basın özetleri 04.03.21

Günün basın özetlerine Alithia gazetesiyle başlıyoruz:

Alitihia gazetesi bugünkü ana haberini “EastMed doğal gaz boru hattının Kıbrıs’ı es geçmesiyle ilgili söylemler gün ışığını görürken Türkiye’den Fransa ve Mısır’a açılım” başlığı ve “Erdoğan Emanuel Makron’u iyice fırçaladıktan sonra şimdi de işbirliği ve dayanışma teklifi yaptı” yan başlığı altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son iki gün içinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yakın dostları Fransa ve Mısır’a açılımlarda bulunduğu görüldü. Kısa bir süre öncesine kadar Erdoğan Emanuel Makron’a küfrediyordu -hatta ruh hastası ifadesini de kullanmıştı- dün ise Türkiye ile Fransa arasında dayanışma ruhu içinde işbirliğinden söz etti. Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ise Mısır’a Doğu Akdeniz’de iki ülkenin münhasır ekonomik bölgelerinin sınırlandırılması konusunda anlaşma sağlanması maksadıyla müzakere mesajı gönderdi. Ankara’nın diplomatik karşı saldırısı EastMed boru hattının Kıbrıs’ı es geçmesiyle ilgili senaryolar hakkında söylentilerin dolaştığı bir dönemde olması dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti olayla ilgili söylentileri yalanlamış olmasına rağmen Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki çok değerli müttefikine yönelik diplomatik faaliyetleri soru işaretleri ve endişelere yol açtı.

*

Bu arada aynı habere, kısmen, ana haber olarak değil ama Haravgi gazetesinde de rastlıyoruz:

Başlık: Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi için Türkiye’den Mısır’a açılım”

Haberde Türk Dışişleri Bakanı Gürcistanlı mevkidaşı Davit Zalkaliani ile ortak basın açıklaması sırasında “Türkiye ve Mısır bir müzakerenin ardından deniz bölgeleriyle ilgili bir anlaşma imzalayabilir” dedi. Çavuşoğlu aynı zamanda Mısır’ın Yunanistan’la Münhasır Ekonomik Bölge konusunda anlaşma imzalarken Türkiye’nin 28 boylam doğusunda, güney kıta sahanlığına saygı duyduğunu belirtti.

*

Filelefteros gazetesi ana haberini “kızgın patates müdürlerin elinde – Öğrencilerin rapid test curcunası okul müdürlüklerinin sırtına yüklendi – Tepkilerin idaresiyle ilgili olarak Eğitim Bakanlığından yazılı talimatlar istendi” başlıkları altında veriyor.

Önümüzdeki haftadan itibaren okul müdürlüklerinin özellikle ortaokullarda görülmemiş durumlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. Öğrencilerin okul kapısından girerken yapılacak olan rapid test sonuçları kontrolünün sorumluluğu onların sırtına yüklendi. Okul müdürleri Bakanlığa gönderdikleri bir mektupla daha şimdiden öğrenci velilerinden telefonlar geldiğini ve çocuklarının ne zaman ve nasıl test yaptıracaklarına dair kararın kendilerine ait olduğunu hatta çocuklarının okula girmesine ve evden eğitimi izlemesine tepki gösterecekleri konusunda tehditlerde bulunduğunu bildirdi. Kimi durumlarda Bakanlık emirnamesini protesto eden velilerin çok düşmanca ve agresif tavırlar içinde olduğunu vurguladı. Oluşan bu hengame içinde Okul Müdürleri Birliği Bakanlıktan bu gibi durumların nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili yazılı talimat verilmesini istedi.

Bütün bunların yanısıra, her durumda uygulanabilir olmaması nedeniyle hakkında farklı yaklaşımların ortaya konduğu hibrid eğitim yönteminin nasıl uygulanacağı konusu da eğitim alanındaki dikenlerden birini oluşturuyor.

Eğitim Bakanlığı bugünden itibaren okullarda öğretmen ve veli izniyle öğrencilere rapid test yapılacağı konusunda dün tüm okulları bilgilendirdi.

*

Politis: Pandemi açık denizinde fırtına – Test ve aşılama stratejimiz sorgulanırken Sağlık Bakanlığı kararlarını savunuyor. Gazetenin manşeti altında şöyle yazıyor:

Sağlık Bakanlığının izlediği rapid test ve aşılama stratejisinin aleyhine sesler yükseliyor. Bilim adamlarından bazıları hedefli test ve AB dışından aşı satın alınması lehine tavır aldı.

Eski bilim Danışma Kurulu üyesi Leondios Kostrikis şimdi Bakanlığın aşı siparişi konusunda bilim adamlarına danışmadığından ve düşük maliyet nedeniyle AstraZeneca aşısını tercih ettiğinden söz ediyor.

Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu Kostrikis’in iddiasına cevaben bunun gerçek olmadığını ve siparişlerin bilim kurulunun görüşü alınarak verildiğini ifade etti. Bakan tüm aşılardan elde edilebilecek en büyük miktarın tedarik edildiğini söyledi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Banka faizleri ve ücretlendirme küçük işletmeleri darboğaz etti. Avrupa Merkez Bankasının verilerine göre Kıbrıs faiz maliyeti konusunda en yüksek ikinci sırada bulunuyor.

200 bin avro yüksekliğindeki bir kredinin maliyeti Avro bölgesinde 3.020 avro iken Kıbrıs’ta 6.420 avroya ulaşıyor

Büyük işletmelere kıyasla orta ve küçük işletmelere daha yüksek faiz uygulanıyor

Konut faizleri de çok yüksek. Konut kredisi faiz oranı Avro bölgesinde yüzde 1,33 iken Kıbrıs’ta yüzde 2,1.

*

Diğer haberlerden bazı seçmeler:

Alithia gazetesi ana haberinin hemen altında verdiği bir haberde “Averof Erhürman ve Talat’la – DİSİ Başkanı dün işgal altındaki bölgede Kıbrıslı Türk liderlerle görüştü – Federasyon mesajları götürdü: Kıbrıs bölünemeyecek kadar küçük, halkının tümünü sığdıracak kadar da büyük” başlıklarını kullanıyor.

Ön sayfada şöyle yazıyor:

DİSİ Başkanı Averof Neofitu Cenevre’de yapılacak Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli toplantı öncesindeki görüşmeler çerçevesinde dün üç Kıbrıslı Türk siyasetçiyle bir araya geldi. Averof Neofitu Tufan Erhürman, Kudret Özersay ve eski Kıbrıs Türk toplumu liderlerinden Mehmet Ali Talat’la peş peşe yaptığı görüşmelerde DİSİ’nin siyasi eşitliğe sahip, toprak düzenlemeleri ve mülkiyet konusunun adil bir şekilde düzenleneceği iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüne olan desteğini ifade etti. Tufan Erhürman “beşli konferansın Kıbrıs sorununun çözümüne önemli bir zemin oluşturacağı konusunda fikir birliğine vardık” dedi. Görüşmeler ve fikir teatisi önümüzdeki haftalarda da devam edecek.

*

Haravgi gazetesinde barikatlarla ilgili bir haber yer alıyor.

Başlık “Barikatlardan geçişlerin olağan hale gelmesi elzemdir

Şöyle yazıyor:

AKEL barikatlarda uygulanan pandemi önlemlerinin birinci yılı vesilesiyle barikat geçişlerinin aşamalı olarak olağan hale getirilmesinin elzem olduğunu ifade etti. Bu arada Dillirga Pirgos bölgesi sakinleri geçişlerde eşitlik talebinde bulundu. Bölgeden gazeteye ulaşan bilgilere göre anlaşıldığı kadarıyla Hükümet Kıbrıs Türk tarafına Limnidi barikatını açmasına yönelik baskı yapmak amacıyla Kokkina’ya geçişi kapattı.

AKEL ilgili açıklamasında “2003 yılında barikatların açılması olayı Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin bir arada yaşayabileceği ve ortak geleceklerini birlikte kurabileceklerinin en büyük kanıtıdır. Bu kazanım Kıbrıs halkının birleşmesi yönündeki süreçteki en büyük kazanımlarından bir tanesidir” deniyor.

*

Filelefteros’tan kısa:

- Açık cephelerle Averof – Andros randevusu

Averof Neofitu bugün çok sayıda açık zıtlaşma cephelerinin olduğu bir ortamda Kıbrıs sorununu görüşmek üzere Andros Kiprianu ile bir araya gelecek. DİSİ Başkanı dün Erhürman, Talat ve Özersay’la görüştü.

- Barometre “siyasi eşitlik” değil “güvenliktir”

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Kıbrıs sorununun kaderini belirleyecek olan şeyin siyasi eşitlik değil güvenlik ve garantiler konuları olduğunun altını çizdi. Lefkoşa Londra’ya Kıbrıs sorununun zemininin değişemeyeceğine ve iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininin başlangıç noktası yapılamayacağına işaret etti.

- Bir papazın evlilik dışı ilişkisi yeniden Mahkemede

Evlilik dışı bir ilişki yaşamakla suçlanan, mahkemeye ilk çıktığında masum bulunan papazın davası yeniden açıldı. Fotoğraf materyali de olduğu hakkında bilgiler mevcut

Son Güncelleme: 04 Mart 2021 - 14:23

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand