Basın Özetleri 01.04.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Partiler ve şirketlere milyonlarca Euro devlet katkısı

Haberde, Devlet tarafından 2020 yılında da partiler ve milletvekilleri dahil olmak üzere binlerce kişi ve tüzel kişiye milyonlar değerinde sponsorluk ve katkı desteği verildiği aktarıldı. Haberin detayında, Cumhuriyet Genel Muhasebe Dairesi’nin internet sitesinde yayınlanan verilere göre, 2020 yılında Meclis’te bulunan sekiz partisinin aldığı devlet desteği miktarının 6,7 milyon Euro’yu bulduğu ve bu miktarın; DİSİ 1.9 milyon €, AKEL 1.6 milyon €, DİKO 970 bin €, EDEK 492 bin € Yurttaşlar İttifakı 480 bin €, Dayanışma Hareketi 430 bin €, Ekologlar Hareketi 410 bin € ve ELAM 341 bin € şeklinde dağıtıldığı belirtilirken, aynı yıl partilerin gençlik örgütlerine ise yaklaşık 315 bin Euro tutarında devlet desteği verildiği ifade edildi. Haberde ayrıca, yürürlükteki mevzuata göre, devlet desteği alan siyasi partilerin, mali yılın sonundan itibaren en geç üç ay içinde, katkı miktarına ilişkin denetlenmiş hesapları Meclis Başkanı’na sunmakla yükümlü olduğu, bu durumda, tarafların 2020'de aldıkları devlet desteğini nasıl kullandıklarına dair hesap bilgilerini önümüzdeki birkaç gün içinde sunmaları gerekeceği vurgulandı. Son olarak, devlet tarafından bağımsız kurumlara verilen katkı kategorisinde; Araştırma ve İnovasyon Kurumu’nun 5 milyon Euro, Kıbrıs Araştırma ve Akademi Kurumu’nun 2,5 milyon Euro ve Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün 2,20 milyon Euro ile en büyük desteği aldığı ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • 64 yaş ve üstü kişilere aşı yapılıyor

“Bugünden itibaren 17.814 randevu daha alınacak” alt başlığıyla verilen haberde, COVID-19’a karşı Ulusal Aşılama Planı çerçevesinde bir sonraki yaş grubunun aşılanmasına geçileceği aktarıldı. Haberin detayında, 1 Nisan Pazartesi günü saat 08:00'den, 4 Nisan Pazar günü saat 19:00'a kadar 64 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması için Aşı Portalı üzerinden 17.814 aşı randevusu verileceği belirtilirken, randevuların, mevcut üç lisanslı aşı olan; AstraZeneca, Moderna ve Pfizer / BioNTech aşılarının tümünü kapsayacağı ve aşıların, Aşılama Merkezleri’nde yapılacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, önümüzdeki haftalarda kısıtlayıcı önlemlerin kademeli olarak azaltılması stratejisinin, yapılacak aşılarla nüfusun büyük ölçüde korunma derecesine bağlı olduğu, bu çerçevede vatandaşların verilen önceliğe göre en kısa sürede aşı için randevu almalarının teşvik edildiği ifade edildi.

  • Koronavirüs tedbirleri Paskalya'yı kurtarmak için Kutsal Hafta’ya kadar devam edecek

Haberde, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou tarafından, korona virüs tedbirleriyle ilgili dün yapılan açıklamada, hafta sonları 3’üncü SMS hakkı ve öğrencilerin okullara dönüşü dışında önemli herhangi bir rahatlama olmadığı, varolan tedbirlerin Kutsal Hafta’ya kadar devam edeceği belirtilirken, ülkenin mevcut epidemiyolojik tablosunun daha fazla rahatlamaya izin vermediği vurgulandı. Haberin detayında, son yapılan açıklamalara göre, epidemiyolojik verilerin istikrar kazandığı ancak hala güvensiz sınırlar içerisinde kaldığı aktarılırken, hastanelerdeki durumun şu anda kontrol altında olduğu ancak son derece hassas bir noktada olmasının daha fazla kısıtlamanın kaldırılmasına izin vermediği bu nedenle de Bakanlar Kurulu’nun son 2 aydır izlediği, gerilimi azaltma stratejisini kararlılıkla sürdürdüğü belirtildi. Haberde ayrıca, açıklanan son önlemlerin geçmişte olduğu gibi 15 gün değil, 1 aylık bir süre için geçerli olacağı, bunun da restoranların en azından o zamana kadar sadece dış mekanları kullanılarak hizmet vermeye devam edeceği anlamına geldiği, başlangıçta planlanan Paskalya'dan önce iç mekanların açılması planının uygulanıp uygulanmayacağı konusunun Bakanlar Kurulu tarafından Paskalya'dan bir hafta önce yeniden değerlendireceği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Polis denetimleri

Haberde; korona tedbirleriyle ilgili olarak polis tarafından son 24 saat içinde ülke çapında toplam 11.430 teftiş gerçekleştirdiği ve Enfeksiyon Önleme Yasası hükümlerini ihlal nedeniyle 163 vatandaş ve 13 iş yeri hakkında yasal işlem başlatıldığı aktarıldı. Haberin detayında, yasal işlem başlatılan 13 iş yerinden 11'inin yemek alanlarıyla ilgili olduğu, cezaların; kapalı mekanda müşterilere hizmet vermek ve çalışanların önlemlere uymaması nedeniyle kesildiği belirtildi. Haberde ayrıca, Lefkoşa’da yapılan 2.849 denetleme sonrası, 52 vatandaş ve 11 işyeri hakkında, Limasol’da yapılan 2.205 denetim sonrası 53 vatandaş hakkında, Larnaka’da yapılan 1.561 denetim sonucu 21 vatandaş hakkında, Baf’ta yapılan 1.084 inceleme sonrası 20 vatandaş ve 2 işyeri hakkında, Mağusa’da yapılan 1.624 denetim sonrası 12 vatandaş hakkında yasal işlem başlatıldığı, Morfou’da yapılan 1.076 denetlemede ise herhangi uygunsuz durum tespit edilmediği vurgulandı. Trafik kontrollerinde de 1.031 teftiş gerçekleştirildiği ve 5 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığı, vatandaşların ihlallerinin çoğunu; koruyucu maske kullanmadan veya onay için mesaj göndermeden dışarıda bulunmak ve gece saat 23:00'ten sonra dışarıya çıkmak ile araçta aşırı sayıda yolcu bulundurmakla ile ilgili konuların yer aldığı ifade edildi.

Son Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 16:12

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand