basın özetleri 03.03.21

Kıbrıs Rum gazetelerinin bugünkü ana haberlerini Pandemiyle ilgili son durum, Hükümetin Avrupa Kalkınma Fonundan alınan paraların değerlendirilmesi planı ve EasteMed Boru Hattıyla ilgili gelişmeler oluşturuyor.

Filelefteros’la başlıyoruz.

Filelefteros gazetesi ana haberini “1 milyar 200 milyon avro böyle dağıtılacak – Filelefteros Hükümetin Avrupa Kalkınma Fonundan alınan paraların değerlendirilmesi planını açıklıyor – 509 milyon ekonominin sağlamlaştırılmasına, 422 milyon da yeşil ekonominin geliştirilmesine gidecek” başlıkları altında veriyor.

İçeriğine bir göz atalım:

Ocak ayında Avrupa Komisyonuna gönderilen, bu aşamada ise kesinleştirilmesi amacıyla devlet yetkilileri ve partilerin teknokratlarının üzerinde çalıştığı “Kalkınma Fonunun değerlendirilmesi Kıbrıs Planı” ekonominin sağlamlaştırılmasına 509 milyon avro ayrılmasını öngörüyor. Yeşil ekonomiye yatırım ve destek önlemleri için 422,5 milyon avro ayrılıyor. 122,5 milyon avro iş alımı, eğitim ve insan kaynaklarına gidiyor. 95,5 milyon avro dijital ekonomiye geçişe, 78,5 milyonsa kamu sağlığına ayrılarak devlet hastanelerinin desteklenmesine ve COVİD 19 pandemisiyle mücadeleye verilecek.

Plan üzerinde şu anda çalışılmakta olduğu ve partiler arası müzakereler yapıldığı için nihai planda bazı değişikliklerin yer alması olası. Nihai plan Nisan ayında Avrupa Komisyonuna gönderilecek ve Temmuz ayında da Avrupa Konseyinin onayına sunulacak.

Hükümet kamu sağlığına ayrılan 78,5 milyon avroyla Genel Sağlık Sistemi YESİ hizmetlerinin hızlı çalışması doğrultusunda önlem almayı tasarlıyor. Bunun yanısıra altyapılar oluşturulacak, hastaneler daha rekabetçi olabilmek ve gelecekte olası pandemi durumlarıyla mücadele edebilir hale getirilmek için yeni donanım ve çağdaş sistemlerle güçlendirilecek.

*

Alithia ile Politis gazeteleri ana haberlerini pandemiyle ilgili duruma ayırmış.

*

Alithia gazetesi ana haberini “Okullarda durum vahim! – Artan yeni vaka sayısı kaygılandırıcı – Limasol okullarında beş bulaş zinciri – Okul müdürlükleri öğrencilere rapid testsiz sınıfa girme izni vermedikleri takdirde tepkiler olacağına ilişkin tehdit ediliyor” başlıkları altında veriyor ve şöyle yazıyor:

Öğrenciler ve öğretmenler arasında da kaydedilen korona virüs vakalarının ardından okullar patlamaya hazır bomba gibi. Sağlık Bakanlığının rapid test yaptırmayan öğrencilerin sınıfa alınmayıp eve gönderilerek internet vasıtasıyla eğitim alması kararı velilerin tepkilerine neden oldu. Veliler okulları böylesi bir durum karşısında protesto eylemleri gerçekleştirmekle tehdit etti. Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Themis Poliviu karakteristik olarak şöyle konuştu: Müdür meslektaşlarımızdan öğrenci velilerinin okula telefon ederek tehdit ettiklerine dair bilgiler aldık. Veliler Pazartesi günü çocuklarının rapid test yaptırmadan okula gideceğini, sınıfa alınmamayı kabul etmeyeceklerini ve protesto eylemlerine başvuracaklarını söylüyor.

Bu arada korona virüs yeni vakalarında görülen artış yetkilileri de kaygılandırdı. Önlemlerin gevşetilmesi yerine sıkılaştırılması olasılığı tartışılıyor.

*

Politis gazetesiyse aynı konuya ilişkin ana haberini şu başlıklar altında veriyor:

“Sağlık sistemi dayandığı sürece kapanmıyoruz – Son günlerde vaka sayısının artması şimdilik önlemlerin gevşetilmesi kararlarını etkilemiyor”

Haberde şöyle yazıyor:

Dün Sağlık Bakanı ile epidemiyologlar arasında yapılan toplantıda, son günlerde görülen vaka artışlarının sağlık sistemini etkilememiş olması nedeniyle, önlemlerin gevşetilmesi planının devamına yönelik yeşil ışık yakıldı.

Aşıların hastaların tedavisinde ve ağır hastalanma vakalarının görülmemesinde yardımcı olması nedeniyle önlemlerin aşamalı olarak gevşetilmesi konusunda aşı önemli rol oynuyor.

Dün 52 yaşında, başka hastalıkları olmayan bir hasta öldü ve 288 yeni vaka kaydedildi. Bununla birlikte pozitiflik oranı güvenlik sınırı olarak kabul edilen yüzde birin altında seyrediyor.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “dörtlü işbirliklerinde çatlaklar – EastMed Boru Hattı Mısır’dan geçecek – Lefkoşa Mitsotakis’in yeni fikrinden rahatsız - Kıbrıs kayıpta… Mısır jeopolitik kazanç sağlayacak” başlıkları altında veriyor.

Şöyle yazıyor:

Atina’nın Vima gazetesinde yer alan El Sisi, Mitsotakis ve Netaniahu arasında EastMed boru hattının Kıbrıs sorunu ve Türkiye nedeniyle sorun oluşturan Kıbrıs’tan geçmesi fikrinden vazgeçilerek Mısır’dan geçirilmesine ilişkin görüşmelerin yapıldığı haberi Lefkoşa’da bomba gibi patladı. Güvenilir kaynaklara göre Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti dörtlüdeki partnerleri ve özellikle de Yunan Başbakanı Mitsotakis’in tutumundan son derece rahatsız oldu. To Vima gazetesi, ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, olayı, planda değişiklik yapılması şeklinde bir konu gündemde yokmuş gibi göstermeye çalıştığını yazıyor. Uluslararası konular uzmanı Dr Haralambos Ellinas Haravgi’ye “söz konusu çalışma siyasi karakterli bir çalışmadır” dedi.

El Sisi-Mitsotakis fikri olarak adlandırılan öneriye göre boru hattı İsrail’in Leviathan parselinden hareket edecek, ancak ardından Kıbrıs’tan geçmek yerine Mısır’a yönelecek. Mısır-Libya sınırına kadar olan kara mesafesinden sonra ise sınırlandırılmış Mısır-Yunanistan münhasır ekonomik bölgesini geçerek Girit’e yönelecek. O noktadan sonra ise sıvılaştırılmış gaz olarak Avrupa’ya taşınacak.

To Vima gazetesinde yer alan habere göre EastMed planındaki değişiklik teklifi önce Al Sisi tarafından Kiriakos Mitsotakis’e götürüldü. Mitsotakis teklifi Netaniahu ve Anastasiadis’e iletmeyi üstlendi. Konu Mitsotakis’in Lefkoşa ve Kudüs ziyaretleri sırasındaki görüşmelerin gündemini meşgul etti ve ardından Anastasiadis-Netaniahu görüşmesinde de ele alındı. Daha sonra geniş bir Mısır kafilesinin Kudüs’ü ziyareti sırasında konuyla ilgili bilgiler ortaya çıktı.

Haralambos Ellinas Haravgi gazetesine bu planlamayla jeopolitik açıdan Kıbrıs’ın kaybettiğini ve Mısır’ın kazançlı çıktığını belirtti.

*

Gazetelerden diğer bazı haberler:

*

Filelefteros:

- Üç boyutlu iki toplumlu iki bölgeli federasyon - Britanya görüşmeler başlarken iki toplumlu iki bölgeli federasyon formülünü masaya koyacak

Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili yeni çabaya az kala Londra Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni yaklaşımını ortaya koydu. Dominik Raab Britanya’nın yeni çabaya iki toplumlu iki bölgeli federasyon formülüyle başlanmasını desteklediğini belirtti. Kıbrıs Rum tarafı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünün netice olması gerektiğini savunurken Türkiye bu konuyu gündem dışı bırakıyor.

- Sahiller 10 otele tapulandı

Toplamda on otel, binalarının önündeki sahili kullanıyor. Bunlardan bazıları 100 yıldır bu işi yapıyor. Otellerden 9’u Limasol’da bir tanesi ise Baf’ta.

- “Kutsal Sinod Şeytan’ın iptal edilmesini talep etti”

Kıbrıs Kilisesinin Kutsal Sinod’u Örovizyon Şarkı Yarışmasında Kıbrıs’ı temsil etmesi üzere seçilmiş Şeytan adlı şarkıya KRYK Yönetim Kurulu’nun verdiği onayı geri almasını istedi. Buna paralel olarak Kutsal Sinod şarkının geri çekilmesini ve onun yerine “ülkenin tarih, kültür, gelenek ve taleplerini” ifade eden bir şarkının gönderilmesini talep etti. İlgili açıklamada “binlerce insanımız her gün haklı taleplerini ifade etmek için Başpiskoposluğa telefon ediyor” deniyor.

*

Alithia gazetesi:

- “Omorfo Metropolitinden El Diablo’ya karşı vaaz”

Omorfo Metropoliti Neofitos’un kilisede inananlara verdiği vaazında söyledikleri arasında, Şeytan’ın, planlarını kendisine açıkladığını da söyledi. “Avrupalıların çoğu, günümüzde şeytan güçleriyle hareket ediyorlar. Kurnazlıklarıyla bize de boyun eğdirmek istiyorlar”, dedi.

- “Yoğun diplomatik hareketlilik”

27-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan Kıbrıs sorunuyla ilgili resmi olmayan beşli konferans öncesinde yoğun diplomasi görülüyor. Kısa süre içinde AB Yüksek yetkilisi Josep Borel ve BMGS’nin Kıbrıs sorunu danışmanı Ceyn Hol Lut Kıbrıs’a bekleniyor. Cumhurbaşkanı Perşembe günü Alman Şansölyesi Angela Merkel ile bir tele-görüşme gerçekleştirecek. Britanya Dışişleri Bakanı iki bölgeli iki toplumlu federasyonu başlangıç noktası olarak nitelendirdi. Raab esneklik ve pragmatizm ihtiyacından söz etti.

- Aya Napa marinasıyla ilgili dosya Sayıştay Başkanına teslim edilecek

Haravgiden bazı başlıklar:

- Bankalar tüketicilerin sorumlulukları ve zorunlu satışlarda sınır tanımıyor

Dün Meclise sunulan veriler bankaların kontrolsüz davranış biçimiyle keyfiyetini ama aynı zamanda da Hükümetin tüketici haklarını korumaya ilişkin sorumluluklarını yerine getirmek konusunda ağırdan alarak hareket ettiğini ortaya koyuyor. Hükümet bankaların isteklerini karşılamakta jet hızıyla hareket ederken tüketici haklarını korumak konusunda kaplumbağa gibi gidiyor.

- Hükümet yerel toplumlara söz hakkı veren referandumlara hayır diyor

- Makamlar cinsel taciz şikâyetleri konusunda elini çabuk tutmaya çağrıldı

- Örovizyonda Kıbrıs’ı temsil edecek parça değişmeyecek. Kıbrıs El Diablo ile yarışmaya katılacak.

*

Son Güncelleme: 04 Mart 2021 - 13:39

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand