basın özetleri 29.03.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ana haberleri pandemik durum ve önlemler, Cenevre beşli konferansı ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun eleştirel açıklamaları oluşturuyor.

*

Beşli Konferans’ın başarılı sonucu için istikrarla çalışmalıyız manşetiyle Kıbrıs sorunu için yapılacak olan resmi olmayan beşli toplantıyı ana haber yapan Haravgi gazetesi:

Haberin alt başlıkları “Averof Neofitu yeni bir Helsinki görüyor – AKEL: Yönetenlerin geliştirdiği aşırı beklentilerin bıraktığı acı tadı unutmamak lazım” şeklinde.

Haberde şöyle yazıyor:

Averof Neofitu 27 AB liderinin Türkiye’ye yönelik açıklamalarını Kıbrıs’ın AB üyeliği yolunu açmış olan yeni bir Helsinki olarak değerlendirdi.

Baf’ta konuşan Neofitu AB açıklamasının Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi yolunda büyük öneme haiz olduğunu ifade etti.

AKEL politbüro üyesi Eleni Mavru Neofitu’nun açıklamalarını değerlendirdiği açıklamasında ise “Yönetenlerin 2019 yazında Türkiye’ye karşı yaptırımlara ilişkin geliştirdiği aşırı beklentilerin bıraktığı acı tadı unutmamak lazım” dedi.

Siyasi analizcilere göre DİSİ Başkanı son dönemde partisinin çözüm çabalarında başrolü üstlendiği izlenimini yaratmaya çalışıyor. Hâlbuki Kran Montana başarısızlığından BMGS’nin beşli konferans ilanına kadar olan dönemde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in açıklamalarına karşı kâh lehte kâh aleyhte açıklamalarla bir gelgit dönemi yaşıyordu.

Averof Neofitu liderlerin açıklamasını idealleştirmek uğruna “27 AB liderinin evvelsi günkü kararı Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi yolunda yeni bir Helsinki teşkil ediyor” dedi.

Neofitu “Türkiye’nin önünde Kıbrıs sorununda ilerleme sağlamak ve bu çerçevede bizim de Türkiye’nin Avrupa geleceğini desteklememiz için iyi niyet göstermesi konusunda Temmuz ayına kadar bir dönem var. Aksi takdirde, Türkiye uzlaşmaz tavrını sürdürürse eğer, alınacak önlemler Türkiye’nin gerçekten canını yakacak nitelikte olmalıdır” diyen Neofitu “bizim ulusal önceliğimiz bu değildir” şeklinde ekledi.

AKEL adına bu açıklamaları değerlendiren Eleni Mavru “beşli olmayan konferansın Haziran ayında yapılacak Avrupa Konseyi toplantısından önce olacağını unutmamak lazım. Avrupa Konseyi o zaman Türkiye’nin tutumunu göz önünde bulundurmak zorunda olmakla birlikte Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in resmi olmayan konferansta takınacağı tavır da kararlar bakımından belirleyici olacak. Özellikle AB için Türkiye ile karşılıklı yarara sahip bir ilişkinin geliştirilmesinin stratejik önem taşıdığının apaçık olduğu bir dönemde.

Haravgi gazetesi Kıbrıs Türk toplumundaki Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları da “Akıncı ve Özersay işgal altındaki bölgenin ilhakına karşı – Akıncı iki devlet çözümünün kamufle dilmiş ilhak olduğunu belirtti – Ertuğruloğlu: Kıbrıs’ta iki devlet tartışılmaz bir gerçekliktir” başlıklarıyla veriyor.

*

Alithia gazetesi de Averof Neofitu’nun Baf açıklamalarını ana haber olarak veriyor.

Manşet: Averof’tan mentalitelerimiz hakkında acı gerçekler

Üst ve alt başlıklarsa şöyle:

DİSİ Başkanı her şeyin sıfırlanmasına ve çıkarcılığın her şeyin üstünde olmasına değindi – “Ne zaman büyük bir ulusal başarı söz konusu olsa birileri boru çalıyor. Halkça sevineceğimiz yerde, bu ülkenin büyük başarılarının altını oymaya çalışan azınlık galip geliyor.”

Haberde şöyle yazıyor:

Averof Neofitu dün yaptığı açıklamalarında Kıbrıslıların ve özellikle de siyasi partilerin sahip olduğu mentalite hakkındaki acı gerçekleri dile getirdi. Büyük başarılarımıza halkça sevineceğimiz yerde, her şeyi sıfırlayan partisel ve kişisel çıkarlar uğruna azınlık bu ülkenin büyük başarılarının altını oymakla galip geliyor diyen DİSİ Başkanı bu görüşünü desteklemek amacıyla yakın geçmişten iki başarıya dair örnekler verdi: İlki Kıbrıs Üniversitesi Mimarlık fakületesinin tarihi Faneromeni Okulunun binasına taşınması kararı, ikincisi ise Brüksel’in hellimin koruma altına alınmış ürün olarak tescillemesi kararıdır, dedi.

*

Sevgili dinleyenler Politis ve Filelefteros gazeteleri pandemik durumla ilgili gelişmeleri ana haber yapmış.

Filelefteros’un başlıkları şöyle: Gordion düğümleri çözülüyor – Korku ve çekincelerin önlenmesi amacıyla okullarda bugünden itibaren burun testleri başlayacak – Limasol ilkokul ve ortaokullarının derhal açılması konusu masada

Haberde şöyle yazıyor:

Bugünden itibaren okullarda ve test birimlerinde öğrenci ve gençlere burun testleri yapılmaya başlanıyor. Sağlık Bakanlığı uzun tartışmalardan sonra dün özellikle çocuklar ve bu test konusunda rahatsızlık duyanlar için daha kolay testler yapılmasına yeşil ışık yaktı. Bugün liselerde başlayacak olan yeni uygulamanın ilk aşamada çocuklara yönelik olacağı açıklandı. Bakanlık bu yolla çok sayıda öğrenci ve velinin teste karşı olan tepkilerinin azalacağını tahmin ediyor.

*

Politis gazetesi ana haberini “Dikkatli adımlarla yeni gevşemeler – Ülkenin pandemik durumu hâlâ kırmızı noktada” başlıklarıyla veriyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:

Son günlerde yeni vaka ve hasta sayısında kaydedilen istikrar 1 Nisan’dan itibaren daha fazla gevşeme getirmeyecek. Kesin olan tek şey öğrencilerin okullara döneceği. İlgili kararlar Çarşamba günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında alınacak.

Avrupa ülkelerinin aşılama programları kaplumbağa hızıyla devam ediyor. Epidemiyologlar aşılananların sayısının artmasıyla Paskalya’dan sonra daha çok önlemde gevşetme yapılmasını umuyor.

19 bin diyabet ve obezite hastasıyla aşı portalı bugün açılıyor. Sağlık Bakanlığı hafta sonu yeni yaş grupları için de yeni randevuların açılacağını açıkladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri böyleydi:

Diğer bazı haberler:

*

Politis:

- “Larnaka: Petrol depoları sökülüyor”

Larnaka’nın sahil cephesindeki petrol depolarının sökülmesi çalışmaları başladı ve yaz sonuna kadar biteceği tahmin ediliyor. Petrol depoları yanısıra ofis, depo ve denizaltı boruları da bölgeden kaldırılacak. Larnaka sahilinde 3 kilometrelik bir alana açılıyor.

- “Limasol Limanı: Özelin elinde dört yıl”

Limasol limanının özelin elinde olduğu dört yılın sonunda rakamlar ticari konteyner sayısında düşüş saptanırken

Devletin gelirinin önemli ölçüde arttığını gösterdi. Limanı işleten Kıbrıslı işletmeciler aşırı fiyatlandırma konusunda şikâyet ederken hızlı hizmet de pozitif elde edimler arasında yer alıyor.

- “Yeroskipu turizm bölgesine bağlanıyor”

Planlanması 20 yıl önce başlamış olan Yeroskipu birleştirici yolunun son çalışmaları yürütülüyor. Yolun Haziran ayında teslim edilmesi bekleniyor.

Filelefteros gazetesi:

- 5+1’in hazırlanmasına ağğırlık veriyorlar – Lut Nisan ayının ilk 15 günü içinde adaya gelecek

Cenevre resmi olmayan toplantısına hazırlıklar Kıbrıs’taki iki tarafın ve olaya müdahil olan tarafların gündeminde. 5 ile 15 Nisan arasında Ceyn Hol Lut’un adaya gelmesi bekleniyor. Beşli toplantıda AB’nin üstleneceği rol beklemede

- “Kıbrıs Cumhuriyetini küçük düşürdü”

“Os dame – (Buraya kadar)” platformunun “güney hükümetinden” söz etmesi karışıklık yarattı. Siyasi güçler ve genelde toplum söz konusu ifadeyi kınadı ve “Kıbrıs Cumhuriyetini küçük düşürdüğü” belirtildi. DİSİ, AKEL ve başka siyasi güçler konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

- “Pandemi fuhuşa hizmet etti”

Polisin İnsan Ticaretiyle Mücadele Birimi pandeminin fuhuş kurbanlarının tespit edilmesi ve insan ticareti vakalarının araştırılmasına yönelik olarak ilgili makamların çalışmalarını da olumsuz etkilediğini açıkladı.

- “Otelciler yerli turizme ve İsraillilere bel bağladı – Kıbrıslı sakinlere yönelik konaklama yasağının kalkacağını umut ediyorlar – Şimdilik turistik konaklama yerlerinin yüzde 95’i kapalı

- “Bir köpeği kurtarmak için uçuruma yuvarlandı”

27 yaşındaki bir genç köpeğini düştüğü yerden kurtarmaya çalışırken uçuruma yuvarlandı. Hastaneye götürülen gencin sadece kolunun kırıldığı tespit edildi.

Haravgi gazetesi:

- “Dün koronavirüs nedenli iki ölüm ve 326 yeni vaka kaydedildi. Ölenlerin sayısı 252’ye yükseldi”

- “Son evlerine teslim edildiler”

EOKA-B tarafından katledilen 5 Kıbrıslı Türk daha tespit edildi

- “Avrupalılar arasında yeşil pasaport konusunda koordinasyon”

Ve son olarak da Alithia

- “Güneydeki Hükümet” ifadesi – “Os dame” platformuna ve AKEL’e yönelik yaylım ateşi

“Os Dame” hareketinin “Güneydeki Hükümet” ifadesi siyasi partilerin ve politikacıların tepkilerine neden oldu. Ateş “Os dame”yle aynı çizgide hareket eden AKEL’i de buldu”

- “Britanyalı turistler bloke edildi – Bugünden itibaren Britanyalılara yurt dışında tatil yapmanın cezası 5 bin lira”

Sunday Times Johnson Hükümetindeki sağlam kaynaklarına dayandırdığı haberinde Britanyalıların Ağustos ayına kadar yurt dışında tatil yapmasının olanaksız olduğunu yazdı. Gazeteye göre Boris Conson’un 29 Mart itibarıyla yurt dışında tatil vaadi artık geçersiz. 17 Mayıs da olası bir senaryonun dışında. En mümkün senaryo Ağustos ayı gibi görünüyor.

- “Aşılanmış geçmişli ikinci ölüm”

Sağlık Bakanlığı dün 326 yeni koronavirüs vakası kaydedildiğini açıkladı. Aşılanmış ikinci bir şahsın da öldüğü bildirildi. Temkinli gevşemeler konusu Çarşamba günü ele alınacak.

Son Güncelleme: 29 Mart 2021 - 14:00

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand