basın özetleri 30.03.21

Bugün çoğu Kıbrıs Rum gazetesinin ana haberini pandemi ve önlem gevşetmeleri oluşturuyor. Haravgi ana haber olarak dar gelirli ailelere yönelik destek verilmesiyle ilgili AKEL’in önerilerine yer veriyor.

Gazete haberini “DİSİ Hükümeti sosyal devleti parça parça yıkıyor – AKEL dar gelirli ailelere destek amaçlı önlem önerileri sundu – Genç çiftlere ilk konut yardımı olarak vergi kolaylıkları verilmeli” başlıkları altında veriyor.

*

AKEL dün orta ve dar gelirli kesimlere yönelik konut ve destek önlem paketini sundu.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu partinin ilgili önerilerini açıklarken konut sorununun toplumun en önemli sorunlarından birini oluşturduğunu ifade etti. Kooperatif Bankasının elden çıkarılması ve özel bankaların açgözlülüğü, bankaların siparişi üzerine hazırlanan zorunlu satışlar yasal çerçevesi, devletin bütünsel bir konut politikasının olmaması, nüfusun büyük bir kesimi için konut kredisi şansının daralmasının konut hakkını sosyal bir hak olmaktan çıkarıp azınlık için pahalı bir avantaj haline getirdiğini söyledi. “Buna paralel olarak pasaport satışları ve gökdelen inşaatlarının taşınmaz mal fiyatlarıyla kiralarını yükseltti. Bütün bunlara rağmen Anastasiadis Hükümeti konut politikasını güçlendireceğine kırpılması yolunu seçti” dedi

Haravgi’ye göre AKEL’in konut edinmeye yönelik önerilerinden bazıları şöyle:

- Konut politikası hakkında merkezi bir kurumun kurulması

- En düşük gelir yardımı alan kişilere ve göçmenlere kira yardımının yükseltilmesi

- Sosyoekonomik kriterlere dayalı kira yardımı planı hazırlanması

- Sosyal konut programlarının Merkezi Yönetim ve Yerel Yönetim vasıtasıyla uygulanması.

- Genç çiftlere ilk konut edinme safhasında vergi kolaylıklarının sağlanması

AKEL’in sosyal politikaya yönelik önerileri:

-Ailelerin günümüz ihtiyaçlarına göre çocuk ve tek çocuk yardımının yeniden düzenlenmesi

- Anne ya da babaya maaşlı ebeveyn izni verilmesi

- Dar ve orta gelirli ailelere çocuklarının bakımı için kolaylıklar sağlanması

- Bebek, çocuk ve yaşlıların bakımına yönelik alt yapıların oluşturulması amacıyla Yerel Yönetime kaynak sağlanması

*

Filelefteros gazetesi pandemi konusunu ele alan ana haberini “Gelecek önlem gevşetmelerine yönelik plan – Bilim Kurulu 15 güne yayılan 11 adımlık bir plan hazırladı – Kutsal Hafta öncesinde kilise ayinlerine katılmaya ilişkin kararlar” başlıkkları altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Bilim adamları dün önlem gevşemelerinin net zaman takvimi ve belirli pandemik endekslere dayalı stratejik bir plan dâhilinde yapılmasını önerdi.

Bilim Kurulu üyeleri Limasol’da ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin 2 Nisan’dan itibaren okullara dönmesi yanısıra –ki bu öneri Hükümet tarafından kabul gördü- hafta sonlarında yurttaşlara 3 SMS hakkı verilmesini, özel dershane sınıflarındaki öğrenci sayısının ve spor salonlarıyla havuz faaliyetlerinde yer alan kişi sayısının artırılması ve kamuya açık parkların hijyonomik protokoller ve kısıtlamalar dâhilinde açılmasını önerdi. Bilim adamlarının önerisi 8 öğrenciye 1 öğretmen olarak yapılırken Sağlık Bakanlığı öğrenci sayısının 6’yla sınırlandırılmasını düşünüyor.

Yaşamsal öneme sahip meslek çalışanlarının aşılanmasını ve haftalık bazda test yapılması da Bilim Kurulunun önerileri arasında yer alıyordu.

Paskalya öncesi dönemde olunduğu için Bilim Kurulunun Nisan ayının ilk yarısından sonra kiliselerde de gevşetmelere yönelik öneriler getirmesi bekleniyor.

*

Politis ve Alithia gazeteleri de aynı konuyu ana haber yapıyor. Gazetelerin başlıkları şöyle:

Politis:

3 SMS’e gidiyoruz, okullar açılıyor – Önem gevşetmelerine ilişkin nihai kararlar yarın Bakanlar Kurulunda alınacak

*

Alithia gazetesi ana haberinde "Büyük dönüş büyük sorular eşliğinde başlıyor – Ortaokullar önümüzdeki Cuma günü açılacak – Yaklaşık üç aylık bir süreden sonra ortaokul öğrencileri okullarına geri dönüyor. Ardından 15 günlük Paskalya tatili başlayacak. Öğrenciler için bu okul yılı yitik mi yoksa tele-eğitim boşlukları doldurabildi mi?" başlıklarını kullanıyor.

Gazete, haberinde bu soruya cevap veriyor ve “Tüm yetkililerin, Eğitim Bakanı, öğretmen, öğrenci ve velilerin dönem dönem tele-eğitimin canlı eğitimin yerini alamayacağını ifade etmiş olmasına rağmen dün Alithia’nın sorularına cevap verenler eğitim yılının henüz kaybedilmediğini, doğru değerlendirdiği takdirde kalan sürenin yeterli olabileceğini ifade etti” diye yazıyor.

*

Diğer haberlerden bazıları:

Bugünkü gazetelerde öne çıkan bir diğer haber beş artı bir Cenevre konferansına yönelik gelişmeler.

Alithia gazetesi haberi “Üç cephede gelişmeler: BM, AB ve ABD – Cenevre beşli konferansına doğru – Ursula ve Mişel Türkiye’ye gidiyor, Lut Kıbrıs’a geliyor, ABD’in müdahalesi

27-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan resmi olmayan toplantıdan hemen hemen bir ay önce konuyla ilgili gelişmeler üç cephede gelişmeye devam ediyor. Nisan’ın ilk yarısında Ceyn Hol Lut yeni bir misyonla Kıbrıs’a gelecek. Avrupa düzeyinde de Ursula Von Der Layen ve Şarl Mişel Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek. Bu arada ABD’nin de Türkiye hedefli müdahaleler sürerken anlaşmalı çözüm zeminin değişmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. İki hafta içinde Türkiye’nin beşli konferansta ve Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakerelerde nasıl bir tavır izleyeceğinin de netleşeceği değerlendirmeleri yapılıyor.

*

Haravgi gazetesinin konuyla ilgili haberinin başlıkları:

“Kıbrıs sorunuyla ilgili çalışmalar devam ediyor – Lut gelecek hafta yeniden adaya gelecek – Kıbrıs sorunu Ursula Von Der Layen ve Şarl Mişel’in Erdoğan’la görüşmesinin gündeminde – Tatar: Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’ye iki devlet çözüm modeliyle gidecek”

*

Filelefteros gazetesinin ilgili haber başlıkları da şöyle:

“Ersin Tatar’dan “iki devlet” gündemi – Cenevre’de tartışacakları tek konuymuş – Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti “Konuyu masaya koyabilir ancak sadece tartışılması üzere” – Ursula Von Der Layen ve Şarl Mişel önümüzdeki Salı günü Ab-Türkiye ilişkilerini görüşmek üzere Ankara’ya gidiyor”

*

Alithia gazetesinden bazı haberler:

- “20 yılda 40 kadın öldürüldü – Adalet Bakanı: Kocanın karısından yaşamsal temel ihtiyaçlarını esirgemesi ve onu bu koşullarda kendisiyle yaşamaya mahkum etmesi de ekonomik şiddete girer”

Kadınlara karşı şiddet ile aile içi şiddete ilişkin yasa tasarısının tartışmaları dün Meclis’te başladı. Yasa tasarısı İstanbul Anlaşmasının öngörülerini ve faillerin cezalarının kararlaştırılmasında rol oynayacak olumsuz faktörleri de içeriyor. Yasa tasarısına göre her türlü aile içi şiddet olayı mahkûm edilirken ekonomik ve psikolojik şiddet gibi yeni suçlar da ekleniyor.

Adalet Bakanı Emili Yoliti Meclisin İnsan Hakları Komisyonunda konuşurken kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin Kıbrıs’ta sürekli bir artış gösterdiğini ifade etti. Bakana göre şiddetin artmasında hem Kıbrıs’ta hem dünya çapında pandemi koşullarının da etkisi oldu.

Emili Yoliti son 20 yıl içinde Kıbrıs’ta 40 kadının öldürüldüğünü söyledi ve hemen hemen tüm cinayetlerin eş, hayat arkadaşı ya da yakın aile fertlerinden birisi tarafından işlendiğini dile getirdi.

- “Kıbrıslıların sağlık profili”

Son on yılda Kıbrıs’ta görülen en sık ölüm nedenlerinde bir değişiklik görülmedi. İlk beş ölüm nedenini kalp damar hastalıkları, beyin kanaması, diyabet, akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları oluşturuyor

Filelefteros:

- En nihayet hellimin korunmasında dönüm noktası olacak gün geldi – Komisyon’un mührüyle Kıbrıs patenti

Hellim konusunda hiçbir soru işareti kalmadı. Dünden itibaren Avrupa Komisyonunun oy birliğiyle hellimin CİT ürünü olarak kabul edilmesi resmen kesinleşti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dünü ülkemiz için dönem noktası olarak nitelerken peynir imalatçıları ve inek besicileri saflarında tedirginlik hüküm sürüyor.

Bu önemli gelişmeyi selamlayan Anastasiadis “Bu gün Hallumi – Hellim ve ülkemiz için bu bir dönüm noktasıdır. Bu Kıbrıs ürünü AB tarafından CİT ürünü olarak tescilledi. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk üreticilerimiz için ulusal ürünümüzün korunmasına ve ihracatına yönelik büyük perspektifler doğuyor” dedi.

- “Lefkoşa’nın merkezine ilişkin tartışmalar başlıyor - Maliye Bakanıyla müdahil taraflar arasında görüşmeler”

Maliye Bakanı Konstandinos Petridis başkentin merkezinin kalkındırılmasına yönelik plan çerçevesinde ilgili taraflarla görüşmelerine bugün başlayacak. Maliye Bakanlığında yapılacak olan ilgili toplantıda Lefkoşa Ticaret ve Sanayi Odası, Kaldırım Derneği, Kıbrıs Dükkan Sahipleri Derneği PASİKA ve Kıbrıs Esnaf ve Zanaatkarlar Odası POVEK katılacak. Maliye Bakanının ilgili görüşmeleri devam edecek.

Bakan Mimarlık Fakültesinin Faneromeni Okuluna taşınmasının öğrenci yurtlarının inşa edilmesi yanısıra Lefkoşa’nın merkezinde faaliyet gösterme arzusu duyan işadamlarına yönelik bir destek paketi de içerdiğini ifade etti.

Son Güncelleme: 30 Mart 2021 - 15:54

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand