basın özetleri 11.03.21

Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberini pandemi önlemlerinin kaldırılmasına yönelik süregelen tartışmalarla epidemiyolojik duruma ayırmış.

Gazetenin ana haber başlıkları şöyle:

Cumhurbaşkanlığında zar atıyorlar – Aç – kapa ve karar ertelemeleri; restoran sahipleri, öğrenciler ve veliler merakla bekliyor – Bakanlar Kurulu yarın verileri yeniden değerlendirecek.

Erteleme ve gerginlik. Beklenen önlemlerin kalkması bir kez daha askıya alındı. Hükümet dün, epidemiyolojik veriler ve hastaneye tedavi için yatan hastaların çoğalması nedeniyle, beklenmedik bir biçimde, ilgili kararları yarın alacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığından çıkan bilgilere göre Hükümet restoran ve kafe tipi yerlerin yanısıra ortaokul öğrencilerinin de okul sıralarına dönmesi konularını yeniden düşünüyor. Bu konudaki en iyi senaryo ara çözümler olacak. Salı günü Cumhurbaşkanının bilim adamlarıyla Cumhurbaşkanlığında yaptığı görüşmede restoran tipi mekanların kısmen açılması da masaya konan fikirler arasındaydı.

Halk arasında bağrışmalar ve öfke hüküm sürerken iş adamları da Hükümeti uyardı. İşadamları önlemleri Hükümet kaldırmadığı takdirde kendileri kaldıracakları tehdidinde bulunurken spor salonu sahipleri ve çalışanları da anahtarlarını Cumhurbaşkanlığının parmaklıklarına asarak Hükümete net bir mesaj verdi.

Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Bakanlar Kurulu toplantısının sonucu bakanların kendisi için de sürpriz oldu. Toplantıda plan Sağlık Bakanının oluşan yeni pandemik verileri analiz etmesinden sonra ve bazı bakanların ülkenin pandemik durumunun önümüzdeki günlerde kötüleşeceğine dair görüşler belirtmeleri üzerine değişti. Bakanlar şu anki mevcut koşullarda önlemler kaldırıldığı takdirde durumun daha kötüleşeceğine dair korkularını dile getirdi. Toplantıda Limasol Hastanesindeki yükselen koronavirüs hastası sayısına da ayrıca dikkat çekildi.

Son günlerde oluşan riskli durum nedeniyle, gerek devlet hastaneleriden gerekse de rapid testlerden elde edilen verilerin yeniden değerlendirilmesi gerekli görülünce Sağlık Bakanlığında alarm çaldı. Sağlık Bakanının bilim kurulu üyeleriyle bugün yeniden bir araya gelmesi de olasılık dâhilinde.

*

Politis gazetesi de ana haberinde ülkenin pandemik durumuna yer veriyor sd.

Gazetenin ana haberinin başlıkları şöyle:

Önlemlerin gevşetilmesi kararı mayın tarlasında adım atmak gibi – yeni vaka sayısının yüksek rakamlarda sabitlenmesi olayı bizi geri çekecek

Gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Oluşan yeni şartlar altında en olası senaryo 16 Mart’ta başlatılması planlanan önlemlerin geri çekilmesi uygulamasının iki haftalığına ertelenmesi olabilir. Hatta yeni vakalar ve hastanede tedavi görenlerin sayısının artması halinde önlemlerin daha da sıkılaştırılması da ihtimal dâhilinde.

Sorun yurttaşların önlemlere uymamasından kaynaklanıyor. Sağlık Bakanlığı ise Hükümetin koronavirüsün yayılmasının önlenmesine yönelik atacağı adımlar konusunda ikilem içinde.

*

Alithia gazetesi ana haberini “YENİ ekonomik modellere yönelim – Nikos Anastasiadis’in şahsi hedefi: Ülkemizin yaşayabilir ekonomik kalkınma planı” başlıkları altında veriyor.

Haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün meslek örgütleri ve sosyal kurumlarla Cumhurbaşkanlığında yaptığı toplantıda yeni ekonomik modellere yönelim ilanı yaptı. Cumhurbaşkanı özellikle şirketlerin merkezlerinin Kıbrıs’a getirilmesi, araştırma ve yenilikçilik, eğitim, yenilenebilir enerji kaynakları, sağlık, turizm başta olmak üzere, vergi kolaylıkları dâhil teşvikler vererek yeni alternatif ekonomi modellerine yatırım yapacağız, dedi. Hep birlikte iddialı ama aynı zamanda da realist, yeni bir planı hayata geçirmenin vaktidir, diyen Anastasiadis bunu ülkemizin yaşayabilir ekonomik kalkınması olarak adlandırdı ve kendisinin şahsi hedefi olduğunu dile getirdi.

*

Haravgi gazetesi “Tepeden inin de halkın sorunlarını görün – Küçük ve orta işletmelerin sorunlarını görebilmekten acizler” başlığı altında veriyor bugünkü ana haberini.

Ön sayfasında şu noktalara dikkat çekiliyor:

Kira en büyük sorunlardan bir tanesi

Hükümet AKEL’in önerisine cevap vermedi

Meclisin evden çıkartma işlemlerinin dondurulmasına yönelik kararı Cumhurbaşkanı tarafından Yüksek Mahkemeye atıfta bulunularak reddedildi

Aylardır kapalı olan küçük aile işletmelerine tek seferlik 1000 avroluk destek vermek onlarla dalga geçmektir

*

Gazetelerin diğer bazı haberleri:

*

Haravgi gazetesi:

- Rapid testlerde skandal kokusu - İzlenen prosedürde boşluklar gün ışığını görürken rapid test alımları skandal kokuyor

Şubat ayına kadar 2,6 milyon test için 6,7 milyon avro harcanmış olmasının yanısıra Mart ayı içinde de rapid testlere 1,28 milyon avro ödendi. Rapid test fiyatları şirketten şirkete fark ediyor. Test satın alınan şirketlerden bir tanesi kurumun resmi kaydından sadece 44 gün geçtikten sonra ihale kazanırken 12 ihaleden 9’u acil ihtiyaç prosedürüyle verildi.

- Hükümet Akama planlarını gözden geçirmeye çağrılıyor

- Çit ve tel örgü çekilen her yerde yaşam kaybı oldu

- Mağusa bölgesi böbrek hastaları protesto eylemlerine hazırlanıyor

Alithia gazetesinden bazı haberler:

- Vakaların artması verileri değiştirdi – Önlemlerin kaldırılması ertelendi – Sonuç itibariyle Bakanlar Kurulu önlem kaldırma yeni kararını yarın verecek. Acaba önlemler kalkacak mı?

- Turizm Müsteşarı Perdios: Nisan ayından itibaren turist kabul etmeye hazırız

Turizm şirketlerine, tur acentelerine ve havayolu şirketlerine yaz programlamalarını oluşturmaya izin verecek gerekli çerçeveye de istikrara da sahibiz.

- Tatar: AB beşli görüşmede yer almayacak – Yeni uzlaşmazlık resitali – Akıncı eleştirdi

- Nikos Nuris: Kıbrıs Türk partileri göçmen akınını kesmek için ne yaptı?

- Sayıştay Başkanının kooperatifin kapatılması konusundaki tekrarları

Odiseas Mihailidis Kıbrıs Mülkiyet İdaresi Şirketi KEDİPES ile Altamira anlaşması konusunda bir notla milletvekillerini bilgilendirdi ve Hükümetle eski Ekonomi Bakanı Haris Yeordiadis’e yönelik suçlamalarını tekrarladı

Filelefteros gazetesi:

- Limasol’da son 6 ay içinde aile içi şiddet vakaları ikiye katlandı

Limasol kazasında son 6 ay içinde aile içi şiddet vakalarının sayısı 500’e ulaştı. Şikayetlerden 52’si kocaların karılarından şiddet gördüğüne ilişkindi. 10 şikâyet ise reşit yaş altındaki gençlerin ebeveynlerinden gördüğü şiddete yönelikti.

- Cinsel taciz şikâyetleri 20’ye ulaştı

Son günlerde üç şikâyetin daha Polise ulaşmasıyla cinsel taciz ve istismarla ilgili şikâyetlerin sayısı 20’ye yükseldi. Bir politikacının suçlandığı olayla ilgili dosya da dün Hukuk Dairesinin eline ulaştı.

- Bakanlık kültür alanında yeni bir önem başlatıyor

Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu dün Kültür Müsteşarlığı kurulmasına yönelik yasa tasarısını Bakanlar Kurulu’nun onayladığı kararını açıkladı. İlgili yasa tasarısıyla Bakanlığın getireceği bir yenilik de Kültürel Diplomasi ve Kültür Turizmi ünitelerinin kurulması olacak.

- 2020 Akama parkı planlamaları ilerliyor

Hükümetin planladığı faaliyetler Akama’ya büyük sayıda ziyaretçinin idaresine kolaylıklar sağlayacak. Hükümet Akama Parkı planının 2022 yılı sona ermeden açılması konusunda yükümlülük üstlendi.

- Referans Hastanesi büyük çoğunluğunun geçmişten gelen hastalıkları olmayan genç yaştaki hastalarla doldu. Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu devlet hastanelerinde durumun kontrol altında olduğunu savundu.

Politis gazetesinden bir haber:

- Avrupa Komisyonu tel örgü konusunda resmen bilgilendirilmedi

Avrupa Birliğinin Lefkoşa’daki kaynakları Politis gazetesine Hükümetin Yeşil Hat hizasınca 11 kilometrelik tel örgü çekme kararına ilişkin olarak AB’nin bilgilendirilmediğini söyledi. Bununla birlikte İçişleri Bakanı Nikos Nuris dün gerek BM’in gerekse de AB’nin Hükümetin kararı hakkında bilgilendirildiğini ifade etti ve Kıbrıs Türk partilerinin göçmen akınını durdurmak için ne yaptıkları sorusunu sordu.

Son Güncelleme: 11 Mart 2021 - 14:10

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand