Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 29.03.21

Kıbrıs Rum toplumunda bir kadın cesedinin bulunması konusu geçen hafta medyayı meşgul etti. Hristalla Hacidimitriu Filelefhteros gazetesinde olayın ona düşündürdüklerini her zamanki yalın ve gerçek diliyle kaleme aldı. En azından konuya kafa yormak isteyenleri düşündürebilecek, söz konusu makale şöyle:

Başlık: Bir kadın ortadan kaybolduğunda

24 Mart 2021, Filelefteros

Bir kadın cesedi daha. Bu kez, belki de faili ortaya çıkarabilecek bir battaniyeye sarılmış, ırak bir alana gelişigüzel gömülmüştü. Cesedin durumu, ölümün günler, belki haftalar öncesinde gerçekleştiğini gösteriyordu. Ama onu arayan olmamıştı. Yokluğu fark edilmeden geçmişti. Zira evinden, yakından çok uzaklarda yaşıyordu. Çalışmak amacıyla buraya gelen insanların mesai saatleri bittiğinde görünmez oldukları bir yerde. Yerlilerin yaşamlarıyla hiçbir noktada kesişmeyen paralel bir evrende. Ortadan kaybolduklarında komşuları bunu fark etmez. İşvereni, başka bir yere gittiğini düşünür. Ev sahibi de aynı şeye inanır, hatta aldatıldığını hisseder. Tanıdıkları, belki de gerçeği gizlemek isteyen katil tarafından söylenmiş herhangi bir şeye kolayca inanır. Kilometrelerce uzaklıktaki ailesi, insanını aramak için nereye başvurabileceğini bilemez. Bir insanın ortadan kaybolduğunu ortaya çıkarabilecek tek şey tesadüfi bir olay olabilir ancak. Fotoğraf çekmek için terk edilmiş bir madeni ziyaret etmek, bir tarlanın sürülme zamanının gelmesi gibi. Ve o zaman yollarımız kesişir. Ama sadece çok kısa bir süre için; bir haberin okunması için gerekli olan zaman kadar.

Pazar günü meslektaşım Marios Dimitriou, çaresizlik içinde hayatına son veren 17 yaşındaki Mohamed Dahir'i bir kez daha andı. Dahir, Türkiye ve işgal altndaki bölge üzerinden gelmiş Somalili refakatsiz bir çocuktu. Kendisinin de belirttiği gibi babasının öldürülmesinden sonra ve köktendincilerin askeri saflarına girmek zorunda kalmamak için ülkesini terk etmişti. Amacı akrabalarının bulunduğu İngiltere'ye gitmekti. Kıbrıs'ta bir gençler yurdunda ağırlandı önce, ancak gerçek yaşını gizlediğine karar verilmiş ve bu nedenle yurttan atılmış, buna paralel olarak da sığınma başvurusu da reddedilmişti. Mohamed yapyalnız ve çaresizdi. İngiltere'ye gitme ve orada ailesiyle yeniden bir araya gelme umudu yok olmuştu. Böylece bir gece televizyon kablosunu boynuna geçirdi ve başka iki gençle birlikte kaldığı dairede, hayatına son verdi. Larnaka'daki Müslüman mezarlığına gömüldü. Çocuğun öyküsü Kıbrıslı bir genci ve somut olarak da Nikos Afxentiou’yu derinden sarstı. Ona adının yer aldığı gerçek mezar yaptırdı ve etrafına gölge edecek birkaç ağaç dikti. Nikos Afksendiu’nun bu genele istisna oluşturan hareketi ölümden sonra Mohamed’e açılmış bir kucaktı. Yoksa kural ister kadın olsun ister erkek bu insanların yoklukları fark edilmeden ortadan yok olmasıdır.

Son Güncelleme: 29 Mart 2021 - 14:03

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand