Basın Özetleri 12.03.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Gevşemeler konusunda orta yol

“Yemek alanlarının yalnızca açık alanlarının, sıkı önlemler altında açılması kararı bugün verilir” alt başlıklı haberde, korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle ilgili nihai kararların bugün alınacak olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, restoranların yeniden açılmasıyla ilgili, bir ara yol bulmaya yönelik hesapların yapıldığı ve hükümetin, artan epidemiyolojik verilerle, vatandaşların psikolojisi ve girişimcilerden gelen yoğun tepkiler arasında denge kurmaya çalışacağı belirtildi. Haberin detayında, ilgili senaryoya göre, Bakanlar Kurulu’nun yemek alanlarını açma yoluna gitme kararı vermesi durumunda, sıkı önlemler altında yalnızca açık alanların yeniden açılmasının öngörüldüğü ve öncesine kıyasla, sağlık protokolleri ve kısıtlamalara karşı eylemlerde bulunanlara daha ağır cezalar verilebileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı. Haberde ayrıca, yemek alanlarının aksine, lise öğrencilerinin sınıflarına dönmeleri açısından sahnenin tamamen farklı olduğu ve bu konuda orta yolu bulmayı sağlayacak bir önerinin masada olduğu ancak ilgili konunun hükümet üyeleri arasında ayrılığa sebep olduğu, bu nedenle eğitim açısından kararların her zaman olduğu gibi son dakikada ve tüm ilgili bakanların onayı sonrası alınacağı vurgulandı.

  • Polise istihdam yolu açılıyor

“Başlangıç 207 polis memuruyla, devam etmesi planlanıyor, terfiler geliyor” alt başlıklı haberde, bu yılın yeni polis memurlarının istihdam edileceği yıl olacağı, sürecin hali hazırda devam ettiği ve önümüzdeki hafta ikinci bir polis memuru alım sürecinin başlayacağı, üçüncü bir alımın da olma ihtimalinin göz ardı edilmediği belirtildi. Haberin detayında, Emniyet Müdürü Stelios Papatheodorou'nun her şeyin yolunda gitmesi durumda Mart ayı sonuna kadar 207 polis memurunun işe alınacağını belirttiği, 20 Mart'ta ise onlarca polis adayına yazılı sınav yapılarak yeni işe alma sürecinin başlayacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, açık kadroların 350'nin üzerinde olduğu ve personellerin emekli olması sonucu yeni ihtiyaçların doğması nedeniyle bu sayının süreç içinde artacağının öngörüldüğü aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Nikolas ve Koulias’ın çıkar çatışması

“Koulia ve Tasos Papadopulos’un Ofisi ile Altamira Şirketi arasındaki al – ver belgeleri açıklanıyor” üst başlığıyla verilen haberde, ödenmeyen kredilerin yönetimi konusunda eski Kooperatif Bankası'nın Altamira Şirketi ile yaptığı anlaşmasının sonuçlandırılması konusundaki sorumluluk skandalı konusunda dün Meclis’te fırtınalı tartışmalar yaşandığı ve DİSİ milletvekillerinin DİKO ve Nikolas Papadopoulos’a ateş püskürerek Meclis’i terkettiği belirtildi. Haberin detayında, eski Kooperatif Bankası'nın "kırmızı" kredilerinin yönetiminin Altamira Şirketi'ne verilmesi konusunda Tasos Papadopulos’un Ofisi’nin görüşünün temel alındığı ancak DİKO’nun Nikolas Papadopulos’un aile hukuk ofisiyle hiçbir ilgisi olmadığı konusunda ısrar ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Zaharias Koulias’ın eski Kooperatif Bankası'na gayrimenkul imtiyazı karşılığında 1,5 milyon Euro’luk borç indirimi teklifinde bulunduğu ancak mülkün ortalama değerinin yalnızca 560.000 Euro olarak göründüğü için teklifin reddedildiği vurgulandı.

  • Mutasyonlar nedeniyle gevşemeler duruyor

“Dün 431 vaka daha” üst başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı ile epidemiyologların İngiliz mutasyonu nedeniyle mevcut önlemlerin iki hafta daha uzatılmasını talep ettiği bir dönemde, Bakanlar Kurulu’nun bugün toplanarak, 16 Mart'ta yeni gevşemelerin olup olmayacağına karar vereceği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Zor Karar

“Kapatılan şirketlerin yoğun baskısı altında olan Bakanlar Kurulu'nun kritik toplantısı” üst başlıklı haberde; Bakanlar Kurulu’nun bugün oldukça zor bir kararı almak için bir araya geleceği belirtildi. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun son gelişmeleri dikkate alarak, epidemiyolojik tablonun gün geçtikçe kötüleştiği bir süreçte, daha önceden söz verildiği gibi özellikle yemek alanlarının yeniden açılması ve lise öğrencilerinin sınıflarına dönmesi gibi korona virüs önlemlerini gevşetme konusunda ilerlemeye devam etme yada Epidemiyoloji ekibi ile işbirliği içinde hazırlanan teklifte öngörülen bazı rahatlamalar dışında kısıtlamaların olduğu gibi kalması arasında bir karar vermesi gerektiği vurgulandı. Bununla birlikte, önlemleri gevşetilmesi konusunda yoğun baskıların olduğu ve özellikle restoranların, Bakanlar Kurulu'nun aksi yönde karar vermesi durumunda, kendi başlarına yeniden açılma tehdidinde bulundukları aktarıldı.

  • 5 yaşındaki küçük bir kızı taciz etti

“Cinsel suçlar” üst başlığıyla verilen haberde; Yüksek Mahkeme’nin iki cinsel suçlunun mahkumiyetini onadığı aktarıldı. Haberin detayında, bir davada sanığın, 5 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu için 7 yıl hapis cezasına çarptırıldığı, diğer davada ise, belden aşağısı felçli bir kişiye, bir sosyal hizmet görevlisine yaptığı uygunsuz saldırısı nedeniyle 4 ay hapis cezası verildiği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Aşı ve yatak yeterliliği için acil çözümler bulunmasına ihtiyaç var

“AKEL Genel Sekreteri: Ekonomideki sorunlar korkunç”, “Herkes sınırlarına ulaştı” alt başlıklarıyla verilen haberde; Avrupa Birliği’nin programlamasında başarısız olduğu ve hükümetin korona virüs aşıları için üçüncü ülkelere yöneleceği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerdeki yatak sayısını artırmak için özel hastanelerle nasıl bir işbirliği yapacağını değerlendirmeye alacağı vurgulanırken, birçok iş grubunun, hükümetin aldığı garip kararlar nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu aktarıldı.

  • Öğretmen değişiklikleri sorunu

Haberde; önemli sayıda öğretmen ve öğrencinin "ya korona virüse yakalandıkları için ya da vakayla temalı oldukları için okullarına zorunlu olarak gidemedikleri" ifade edildi. Haberin detayında, yalnızca geçen Pazartesi günü, yeri doldurulamayan yaklaşık 100 pozisyon olduğu, Aşağı Polemidia'daki, Ayios Nikolaos 17’nci İlkokul’unun ise kapandığı vurgulandı. Haberde ayrıca, lise öğrencilerinin okullarına dönüşü konusundaki belirsizliğin de devam ettiği belirtilerek, konunun henüz netlik kazanmadığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 12 Mart 2021 - 15:11

Son Haberler

22 Eylül
Futbol 1’inci Ligi’nde 5’inci hafta karşılaşmalarıyla devam ediyor
17:06
Aris ilk maçında mağlup
17:04
Azerbaycan teslim olan Ermenileri affedebilir
17:03
Türkiye ve İsrail, Güney Akdeniz'de ortak doğalgaz sondajı planlıyor
17:02
Papanastasiou: Bölgedeki enerji gelişmelerini dikkatle takip ediyoruz
17:00
Letimbiotis: Guteres ile Christodoulidis arasındaki görüşme belirleyici olacak
16:58
Hristodoulidis - Guterres görüşmesinde Kıbrıs sorununa ilişkin niyetlerin netleşmesi bekleniyor
16:57
21 Eylül
Antonio Guterres, Nikos Hristodulidis ve Ersin Tatar ile New York'ta ayrı ayrı görüşmeler yapacak.
15:49
Maliye Bakanı: Akaryakıt vergisinde uygulanan indirimin şu anda yeniden uygulamaya konulması söz konusu değil
15:48
Siyasi Partiler, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşleri hakkında açıklamalarda bulundu.
15:47
Menelau-DiCarlo görüşmesinde, Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin yeniden başlatılmasına dair olanaklar ele alındı.
15:44
Moskova, Kıbrıs sorununun Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözümünden yana olduğunu yeniden dile getirdi.
12:16
Tüm haberler

Video on Demand