basın özetleri 16.03.21

Bugünkü gazetelerin ana haberlerini yeni önlem gevşetmeleri, AstraZeneca aşısının yapılmasının geçici olarak durdurulması kararı, göçmenlerle ilgili sorunlar ve Avrupa Komisyonunun yabancı yatırımcılara verilen Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportları hakkında Hükümeti sıkıştırması konuları oluşturuyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberinde “Yardım edin Sayın Bakan, Hloraka’da yaptığınızı burda da yapın – Devasa göçmen sorunları – Nikos Nuris’e Lefkoşa dükkan sahiplerinden ve Druşa sakinlerinden SOS çağrısı- Başkentin tarihi merkezi açık hapishane, getto oldu – Suç, korku ve dehşet arttı – Druşa okullarındaki öğrencilerin çoğunluğu göçmen çocukları; köy gençleri yaşamak için başka bölgelere taşınmayı yeğliyor” başlıklarını görüyoruz.

Haberde şöyle yazıyor:

Gazetemize ulaşan iki mektup Kıbrıs’ı nerdeyse yüzde dörde ulaşan yasadışı göçmen oranının yarattığı sorunların dev boyutlarını ortaya koyuyor. Her iki mektup da kısa bir süre önce İçişleri Bakanı Nikos Nuris’e gönderilmişti. Birincisi Lefkoşa Yaya yolları Derneği ikincisi ise Druşalı yurttaşlar tarafından gönderildi.

Birincisinde yaya yollarındaki dükkan sahipleri göçmenlerin oralarda toplanması nedeniyle güvenlik dahil karşılaştıkları çeşitli sorunlara değiniyor ve Bakandan Hloraka’da hayata geçirdiği uygulamayı burada da hayata geçirerek yasal çalışma izni olmayan göçmenlerin başkentin merkezine girmesini ve yaşamasını yasaklamasını istiyor. İkinci mektupta ise Druşa Köyü sakinleri son yıllarda köye çok sayıda Suriyeli göçmen ailesinin yerleştiğini ve sonuç olarak köyün demografik yapısının değiştiğini, köy gençlerinin yaşamak için başka bölgeleri tercih ettiğini yazıyor. Onlar da Bakandan yaklaşık olarak Hloraka’daki uygulamayı orada da hayata geçirmesini talep ediyor.

*

Politis gazetesinde ana haber olarak önlemlerin gevşetilmesi olayı yer alıyor.

Başlıklar şöyle:

Korka korka dışarıya masalar atarak açılıyorlar – Restoran tipi yerler bugün açılıyor – Limasol’da durum tam karnavallık

Haberde şöyle yazıyor:

Savcı ekibi eski Limasol limanı ve marinada müzikli, danslı ve havai fişekli karnaval eğlencesi düzenleyerek polisle dalga geçenlerin ve önlemleri çiğneyenlerin kimliğini tespit etmek için materyal topluyor

Kıbrıs’ta bugünden itibaren önlem gevşetmeleri uygulanmaya başlıyor. Bu akşamdan itibaren sokağa çıkma yasağı 9:00’da değil saat 11:00’de başlayacak. Günde iki SMS hakkı aynen devam edecek

Epidemiyologlar pandemik durumun kötüleşeceğine dair derin endişeler ifade ediyor. Bu arada devlet hastanelerinde durum nefes aldırmamaya devam ediyor. Geçen hafta tedavi amacıyla hastaneye yatan korona virüs hastalarının sayısı arttı. Vakaların yüzde 70’i Limasollu

*

Haravgi gazetesinin ana haberi “Pasaport almak için yapılan 1.413 başvuru Hükümetin elinde dikenli top – Kıbrıs Cumhuriyeti Komisyonun talimatları doğrultusunda hareket etmediği takdirde aleyhindeki ihlal prosedürü devam edecek” başlıkları altında veriliyor.

Şöyle yazıyor:

Prosedürün ağır cezaya varıp varmayacağı Kıbrıs Cumhuriyetinin talimatlara uyma derecesine bağlı.

Beklemede olan başvuruların cevapları, yapıldıkları dönemde geçerli olan kriterlere göre belirlenecek. Bu arada söz konusu kriterler de yetersiz görülmüştü.

Avrupa Komisyonu Hükümetten pasaport satışının durdurulmasının ve sorumluların cezalandırılmasının yasal bir çerçeveyle belirlenmesini talep ediyor.

AB’nin Kıbrıs’taki temsilcisi İerotheos Papadopulos sorunlar ortadan kalktığı takdirde Kıbrıs’ın aleyhine başlatılan ihlal prosedürünün devam etmesi için de gerek kalmayacağını vurguladı.

Haravgi gazetesinin ilgili sorusuna cevap veren AB’nin Kıbrıs’taki temsilcisi Papadopulos Komiser Didier Renders’in Filelefteros’a yaptığı açıklamaya gönderme yaptı ve tekrarladı: “Altın pasaport” uygulamasına bir son verilmelidir. Bildiğimiz kadarıyla yapıldıkları dönemde geçerli olan kriterlere uygun olarak cevap almayı bekleyen yüzlerce başvuru mevcut. Bu kriterlerin yetersiz olduğu pratikte görülmüştür.

Papadopulos devamla “pasaport satışı pratiğinin kesinlikle sonlandırılacağı yasalarla belirlenmelidir. Bunun yanısıra suç işleyen sorumluların cezalandırılması maksadıyla araştırma başlatılmalıdır.

*

Filelefteros gazetesi AstraZeneca aşısına Kıbrıs’ın hayır demesini ana haber yapmış.

Gazete “AstraZeneca bloke edildi – Dün akşam Kıbrıs da Perşembe gününe kadar AstraZeneca aşısının yapılmasının durdurulduğunu açıkladı.

Haberde şöyle yazıyor:

Üzerine tartışmaların yapıldığı AstraZeneca aşısının yeniden gündeme oturması sonucunda Avrupa’da bir kez daha alarm çaldı. Aralarında Kıbrıs’ın da bulunduğu ülkeler artarda aşının yapılmasını erteliyor. Bununla birlikte ve Avrupa ülkelerinde son dönemlerde aşıyı yaptıranlarda çok sayıda tromboz vakası görülmesine rağmen Avrupa İlaç Örgütü aşının güvenlik riski olmadığını savunmaya devam ediyor.

Dün çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen baskılar üzerine yeniden toplanan Avrupa İlaç Örgütü EMA tüm mevcut verileri masaya koydu ve bir kez daha aşının yapılmasının durdurulması ya da iptal edilmesi için gerek olmadığı sonucuna vardı. Durum böyleyken yurttaşlarına aşıyı yaptırma kararını erteleyen ülkeler listesine Almanya, Fransa ve İtalya da eklendi. Dün geç saatlerde Kıbrıs Sağlık Bakanlığı da ilgili kararını açıklayarak bu ülkelere katıldı. Geçen Pazar günü Hollanda ilgili kararını açıklayarak daha önce AstraZeneca aşısını yapmayı durduran Danimarka, Norveç ve İzlanda’ya katılmıştı.

Kıbrıs’ta bugünden itibaren ve Perşembe gününe kadar AstraZeneca aşısı yapılmayacak. Dolayısıyla bu günlerde AstraZeneca aşısı için randevu almış olan yurttaşların sağlık merkezlerine gitmemesi çağrısı yapıldı.

*

Filelefteros gazetesinden kısa kısa bazı haberler:

- 6 bin ton hellim buzdolabında bekliyor – Peynir imalatçıları ve inek besicileri çaresiz

Peynir imalatçıları ve inek besicileri pandeminin neden olduğu sonuçlar nedeniyle çaresiz kaldıklarını ve meslek dallarının kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. 6 bin ton hellimin buzluklarda beklediğini ve durum böyle devam ederse ineklerinin yüzde 10’unu kesmek zorunda kalacaklarını ifade etti.

- Kıbrıslı gençlerin politikacılara hiç güveni yok

Kıbrıslı gençler politikacılara, siyasi parti, Hükümet, Meclis, Mahkemeler ve genelde kurumlara karşı, güvensiz, şikayetçi ve hoşnutsuz. Gençlerin büyük çoğunluğu politikaya karşı ilgisizken büyük bir bölümü de Mayıs seçimlerinde oy kullanıp kullanmama konusunda kararsız.

- Limasol’da 40 kişi karnavalda yasakları ihlal etmekten cezalandırıldı

- Karnaval etkinlikleri yapılmasını engellemek amacıyla polis yolları kesince karnavalcılar eski Limasol limanında toplandı. Toplam 40 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı. Polisin araştırmaları video kayıtları ve fotoğrafların incelenmesiyle devam ediyor.

- 2021 yılı için büyük turizm mücadelesi

Koronavirüs pandemisinin turizmde dominoyu sallaması bekleniyor. Bu yıl Avrupa turist pazarı daha küçük olacak. Akdeniz ülkeleri ise turist kapma konusunda birbiriyle yarışıyor.

Alithia gazetesi:

- Tam karnavallık olduk – Herkes kalabalık toplantıları eleştiriyor, sonuçları konusunda uyarıyor

Epidemiyologlar Limasol’da yasadışı yapılan karnaval etkinliklerine dikkat çekerek önümüzdeki günlerde vakaların artacağı ve pandemi önlemlerinde geri dönüş yaşanacağı konusunda uyardı

- Kıbrıs sorunu ve beşli konferans konusunda Ulusal Konsey toplanıyor

Türkiye Yunanistan, İsrail ve Avrupa’yı NATO ile tahrik ediyor. Doğu Akdeniz’deki çalışmalar konusunda bizden izin alacaksınız, diyor.

Haravgi:

- Antik Salamis’teki mozaikler Mayıs ayında onarılacak

Afendrika, Aya Triada ve Ayios Evlalios’tan sonra İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi şimdi de Antik Salamis ile Mağusa Engomi’deki mozaiklerin onarımıyla çalışmalarına devam edecek. Zira “ülke anılardır, anılarsa antik eser”

- Atalassa Hastanesinde eksiklikler, aşırı doluluk, eksik personel

Atalassa Hastanesi çalışanları zorda. Hastanede ilaç eksiklikleri, sefalet derecesinde eski binalar, personel eksikliği ve aşırı doluluk hastaların tedavisini de çalışanların işini de engelliyor.

Son Güncelleme: 16 Mart 2021 - 13:58

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand