basın özetleri 18.03.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin çoğunun ana haberleri pandemiyle ilgili, Alithia ise Astromerit – Evrihu yolu çalışmalarının başlatılması kararıma yer veriyor.

Filelefteros:

Gazetenin ana haberi “Bir yıldır yatak arıyorlar” manşeti ve “Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ pandeminin idaresinde özel sağlık sektöründen yardım istiyor” alt başlığıyla veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Pandeminin başlamasınn üzerinden bir yıl geçtiği ve hastanelerde yatak yetersizliği sorunu başından beri var olduğu halde, bugün hâlâ devlet hastanelerine yatak yetiştirmek için koşturuyorlar. Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ pandeminin idaresinde özel sağlık sektöründen yardım isteme noktasına geldi. OKİPİ basın sözcüsü Haralambos Harilau “Acil vakalarla baş edebilmek için hem devlet hem de özel sektörden yatak tedarik etmeliyiz” mesajını verirken Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu da “önümüzdeki dönemde bu yükseliş devam ettiği taktirde sağlık siteminin durumla baş edemediği bir noktaya gelmemiz an meselesi ve bu durumda da hastalara kaliteli bakım sağlamamız mümkün olmayacak” dedi.

Konstandinos İoannu “son haftalarda olası bir yeni krizin baş göstermesi olasılığı ışığında OKİPİ ve özel hastanelerle sıkı bir işbirliği içinde devlet hastanelerinin olanaklarını artırmayı başardık. Bu koordinasyon sayesinde Aralık ayında 250 olan koronavirüs hastalarına ayrılan yatak kapasitemizi 400’e çıkardık” dedi. OKİPİ basın sözcüsü ise 300’den fazla yatağa, yoğun bakımda ise 65 yatağa sahibiz” dedi. Harilau bunun OKİPİ’nin başka hastalara sunduğu hizmetleri azaltma yoluyla başarıldığını ifade etti.

Bu arada tedavi altında olan hastaların sayısı 218’e yükseldi. Bunlardan 25 tanesi yoğun bakımda, 15 tanesi ise entübe durumda. Uzmanlara göre bu sayılar son derece cesaretlendirici olup, aşı programının yaşlıların hastalanmasını sınırladığını gösterdiğine inanıyor.

Bilim Kurulu üyesi İrini Hristaki “Tedavi altındaki hasta sayısının artması önlemlerin gevşetilmesinden sonra beklediğimiz bir durumdu. Vaka sayısı arttıkça hasta sayısının da artması da doğaldır” dedi.

*

Politis gazetesi ana haberini “Limasol yine lock down yörüngesine girdi – Kısıtlayıcı tedbirlere uyulmaması tüm Kıbrıs’ı olumsuz etkiliyor” başlıklarıyla veriyor.

Şöyle yazıyor:

Sağlık Bakanı ve Cumhurbaşkanı yaptıkları müdahalelerle olası bir lock down’a gönderme yaparken sağlık sistemimizin sınırlarına vardığı konusunda uyardı.

Limasol’un kötü epidemiyojik durumu dün kaydedilen vakalardan da anlaşılıyor. Toplam 382 yeni vakanın 108’i rapid test sonucunda tespit edilen Limasollulara aitti.

AstraZeneca aşısı için kritik gün bugün. Avrupa İlaç Örgütü aşıyı yaptıranlarda görülen yan etkilere ilişkin görüşünü bugün açıklayacak.

*

Haravgi gazetesi:

Gazetenin ana haber başlıkları “Olağan duruma geçiş için dengeli önlemler istiyoruz – Onlarca meslek kolu çok ciddi sorunlarla karşı karşıya” şeklinde.

İçeriğe de kısaca bir göz atalım.

Avrupa Komisyonu: Üye ülkeler arasında Covid 19 önlemlerinin aşamalı olarak geri çekilmesine yönelik koordineli yaklaşım

Andros Kiprianu: Uzun aylar boyunca kapalı kalan iş yerlerinin ve mağdur iş kollarının yeniden açılmasında daha iyi destek ve önem verilmeli.

Andros Kiprianu Hükümetin aşılar konusunda da daha kararlı hareket etmesi gerektiğine de vurgu yaparak “çok ağır ritimlerle ilerliyoruz” dedi.

*

Alithia gazetesi ana haberini Astromerit – Evrihu yolunun yapılmaya başlanacağı konusuna ayırmış.

Haberin manşetinde “30 yıllık bir bekleyişten sonra” üst başlığıyla “En niyahet! Yapılacak…” diye yazıyor.

Alt başlıklarda ise “Bakanlar Konseyi Astromerit – Evrihu yolunun yapımına yeşil ışık yaktı – BM’yi yolun bir kısmının işgal bölgelerinden geçmesi konusunda ikna edemedik – Çalışmanın ihalesinin 2021 yılı içinde açılması planlanıyor. 2-3 yıl içinde tamamlanması öngörülen çalışma 2022 yılı başlarında başlayacak” diye yazıyor.

Haberde şöyle yazıyor:

30 yıllık bir bekleyişten sonra Astromerit – Evrihu yolu ete kemiğe bürünecek. Bakanlar Kurulu dün Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos’un büyük kamusal öneme haiz bir çalışma olarak addedilen yolun yapımına ilişkin önerisini onayladı. İlgili çalışmanın kentleşmenin önlenmesine ve çevre köyleri sakinlerinin köylerinde kalmasına katkı yapması bekleniyor. Bunun yanısıra binlerce yurttaşımıza da dağlık sayfiye yerlerine giderken kolaylık sağlayacak.

*

Gazetelerin diğer haberlerden seçmeler:

Alithia:

- Odiseas’ın raporunda isimler yer almıyor - Sayıştay Başkanının raporu bugün açıklanıyor –eski ve şimdi görev yapan 22 milletvekilinin banka kredilerine kolaylıklar sağlandığı tespit edildi

Sayıştay’ın Eski Kooperatif Bankasından kendilerine kolaylıklar sağlanarak banka kredileri almış olan politikacılara ilişkin araştırmanın raporu bugün açıklanacak ancak raporda siyasetçilerin adı belirtilmeyecek. DİSİ Meclise sunduğu bir karar tasarısıyla şeffaflık talep ederek Yorkaci listesinde de olduğu gibi söz konusu isimlerin derhal açıklanmasını istedi.

- Sanıklar da elektronik bilezik takarak ev hapsinde bulundurulacak – İlgili yasa tasarısı hazırlanıyor:

Söz konusu önlemin hapishanelerin doluluk oranı sorununun çözümüne katkı yapması bekleniyor. Ev hapsinde bulunan sanığın takip sorumluluğu polise değil hapishaneye ait olacak.

- Rapid test yaptırmayan öğretmenlere karşı kovuşturma başlatılıyor

Eğitim Bakanlığı rapid test yaptırmayı reddeden öğretmenlere karşı disiplin kovuşturması başlatacak. Öğretmenler sendikası POED öğrencilere salya testi yapılmasını ve maske kullanımını önerdi.

Haravgi gazetesi:

- Andros Kiprianu: Türkiye’yi köşeye sıkıştırmanın yolu var – Uluslararası topluluğu çözüme hazır olduğumuz konusunda ikna etmek

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Limasol’a yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada “Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için, en kısa zamanda çözüme ulaşmak amacıyla özlü müzakerelere hazır olduğumuz konusunda uluslararası toplumu ikna edecek insiyatifler üstlenmemiz gerekir” dedi.

“Geçmişte uzlaşılan noktalarla siyasi eşitliği kabul etmeye ve doğalgaz konularına çözüm bulmaya hazır olduğumuz konusunda ikna edici olmalıyız” diyen Kiprianu “Türkiye’nin yaklaşımını değiştirmek zorunda kalmasının tek yolu budur. Zira yapmazsa o suçlu görünür” dedi.

AKEL Genel Sekreteri beşli konferansın çok büyük öneme sahip olduğunu bir kez daha yineledi ve Kıbrıs sorununda bundan sonraki adımları belirleyeceğini vurguladı.

- Restoran kafe tipi mekânlara gitmek için özel SMS hakkı – Günlük SMS sayısı üçe çıktı

Restoran sahipleri işyerlerinin işleyişi ve halkın bu konudaki psikolojisini anlamak konusunda daha sağlam bir karara varmak için hafta sonunu bekliyor. Restoran sahipleri restoranların iç mekânlarının da açılmasını istiyor.

Filelefteros gazetesi:

- Lefkoşa AB’nin satranç tahtasında hamle yapıyor – Ankara AB’yi dışarda bırakma savaşı veriyor

Cenevre resmi olmayan beşli toplantısında AB’nin de yer almasının mümkün olması yolunda Brüksel-Ankara diyaloğu anahtar olarak kabul ediliyor. Kıbrıs Rum tarafı, Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde, AB’nin konferansa katılımını sağlamak amacıyla hamle yapıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Nisan ortalarında Ankara’yı ziyaret edecek.

- Önümüzdeki bir ay içinde pandemi önlemlerinin uygulanması kontrol devriyelerinde 200 yeni memur alınacak. Buna paralel olarak kötü pandemik gidişat nedeniyle kontroller yoğunlaştırılıyor. Polis iki mekânı kapattı.

- Veliler tüm ortaokul öğrencilerinin Pazartesi günü okula geri dönmesi konusunda karar açıklaması için Hükümete yarına kadar mühlet verdiğini açıkladı. Bilim Ekibi üyesi Tsiutis’le istişare halinde olan veliler bilim adamının aracılığından umutlu.

- Gençlerin yüzde 8,3’ü internet bağımlısı

Yapılan bir araştırma interneti kullanan gençlerin yüzde 8,3’ünün bağımlı olduğunu ortaya koydu. Başta kız öğrenciler olmak üzere kadınların erkeklerden daha bağımlı olduğu da tespit edildi.

Politis:

- Erk desantralizasyonu konusu düşündürüyor

Kıbrıs sorunu konusundaki Hukuk Ekibi Cumhurbaşkanının yakın danışmanlarıyla erk desantralizasyonu denklemini çözmeye çalışıyor. Konunun gelecek hafta içinde yapılacak bir toplantıda netleşmesi bekleniyor. Bu arada Kıbrıs sorununun diğer hukuki yanlarına ilişkin bir özet metin hazırlama çalışmaları da yapılıyor.

- Sayıştay’ın raporu ödenemeyen kredisi olan politikacıların isim ve adresleriyle bugün açıklanacak

- Sermaye piyasası: Mahkemelerde milyonluk cezalar beklemede

- Gençlerimiz internet bağımlısı

Son Güncelleme: 18 Mart 2021 - 13:44

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand