basın özetleri 12.04.21

Eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a veda, aşılama programı ve Cenevre Konferansı hazırlıkları bugünkü gazetelerin ana haberlerini oluşturuyor.

*

Filelefteros gazetesi ana haberini “Ortak vizyon arayışı” manşeti ve “BM GS Cenevre’de arzu edilen hedefe yönelik özdeşlik olup olmadığını araştıracak – Lut’un adaya gelişi sessiz geçti” alt başlıklarıyla veriyor.

Gazete haberinde şöyle yazıyor:

İki hafta sonra yapılacak olan Cenevre Konferansı Kıbrıs sorununda bundan sonra izlenecek süreç konusuna cevaplar verecek. Ceyn Hol Lut’un dün adada yaptığı görüşmelerin sonucu Kıbrıs sorunuyla ilgili çıtanın alçak tutulduğunun netleşmesi oldu. BM GS ise muhtemelen Kıbrıs sorunuyla ilgili çabaların devamına ilişkin bilmeceyi çözecek bir dizi görüşmeye hazırlanıyor.

Antonio Guteres’in Cenevre’de öncelikle elde etmeye çalışacağı şey arzu edilen çözüm konusunda taraflar arasında ortak vizyon olup olmadığını görmek olacak. Yani Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununun belirli bir sonuca varmasını isteyip istemediklerini.

Ceyn Hol Lut’un adayı ziyaretinden ortaya çıkan sonuç BM GS’nin Cenevre’de minimum bir sonuç elde etmek için taraflarla ve farklı kombinasyonlarla görüşmeler yapacağı oldu. GS Cenevre Konferansına katılacak kişilerle yani Nikos Anastasiadis, Ersin Tatar, Nikos Dendias, Mevlut Çavuşoğlu, ve Dominik Raab ile toplantılar yapacak.

Söz konusu görüşmelerin ve bunlara kimlerin katılacağı ise koronavirüs ve hijyonomik protokollere bağlı olarak değişiklik gösterebilecek. Konuya müdahil olanların şu ana kadar bildiği tek şey her lidere iki kişinin eşlik edeceğidir.

Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Anastasiadis – Lut görüşmesinden ortaya çıkan şey Avrupa Birliğinin konferansa katılımına yönelik yeni bir gelişmenin olmadığıdır. Öyle görünüyor ki bu konu son ana kadar muğlak kalacak ve Türkiye’nin itirazları nedeniyle Avrupa Birliği görüşme salonlarının dışında kalarak sadece etkin gözlemci rolünü üstlenecek.

Ersin Tatar ise Lut’la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamalarda Birleşmiş Milletlere yeni fikirler götürmek için Cenevre’ye gideceğini ifade etti. Ersin Tatar Antonio Guteres’in pandemi ortaya çıktıktan sonraki dönemde katıldığı ilk toplantı olacağını ve bunun GS’in Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği önemi ortaya koyduğunu söyledi.

*

Politis gazetesi de aynı konuyu işliyor ana haberinde:

Gazetenin başlıkları şöyle:

“Cenevre’ye böyle gideceğiz… Neden sorusuna cevap bulmak için” – Resmi olmayan toplantının izleyeceği süreç belli oldu, geriye aradaki mesafenin kapatılması kaldı”

Politis şöyle yazıyor:

Beş artı bir toplantısının prosedürü Nikos Anastasiadis ile Ceyn Hol Lut’un dünkü görüşmesinde netliğe kavuştu. Lefkoşa’nın beklentileri Guteres ile görüşmelere odaklanıyor.

5+1’in hedefi ve sentezi değişmedi. AB Türkiye tarafından istenmemesi nedeniyle AB’nin görüşme masasında yer alması mümkün değil. Pandemi toplantının prosedüründe belirleyici rol oynuyor. Görüşmelerin yapılacağı binaya belirli sayıda kişinin girşine izin verilecek. Bununla birlikte ön plan belirlendi. Şöyle ki; GS taraflara 1+10 senteziyle bir kokteyl verecek. Ancak sayı pandeminin durumuna göre yeniden şekillenebilir. Ertesi gün tarafların görüşlerini ortaya koyacağı bir toplantı yapılacak ardından ise Antonio Guteres her temsilci heyetle ayrı ayrı görüşmeler yapacak. Buna paralel olarak bazı taraflar arasında gerek koordinasyon sağlanması gerekse de özlü konuların ele alınması amacıyla yan görüşmelerin yapılması da olasılık dışı değil. Daha sonra GS K/Rum ve K/Türk taraflarıyla ayrı ayrı görüşecek. İkinci günün sonunda ise tüm temsilci heyetleriyle ortak bir toplantı yapacak. Tüm bu toplantılarda kişi sayısı 1+4 olarak belirlendi ancak pandemi durumuna göre bu sayı da değişebilir. Bütün bu süreç içinde Antonio Guteres’in katkısı can alıcı öneme sahip olacak. Dinleyecek, kaydedecek ve Kran Montana’da da yaptığı gibi tarafların görüşleri arasında denge sağlamaya çalışması da olasılık dışı görülmüyor.

Kıbrıs Rum Müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos, Diplomasi Bürosu Sekreteri Kiryakos Kuros ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Cenevre’de eşlik edecek heyet arasında yer alıyor.

Kıbrıs Türk tarafının kamuya yaptığı açıklamalardan iki devlet tezinden vaz geçmediği ancak konfederasyonu da tartışmaya açık olduğu anlaşılıyor. Ayrıca doğal gaz konusunu da masaya koyması bekleniyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi aşılama programıyla ilgili.

Gazete şöyle yazıyor:

Aşılama programının yavaş hareket etmesi ve sorunları konusunda endişeler – Endeksler kısa süre içinde düzelmediği takdirde bu yılki turistik sezonun da kaçırılacağına yönelik korkular ifade ediliyor

Aşılamanın ağır ritimleri ve teknik sorunlar başta turizmcileri kaygılandırıyor.

Sağlık Bakanlığı gelecek hafta Janssen aşılarının geleceğini ve Sputnik V aşısı için istişarelerin yapıldığını söyledi.

Hastaneler sınırlarını zorluyor. 225 virüs hastası tedavi altında. 57’sinin durumu kritik

*

Alithia gazetesi Eski Dışişleri Bakanı Sokratis Hasikos’un cenazesini ana haber olarak veriyor.

Başlıklar şöyle: Sokratis Hasikos’a son veda – Tüm devlet binalarında bayraklar yarıya indi – Sevgili eşi Elli’nin yanına defnedildi

Nikos Anastasiadis: Sokratis Hasikos Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gerekliliğini istikrarla ve değişmez bir şevkle savundu

Kızı Anna Maria: Kahramanım eşit olmayan ve yıpratıcı bir mücadeleye yenik düştü. Bana tek öğretmediği onsuz nasıl yaşayacağımdı

Kanserle uzun süreli bir mücadeleden sonra geçen Pazartesi günü 64 yaşında hayata gözlerini yuman Eski Savunma ve İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a tüm siyaset dünyası ve halk bir bütün halinde veda etti. Bakanın cenazesi Episkopyo köyünde ağır bir yas ortamında gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yakın dostu ve iş arkadaşının tabutu önünde gözyaşlarına engel olamadı. Kızı Anna Maria ile kayınpederi ve Alithia gazetesinin sahibi Friksos Kulermos’un konuşması cenazeye katılan herkesi ağlattı.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesinin “Çözüm yolunun açılmasına yönelik reçete – Cumhurbaşkanı görüşmelerin sonucunu pratikte kabul etsin ve masaya köprü görevi görecek teklifler koymak konusunda hazır olduğunu göstersin” başlıklı haberi:

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yeniden çağrı yaparak “Cumhurbaşkanı görüşmelerin sonucunu pratikte kabul etsin ve sadece Guteres çerçevesinin çözülmemiş konuları hakkında masaya köprü görevi görecek teklifler koymak konusunda hazır olduğunu göstersin” dedi.

AKEL GS Kran Montana başarısızlığından sonra 4 yıl geçmiş olduğunun, Türkiye’nin bu zaman zarfında daha saldırgan ve tahrikkar olduğunun, Ersin Tatar’ın ise Ankara’nın temsilcisi gibi davrandığının altını çizdi. Andros Kiprianu “bunlar olurken Cumhurbaşkanı bizi çok zor durumlara sokmakla meşgul…” dedi.

Cumhurbaşkanının müzakerelere Kran Montana’da kalındığı noktadan devam etmek istediğini iddia etmesinin yeterli olmadığını söyleyen Kiprianu durumun şimdi çok daha kötü olduğunu vurguladı ve bu kez de başarısız olunduğu takdirde Kıbrıs Rum tarafına da sorumluluk yükleneceği ve gelişmelerin hem Kıbrıs’ın hem de Kıbrıs halkının zararına olacağı konusunda uyardı.

AKEL’in müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik belirli bir öneri sunmuş olduğunu hatırlatan Kiprianu “maalesef Cumhurbaşkanı önerimizi küçümsedi” diyerek Cumhurbaşkanını AKEL’in önerisini ciddiye almaya çağırdı ve Nikos Anastasiadis’i doğal gaz konusunda bir yandan Kıbrıs Rum tarafının haklarını garanti altına alacak ama öte yandan da Kıbrıslı Türklerin kaygılarını giderecek öneriler sunmaya davet etti. “Bunu yaptığı takdirde ya Kıbrıs sorununun çözüm yolu açılacaktır ya da olası bir başarısızlığın sorumlusu Türk tarafı olacaktır” dedi.

*

Haravgi’den bir başka haber:

“Beşli Konferans öncesinde partilerin tutumu – DİSİ birlik gerekliliğinden söz ederken Yurttaşlar İttifakı ve Dayanışma Hareketi Lut’a saldırdı”

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM GS’nin Kıbrıs sorunu konusundaki Özel Temsilcisi Ceyn Hol Lut’la görüşmesine partilerin tepkileri çok çeşitli oldu.

DİSİ yaptığı açıklamada “Kıbrıs sorunu konusunda Cenevre’de yapılacak olan toplantıya yapıcı bir biçimde yer alacağız” diyerek “Ülkemizin özgürlüğüne kavuşması ve birleşmesi olan ulusal hedefimizin başarılması yönünde siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federasyon zemininde müzakerelerin yeniden başlaması konusunda yol göstericimiz budur, her yöne doğru verdiğimiz mesaj budur. Şimdi küçük politika yapmanın zamanı değildir şimdi zaman birlik zamanıdır” şeklinde ekledi.

Öte yandan Yurttaşlar İttifakı geçmişte Ceyn Hol Lut’un “hiçbir tarafın kendi tezlerinden geri adım atmaması nedeniyle” resmi olmayan toplantıdan beklentilerinin düşük olduğu şeklinde kabul edilemez bir açıklama yaptığını belirterek “Dileriz ki Cumhurbaşkanı Ceyn Hol Lut’un Güvenlik Konseyi üyelerine ifade ettiği tek taraflı görüşleri hakkında açıklama yapmasını talep etmiş olsun” dedi ve “Ceyn Hol Lut’un tavrı Cenevre’de bizi nelerin beklediğine dair bir göstergedir. Tehlikeler çok büyüktür” şeklinde ekledi.

EDEK Türkiye’nin talep ettiği egemenlik hakkı eşitliği riskinden kaçınılması için Cumhurbaşkanının dikkatli hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Alilengii yani Dayanışma Hareketi de “Lut’un adaya yeni ziyaretinden hiçbir beklentimiz yoktur. Boşu boşuna gidip geliyor” dedi ve “Cenevre’de ne olacağının başından belirlendiğini ve her şeyin Nikos Anastasiadis’in direnme gücüne bağlı” olduğunu belirtti.

*

Yine Haravgi’den bir haber:

“Kıbrıs, Tek Vatan, Tek Halk”

“Kıbrıs, Tek Vatan, Tek Halk” sloganıyla Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler 1965’te aşırı sağ örgüt TMT tarafından katledilen kahramanlar Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i andı.

*

Filelefteros gazetesi:

“Kıbrıs’ta 18 yılda 87 bin göçmen – Daha onurlu bir yaşam arayışı”

Daha onurlu bir yaşam ve savaşın şiddeti ile felaketinden kaçış arayışıyla 2002 ile Aralık 2020 yılları arasındaki dönemde Kıbrıs’a tam 87.589 sığınmacı geldi. Günümüzde 19.660 göçmen değerlendirmelerinin yapılmasını beklerken 13.573 kişi de koruma statüsü altında bulunuyor.

*

“Taklit hellimlere son

Hallumi-hellimin CİT ürünü olarak tescillenmesine yönelik iki hukuki belge bugün Brüksel’de onaylanacak. İlk belge temelinde sadece Kıbrıs’ta imal edilmiş hellim ürünü bu adı taşıyabilecek. İkinci belge ise Kıbrıslı Türk imalatçılara Yeşil Hat tüzüğü vasıtasıyla ve hayvan ile kamu sağlığı standartlarına uygun olması koşuluyla ürünlerinin ticaretini yapmasını sağlayacak.

-Ziraat ve imalat sektörüne büyük faydalar sağlanacak

-Yeşil Hat vasıtasıyla sadece bitki sağlığı spesifikasyonlarına uygun ürünler satılabilecek

-Tüm taklit ürünler bundan böyle hallumi-hellim adını kullanamayacak

*

“AstraZeneca aşısına müdahale hazırlanıyor”

Kıbrıslı bilim insanları son birkaç gündür AstraZeneca aşısı ile ilgili tüm verileri mikroskop altına aldı. Kıbrıslı bilim insanları özel bir gözlem komitesinin oluşturulmasını şart görüyor. Gazetemize ulaşan bilgilere göre Bilimsel Danışma Kurulu bir önümüzdeki toplantılarında konuyu ele alacak ve aşılama programının yeniden düzenlenmesi de olasılık dâhilinde. Kıbrıslı uzmanlar bu konuda son söz hakkı İlaç Kurulu ile Ulusal Aşılama Kuruluna ait olduğunu söyledi.

Bu konuda Filelefteros gazetesine bilgi veren Sağlık Bakanlığı aşı konuları bilimsel danışmanı Farmakoloji Profesörü Hristos Petru “riski düşürme önlemleriyle bu vakaların teşhisi ve göğüslenilmesine dair protokollern uygulanması gerekliliğine” vurgu yaptı. Bunun yanısıra sayıca ne kadar az olursa olsun olası vakaları ele alacak bir Ad hoc komitesinin de kurulması gerektiğini belirtti.

*

“Pozitiflik oranı yüzde birin altına düştü – Dün 470 yeni vaka görüldü, hasta sayısı 225”

Dün nihai ölüm deneni koronavirüs olan yeni ölüm vakaları kaydedilmedi. Ölüm sayısı 272’de kaldı. Toplamda 225 hasta tedavi altında, 57’sinin durumu ciddi. 57 hastanın 31’i entübe durumda. İkisi Yoğun Bakım Biriminde tedavi alırken 24’ü de yüksek bakım altında.

Dün toplamda 55.096 test yapıldı. Bunlardan 2.546’sı moleküler test 52.550’si ise antijen yöntemi ile yapıldı. Kaydedilen yeni vaka sayısı 470, pozitiflik oranı ise %85 olarak tespit edildi. Toplam vaka sayısı 51.505’e yükseldi.

Son Güncelleme: 12 Nisan 2021 - 14:05

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand