basın özetleri 05.03.21

Kıbrıs Rum gazetelerinden Politis ve Filelefteros gazeteleri bugün ana haberlerini Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayırmış. Alithia gazetesi turizmle ilgili gelişmeleri, Haravgi ise Kooperatif Bankasının kapanmasıyla ilgili bazı gelişmeleri veriyor.

*

Politis gazetesi:

Gazete ana haberini “Siyasi eşitliği öncelikli konu olarak öne sürüyorlar – AKEL ve DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili belirleyici süreç çerçevesinde ortak insiyatif üstleniyor” başlığı altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Averof Neofitu ve Andros Kiprianu anlaşmazlıklarını bir kenara bırakarak 5+1 konferansı öncesinde büyük öneme haiz siyasi bir hamleyle siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü, esneklik ve kararlılık talep etti.

İki siyasi lider “sıfır noktası”nda olduğumuz konusunda anlaştı ve Kıbrıs sorununa son derece büyük etkileri olacağı gerekçesiyle Kıbrıs Rum tarafının beşli konferansa gitmemesini savunanlara cevap verdi.

Josep Borel Kıbrıs sorununa çözümün dışarıdan gelemeyeceği teziyle adaya geldi.

Gazetenin iç sayfalarında ise Neofitu – Kiprianu görüşmesi haberinde “Cumhurbaşkanlığına yolu gösteriyorlar” başlığının kullanıldığını görüyoruz.

Haravgi gazetesi ise ilgili haberi “AKEL DİSİ Başkanına AKEL’e ve partinin diyakronik görüşlerine hoş geldin, dedi – Andros ile Averof siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli çözüm konusunda anlaştı” başlığıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

AKEL Genel Sekreteri dün DİSİ Başkanını AKEL’in ofisinde kabul etti. Andros Kiprianu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Averof Neofitu ile “gelişmelerin kaygı verici olduğu” konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi. Türkiye’nin saldırganlığını ve uzlaşmazlığını tırmandırdığını, giriştiği yeni oldubittilerle Kıbrıs’ı nihai taksime daha fazla yaklaştırdığını söyleyen Kiprianu, bu durum karşısında Kıbrıs sorununun çözümü ilkelerinde kesinlikle ısrar edilmesi ve aynı zamanda kararlılık gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Ne istediğimize ilişkin net hedeflerimizin olması ve bunları tutarlı bir şekilde talep etmemiz gerekir. Biz gelişmeleri nasıl ele alması gerektiğine dair kapsamlı önerimizi 8 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sunduk. Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin, BM’nin ilgili kararlarında yorumlandığı şekilde siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu federasyon olması ve çözümün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamını teşkil edecek Birleşmiş Kıbrıs’a götürmesi gerektiğinde ısrar ediyoruz” diye konuşan Andros Kiprianu, çözümün tek egemenliği, tek vatandaşlığı, tek uluslararası kimliği olacak bir devlete götürmesi, yurdumuzu ve halkımızı işgal ordularından, garantilerden ve içişlerimize müdahale hakkından kurtarması; ülkeyi, halkı ve kurumları birleştirmesi gerektiğini söyledi.

Andros Kiprianu, Nisan ayı sonunda gerçekleştirilecek gayri resmi konferansın en iyi şekilde değerlendirilmesi, iki toplumun üzerinde anlaşmaya varmış olduğu çözüm çerçevesine Türkiye’yi geri döndürmek için ortaya koyulacak argüman ve tutumlarla, mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varılması hedefiyle özlü müzakerelerin kısa sürede yeniden başlaması sonucuna ulaşılması gerektiğini dile getirdi. Kiprianu son olarak, hükümetin uyguladığı politikalar karşısında AKEL’in ortaya koyduğu tutumdan bağımsız olarak Cumhurbaşkanının Kıbrıs sorununda doğru tutumlar ortaya koyup ilkelerde tutarlılık ve ısrarla ilerleme kararlılığını gösterdiği takdirde AKEL’in tarihsel sorumluluklarını üstlenerek süreci destekleyeceğini, çünkü ülkenin geleceğinin söz konusu olduğunu ve daha fazla kaybedilecek zaman kalmadığını vurguladı. Kiprianu “ülkenin bize ihtiyacı var” dedi.

Alithia gazetesi ilgili haberi “DİSİ – AKEL Kıbrıs sorununda güçlerini birleştiriyor – Kaybedilecek zaman yok, sıfır noktasındayız” başlığı altında veriyor.

Haberde Andros Kiprianu’nun açıklamasına yer veriliyor ve Averof Neofitu’nun görüşmeden memnun ve daha iyimser ayrıldığını belirttiğini yazıyor. Neofitu açıklamasında Kiprianu’ya hitaben şöyle konuştu:

Asla ne solcu olacağım ne de komünist. Sen de ekonomi ve iç yönetim konularında kanımca benim yaklaşımlarımla aynı çizgiye gelmeyecksin. Ama senin de dediğin gibi –ve bunu ayrıca vurgulamak isterim” bizi birleştiren ortak bir vizyon ve ortak bir hedef var: Ülkemizin yeniden birleştiğini görmek. Partilerimizin oy oranı kimi zaman düşebilir kimi zaman yükselebilir. Kaybedip kazanabiliriz. Ama yurdu kaybedersek onu yeniden kazanmamız mümkün değil. Neofitu açıklamasında ayrıca Kiprianu’yla “tarihsel anların içinden geçtiğimiz ve sahip olduğumuz sorumluluklar konusunda” hemfikir olduğunu söyledi ve “İkincil derecede konuların ülkemizin büyük meselesini görmemize izin vermemesine engel olamadığımız takdirde gelecek kuşaklar bizi lanetleyecek. Bu konuda önümüzde uzun yıllar yok. Bunu göremeyenler ülkenin şu an ihtiyacı olan şeyi, istemeden de olsa, göremiyor. Kıbrıs sorunu ne altı ay ne bir yıl ne de onlarca yıl bekleyebilir” dedi. Neofitu beşli konferansın içerdiği tehlikelere ilişkin kaygıları not ettiğini ancak konferansa gitmediğimiz takdirde daha başlamadan taksimin harekete geçeceğini ve Maraş’ı kaybedeceğimizi ifade etti.

*

Filelefteros gazetesi ana haberinin başlığını “AB işlevsel devlet istiyor – Ankara’ya nazik tavsiyeler – Avrupa Birliğinin başına bela olacak bir formüle hayır” başlıkları altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Brüksel Kıbrıs sorunu konusundaki yeni çabanın başlamasına az kala “AB’nin işlevsel devlet istediği” mesajını gönderdi. Josep Borel Kıbrıs ziyaretine çıkmadan önce AB’nin bu konudaki görüşlerini az çok netleştirdi. Josep Borel’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Hristodulids ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Tatar’la görüşmelerinde de bu görüşleri yinelemesi bekleniyor.

AB Yüksek yetkilisi KİPE’ye yaptığı açıklamada AB için çözümün Birliğin bütünselliğini ve karar alma olanaklarını etkilememesi gerekliliğinin çok önemli olduğunu ve Avrupa Birliğinin müzakerelere katılmak istemesinin nedeninin de bu olduğunu ifade etti.

Fransa’nın da aynı görüşte olduğu görüldü. Fransa Büyükelçisi Salina Grenet Katalano KİPE’ye yaptığı açıklamada “AB’nin uzun bir süre başına bela olacak bir çözüm istemiyoruz” dedi. Her iki yetkili de Kıbrıs’ın çözüm modeli konusunda çok netti. İki devlete karşı ve iki bölgeli iki toplumlu federasyon lehinde konuştular.

Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Alman Şansölyesi Angela Merkel ile dün yaptığı tele görüşmede Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz ve Avrupa-Türkiye ilişkilerini konuştu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

Başlıklar şöyle: Turizmde günaydın! – İsrail’le yapılan anlaşmadan sonra sıra Büyük Britanya’da – Kıbrıs 1 Mayıs’tan itibaren Britanyalılara kapılarını açıyor – Negatif test yok, karantina yok. Tek önkoşul aşı yaptırmak

Haberde şöyle yazıyor:

Kıbrıs Turizm Müsteşarı Savas Perdios 1 Mayıs’tan itibaren Kıbrıs’ın aşı yaptırmış olan Britanyalılara hiçbir sınırlama şartı koymadan adaya girişlerine izin vereceğini açıkladı. Bu, Kıbrıs’ın turizmine hareketlilik kazandıracak bir hareket olarak değerlendirildi. Perdios “Britanya makamlarına 1 Mayıs’tan itibaren Avrupa İlaç Örgütünden onay almış aşıları yaptırmış olan Britanyalıların adaya gelişlerinde kolaylıklar sağlanacağını ve negatif test istenmeyeceğini, karantina uygulanmayacağını bildirdik” dedi. Perdios bu gelişmenin İsrail ile 14 Şubat’ta imzalanan benzeri anlaşmayı izlediğini söyledi.

*

Haravgi gazetesi ana haberinde şu başlıkları kullanıyor:

Kooperatifin batmasının “büyük “sorumluları” ifade vermeye çağrılmadı – Hukuki sorumlulukların üstü örtülüyor – İki ay sonra konunun silinmesi müddeti başlıyor

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Kooperatif Bankasının kapatılmasıyla ilgili hukuki sorumluluklara ilişkin araştırmalar da megatonluk bir skandal olarak gelişiyor

Κovuşturma makamları, Arestis raporunda belirtilen olası hukuki sorumlulukları araştırmadı

Daha eskiden açılmış olan davalar hariç cezai kovuşturmalar yapılması olasılığı uzak ihtimal

*

Diğer haberlerden bazı seçmeler:

Haravgi:

- Kadın Hareketi POGO ile PEO Kadın Kolu 8 Mart Dünya Kadın Günü vesilesiyle eylem düzenliyor. Önümüzdeki Cumartesi sabahı protesto eylemi saat 10:30’da Ekonomi Bakanlığının önünde toplanmakla başlayacak. Ardından eylemciler kitlesel bir şekilde Cumhurbaşkanlığına yürüyecek.

Yapılan ilgili açıklamada “Şiddet, taciz ve istismar olgularının sürekli olarak arttığı, kadınların hayatlarının her alanında eşitsizlik hâkim olmaya devam ettiği belirtilerek, yönetenlerin pandemiye karşı mücadeleye toplumsal cinsiyet boyutunu entegre etmemelerinin de ülke kadınlarının sırtına orantısız derecede yük binmesine neden olduğu” dile getirildi. Bütün bunlardan dolayı herkese 6 Mart 2021 Cumartesi sabahı gerçekleştirilecek mitinge ve yürüyüşe katılarak, “Yeter artık!” diye haykırma çağrısında bulunulan açıklamada, eşitsizliğin ortadan kaldırılmasının da yolunun örgütlü mücadeleden geçtiği vurgulandı.

- AKEL deniz kaplumbağalarının yumurtladığı plajlarda acil eylem çağrısı yaptı

AKEL Koruma altındaki ve habitat oluşturan sahillerde plaj oluşturulmasına karşı olduğunu açıkladı.

AKEL Çevre Dairesi ilgili makamların koruma altındaki ve habitat oluşturan sahil bölgelerinde plajlar yapılmasıyla ilgili kararlarını şaşkınlıkla izlediğini vurguladı ve son dönemlerde AB’nin Kıbrıs’a “NATURA 2000” bölgelerinde birlik müktesebatının uygulanmasına yönelik uyarılarda bulunduğunu hatırlattı.

AKEL Anastasiadis – DİSİ Hükümetini ülkemizin önemli habitatlarının korunması yönünde derhal harekete geçmeye çağırdı ve “Yoksa çıkarlara hizmet ülkemizin Avrupa Mahkemelerine sürüklenmesinden daha mı önemlidir” sorusunu sordu.

*

Alithia gazetesinden ana haberin hemen altında yer alan bir haber.

- Bana ve aileme iftira atmak için Denetim Komisyonunu mahkemeye çevirdiniz – Cumhurbaşkanı Anastasiadis milletvekillerine Seyşeller’e seyahati ile ilgili konuda cevap verdi

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Meclis Denetim Komisyonu milletvekillerinin Cumhurbaşkanının yurt dışı seyahatlerine dair sorularına dün yazılı olarak cevap verdi. DİSİ milletvekilleri hariç tüm partilerin milletvekilleri Cumhurbaşkanının cevaplarının tatmin edici olmadığını belirterek cezai sorumlulukların mevcut olduğundan söz etti. Cumhurbaşkanı Denetim Komisyonuna gönderdiği mektubunda “kontrol ve takip Komisyonun anayasal hakkıdır. Ancak Komisyonun devlet parasının çarçur ya da suiistimal edilmesi konularında değil, bir devlet yetkilisinin ya da ailesinin özel hayatına müdahale etmesi her türlü Meclisin, Anayasanın, hak ve hukukun pratiklerinin dışındadır” dedi.

*

Fileleftros’tan bir haber:

- Rapid testler 38 okulda 42 vaka kaydetti – Eğitimde 7.576 testin röntgeni

Larnaka’nın Vergina, Lakatamya ve Paralimni’nin Ayios Yeoryios liselerinde dün büyük sayıda koronavirüs vakası tespit edildi. Tüm kazalarda 38 okulda yapılan 7.576 test sonucunda toplamda 42 vaka tespit edildi. Okullarda pozitiflik oranı yüzde 0,55 çıktı. Test yapma sırasında yoğun tepkiler görüldü.

Bu arada Alithia gazetesinde de ilgili haberde yanlış sonuç veren bir testten dolayı olayların meydana geldiğini yazıyor.

Son Güncelleme: 05 Mart 2021 - 13:47

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand