölgelerde ülkesinin sismik araştırma ve sondajlar yapacağını açıkladı. Erdoğan gerekli olduğu takdirde Kıbrıs’a müdahale edileceğini söyledi.

*

Bir başka haberde ise Haravgi gazetesi Yunan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis’in dün Atina’da Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed El Menfi ile bir görüşme yaptığını yazıyor. Habere göre görüşmede Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi amacıyla iki ülke arasında Dışişleri Bakanlarının sorumluluğu altında görüşmelerin derhal başlamasına karar verildi.

Politis:

“5+1 için kulis yoğunlaşıyor – Taraflar arasında ardışık toplantılar”

Kıbrıs sorunu için yapılacak 5+1 toplantısına 12 gün kala peş peşe kulis görüşmeleri devam ediyor. Nikos Hristodulidis Atina’da bulunuyor, Mevlut Çavuşoğlu ise bugün Ersin Tatar’ın tutumu nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kaldığı işgal altındaki bölgeye gelecek.

Son Güncelleme: 15 Nisan 2021 - 13:52

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand