Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve İtalyan mevkidaşının ortak basın açıklaması tamamlandı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde olumlu bir gündem oluşturulmasına dair herhangi bir kararın tamamen ve sadece Ankara’ya bağlı olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin karada ve denizdeki yasa dışı eylemlerinin son bulması gerektiğine dair uyarı yaptı. Türkiye’nin Kıbrıs sorunu gibi büyük ölçüde Avrupa sorunu olan bir meselenin Birleşmiş Milletler kararları ve Avrupa Birliği ilke ve değerleri temelinde çözülmesine de katkı koyması gerektiğini söyledi. Lefkoşa’da İtalyan mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Hristodulidis, arzusunun Kıbrıs sorununun iki toplumlu iki bölgeli federasyon temelinde çözülmesi olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki rolünün hiç olmadığı kadar kritik olduğuna ve belirleyici önem taşıdığına dikkat çekti. İtalya’yla olan ikili ilişkilere değinen Dışişleri Bakanı, son yıllarda Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren İtalyan ENİ şirketi arasında enerji alanında var olan iş birliği nedeniyle ilişkilerin iyileştirildiğini belirtti. Ayrıca Kıbrıs’ın ve İtalya’nın kurucu üyeleri olduğu Euro-Akdeniz Enerji Forumu’nun oluşturduğu enerji iş birliklerinin dinamiğine özellikle değindi ve bölge için stratejik önem taşıdığını vurguladı. Hristodulidis, Foruma katılımın, uluslararası hukuk temelinde bölgesel iş birliği için ortak vizyonu paylaşmaya hazır olan tüm komşu devletler için açık olduğunun altını çizdi.

İtalya Dışişleri Bakanı, ülkesinin, Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler kararları ve uzlaşılan çerçevenin dışında olan herhangi bir çözümünü istikrarlı şekilde reddettiğini dile getirdi. Di Magio, gün içinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşeceğini ve Antonio Guterres’in Kıbrıs’la ilgili 5+1’li gayrı resmi zirveyi düzenleme inisiyatifi için ülkesinin teşekkürlerini ileteceğini söyledi. İtalyan Dışişleri Bakanı, ülkesinin Kıbrıs’a yönelik tam dayanışmasını yeniden ifade ederek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Yunanistan’ın egemenlik haklarına zarar veren tek taraflı eylemlerin kabul edilir olmadığını belirtti. Di Magio, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Ülkesinin, Doğu Akdeniz bölgesiyle ilgili çok taraflı bir zirvenin başarılı olmasına katkı koymaya hazır olduğunu vurgulayarak, İtalya’nın Aralık ayındaki zirve toplantısının sonuçlarını çok iyi bildiğini dile getirdi. Ayrıca Lefkoşa ve Roma arasındaki mükemmel ilişkilere değinerek, ülkesinin Kıbrıs’la ekonomik bağların daha da güçlendirilmesine yönelik arzusunu yeniden ifade etti. Son olarak, dayanışma olması ve tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sorumluluk üstlenmesi için, göç sorunuyla ilgili diyaloğun güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 09 Mart 2021 - 17:14

Son Haberler

17 Ağustos
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
16 Ağustos
Prodromou: Önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmanlaşmış profesyonel çalışma programı oluşturmayı amaçlıyoruz
13:50
Baf'da boğulan 3 yaşındaki kızın otopsisi bugün yapılıyor
13:49
Tüm haberler

Video on Demand