Anastasiadis ve Mitsotakis görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Mitsotakis görüşme sonrası açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, adadaki mevcut kabul edilemez durumu ve Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve istikrarın yaygınlığını normalleştirmek amacıyla Yunanistan'ın Kıbrıs Cumhuriyeti'ne istikrarlı desteğinden özel olarak memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Başbakan Mitsotakis ile görüşmesinin, iki hükümeti koordine etmeyi, gayri resmi konferansın başarısını sağlamak için ortak eylemde bulunmayı ve Kıbrıs sorununu çözmeyi amaçlayan yeni bir Kıbrıs süreci için gerekli koşulları yaratmayı amaçladığını söyledi. Çözümün Kıbrıs Cumhuriyeti'nin gelişimini öngörmesi ve Birleşmiş Milletler kararlarından veya Avrupa müktesebatından sapmaması gerektiğini vurguladı.

Yunan hükümeti tarafından 1821 Devrimi'nden bu yana iki yüz yıl geçmesi nedeniyle düzenlenen kutlamalara katılmaya davet edilen ve Atina'da bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, ardından Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile Maximos Sarayı'nda yaptığı görüşmede, çağ dışı garanti sisteminin kaldırılması ve Türk askerlerinin adadan çekilmesi için Atina-Lefkoşa'nın ortak tutumu yeniden teyit edildi.

Yunanistan Başbakanı, görüşmenin Yunanistan ile Kıbrıs arasında her alanda mükemmel işbirliğini bir kez daha teyit ettiğini belirtti.

27 Nisan'da Cenevre'de düzenlenecek gayri resmi konferans nedeniyle Avrupa-Türkiye ilişkilerinin mevcut safhasının yarının Avrupa Konseyi ve Kıbrıs meselesi ışığında tartışıldığını söyledi.

Atina ve Lefkoşa'nın Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli konferansa katılma ihtiyacında ısrar ettiğini vurgulayan Yunanistan Başbakanı, Ankara'nın herhangi bir tavrının, Güvenlik Konseyi kararları ve ilkelerine ve Avrupa Birliği değerlerine dayalı olarak müzakerelere devam etme hedefinden uzaklaşmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı, iki devletli çözüm taleplerinin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği çerçevesi dışında olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 24 Mart 2021 - 14:01

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Yunanistan'da 82 can kaybı ve 870 yeni vaka kaydedildi
10:22
Tüm haberler

Video on Demand