Basın Özetleri 25.03.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Çocuklar üzerinde ciddi etkiler

“Bilim insanları, salgınla başa çıkma stratejisinin değişmesi gerektiği konusunda uyarıyor” alt başlıklı haberde, bir yıllık salgın hastalık süreci ve deneyimlerin ardından şimdi, bilim insanları tarafından, krizle başa çıkmaya yönelik farklı yaklaşımların gündeme getirildiği belirtildi. Haberin detayında, salgınla ilgili çalışma yürüten; Psikolojik Destek için Özel Komite başkanı Konstantinos Fellas ve Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı Konstantinos Tsiutis’in gazeteye vediği röportajda, "Salgınla ilgili zihniyet ve algıları değiştirme zamanı"’nın geldiğini vurguladığı aktarıldı. Her iki bilim insanının da kendi pozisyonu ve bilgi birikimiyle ilgili uyarılarda bulunduğu, bu çerçevede Konstantinos Fellas’ın "Durum düzgün bir şekilde değerlendirilmezse, okuma yazma bilmeyen bir nesle sebep oluruz.” dediği, Konstantinos Tsiutis’in ise, "Doktorlar olarak, uzun süreli kapanmanın sonuçlarından hali hazırda korkuyoruz" dediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Konstantinos Fellas'ın "önlemleri aldık ve insanı unuttuk" diyerek, kesinlikle sağlık kısmı dışında, tedbir ve kısıtlamalardan uzaklaşmamız gerektiğini savunduğu ve “Şimdiye kadar sadece rakamlar vererek, önlemler alıyor ve açıklıyoruz, bunu değiştirmeliyiz” dediği aktarıldı. Öte yandan, "Bilgi ve deneyim önemli bileşenlerdir" diyen Konstantinos Tsiutis’in, "Önümüzdeki yıllarda çocukların uzun süreli kapanmanın etkileriyle uğraşmak zorunda kalacağımızdan ve bu etkilerin psiko-sosyal gelişimin kısıtlanması, çocukluk obezitesi gibi sorunları getireceğinden korkuyoruz" dediği ve salgınının artık bireysel epidemiyolojik gözlemlerle sınırlı kalmadan bir halk sağlığı stratejisi olarak ele alınması gerektiğini vurguladığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Türkiye konusunda Avrupa denge çalışmaları

“Avrupa Birliği'nin "27 " üyesinin son ortak açıklaması öncesi arka plan” üst başlığıyla verilen haberde, Avrupa Birliği üyesi 27 ülke arasında, Türkiye Ortak Bildirisi'nin son metniyle konusunda taslaklar üzerinde tartışmalar ve farklılıklarla ilgili istişarelerin, dün de devam ettiği vurgulandı. Haberin detayında, geçtiğimiz Pazartesi günü Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının sona ermesinin ardından, 27 üye ülkenin ortak bildiri taslağının hazırlanması için arka planda istişarelere başladığı, Salı sabahı gün ışığına çıkan ilk taslağın yalnızca Lefkoşa'yı değil, diğer bazı üye devletleri de tatmin etmediği belirtildi. Lefkoşa'nın konuyla ilgili tepkisinin Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Dışişleri Bakanları Konseyi sonrası sunulan raporunun altında yatan felsefe ve mantığı ya da onu takip eden tartışmaları yansıtmadığına odaklı olduğu ve özellikle Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin, önümüzdeki Haziran ayında Avrupa Konseyi'nin dönüm noktası göz önüne alındığında, Türkiye ile gündemin anahtarı olduğunun altını çizmek istediği aktarıldı. Öte yandan; Almanya, İtalya, İspanya ve diğer bazı ülkeleri içeren bir grup üye devlet,n, yakın gelecekte olumlu bir Avrupa Birliği - Türkiye gündemini teşvik etmek amacıyla ortak bildirinin son metnine daha olumlu bir yaklaşım için baskı yaptığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca, 20'ye yakın ülkenin iyileştirmeler önermesi üzerine, olumlu bir gündemin kilidini açmak için Türk hükümetinin karşılaması gereken koşullara vurgu yaparak, yeni bir taslak hazırlanmakta olduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Aşırı banka masrafları nedeniyle blok

Kıbrıs İşçi Konfederasyonu ve Maliye Komiseri Pavlos Ioannou arasında işbirliği” alt başlıklı haberde; tüketicilerin aşırı banka masrafları sorununa bir çözüm bulma ihtiyacına Kıbrıs İşçi Konfederasyonu’nun destek vererek, Maliye Komiseri Pavlos Ioannou ile işbirliği içinde olduğu belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs İşçi Konfederasyonu ve Pavlos Ioannou’nun, bu sıcak konuyu tartıştığı ve bankaların tekel rejiminden kurtulmak için tüketiciyi koruma politikalarını güçlendirme ihtiyacı üzerinde anlaştıkları ifade edildi.

  • Mitsotakis ve Anastasiadis’in mesajı

“Beşli konferansa Avrupa Birliği’nin katılımı” alt başlığıyla verilen haberde; Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdiği toplantıda; Avrupa Birliği’nin Gayri Resmi Beşli Konferansa katılımı, Kıbrıs'taki çağdışı garantörlük sisteminin kaldırılması ve Türk askerinin geri çekilmesi konularında Atina ve Lefkoşa'nın ortak tutumunun yeniden teyit edildiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler’den adada bölünmeyi önlemek için ortak hareket

“AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun; Mustafa Akıncı, Cemal Özyiğit ve İzzet İzcan ile önemli temasları” alt başlığıyla verilen haberde; Cenevre'de gerçekleşecek gayri resmi konferanstan olumlu bir sonuç alabilmek için her iki tarafın birlik çalışarak, işbirliğini güçlendirmesi gerektiği vurgulandı. Haberin detayında, Türk tarafının daha önce kararlaştırılan çerçeveye geri dönmesi konusunda zorlanması için girişimlerde bulunulduğu, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin buluşabileceği tek çözüm yolunun İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon temelinde siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm olduğu aktarıldı.

  • Ebeveynler, çocukların derhal okula dönmelerini talep ediyor

Haberde; Limasol bölgesinde ilköğretim okulunda eğitim gören öğrencilerin velilerinin, çocuklarıyla birlikte protesto gösterisi düzenlediği belirtildi. Haberin detayında, protestocuların dün "eğitim bölge ayrıcalığı olmaz", "çocuklarımızın mağduriyetine hayır” ve “öğrencilere karşı çifte standarta hayır" sloganıyla Limasol bölgesindeki ilkokulların kapatılmasını protesto ettikleri ifade edildi.

Son Güncelleme: 25 Mart 2021 - 14:34

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand