basın özetleri 24.03.21

Alithia gazetesi ana haberinde rapid testlerin güvenirliğini sorguluyor.

Rapid testler güvenilir midir? – Kuşkular gittikçe artıyor – Hızlı antijen deteksiyonu yöntemiyle yapılan koronavirüs testlerine olan güvensizlik artıyor. Öğrenciler, Sayıştay Başkanı ve Andreas Papandreu havacılık üssündeki yanlış sonuç veren rapid testler örneğinden sonra dün de Hükümet yetkililerinden bazılarını karantinaya gönderen Viktoras Papadopulos’un yanlış rapid testi üzerine soru işaretleri arttı.

Antijen deteksiyonu yöntemiyle yapılan hızlı testler sonuçta güvenilir midir? Bilim adamlarına göre güvenilir, ki bu, genel nüfusun test edilmesinde kullanılması sonucunu getirdi. Yurttaşların rapid testlere olan güveni ise sosyal medyadan da anlaşıldığı gibi son derece düşük. Eğer rapid testler geçekten güvenilir değilse günlük yeni vakaların yüksek çıkmasının nedeni bu olabilir mi?

*

Politis gazetesinin ana haberi Kıbrıs Gençler Senfoni Orkestrasının Sanat Müdürü hakkında Sayıştay’ın soruşturma başlatması olayı oluşturuyor.

Başlıklar şöyle:

DİKO’nun seçkin adayından seçkin usulsüzlükler – Sayıştay Başkanı Kıbrıs Senfoni Orkestrası Kurumu İSOK’ta Yorgos Kunduris tarafından yapılan skandal niteliğinde uygulamalar tespit etti

Haberde şöyle yazıyor:

DİKO’nun seçkin adayı ve aynı zamanda “Rus partisi” EOP’un da Başkanı olan Kıbrıs Gençler Senfoni Orkestrası Sanat Müdürü Yorgos Kunduris Sayıştay’ın raporunun odağında.

Az kişiye ödenek verme, resmi kararlar olmaksızın alınan binlerce liralık kararlar, Senfoni Orkestrası Yönetim Kurulu tarafından tutanak tutulmadan ve şeffaflık olmadan yapılan toplantılar Sayıştay’ın raporundaki bulgulardan bazılarını oluşturuyor.

İSOK’un hukuki danışmanını değiştirdiler. “Tasos Papadopulos” avukatlık bürosuna resmen görev verilmediği halde, hukuk ofisi, Yorgos Kunduris’in kuralları aykırı biçimde süresiz sözleşmeye alınması ile ilgili ekspertiz raporu hazırladı.

*

Haravgi gazetesi:

Gazete ana haberini “PEO’dan çalışanlara ve hassas gruplara destek verilmesine ilişkin 15 öneri – PEO Devleti sorumluluklarıyla karşı karşıya getirdi: “Kriz toplumun bütünlüğünü tehdit ediyor” başlıkları altında veriyor.

Gazete PEO’nun önerilerinden bazılarının ilgili yasal düzenlemelerin genişletilmesi ve asgari ücret ile faydalar hakkında üçlü bir mekanizmanın kurumsallaştırılması ve sosyal konut programlarıyla dar gelirli ailelere maddi yardım programlarının oluşturulması olduğu konusunu öne çıkarıyor.

PEO Genel Kurulunun açıklamasında “Hijyonomik krizin uzun sürmesinin çalışanlar ve hassas gruplar için zor bir baskı dönemine neden olduğu ve sosyal eşitsizliklerin daha da genişlemesi riskinin gözle görülür derecede olduğu” vurgulanıyor. Açıklamada “bu krizin de iş piyasasının daha da serbestleştirilmesi amacıyla kullanılması riski apaçıktır” deniyor.

*

Filelefteros gazetesinde “Lefkoşa’yı öğrenciler kurtaracak” şeklinde bir manşet yer alıyor.

Haber “Anlaşmaya varıldı. Mimarlık Fakültesi Faneromeni’de – Başpiskoposluk ve Belediye öğrenci yurdu hazırlayacak” alt başlığıyla veriliyor.

Haberin içeriğine bir göz atalım:

Kıbrıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Lefkoşa suriçi bölgesindeki tarihi Faneromeni okulu binasına taşınacak. Milyonlarca avroluk bir ekonomik paket eşliğindeki kararın bölgeyi öğrenci yurtları, üniversite öğrencileri, hizmet daireleriyle tamamıyla değiştireceği ve aynı zamanda da son yıllarda egemen olan gettolaşmış çehresine de bir ölçüde etki edeceğine dair değerlendirmeler yapılıyor.

Maliye Bakanı Konstandinos Petridis Filelefteros’a ulaşan ilgili bilgileri doğruladı ve ilgili beyannamenin önümüzdeki günlerde Maliye Bakanlığı, Başpiskoposluk, Lefkoşa Belediyesi ve Kıbrıs Üniversitesi arasında imzalanmasının beklendiğini ekledi. Petridis’in verdiği bilgilere göre sadece Faneromeni Okulu binasının onarımı 5 milyon avroya mal olacak. Başpiskoposluğa ait olan bina devlet tarafından en az 33 yıllığına kiralanacak ve Kıbrıs Üniversitesine tahsis edilecek.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesi:

- “Sağlık personelinin yarısı aşı olmayı reddediyor”

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumunun Basın Sözcüsü Haralambos Harilau’ya göre aşılanan sağlık personelinin sayısı toplamın sadece yüzde 50’sine ulaştı.

Harilau sorunun özellikle hemşireler ve diğer sağlık personeli arasında mevcut olduğunu ve aşılanmamış doktor oranının daha düşük olduğunu söyledi.

Harilau “Protokolleri uygulamanın tek başına yeterli olmadığını aşılanmanın gerekli olduğunu belirtmek istiyoruz. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu için sağlık personelinin aşılanması öncelik teşkil ediyor. Zorunlu olmamakla birlikte personelimize aşıyı yaptırması için sürekli çağrı yapıyoruz. Üzülerek söylüyorum ama ne yazık ki yüksek sayıda personelimizi aşılamayı başaramadık. Herkesin aşılanmakla kendini, ailesini ve hastaları koruduğunu anlaması lazım” dedi.

- “Dün bir ölüm ve 365 yeni vaka kaydedildiği açıklandı”

Dün Salı günü Sağlık Bakanlığı koronavirüs nihai nedeniyle bir kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre ölüm vakalarının toplamı 163’ü erkek, 83’ü kadın olmak üzere 246’ya ulaştı. Dün toplamda yapılan 36.702 moleküler ve antijen testi sonucunda 365 yeni vaka kaydedildi. Pozitiflik oranı yüzde 0,99 olarak tespit edildi. Hastanede tedavi altında olan hastaların sayısı 222 olup bunların 50’si yoğun bakımda bulunuyor.

Ve gazeteden bazı başlıklar:

- “Yarın tele-konferans yoluyla yapılacak olan Avrupa zirvesinde Biden de katılıyor – Türkiye’nin değerlendirilmesi Haziran ayına kaldı – Toplantı önergesinde Türkiye’ye teşvikler ve caydırıcı önlemler yer alıyor”

- “Yunan Devriminin 200. yıl kutlamaları – Yarın 25 Mart’ta Atina’da büyük askeri tören”

- Uzmanları yok saydılar, ortaokulları açmadılar

- Limasol metropoliti Covid-19 pozitif çıktı

- AKEL: Kıbrıs şiirinin ana direği Pavlos Lyasidis

*

Politis gazetesi:

- “AB Konseyi - Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs sorunuyla ilgili atıflarda değişiklik talep ediyor”

Avrupa Konseyi’nin ortak açıklama taslağı Kıbrıs Rum tarafını tatmin etmedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis pozitif gündemin Kıbrıs sorunuyla daha yakından ilişkilendirilmesini istedi. AB Borel raporunun mantığına uygun yeni ve değiştirilmiş bir taslak üzerinde çalışıyor.

Bu arada Filelefteros gazetesi de aynı konuda şöyle yazıyor:

- “27 liderin ortak açıklaması için maraton koşusu– Kuliste açıklama taslakları gidip geliyor”

25 Mart Avrupa Konseyi toplantısından sonra yapılacak olan ortak açıklama metninin hazırlanmasına yönelik yoğun kulis ve istişareler devam ediyor. Ana hedef açıklamanın Borel raporuna uygun olması. Açıklamanın ilk taslağının hazırlanmasına yönelik Avrupa Konseyi ve Komisyona 7 öneri ulaştı.

Politis’ten haberlere devam:

- “Tarlayı sürerken bir kadın cesedi buldular”

Dün Atienu sınırlarında yabancı bir kadının cesedinin bulunmasından sonra, kadınla aşk ilişkisi olduğu düşünülen 32 yaşındaki bir Mısırlı tutuklandı. Cesedin ileri derecede çürüme aşamasında olduğu açıklandı. Yapılan açıklamaya göre kadın haftalar belki de aylar öncesinde başka bir yerde öldürülmüş ve çok sonra bulunduğu yere götürülmüş olmalı. Önce Lefkoşa dışındaki bir kanalizasyon çukuruna gömülen cesedin, kokması üzerine, apar topar söz konusu tarlaya gömüldüğü düşünülüyor. Mısırlı şahsın tutuklanmasından sonra gece saatlerinde iki yabancı kişi hakkında daha tutuklama emri çıkarıldı.

*

Filelefteros gazetesi:

- “Kıbrıs’ın ilk Jeoloji ve Paleontoloji Merkezi Pano Arodes Köyünün eski ilkokulunda açılacak”

Akama yarımadasında ve somut olarak Pano Arodes Köyünde - Kıbrıs’ın ilk Jeoloji ve Paleontoloji Merkezi hakikat oluyor. Çalışma Avrupa Tarımsal Kalkınma Fonu’nun da katkılarıyla gerçekleşti. Merkez bu amaçla inşa edilen yeni bir binayla köyün eski ilkokulu binasının onarılması sonucunda oluşan bir komplekste yer alacak. Merkezde etkinlik ve projeksiyon salonları, soyunma odaları, hijyen mekânları ve daha başka amaçlı mekanlar bulunacak. Tüm mekânlar engelli kişilere erişim sağlama kriterlerine göre düzenlendi.

- “Laiki Yitonya’ya hayat öpücüğü – Bölgenin kalkınması ve hayata dönmesi amaçlı program taslağı hazırlıkları – Meclis stratejik plan talep etti”

- “Atmosfer tozdan temizleniyor – Meteoroloji Dairesi yüksek dağlık bölgelerde kar yağışı beklediğini açıkladı”

Atmosfer bugünden itibaren ve üç gün boyunca tertemiz ve partikül maddelerden arınmış olacak. Bununla birlikte mevsim normallerine kıyasla hava sıcaklığı düşük olacak ve yağış görülecek. Trodos tepelerinde kar yağışı bekleniyor.

Meteroroli Dairesi Müdürü Kleanthis Nikolaidis Filelefteros’a toz fenomeninin Kıbrıs’ı her yıl etkilediğini ve düşük basınçlar nedeniyle Sahra Çölünden toz taşındığını belirtti. Ancak iklim koşullarında görülen değişiklik, artık, kış ayları dahil yılın tüm mevsimlerinde Kıbrıs’ta toz fenomeninin yaşanmasına neden oluyor.

Bugün havanın yer yer yağışlı ve sağanak yağmurlu olması bekleniyor. Hava sıcaklığı ise normallerin altına düşecek.

Son Güncelleme: 24 Mart 2021 - 13:46

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand