Basın Özetleri 15.03.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Toplantılar için Cumhurbaşkanlığı’na çıkıyorlar

“Gündem Kıbrıs meselesi” alt başlıklı haberde; Ulusal Konsey’in, Kıbrıs konusunda bugüne kadarki gelişmeler ve ağırlıklı olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute'un ziyaretiyle ilgili bilgi almak üzere yarın toplanacağı, buna ek olarak Cumhurbaşkanı Danışmanları’nın da Cumhurbaşkanlığı’na çıkacağı belirtildi. Haberin detayında, yarın, 16 Mart Salı günü gerçekleştirilmesi planlanan Ulusal Konsey toplantısında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında siyasi liderlere brifing vereceği aktarıldı. İlgili brifingin iki noktaya odaklanacağı; bunların, Jane Hall Lute'un adadaki temasları temelinde Birleşmiş Milletler tarafı ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borell’in iki liderle olan temasları temelinde Avrupa Birliği tarafı olacağı vurgulandı. Öte yandan, Siyasi liderlerin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten Nisan ayında gerçekleşecek Gayri Resmi Beşli Konferans’ın hazırlıklarına ilişkin gelişmeleri ve önümüzdeki ayın 27'sinde Cenevre'de başlayacak olan 5 + 1 görüşme konusundaki olasılıkları öğrenmeyi beklediği ifade edildi. Haberde ayrıca, son günlerde ortaya çıkan ikinci önemli konunun Avrupa Birliği'nin bu süreçteki rolü olduğu, Lefkoşa'nın Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi konferansa katılımını güvence altına almaya çalıştığı belirtildi. Bununla birlikte, Avrupa Birliği'nin Nisan ayında gerçekleşecek konferansa katılımının zor olduğu, buna gerek olarak ise: toplantının gayri resmi niteliğinin Avrupa'nın katılımı konusunda caydırıcılığı ve Türk tarafının konferansın gayri resmi niteliğini gerekçe göstererek Avrupa Birliği’nin katılımına açıkça karşı çıkması gösterildi.


Politis Gazetesi

  • 374 yeni vaka ve iki ölüm

“Covid 19: 41,269 test, pozitiflik oranı %0.91” yan başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı’nın, 14 Mart’ta iki kişinin daha Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladığı belirtildi. Haberin detayında, PCR ve antijen hızlı test yöntemi ile dün toplam 41,269 test gerçekleştirildiği, yapılan testler sonucunda 374 yeni vaka tespit edildiği, yeni tespit edilen Covid-19 vakalarıyla birlikte toplam vaka sayısının 39,651'e, pozitiflik oranının ise %0,91’e yükseldiği aktarıldı. Nihai ölüm nedeni Covid-19 olan, Limasol Genel Hastanesi'ndeki 49 yaşındaki bir erkek ve Larnaka Genel Hastanesi'ndeki 88 yaşındaki bir kadının ölümleri sonrası, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin toplam sayısının 240’a yükseldiği, bunlardan %66’sının yani 159’sının erkek, %34’ünün yani 81’nin ise kadın olduğu vurgulanırken, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin yaş ortalamasının 79 olduğu ifade edildi. Haberde ayrıca, toplam 205 Covid-19 hastasının Devlet Sağlık Hizmetleri’ne bağlı hastanelerde tedavisine devam edildiği, kritik durumda olan 37 hastadan, 19'unun entübe, 5'inin intravenöz ve 13'ünün yoğun bakım ünitesinde olduğu aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Doğal gazın geleceği var

“Natasa Pilidou, mevduatlarımızdan yararlanana kadar etkinliklerin biteceği görüşünü reddediyor” üst başlıklı haberde; Enerji Bakanı Natasa Pilidou’nun, gazete ile yaptığı röportajda, Bakan’ın zamanın ve olayların Kıbrıs'ın doğalgazına yapılan yatırımları aşacağına dair yorum ve raporlara yanıt verildiği aktarıldı. Haberin detayında, Enerji Bakanı Pilidou’nun, İsrail Enerji Bakanı tarafından düzenlenen bir telekonferansta ortaya çıkan EastMed Projesi ile ilgili olarak Avrupa ülkeleri tarafından gösterilen yoğun ilgiye de değinerek, şu anda bu ülkelerden resmi bir teklif gelmesinin beklendiğini ifade ettiği belirtildi.

  • Çözüm korkusu mu? Çözümsüzlük korkusu mu?

“Analiz” üst başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs sorununun çözülmesinin faydaları ve çözülememesinin yaratacağı büyük risklere değinildi. Haberin detayında, DİSİ Başkanı Averof Neofitou, 3’üncü Cumhurbaşkanı Yorgos Vassiliou ve Kıbrıs Türk Toplumu’nun eski lideri Mustafa Akıncı’nın konuyla ilgili görüşlerine yer verildi.


Haravgi Gazetesi

  • Kredilerin alınmasının arkasındaki "sır"

“8 şirketin Merkez Bankası’ndan ne zaman lisans aldıklarını açıklıyoruz” alt başlığıyla verilen haberde; Merkez Bankası’nın, hissedarların isimlerini "gizli" olarak sınıflandırdığı ve bu isimleri Sermaye Piyasası Komisyonu'na sunmayı reddettiği belirtildi. Haberde ayrıca, eski hükümet yetkilileri ve DİSİ hakkında, rahatsız edici sorular ve büyük çıkarlara dair söylentilerin dolaştığı vurgulandı.

  • Τarafsız bölge, mezarlığa dönüşmesin…

Haberde; 1974'ten beri bölgenin çiftçilerinin, yaklaşık 2,5 km derinlikte işledikleri araziyi kullanabilmek için canlarını riske atarak büyük bir mücadele verdiği belirtildi. Haberin detayında, çiftçilerin Astromerit'ten Katokopia’ya, Peristerona, Avlona, ​​Akaki, Mammari, Deneia'ya Gerolakko’dan, Lefkoşa Havaalanına kadar ara bölgedeki topraklarla ilgili olarak kazandıkları mücadele sonrası her kara parçasında, Türk ileri karakollarının altında topraklarını işlemeye devam ettiği hatırlatıldı. Haberde ayrıca, çiftçilerin ve bölge sakinlerinin bu büyük mücadelesi sonrası elde ettiği hakların, bölgeye çekilen dikenli teller sonrası üreticilerin de söylediği gibi "ölü bölgenin mezarlığa dönüşme" riskiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 15 Mart 2021 - 15:37

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand