basın özetleri 17.03.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri aşı korkusu, göçmenlerle ilgili “ürkütücü rakamlar”, kırmızı kredili evlerin açık artırmayla zorunlu satışının engellenmesi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in beşli konferans gündemi etrafında dönüyor.

*

Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli konferansla ilgili gelişmeleri ana haber yapan Politis gazetesi:

Ana haber başlıkları şöyle:

Anastasiadis’in bavulunda sadece Guteres çerçevesi olacak – Kıbrıs Rum tarafı 5+1 konferans taktiğini ve kırmızı çizgilerini belirledi

Haberde “Cumhurbaşkanı BM’e, Türk tarafının Kıbrıs sorununun, üzerinde anlaşma sağlanmış olan zemininde değişiklik yapmasını kabul etmediğini netleştirdi. ELAM hariç tüm siyasi parti liderleri Cumhurbaşkanına Cenevre’de refakat edecek. Genel kanı konferansın sadece prosedürle ilintili olmadığı belirleyici bir adım teşkil ettiği. AKEL ve DİSİ ilkeler temelinde yapıcı bir tavır takınılması gerektiği konusunda birleşiyor. Geri kalan partilerse “aradaki farklılığın kapatılması yönünde baskı yapacak ‘bazı iyi niyetlilerin’ tutumundan endişe ediyor” diye yazıyor.

*

Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ilişkin haber diğer gazetelerde de ana haber olarak değil ama yer alıyor. Sırayla bir göz atalım.

Haravgi gazetesinin ilgili haberi “Kıbrıs sorunu: Siyasi parti liderleri Cumhurbaşkanına beşli konferansta eşlik edecek – Cumhurbaşkanını mengeneden kurtarmak için gidiyorlar – Beşli konferansta tuzak ve tehlikelerden söz ediyorlar ancak bunları uzak tutmak için orada olacaklar” başlıkları altında veriliyor.

Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu beşli konferansın haiz olduğu önemi vurguladı ve “konferansta olumlu sonuç alınamadığı takdirde olumsuz gelişmelerin hızla gelişmesi riskinin çok büyük” olduğuna vurgu yaptı. Kiprianu Türkiye’nin saldırganlığını ve tahrikkarlığını yükselttiğinin ve Maraş örneğinde olduğu gibi pekçok konuda oldubittiler yarattığının altını çizdi.

“Konferanstan hedef Kıbrıs sorunu meselesinin dayandığı ilkelerden uzaklaşmadan olumlu bir sonuç ede etmektir” diyen AKEL Genel Sekreteri “…yapıcı hareket etmek için orada olacağız. …AKEL’e göre Cenevre’de baskının büyüğüne maruz kalacak olan taraf, ortaya koyduğu tezlerle üzerinde anlaşmaya varılmış olan çözüm zemininin dışına çıkan Türkiye olacak” şeklinde ekledi. “Biz doğru hareket edersek, en kısa zamanda üzerinde anlaşmaya varılacak bir zemin hedefiyle bizi özlü müzakerelere götürecek olumlu bir sonuç elde edebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

*

Filelefteros gazetesi konuya “BM için istenen şey minimum bir anlaşmadır – Cumhurbaşkanı siyasi liderliği Cenevre’de yanında istiyor” başlıklarıyla veriyor.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

BM’in Cenevre’deki beşli konferanstan istediği, ortak bir açıklamada ifade edilebilecek minimum bir görüş birliğidir. Cumhurbaşkanı Anastasiadis BMGS’nden gelebilecek, BM Örgütünün ifade ettiği çerçevenin dışına çıkmayan yardımcı fikirleri uygun buluyor.

Alithia gazetesi ise haberi “ELAM dışında tüm siyasi parti liderleri Cenevre’de Cumhurbaşkanıyla birlikte olacak – ELAM partisi hariç tüm partiler Cumhurbaşkanının, Cenevre’de kendisine eşlik etmelerine ilişkin teklifini kabul etti. Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli konferansta Cumhurbaşkanına eşlik edecekler” başlıklarıyla veriyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi aşı korkusuna ilişkin. Gazete ana haberini “Yürek ağızda aşı yaptırıyoruz – AstraZeneca aşısının yarattığı endişeler doruk noktada – Avrupa İlaç Örgütü’nden görüş bildirmesi bekleniyor” başlıkları altında veriyor.

Haberin içeriğine bir göz atalım:

Yurttaşların kitlesel aşılanması olan pandemiye karşı elimizdeki tek silah hakkında kuşkular hüküm sürüyor. Son dönemlerde kaydedilen tromboz vakaları nedeniyle AstraZeneca aşısıyla ilgili gelişmelerden sonra yurttaşların ve hükümetlerin endişeleri yükseliyor. Bütün Avrupa’da gözler yarın toplanacak olan Avrupa İlaç Örgütü’nün üzerinde. Bu arada Kıbrıs dahil pekçok Avrupa ülkesi, yurttaşlarının AstraZenaca aşısı yaptırmasını geçici olarak durdurdu. Avrupa Birliği ülkelerinin aşının yapılmasını ertelemesi örneğini üçüncü ülkelerin de izlemesi Kıbrıs Sağlık Bakanlığını ve pandemic uzmanlarını da kaçınılmaz olarak beklemeye sevk etti. Sağlık Bakanlığı tüm tromboz vakalarının, sözkonusu aşıyla ilgili olmadığının kesinleştirilmesi maksadıyla araştırılacağını ve şu ana kadar elde edilen verilerin de vakaların AstraZeneca aşısıyla ilgisi olmadığını gösterdiğini belirtti. Bununla birlikte hastalar arasında büyük telaş hüküm sürüyor. Kıbrıs Hasta Dernekleri Federasyonu devlet sağlık hizmetlerinden “şeffaflık” talep etti ve tromboz vakalarının Kıbrıs’ta da görüldüğüne dair bilgilerin her gün daha da güçlendiğinden söz etti.

Sağlık Bakanı Ofisi yetkilisi Anastasia Anthusi aşının yapılmasının geçici olarak durdurulması kararının tamamen önlem amacıyla alınmış olduğunu açıkladı. “Bu alanda en yüksek yetkili olan Avrupa İlaç Örgütünün bildireceği görüşü izleyeceğiz. Hiçbir yurttaşın tehlikeye atılması söz konusu değildir. Bu nedenledir ki söz konusu aşının yapımasına geri dönmeden önce Perşembe günü yapılacak olan örgütün açıklamasını bekliyoruz” dedi. Pandemi uzmanlarının açıklamaları da aynı yönde oldu.

Bu arada rahatlatıcı bir gelişme de, dün, Hükümetin 15 gün önce 50.000 Rus Sputnik aşısının satın alınmasına dair anlaşma imzalandığını açıklaması oldu. Sputnik aşısının Avrupa İlaç örgütünden onay alması bekleniyor.

*

Politis gazetesinin ön sayfasında yer alan ilgili haber de şöyle:

AstraZeneca aşısı donduruldu – Dün 476 yeni koronavirüs vakası kaydedildi, yoğun bakım birimleri sınırda

Avrupa İlaç Örgütünün ilgili kararları beklenirken 7.500 aşı randevusu ertelendi. Sağlık Bakanlığı ve epidemiyologlar bu ertelemenin olağan yaşama geçişi ne derece etkileyeceği konusunda endişeli. 50 bin adet Rus aşısı Sputnik V alımı konusunda sürpriz anlaşma.

Alithia gazetesi: 7.500 aşı randevusu ertelendi – AstraZeneca aşısının yeniden yapılmasına Dünya Sağlık örgütü ve Avrupa İlaç Örgütünün ilgili kararına göre başlanacak. Gelimeler yarın…

*

Haravgi gazetesinin ana haberi zorunlu satışlardaki gelişmelerle ilgili.

Haber “AKEL’in ısrarı zorunlu satışların ertlenmesini sağladı – AKEL’in önerisi Meclisin birleşik oturumunda oylanmaya doğru gidiyor” başlıklarıyla veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Muhalefet partilerinin önceliği kredi sahibi yurttaşların hakları iken Maliye Bakanlığı ve Kıbrıs Merkez Bankası ekonomik değerlendirme şirketlerinin yaptığı derecelendirmelere önem veriyor

Zorunlu satışlar Temmuz ayına kadar ertelenecek ve bu arada kredi sahiplerine hakları yeniden kazandırılacak

Bankaların dayattığı suiistimal amaçlı maddeler ve yasadışı ücretlendirmelerde değişiklik sağlanması hedefleniyor

*

Alitha gazetesinde ise aynı konu hakkında, ana haberin hemen altında verilen ilgili haberde şöyle yazıyor:

Zorunlu satışlar konusunu eşeliyorlar – 13 yasa tasarısını incelemek için… ad hoc komitesi toplanacak

Meclisin Ekonomi Komisyonu 13 yasa tasarısını incelemek amacıyla ad hoc komitesi toplantısı programladı. Büyük hedef ödenmeyen bir kredinin kesin meblağını tespit edecek bir mekanizmanın oluşturulması. Komite üyelerine göre bu, kredilerin yeniden düzenlenmesi ve zorunlu satışlardan kaçınılması konularındaki en büyük engeli oluşturuyor. Dün yapılan toplantıda Merkez Bankası ve Bankalar Birliği ederi 350 bin avroya kadar olan ilk konut ve 150 bin avroya kadar olan işyeriyle tarımsal arazilerin zorunlu satışlarının 31 Temmuz’a kadar ertelenmesi talebini kabul etti.

*

Alithia gazetesinin ana haberi göçmenler sorunuyla ilgili.

Başlıklar şöyle: Şok eden rakamlar – Gelen yasadışı göçmenler – Polis neler kaydetti

Gazetenin ön sayfasında şu noktalar vurgulanıyor:

Günde özgür bölgeye gelen göçmenlerin ortalama sayısı 37. Özellikle Astromerit – Peristerona bölgelerinden geçiş yapıyorlar.

AKEL Türkiye’nin bize gönderdiği göçmenlerle baş etmek için tel örgü çekilmesine karşı çıkıyor. Önümüzdeki günlerde eylemler yapmayı planlıyor.

Purnara Göçmen Merkezinde 8 karantina mevcut, şu anda ise yeni gelen göçmenlerin idaresinde büyük sorunlar yaşanıyor.

*

Son olarak gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına kısaca bir göz atalım.

Alithia gazetesinde “Britanya üsleri yenileniyor – Önemli yatırım” şeklinde bir başlık görüyoruz. Londra’nın yeni savunma stratejisi çerçevesinde Britanya güçlerinin yurt dışındaki varlığının önemi büyüyor. Diğer öngörülerin arasında mevcut nükleer savaş başlıkları sınırının 180’den 260’a çıkarılması da mevcut.

-

AB’nin Kalite Komitesinde hellimle ilgili oylama 26 Mart’ta yapılacak

*

Politis gazetesi:

Dışarıya birkaç masa atıldı ancak nakit sorunu büyük – Restoran kafe tipi mekânlarda hayata dönme umutları – İş kolu birliği OSİKA devlet garantilerinin pek çok işletme için büyük rol oynayacağını savundu ve Meclisin ilgili yasa tasarısını en kısa zamanda oylamasını istedi

-

Turist yokluğunda pek azı açmaya teşebbüs etti – Aya Napa ve Protara’da kısıtlayıcı önlemlerin kalkmasının ilk gününde çok az restoran ve kafe açmaya cesaret etti. Hükümetin açıkladığı ilgili protokol konusunda mekân sahipleri arasında anlaşmazlıklar görüldü

-

Aile içi şiddet vakalarında dramatik boyutlar

Polise ulaşan bilgiler Baf kazasında meydana gelen aile içi şiddet vakalarında dramatik bir yükseliş kaydedildiğini gösterdi. Durumun boyutlarının pandemi ve kısıtlayıcı önlemler nedeniyle büyüdüğü değerlendirmesi yapılıyor.

*

Haravgi gazetesi:

Veliler Limasol kazası ilkokullarının kapatılması kararının geri çekilmesini talep etti – Öğretmenler ve veliler kafelerin açıldığı bir anda ortaokul ve ilkokulların kapatılması kararının mantık ötesi olduğunu açıkladı. Çocukların özel dershaneye ve spor etkinliklerine gidebiliyorken okula gidememesine anlam veremediklerini söyledi. Ortaokul velileri ve öğretmenleri bugün toplanıyor.

-

Limasol Limanında bugün iş durdurma eylemi yapılacak. İki taraf diyaloğa yönlendiriliyor

-

Rapid testler eczanelerde de satılacak. Fiyat sınırı belirleniyor

Son Güncelleme: 17 Mart 2021 - 13:39

Son Haberler

17 Ağustos
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
16 Ağustos
Prodromou: Önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmanlaşmış profesyonel çalışma programı oluşturmayı amaçlıyoruz
13:50
Baf'da boğulan 3 yaşındaki kızın otopsisi bugün yapılıyor
13:49
İskandinav ülkeleri Rusya vatandaşlarına Avrupa Birliği turist vizesi yasağı getirilmesini öneriyor
13:48
Afrika'ya insani yardım taşıyan ilk gemi Ukrayna'dan ayrıldı
13:47
Kıbrıs Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti
13:46
Tüm haberler

Video on Demand