basın özetleri 22.03.21

Bugünkü gazetelerin ana haberlerindeki konular Türkiye’ye yaptırımlar, AKEL’in çalışanların korunması ve ekonomik kalkınmayla ilgili olarak sunduğu öneriler ve pandemik durum etrafında dönüyor.

*

Filelefteros gazetesinden başlayalım.

Fileleftheros haberi “yaptırım yerine hediye vermeye hazırlanıyorlar – Türkiye’ye yaptırımlar konusu Haziran ayına ve beşli konferanstan sonraya kaldı” başlıklarıyla veriliyor.

“Atina ve Lefkoşa önümüzdeki Perşembe günü yapılacak olan zirve toplantısına Türkiye’ye yaptırım olasılığı konusundaki beklenti çıtasını düşük tutarak gidecek. Tele-konferans yoluyla yapılacak olan toplantıda karar alınmayacak olması, yaptırım kararı verilmemesinin yanısıra hediye almayı da bekleyen Ankara’yı memnun etti. Türkiye başlığı, Avrupalı liderler için baş ağrısı oluşturmaya devam ederken, Türkiye’yle ilişkiler Avrupalı güçlü partnerleri yakından ilgilendirdiğinden Josep Borel dengeleri korumaya çalıştı. Buna paralel olarak ise Brüksel, Türkiye’nin Kıbrıs ve Yunanistan gibi üye ülkelere karşı olan tahrikkar ve çıkışmacı çizgisini devam ettirebileceği şeklinde bir mesaj vermek istemiyor. Konferansın referans metninde Türkiye hakkında “pozitif bir gündem” ama aynı zamanda da yükümlülükleri hakkında öneriler de yer alacağı değerlendirmeleri yapılıyor. Kısacası Türkiye’ye karşı havuç ile sopa mantığının kullanılması bekleniyor.

Toplantının telekonferans yoluyla yapılması kararı soru işaretlerine yol açtı. Brüksel’in resmi kararında bunun sebebi pandemi olarak belirtildi. Bununla birlikte bugünkü Dış İlişkiler Konseyi toplantısı 27 AB Dışişleri Bakanının fiziksel varlığıyla gerçekleştirilecek. Diplomatik çevreler zirve toplantısının liderlerin fiziksel varlığıyla yapılmasının ertelenmesinin sebebini, Türkiye’yle bağlantılı olması ve Brüksel’in bu konuyu Haziran ayında yapılacak olan bir sonraki toplantıya bırakmak istiyor olmasını olasılık dışı görmüyor. Zira o zamana dek Kıbrıs sorunu konusundaki beşli konferans da yapılacak ve sürecin nasıl gelişeceği konusunda net bir görüntü oluşmuş olacak.

Bu arada Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhindeki tahrikleri askeri tatbikatlar için Omorfo bölgesinde navtex açıklaması ile devam ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti buna karşı-navtex ile cevap verdi.

AB Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas gelecek haftaki Brüksel zirvesinin sonuçlarının Yunanistan ve Avrupa için iyi olacağı değerlendirmesi yaptı.”

*

Konuyu ana haber veren Politis gazetesine de bir göz atalım:

Gazetenin manşeti “Türkiye’ye daha az sopa, daha fazla havuç” şeklinde. Üst başlıkta “Almanya’nın Türkiye-AB ilişkileri hakkındaki planları AB içinde zemin kazanarak güçleniyor” diye yazıyor.

Gazetenin ön sayfasında ilgili yazılanlar şöyle:

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi bugün AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili konular hakkında zemin hazırlayacak. Pozitif günden yaptırım uygulanmasına karşı zemin kazanıyor.

Ön planda Berlin’in öne çıkarmaya çalıştığı AB-Türkiye arasındaki göçmenler konusu hakkındaki anlaşma var. Haziran ayında gümrük ilişkilerinin çağdaşlaştırılması tartışmalarının büyük olasılıkla başlaması bekleniyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti her yolla Avrupalı ortaklarına AB’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili süreçte Birlik’in rol üstlenmesi gerektiği mesajını verdi. Bunun başlangıcı olacak olan Cenevre toplantısına AB’nin katılımını ise Türkiye şimdilik kabul etmiyor.

*

İlgili haberin Haravgi gazetesinde de yer aldığını görüyoruz. Gazete şöyle yazıyor:

Borel’in Avrupa – Türkiye ilişkileri raporu Dış İlişkiler Konseyi’nde

AB Dışişleri Bakanları bugün AB Dış İlişkiler Konseyinde, son gelişmeler ışığında ve Avrupa Komisyonunun son ilgili raporu zemininde AB - Türkiye ilişkilerindeki durum ve ilişkilerin geleceğini tartışacaklar. Yapılan ilgili açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün yapılacak olan Dış İlişkiler Konseyi toplantısına katılmak amacıyla Brüksel’e gitmek üzere dün adadan ayrıldı. Açıklamada Konseyin Birlik’in güneydeki komşularıyla ilişkilerinin derinleştirilmesi ve bu çerçevede güçlendirilmesi perspektiflerini de inceleyeceği bildirildi.

Bu haberin hemen yanında yer alan bir haberde ise “Türkiye’nin Omorfo Körfezindeki Navteksine karşı Navtex ilanı” başılığını görüyoruz.

Haberde “İlgili kaynaklar Kıbrıs Cumhuriyetinin, Türkiye’nin Omorfo Körfezi denizinde Cumhuriyet’in egemenlik haklarını ihlal ederek atışlı askeri tatbikat yapmak amacıyla navteks ilan etmesine karşı navteks ilanı yaptığını bildirdi. Önümüzdeki Nisan ayında gerçekleştirilecek Rus askeri tatbikatı için ilan edilen Türk navteksine de, yine aynı kaynaklara göre, Kıbrıs Cumhuriyeti yine bir karşı Navteksle karşılık verdi” diye yazıyor.

*

Alithia gazetesi:

Alithia bugün ana haber olarak pandemik durumu veriyor.

Başlıklar “Stabilize olduk – Pozitiflik oranı yüzde 1’in altında – Bir yıldır devam etmesine rağmen Kıbrıslılar alınan kısıtlayıcı tedbirlere harfiyen uydu” şeklinde.

Haberde şöyle yazıyor:

Resmi rakamlar, bir kez daha, Kıbrıs’ın koronavirüsle mücadelede başarılı olduğunu gösterdi. Yaklaşık bir yıldır sürdüğü halde Kıbrıslılar önlemlere, Limasol’daki bazı vakaları saymazsak, genelde ciddi biçimde uydu. Resmen açıklanan tablonun da gösterdiği gibi son iki hafta içinde pozitiflik oranı yayılımın sınırı olan yüzde birin altındaydı. Profesör Karayannis’e göre ise vakaların ve hastanelerde tedavi görenlerin sayısının da önümüzdeki dönem içinde daha da düşmesi bekleniyor.

Epidemiyologlar kesin bir şey söyleyebilmek için karnaval dönemi içinde durumun kontrol dışına çıktığı Limasol’daki verileri bekliyor.

*

Haravgi gazetesi bugünkü ana haberini ülkenin ekonomik durumuna ayırıyor.

Gazete haberini “AKEL’in çalışanların korunması ve ekonominin kalkınmasına yönelik önerileri” manşeti ve “ülkenin zenginliğin daha adil dağılımına ve sağlam istihdam yerlerine sahip bir ekonomiye ihtiyacı var” alt başlığıyla veriyor.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Tüm iş kollarındaki tüm çalışanların asgari ücreti ve temel çalışma haklarının belirlenmesi gerekiyor.

Her iş kolundaki uzlaşılan toplu iş sözleşmelerinin zorunlu uygulanmasının hukuki düzenlenmesine ihtiyaç var.

Sahte serbest çalışmayla mücadele edilmeli ve daimi ihtiyaçların karşılanmasında hizmet alımı yoluyla çalışmaya son verilmeli.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesi:

- Kıbrıs sağlığa ve hassas gruplara ayrılan giderler sıralamasında sonuncu

Avrupa İstatistik Dairesinin raporuna göre Kıbrıs’ta Sağlık alanına ayrılan devlet giderlerinin oranı gayrı safi milli hasılanın sadece yüzde dördüne tekabül ediyor. Avrupa’daki ortalaması yüzde yedi. Emeklilere ve engelli kişilere yapılan giderler de aynı derecede düşük.

- Utanç tel örgüsünü kaldırın

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün “utanç tel örgüsünü toplamasını” söyleyerek Hükümete sert bir mesaj verdi. Konunun siyasi uzantıları olduğunu da vurgulayan Kiprianu “Bu tür hareketler soru işaretleri uyandırıyor. Cumhurbaşkanının gizlice iki devlet çözümünü tartıştığını öğrenen insanlar, şimdi de, Hükümetinin tel örgü çektiğini, işgale kilometrelerce ek toprak bağışladığını ve her yana sınırlarımızın Astromerit’te bittiği mesajları vermesini şaşkınlıkla izliyor” dedi.

Alithia gazetesi:

- Halkı yasadışılığa itiyorsunuz – Andros Kiprianu’nun göçmenler konusundaki Hükümete yönelik suçlamalarına Viktoras Papadopulos’tan sert cevap – AKEL Genel Sekreteri “Anastasiadis Hükümeti göçmenler sorununun göğüslenilmesinde başarısız oldu. Çünkü hiçbir zaman sorunu göğüslemedi” dedi. Kiprianu Hükümeti ciddi olmaya ve çektiği tel örgüleri toplamaya çağırdı.

Viktoras Papadopulos AKEL Genel Sekreterinin Hükümete yönelttiği sert suçlamalara cevap verdi. Papadopulos “Ne yazık ki Kiprianu ve AKEL bir kez daha, ülkemizin için bu ortak sorunların göğüslenilmesinde Hükümetin ve halkın yanında duracağına, sokağa çıkarak halkı yasadışı hareketlere itiyor” dedi.

Filelefteros gazetesi:

- Ortaokul öğrencilerinin okullarına dönmesi konusu gündemde

Ortaokul öğrencilerinin evde kalmasının devam etmesi üzerine patlayan tepkiler ortasında, konunun yeniden bilim kurulu ile Bakanlar Kuruluna getirilmesi olası

- Üçüncü SMS hakkı talep ediyorlar

Kurumlar bu şekilde yurttaşlara kolaylıklar sağlanacağına ve ticaret ile restoranların işleyişine ivme kazandırılacağına inanıyor – Larnaka’da durumda halen hareketsizlik göze çarpıyor – Yurttaşlar hâlâ tutuk

Son Güncelleme: 22 Mart 2021 - 14:37

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand