basın özetleri 31.03.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri hellim, Mimarlık Fakültesinin Faneromeni Okulu’na taşınması planıyla ilgili gelişmeler, eğitim yılının nasıl gelişeceğine ilişkin planlar ve aşılanma konularından oluşuyor.

*

Alithia gazetesi hellim konusunu veriyor ana haber olarak.

Gazetenin manşeti “Hallumi / Hellim = CİT” şeklinde. Haber “Kıbrıs uzun yıllar süren mücadelelerden sonra hak ettiğini aldı” üst başlığı ve “Tüm adaya yeni ekonomik ufuklar açılıyor” alt başlığıyla veriyor.

Şöyle yazıyor:

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hellimin AB’nin CİT ürünlerine dahil edilmesine yönelik diyakronik çabaları en nihayet sonuç verdi. Söz konusu çabalar 2004 öncesinden yani Kıbrıs AB üyesi olmadan önceki döneme kadar uzanıyor. İnek ve koyun sütü üreticilerinin ve ürün imalatçılarının hellimin CİT ürünlere dahil edilmesiyle ilgili Tarım Dairesine yaptığı ilk başvuru 5/4/2012’de olmuştu. AB’ye yapılan ilk başvuru ise 2014 yılının Temmuz ayında oldu. Şimdi, aradan 7 yıllık zorlu ve metotlu mücadelelerden sonra hedef başarıldı. Hallumi / Hellim oy birliğiyle CİT ürün olarak kabul edildi. Tüm dünyaya hellim ihracatının artması beklenirken tüm Kıbrıs için yeni ufukların açıldığı değerlendirmesi yapılıyor. İnek besicileri, koyun besicileri, peynir imalatçıları bayram ediyor.

*

Filelefteros gazetesi ana haberini “Faneromeni’ye 20 milyon avro” başlığı ve “Konstandinos Petridis’ten öğrenci yurtları için cömert teşvikler – Başpiskopos ve Belediye Başkanından planlar” alt başlıklarıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Maliye Bakanı Konstandinos Petridis tarihi Lefkoşa merkezinin Kıbrıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesinin Faneromeni Kız Okuluna taşınması çerçevesinde geliştirilmesine yönelik 20 milyon avroluk sübvansiyon verileceğini açıkladı. Söz konusu para miktarı öğrenci yurtlarına dönüştürülecek binaların satın alınması için kullanılacak. Akabinde Hükümet binaları satın alarak Kalkınma Fonu vasıtasıyla Lefkoşa Belediyesine kiralayacak. Şu ana kadar Belediye 4 milyon avro değerinde 4 binanın satın alınmasını önerdi. Bina tadilatının 12,5 milyon avroya mal olacağı tahmin ediliyor.

Bunun yanısıra açıklanan bilgilere göre Başpiskoposluk da Bakanlığa öğrenci yurdu olarak değerlendirilebilecek 24 binayı içeren bir liste gönderdi.

Faneromeni Okulu binasının tadilat maliyetinin 5-6 milyon avroyu bulması bekleniyor.

Maliye Bakanı Konstandinos Petridis dün Lefkoşa Belediye Başkanı Konstandinos Yorgacis ve başka ilgili taraflarla yaptığı bir görüşmede tarihi Lefkoşa merkezinin geliştirilmesi konusunu ele aldı.

*

Haravgi gazetesi ana haber olarak okulların uzun bir süre kapalı kalmasının eğitim yılına etkilerini ve konuyla ilgili gelişmeleri veriyor. Haberin başlıkları şöyle:

Eğitim yılının nasıl sonlandırılacağına dair yol haritası – Eğitim Bakanlığının hazırlıksız olması nedeniyle uzaktan eğitim ciddi sorunlarla karşı karşıya.

Binlerce öğrenci nerdeyse son dört aydır okula gidemedi

Tüm sınıf öğrencilerinin kayıplarının ve bulunduğu düzeyin saptanması üzere bir değerlendirme yapılsın ve müfredat yeniden yapılandırılsın.

Orta Öğretim Öğrenci Velileri Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Haralambos Dionisiu ortaokul öğrencilerinin okula dönmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada öğrencilerin uyum sağlaması için zaman verilmesi, notlara yansımayacak bir değerlendirmenin yapılması gerekliliğine dikkat çekti.

Dionisiu KİPE’ye yaptığı açıklamada “kararlardan memnun olduğumuzu söyleyemeyiz zira biz öğrencilerin çok daha öncesinden okula dönmesini beklerdik” dedi.

*

Son ana haberimiz de Politis’ten. Gazete aşılanma konusunu ana haber yapmış.

Başlıklar şöyle: “Hassas gruplara aşılanma için son fırsat – Ya bugün AstraZeneca aşısı için randevu yapacaksınız ya da yaş kriterlerine göre sıranızı bekleyeceksiniz”

Ön sayfasında gazete şöyle yazıyor:

10 bin aşı randevusu yapıldı. Hassas gruplara ise 19 binin üzerinde randevu ayrıldı. Pfizer ve Moderna aşılarından örnek bile kalmadı. Sadece AstraZeneca aşısı mevcut.

Aşılamanın daha fazla geciktirilmesine hayır diyen Sağlık Bakanlığı dün diyabet ve obezite hastalarına ayrılan portalın bugün kapanacağını açıkladı.

Aşılandığı halde pozitif test sonucu veren kişilerin durumu düşündürüyor. Epidemiyologlar tek doz aşının hastalanmayı durduramayacağını ifade etti.

*

Gazetelerin diğer başlıklarından bazı haberler:

Filelefteros:

- Ankara çözüm yerine ayrılık formülü planlıyor

Türk tarafı Kıbrıs sorununun çözümünü daha Cenevre’ye gitmeden çıkmaza sürüklemek niyetinde. Türk gazetesi Milliyet Ankara ile Tatar’ın Kıbrıs sorununu, sahte devletin tanınmasını sağlayacak biçimde çıkmaza sürüklemeye yönelik hedeflerini yazdı.

- “Os dame” (Buraya kadar) hareketinin “güneydeki hükümet” ifadesi tepki çekmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyeti’ni küçümseyenler hakkında yorum yapmadığını söyledi.

- “Yeni önlem gevşetmeleri bugün”

Bakanlar konseyinin toplantısından sonra bugün Hükümet Perşembe gününden itibaren geçerli olacak önlem gevşetmelerini açıklayacak.

- Larnaka’nın orta yerinde sefil koşullarda – Barınağından da çıkarılıyor

Larnaka’nın merkezinde 67 yaşındaki bir erkek plastik ve bezden kendine yaptığı barınağında sefil koşullar içinde yaşıyor. Koruma altına alınmış bina statüsündeki bir evin avlusunda yaşayan şahıs orada yapım çalışmalarının başlayacak olması nedeniyle yerinden atılıyor.

Alithia gazetesi:

- Bugün önlem gevşetmelerinin açıklanması beklenirken, dün ölüm ve pozitif vakalarda artış tespit edildi. Dün toplamda yapılan 24.257 test sonucunda 439 yeni vaka açıklandı.

- Otelciler kızgın kömür üstünde oturuyor – Birleşik Krallık ve Rusya pazarından rezervasyonlar muğlak

Kıbrıs’ın en büyük iki turizm pazarı olan Birleşik Krallık ve Rusya’dan yapılan rezervasyonların netleşmemesi nedeniyle otelciler tedirgin. Bunun yanısıra Birleşik Krallık’ta yurttaşların yurt dışı tatillerinin her gün biraz daha uzak olduğuna ilişkin yayınlar gün be gün artıyor. Yurt dışı seyahatlerine ne zaman izin verileceğinin belli olmaması nedeniyle, Britanyalıların, yapmış oldukları rezervasyonları iptal ettikleri yönünde bilgiler var.

- Önümüzdeki aylarda 35-40 kayıbın daha DNA tespiti yapılacak

Meclisin Göçmenler Komisyonuna sunulan bilgilere göre önümüzdeki dönemde 35-40 kayıp daha DNA testiyle kimlik tespiti yapılacak. Meclis Göçmenler Komisyonu Başkanı AKEL milletvekili Skevi Kukuma Kayıp Araştırma Komitesinin Antropolojik Laboratuvarını ziyaret ederken yaptığı açıklamada pandemik durum ve kısıtlamalar nedeniyle 5 ay kadar önemli bir zaman diliminin kayıp olduğunu ifade etti.

Politis’ten bir haber:

- Çocuk kaçırma olayına yardım etmesi nedeniyle Kıbrıs dava ediliyor

Kıbrıs Cumhuriyeti, babasının haberi ve izni olmadan, bir çocuğun annesi tarafından Kıbrıs’a getirilmesiyle ilgili olayda New York konsolosluğumuzun çocuğa seyahat belgesi vermesine dair ABD Mahkemesinde açıklama yapmaya çağrılıyor. İlgili davayı, Konsolosluğun çocuğa seyahat belgesi vermeyeceği konusunda güvence vererek onu yanılttığını iddia eden çocuğun babası açtı.

Son Güncelleme: 31 Mart 2021 - 13:40

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand