basın özetleri 09.03.21

Kıbrıs Rum gazetelerinin bugünkü ana haberlerinde Kıbrıs sorunu ve kaçak göçmenlerin geçmesine karşı tel örgü çekilmesi kararı yer alıyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Paralel Monologlar” manşetiyle veriliyor. Gazete “Türk tarafı Nisan ayında gerçekleşecek olan beşli konferans öncesinde ortak toplantı istemiyor” alt başlığını kullanıyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Nisan ayında yapılacak olan beş artı bir konferansa kadar olan iki aylık süreç paralel monologlarla geçecek. Türk tarafı 27 Nisan toplantısı öncesinde ortak toplantı istemiyor. Ceyn Hol Lut liderlerle ayrı ayrı ya da ortak bir görüşme gerçekleştirmek için adaya geldi ancak ortak görüşme ayarlanması mümkün olmadı. BMGS’nin özel temsilcisi Anastasiadis ve Tatar’la yaptığı görüşmelerde ve iki tarafın müzakerecileri Mavroyannis ve Olgun’la yaptığı çalışmalarda Nisan konferansı öncesinde ilgili prosedürü ele aldı. Nisan ayı başlarında Lut adaya yeniden gelecek.

Lut bugün Kıbrıs’tan ayrıldıktan sonra Atina’dan geçerek Yunanistan Dışişleri Bakanlığıyla temaslarda bulunacak. Türkiye ziyareti henüz belirlenmedi. Londra ile ise tele konferans vasıtasıyla görüşecek.

BMGS Antonio Guteres Nisan konferansı süresince bizzat Cenevre’de olacak. Kran Montana formülünü izleyerek konferansı üç bölüme ayırmayı hedefliyor. İlk aşamada beş tarafı bir arada görecek. İkinci aşamada beş tarafla ayrı ayrı görüşmeler yapacak. BMGS’nin beş tarafı yine bir araya getireceği üçüncü aşamada ise Guteres konferansın sonuçlarını açıklayacak. Bu aşamada Guteres’in üç seçeneği olacak. Bir: Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin başladığını açıklamak. İki: Çabaların devam edeceğini bildirmek. Üç: Kıbrıs sorununun çözümünün çıkmaza girdiğini ilan etmek.

Bu arada bu dönemde Kıbrıs sorunuyla ilgili hareketlilik çeşitli düzeylerde devam ediyor. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan Britanya Başbakanı Boris Conson ile Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri bir telefon görüşmesinde ele aldı. Erdoğan iki devlet çözümünden söz etti, Conson ise iki bölgeli iki toplumlu federasyon zeminine atıfta bulundu.

Kıbrıs sorunu DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un Atina’da yapmakta olduğu görüşmelerde de odak noktası oluşturuyor. Papadopulos Başbakan Mitsotakis ile görüştü, yarın ise Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya gelecek. İç cephede ise siyasi güçler gelişmelerin önemine vurgu yaparak beşli konferansa yönelik önerilerde bulunuyor.

*

Bugün Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri ana haber yapan 3 Kıbrıs Rum gazetemizden ikincisi Haravgi.

Haravgi gazetesi ana haberini “Lut resmi olmayan beşli konferansın gündemini belirliyor” manşeti ve “Temaslarda Cenevre konferansının üç günlük prosedürünü netliğe kavuşturacak” alt başlığıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Kıbrıs Rum tarafı Ceyn hol Lut’la aralarında konuşulanları sımsıkı kapalı bir sır olarak saklasa da Ersin Tatar her şeyi açıkladı.

Ceyn Hol Lut, iki toplum lideriyle dün yaptığı görüşmelerde beşli konferansın teknik konularıyla prosedürünü görüştü. Süreç Kran Montana’yı hatırlatıyor.

Beşli konferansın ilk aşamasında Guteres görüşmeler döngüsünü iki liderle iki müzakerecinin ve garantör güçlerin yer alacağı bir toplantıyla açacak. İlk toplantının ardından ise Cenevre ve Kran Montana’da da yapıldığı gibi GS iki tarafla ayrı ayrı görüşecek, iki liderle bir arada görüşmeler yapacak, garantör güçlerle ve iki tarafın müzakerecileriyle görüşecek.

Bu görüşmeler döngüsü kapandıktan sonra Guteres yine geniş bir toplantı çağrısı yaparak bütün bu süreçten edindiği izlenim ve sonuçlarını ortaya koyacak.

KTürk liderine göre Ceyn Hol Lut Ersin Tatar’la Genel Sekreterin konferansın 1, 2, ve 3. günündeki düzenlemlerini, ortak toplantıyı ve ayrı yapılacak olan görüşmeleri ayrıntılarıyla konuştu. Tatar Türkiye’yle görüş birliği içinde olduklarını ve aralarında, bir çözüm olacaksa bunun eşit egemenliğe dayalı, yan yana, işbirliği içinde olacak iki eşit devlete dayalı bir çözüm olacağı konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Ceyn Hol Lut’a Kıbrıs Rum tarafının ve kendisinin resmi olmayan beşli konferansta yapıcı bir şekilde yer alma kararlılığını belirtti.

Lut, iki tarafın müzakerecileri Mavroyannis ve Olgun ile de görüştü.

*

Üçüncü gazetemiz de Politis.

Politis de Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri veriyor ana haberinde.

Gazetenin manşeti “Lut dün iki lideri gördü ve dinledi, beşli konferans öncesinde gene gelecek” alt başlığı altında “Üzerinde anlaşmaya varılan çerçevenin sağlama alınmasına yönelik hareketler” şeklinde veriliyor.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

BMin amacı başta Kıbrıs Türk tarafı olmak üzere iki tarafı üzerinde anlaşmaya varılmış çerçevenin içinde ve süreci canlı tutmak

Lut’un dünkü temaslarından sonra Cenevre’de izlenecek prosedür ve BMGS’nin üstlenmeye çağrıldığı rol belirmeye başladı

Dün gerek Yunan Başbakanı Mitsotakis Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, gerekse de Yunan Dışişleri Bakanı Dendias Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis’e EastMed’in iptalinin söz konusu olmadığını netleştirdi

*

Alithia gazetesi de ilgili konuya ana haberinin hemen altında yer veriyor. Haberin başlıkları şöyle:

Erdoğan – Tatar ikilisi uzlaşmaktan uzak – İki devlet konusunda ısrarlılar – Ortak toplantıya hayır dediler

Mitsotakis: EastMed inşasında herhangi bir yön değişikliği yok

*

Alithia gazetesi ana haber olarak kaçak göçmenlerin özgür bölgelere geçişini engelleme çabalarıyla ilgili bir gelişmeyi veriyor.

“Kaçak göçmenlere karşı tel örgüler – Diğer ülkelerin örneğini izliyoruz” başlığı ve “Tel örgü Astromerit’te yerleştirilmeye başlandı – Yeşil Hat üzerindeki kuzeyden güneye kaçak göçmenlerin tüm geçiş noktalarına yerleştirilmesi hedefleniyor – Kıbrıs Türk partilerinden tepkiler” alt başlıklarıyla verilen haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Kıbrıs da diğer ülkelerin kaçak göçmenlere karşı aldıkları önlemleri benimsedi. Adanın kuzeyinden özgür bölgelere gelen göçmenlerin geçişlerini engelleyeceği düşünülen önlemler konusunda ilk adımlar atıldı. Astromerit köyünün ortasından başlayarak ve Peristerona ve Akaki köylerini de kapsayarak yeşil hattın hemen yanında 11 km’lik tel örgülerin yerleştirilmesine başlandı.

Astromerit köyü muhtarına göre üç sıra halinde gelişen tel örgüler Astromerit barikatından başlayarak Lefkoşa Havaalanına kadar uzanacak.

Bu arada Haravgi gazetesinin de ön sayfasında aynı habere rastlıyoruz. Oradan da kısa bir alıntı yapalım:

Ayırıcı tel örgü – tel örgüler negatif siyasi mesajlar veriyor

Hükümetin işgal altındaki bölgeden gelen kaçak göçmen akınını kesmek amacıyla tel örgülerle çit oluşturma kararı açıklanan amaca hizmet etmemenin yanısıra tehlikeli siyasi mesajlar da veriyor. Kıbrıslı Türk politikacılar Mehmet Davutoğlu’yla Tufan Erhürman’dan ilk tepkiler geldi. İki politikacı Kıbrıs’ın tel örgülere değil yeniden birleşmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti.

AKEL’in konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Hükümetin işgal altındaki bölgeden gelen kaçak göçmen akınını kesmek amacıyla tel örgülerle çit oluşturma kararı açıklanan amaca hizmet etmekten uzak. Karar tehlikeli siyasi mesajlar veriyor” ifadesi yer alıyor. AKEL dünyanın hiçbir yerinde göçmenler sorununun tel örgülerle çözülemediğine vurgu yaparak şu soruları gündeme getirdi:

Kıbrıs Hükümeti, siyasi açıdan kritik bir konjonktürde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sınırlarının çizilmesine gönderme yapan bu hareketle hangi mesajları veriyor? Yeşil Hatta yakın köyler bu gelişmeden şikâyetçi. Dolayısıyla bu köylerle herhangi bir istişare yapılmış mı, sorusu gündeme geliyor.

Öte yandan Hükümet örgü çekme kararının amacının yasadışı geçişleri engellemek olduğunu söyledi ve alınan önlemin sonuç vericiliğiyle ilgili olarak “elbette ki bu önlemin sorunu bütünüyle çözmesi beklenmiyor. Benzeri önlemlerin Meriç’te de kullanıldığını hatırlatırız” deniyor.

*

Ve gazetelerin diğer haberlerinden kısa kısa:

- Cinsel taciz şikayetleri 17’ye ulaştı – Suçlanan politikacı 32 yaşındaki kadının iddialarını reddetti – Cumhurbaşkanı tüm şikayetlerin incelenmesine yönelik direktif verdi

- Turizmde Britanya’dan gelen rezervasyonlarda artış görüldü – Tui Şirketi “Kıbrıs her zaman müşterilerimiz için tercih noktası oluşturuyordu. Son günlerde rezervasyonlarda gerçek artış oldu” açıklamasını yaparken Thomas Cook Şirketi de Perşembe günü şirketin veb sitesinde yapılan Kıbrıs aramalarında yüzde 25’lik bir artış görüldüğünü kaydetti

- İdare Komiseri: Cinsel taciz şikâyetlerinin yüzde doksanı devlet sektöründen geliyor

Politis:

- Bundan sonraki tedbir gevşemeleri için kritik gün bugün – Hastanelerde tedavi gören hasta sayısında artış yaşanırken tedbirlerin gevşetilmesine yönelik müzakereler de sürüyor – Epidemiyologların ve Sağlık Bakanının önerileri bugün Cumhurbaşkanının karşısına gelecek – 67 yaş üstü kişilerin aşılanmasına yönelik aşı portalı bugün açılıyor: 22.808 randevu verilecek

- Liselerde herkes elde rapid testle okula giriyor

- Tecavüz vakası: Genç bir erkek 41 yaşındaki bir kişiyi tecavüzle suçladı

Haravgi:

- AKEL Sağlık alanı çalışanlarının büyük katkılarını tanıyor ve onurlandırıyor – AKEL Genel sekreteri dün hastaneyi ziyaret etti – “Bu kararın tesadüfi olmadığı”, “kadın sağlık çalışanlarının ailevi sorumluluklarına ve omuzlarındaki ağır yüke rağmen rağmen pandemiyle mücadeleye de katkı yaptığı” açıklaması yaptı. Andros Kiprianu Atienitis süpermaketinde de Dünya Kadın Günü vesilesiyle kadınlara karanfil sundu

- 67 yaş üstündekiler için aşı portalı bugün açılıyor. Dün 352 yeni vaka kaydedildi.

- Mağusa kazasında böbrek hastaları yine nefrologsuz kaldı

- Yeni oy verenlerin kaydı 2 Nisan’a kadar devam edecek – Yurt dışındakiler içinse kayıt tarihi 23 Nisan’a kadar olacak

Son Güncelleme: 09 Mart 2021 - 14:12

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand