Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler

Pambos Haralambus

10.03.21 tarihli Alithia gazetesinden

Başlık: Çözümden kim korkuyor?

Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması gerektiği konusu Kıbrıslı Rumlar arasında hiçbir zaman bir soru olmadı zira her zaman tek seçenekti. Bununla birlikte özellikle zıt görüşlü siyasi güçler söz konusu olduğunda "çözüm" kavramına, A kişinin farklı B kişinin farklı bir anlam verdiğini ayrıca belirtmeye gerek yok.

Ama "çözüm" kavramı her zaman istenen ve istikrarlı bir politika olarak genel kabul görmüştür. Bununla birlikte öyle görünüyor ki, çözüm olasılığını çıkarları ve refahı için bir tehdit olarak gören çözümsüzlük yanlısı, çözüm-fobik olanlarımız da türedi.

Bundan dolayı olsa gerek ki, DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün “Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıslı Rumların yararlarını ve çıkarlarını tehdit etmediğini tam aksine bu bağlamda avantaj teşkil ettiğini” açıklama gereğini duydu. Hem de önemli derecede bir avantaj.

DİSİ Başkanı, üç çözüm korkusu sıraladı: "günlük hayatınızın değişeceği korkusu, Türkleşme tehlikesiyle karşı karşıya olma korkusu ve üçüncüsü de ‘batacağımız’ korkusu. Bunlar, Kıbrıs toplumunda onlarca yıldan beridir geliştirilen üç büyük korkudur" diyen Neofitu kendi sorduğu soruyu yanıtladı: "Günlük yaşamla ilgili olarak, son konuşmalarımda da belirtmişimdir ki, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin günlük yaşamı çözümle değişmemeli. Oluşturucu eyaletlerde, hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin günlük yaşamlarının değişmemesini sağlayacak şekilde neredeyse tam bir özerklik olmalı. İkincisi; gelecek çözümle birlikte Türkleşeceğimiz tehlikesi öne sürülüyor . Çok basit bir dille söyleyeyim: Evet, Kıbrıs sorunu çözülmezse Türkleşme riskimiz var. Üçüncüsü, çözümle batacağız diyorlar: Sıradan ve anlaşılır olacak cevabım. Kıbrıslı Rumların işgal altındaki topraklardaki mülklerinin değeri 8 ila 10 milyar avrodan fazla olabilir" dedi ve ekledi: ”mevcut tahminlere bakılırsa çok daha fazla olabilir, ama bu konuya girmeyeceğim. Ben yaklaşık 10 milyar gibi rakam, diyorum".

Kıbrıs Üniversitesi’nin işgal altındaki topraklarda mahsur kalan Kıbrıslı Rumların mal varlığının (devlet ve kilise mülkleri dahil) 70 milyar avroya ulaşıyor olabileceğini iddia eden bir araştırması var. Ama sorarım size; Kıbrıs sorununun çözümü rakamlar, milyonlar ve mülkiyet meselesi midir? Çözümün sonuçlarından bahsediyoruz ama çözümsüzlüğün sonuçlarıyla ilgilenmiyoruz. Türk birliklerinin adada kalmasıyla, yerleşimci sayısının artmasıyla, işgal altındaki ülkemizin İslamlaşmasıyla, Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın yavaş yavaş tükenmesiyle ilgilenmiyoruz. DİSİ başkanının da söylediği gibi Türkleşmemizin çözümsüzlük ile geleceğini tartışmıyoruz bile.

Son Güncelleme: 11 Mart 2021 - 14:16

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand